Sivu: 3 / 3:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 123
Tulokset 61:stä 66:een 66:sta
  1. #61
    Kysy muorilta mikä asiassa risoo, voi olla että siinä on taustalla joku pikkujuttu mistä haluavat motkottaa. Jos taas valitus o valituksen takia, ni käske tuoda kirjallinen kielto asiasta
    Kahvilasta kahvilaan..
  2. #62
    Aika paljon riippuu taloyhtiöstä ja sen asukkaista.
    Meillä on autojen pesu kieletty pihalla. Mutta se koskee vain autojen pesua. Prätkää sekä fillaria voi pestä pihalla niinkuin aina välillä tehdäänkin meillä. Joskus joku asukeista käy pällistelemässä että mitä olen tekemässä mutta ystävällisin mielin. Ehkä asiaan vaikuttaa se että olen talonyhtiön hallituksen puheenjohtaja...
    Triumph Speed Triple 04 - Honda CB 500 -03
  3. #63
    Kysäsin asiaa säännön rustanneelta taholta.

    Lainaa ( Oulun seudun ympäristötoimi liikelaitos (sic) @ Kesä. 22 2011,08:16) kirjoitti
    7 § Ajoneuvojen, veneiden, koneiden ja vastaavien laitteiden pesu

    Asuinkiinteistöillä, joilla on alle kymmenen (10) huoneistoa, on ajoneuvojen, veneiden, koneiden ja vastaavien laitteiden pesu sallittu vain muilla kuin
    liuotinpesuaineilla ja vain mikäli pesuvedet voidaan johtaa jätevesiviemäriin tai imeyttää maahan siten, ettei niistä aiheudu haittaa naapureille tai ympäristölle, mikäli
    tonttikohtaisesti ei ole annettu tiukempia määräyksiä.

    Vähintään kymmenen (10) huoneiston kiinteistöillä edellä mainittujen laitteiden pesu on sallittu ainoastaan tähän tarkoitukseen rakennetulla pesupaikalla, josta pesuvedet johdetaan hiekan- ja öljyerotuskaivon kautta viemäriin. Vesien viemäriin johtamiseen tulee olla viemärin haltijan lupa.

    Edellä mainittujen laitteiden pesu on kielletty alueilla, josta pesuvedet voivat joutua suoraan vesistöön. Katu- ja tiealueilla ja muilla yleisessä käytössä olevilla alueilla pesu on sallittu vain tähän tarkoitukseen varatuilla alueilla.

    Ammattimainen tai laajamittainen ajoneuvojen, veneiden, koneiden ja vastaavien laitteiden pesu kiinteistöllä on sallittu ainoastaan tähän tarkoitukseen rakennetulla pesupaikalla, josta pesuvedet johdetaan hiekan- ja öljyerotuskaivon kautta viemäriin. Vesien viemäriin johtamiseen tulee olla viemärin haltijan lupa.

    Pohjavesialueilla sijaitsevilla kiinteistöillä edellä mainittujen laitteiden pesu on
    kielletty.
    Vastauksena saamastani dokumentista oleellinen kohta. Lopussa oli vielä kartta, johon oli merkattu taajaan asutut alueet ja pohjavesialueet.

    Vähän kyllä nakertaa, että mitä ihmettä varten normaaliin ei ammattimaiseen pesemiseen tarvitaan öljyn- ja hiekanerotuskaivo? Samaa pölyä siinä sinne kaivoon menee, mikä menisi sadevesien mukana eniveis, ja öljyä ei pesemällä taida merkittävästi irrota.

    Sitten tossa on vielä se Joulupukin kaveri, nimittäin Viemärin Haltija, jolta pitää saada lupa kaivon käyttöön. Mistäs sitä tietää, kuka pikku-ukko hallitsee mitäkin viemäriä? Noh taloyhtiön joku taho taitaisi olla oikea, mutta taitaa nuo öljyn- ja hiekanerotuskaivot olla pihamailla aika vähissä.

    Aika kova sääntö siinäkin mielessä, että vähintään 10 huoneiston kiinteistöllä on samat määräykset kuin ammattimaisella pesutoiminnalla.

    Jotenkin tulee mieleen, että tässä on taas lähdetty vihertämään liiaksi ja älyttömästä kohdasta. Kuten jätevesissä. Isot laitokset ilmeisesti saavat päästellä aika paljon vapaammin kuin pienet hevon kuusessa olevat ja käytännössä merkityksettömät tahot.
  4. #64
    Dokumentin alussa todetaan lisäksi, että määräys on annettu ympäristönsuojelulain 19 §:n nojalla, joka löytyy finlexistä halukkaiden silmäiltäväksi alla olevalla linkillä.

    Ympäristönsuojelulaki
  5. #65
    Ite tuosta juttelin isännöitsijän kanssa ja vastaus oli että ei saa pestä. Selvittelin asiaa ja jos kerrostalon pihassa haluaa autoa tai moottoripyörää pestä, niin pitäisi olla pesupaikka jossa tuo veden suodatus on kunnossa. Sain luvan huuhdella pyörän pelkällä vedellä kunhan ei öljyä pääse valumaan pihalle On se kotari mutta jottai rajaa. Vieressä on toki shellin piha, mutta eipä sinne mitään mahdu tekemään. Toistaseks olen pessyt mökillä, mutta ei sovi pysyväksi ratkaisuksi mitenkään.
    990 SM -08
  6.  
  7. #66
    Mielestäni sääntöjä pitäisi tiukentaa vielä siten, että sateella ajaminen tai sateessa pyörän säilyttäminen kiellettäisiin. Sadevesi kun saattaa sisältää teollisuusympäristössä melko voimakkaitakin liuottimia, jotka sitten vievät pyörästä paskat pohjaveteen.
    Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
Sivu: 3 / 3:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 123