Moron!
Onko kuinka paljon mopoväestöllä jo testimenestyjää alla? Itsellä ajokokemuksia vasta etusesta vs. Metzlerin loppuun ajettu M3. Toki on tuntuma ihan toiselta planeetalta mutta tosiaan etunen oli aivan lopussa, joten siinä mielessä huonohko vertailukohta. Kurvipito herätti luottamusta aika lailla heti ja kunhan tuon takasen saa alle niin täydennetään ajotuntumia. Tuskin huonompaan suuntaan ainakaan menee![]()
T U O N O 2 0 0 5 R
Aprilia Club Finland
Yksi ratapäivä takana nuilla ja ei ainakaan siellä lipsunut, mutta itsellä ei ollut vielä luottoa renkaaseen, kun ihan uusi merkkikin ja paineet hakusessa..
Mutta vaikutti hyvältä ainakin tuon perusteella. Nuita kun on tallissa vielä 3 settiä jälellä, että parempi ollakin![]()
---------------------------
Mattipoeka
KTM 690 Enduro R 2012
Husqvarna FE 350 2014
ex. KTM 990 SM-T 2010
ex. KTM 1190 RC8R Race Spec 2011
ex. Husaberg TE 250 2009
ex. KTM 690 Enduro 2009
ex. KTM 990 Super Duke 2008
www.mattipoeka.com
Kilsoja saa tulla aika hätäseen, että saa rinkulat ennen "parasta ennen" päivää alle(mattipoeka @ Touko. 26 2011,17:04) kirjoitti
![]()
T U O N O 2 0 0 5 R
Aprilia Club Finland
Kahtena edellisenä vuotena tullut noin 22 - 25 tkm per kesä, mutta tänä kesänä näyttäisi aikapaljon rauhallisemmalta.
Totta se parisuhde tätäkin harrastusta vähän jarruttelee![]()
---------------------------
Mattipoeka
KTM 690 Enduro R 2012
Husqvarna FE 350 2014
ex. KTM 990 SM-T 2010
ex. KTM 1190 RC8R Race Spec 2011
ex. Husaberg TE 250 2009
ex. KTM 690 Enduro 2009
ex. KTM 990 Super Duke 2008
www.mattipoeka.com
Täsmälleen samasta aiheesta on vajaa vuosi takaperin avattu yksi ketju johon oli jo jotain ehtinyt kertyä. Joku mode vois varmaan yhdistellä näitä ketjuja.
Mitä on tullu googleteltua ni testeissä on tuntunu menevän niin että kuivalla kelillä Pirelli Diablo Rosso Corsa on ollu ykkösenä ja Sportsmart tullu heti perässä. Märällä Rosso Corsa on sitte pudonnu testijoukon häntäpäähän huonon märkäpitonsa takia ja Sportsmart taas säilyny edelleen kärjen tuntumassa. Sportsmart siis ilmeisesti toimii monipuolisemmin ja Rosso Corsa profiloituu enemmän kuivalle kelille.
Edellä mainitut kaksi rengasta on ehdolla seuraaviksi renkaiksi kun nykyiset Corsa kolmoset kuluu loppuun, joten olisi kiinnostavaa kuulla kokemuksia myös noista Rosso Corsista. Jos joku olisi ehtinyt kokeilla jo molempia niin aina parempi.
Yritin haulla tota hakeakin mutta ei löytänyt. Hakijassa vikaa vissiin mutta rengas tuntuu toimivan paremmin kuin hyvin. Laitelkaas kulutuskestävyydestä myös kokemuksia sitä mukaa kun kilsoja kertyy. Mulla toivomuksena, että ainakin pitempään kestäisi takana kuin tuon 6 tkm mitä M3:lla on menty. Samainen etunen kesti 10 tkm..
T U O N O 2 0 0 5 R
Aprilia Club Finland
Mulla oli rosso corsa takarenkaana vajaan vuoden n. 6000km, se valmistui laidoilta sakoille n. 10 ratapäivää kun sillä ajoin.
Gotlannissa 3, kemorassa ehkä 5 ja motoparkissa pari.
Keskellä ois vielä pintaa n. 3-4mm mutta laidat sakoilla molemmin puolin(käänsin sen 3 ratapäivän jälkeen väärinpäin).
Hyvä rengas se mun mielestä oli, vasta kun oli ihan loppu niin alkoi radalla avauksissa hieman hakemaan, muttei mitenkään yllättäen. Katuajoakin kesti paljon paremmin mitä vanha diablo corsa ja corsa 3.
Nyt on sportsmartti, hyvinhän tuo tuntuu toppaavan tämäkin, en tiedä vielä kestosta, hieman radalla alkoi kulua kun melko leveät urat juuri avauskohdassa on.
En usko että se radalla välttämättä sen kestävämpi on mitä rosso corsakaan.
GSXR 750 -06, ex-CBR954RR
No tossa linkki, SportSmart
Kannattaa laajentaa hakuaikaa niin löytyy helpommin.
Itsellä nämä alla koossa 120/70 & 190/55, mutta kokemukset niin vähäiset etten osaa sanoa tarkemmin toiminnasta. Ainakin kylmäpito tuntuu olevan ihan kohdallaan, vaikka on "varastorasvat" pinnassa.
Aprilia Mille R -03
Ex. Speedmaster 2003
Hei,
Näemmä itsekin nuilla ihan väärillä paineilla ajellut, noh silti tuntunut pitävän
Ohessa linkki dunlopin ranskankieliseen lappuun, jossa kylmäpaineet edessä ja takana 2,1 ja 1,9 bar.
Lämpimänä edessä ja takana 2,4 ja 2,1.
Linkki
---------------------------
Mattipoeka
KTM 690 Enduro R 2012
Husqvarna FE 350 2014
ex. KTM 990 SM-T 2010
ex. KTM 1190 RC8R Race Spec 2011
ex. Husaberg TE 250 2009
ex. KTM 690 Enduro 2009
ex. KTM 990 Super Duke 2008
www.mattipoeka.com
Ylläolevassa kirjoituksessa paineet ilmeisesti radalle tarkotettuja, miten on?
Piti muokata (poistaa aiemmat kirjotukset) renkaasta tästä kohdin.
Menini liian aikasin moittimaan kääntyvyyttä, tänään ajalin kunnon lenkin ja tuntuma renkaaseen löyty ihan suosituspaineilla.
Johtuikohan ensikokemus ihan vaan jännittämisestä/arkailusta upouuden renkaan liukkauden suhtee, en tiedä. Tuskin noissa voi ensimmäisen 100km aikana tapahtua mitään muutosta kääntyvyyden/herkyyden suhteen.
Viimeksi muokannut: Rubbo; 27.07.2012 klo 20:09.
Honda CB 750 k7 (Tuutti) 1979 -> Triumph Speedmaster 2006 -> HD FXDB Streetbob 2007 -> Triumph Street Triple R 2010 -> Suzuki DR 650 R 1993
Juu, nuo olivat ratapaineet. Kadulla tosiaan normipaineet.
https://www.mprengas.fi
Viimeksi muokannut: Murina; 15.08.2012 klo 16:12.
'Not only do they reach erroneous conclusions and make unfortunate choices, but their incompetence robs them of the ability to realize it. Instead they are left with the erroneous impression they are doing just fine.'
-Dunning-Kruger effect-
ZX12R
Itse lueskelin kyseiset renkaat ostettuani useampiakin Googlella löydettyjä linkkejä maailmalta. Tämän suuntaisia juttuja oli useita: http://www.streetfighters.com.au/blo...max-Sportsmart
21 PSI = 1,45 bar ja 25 PSI = 1,72 bar
Ajoin Gotland ringillä pari päivää XZ-10R:llä takarenkaan (17/190/50) paineilla 1,50/1,75 (ennen radalle menoa/varikolla radalta tultua). Lähti kulumaan aika nopeasti siltä kohdalta, josta rengas kuluu kaasua avattaessa. Sen jälkeen olen ajanut päivän Ahvenistolla ja Botniaringillä paineilla 1,40/1,60 (ennen radalle menoa/varikolla radalta tultua). Kuluminen muuttui tasaisemmaksi, renkaan pinta näyttää nätiltä.
Vauhtini ei ole hirveän kova, nopein kierros 1:43 / 1:44 / 1:29 (Gotland ring / Ahvenisto / Botniaring).