Pitää nyt laittaa tännekin, vaikka tuskin olen ensimmäinen tällaisen viritelmän kanssa...
Virtaviivainen ulkonäkö on mennyttä, mutta kivempi tuon, kun repun kanssa on matkustaa.
Mopomessuilta löysin tuollaisen Kappan laukun, jossa ei ole yhtään punaista heijastinta ja sillon päätin, että nyt voin laittaa laukun pyörääni kiinni smiley
Rikoin siis takaistuimen ja pulttasin siihen tuon laukkutelineen kiinni, jotta saan sen helposti ja nopeasti pois eli aina, kun ei ole pitkää matkaa tarkotus ajaa
![]()
GSX-R 750 K6
Mitenkäs tukeva jakkaran kiinnitys on, voisi kuvitella ettei sitä ole suunniteltu ylöspäin riuhtomiseen? Jos kovemmassa vauhdissa ottaa tuulta tuo.
Hieman isompikin laukku menisi tai tuo laukku edemmäs, jää rakoa selän ja lauku välille?
Onhan tollanen kätevä, jos vielä lukittava niin uskaltaa jättää tavarat vähän paremmin mitä pehmeään takalaukkuun..
Samantapaista suunnittelin omaan mopoon mutta onpa jäänyt toteuttamatta
Valitettavasti myö ollaan jo eellä!
0.25kW sähköpyörä - kyllä lähtee!
Sama asia tuli ekana mieleen täälläkin.(jyk4 @ Touko. 15 2011,01:09) kirjoitti
Takasitsit saattaa vähän pyörämallista riippuen olla aika huterasti kiinni, ainakin jos vertaa kiinteään perälaukkutelineeseen. Lukitusta ei ole suunniteltu pitämään kuin kevyt satula paikoillaan.
Kuormatun laukun pääseminen liikehtimään ajon aikana ei ole mikään hyvä juttu, satulan lukituksen pettämisestä puhumattakaan. Joten toivottavasti olet varmistanut nuo asiat.
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
Arvelen että ylöspäin suuntautuvat voimat ovat paljon pienempiä kuin alaspäin, suurimmillaan ehkä silloin kun etupyörä nousee äkisti. Routapatissa takapyörä iskee ylös ja silloin laukun sisältö lyö kanteen. Laukku saattaa myös heilahdella kuopissa tai pyörteissä laidasta toiseen, joten kiinnityskorvakkeet voivat hankautua yllättävästi. Ehkä tohon saisi mustan hihnan vielä lisävarmistukseksi?
Tohon vakiotelineeseen saa erikoikoisia laukkuja, mikä on hyvä asia.
Oletko jo kokeillut ajotuntumaa? Oman kokemukseni mukaan normaalli perälaukku huonontaa ohjaustuntumaa, mutta lähempänä kuskia oleva taas ei.
SF 1098S
MTS V4S Sport
Luulis lukituksen kestävän.
Saman lukituksen pitää kestää satulaa pitäessä kyytiläisestä aiheituvat voimat.
Suzuki V-Strom 1050XT
Täytyy seurata tilannetta ja tarvittaessa varmistella kiinni pysymistä.(Kotarikuski @ Touko. 15 2011,12:40) kirjoitti
Mulla on olemassa myös yksi alumiininen alusta, jonka vaihdan mahdollisesti, jos saan suunniteltua sopivat kiinnikkeet.
Vielä ei oo ajotuntumasta kokemusta tällä pyörällä. Edellisessä se hiukan huononsi ajotuntumaa, muttei mitenkään merkittävästi ja laukku oli vielä paljon taaempana, eli "oikeassa" perätelineessä matkustajan penkin takana.
GSX-R 750 K6
Samaa itsekin mietin, että onhan siinä penkin päällä paljon enemmän repivää "voimaa", kun 50 - 70 kilonen matkustaja kiskoo satulan remmistä pysyäkseen paikallaan(Juha v @ Touko. 15 2011,13:06) kirjoitti
Ja kyllä aika lailla kiskoin laukusta joka suuntaan, enkä sitä todellakaan saanut lähtemään minnekään suuntaan... Aika näyttää sit, että miten tän äijän käy...
Hyvää kesää kaikille ja moikatkaa, jos tuo ilmestys tulee vastaan jossakin
![]()
GSX-R 750 K6
Koeajo suoritettu, eikä tuota laukkua ees huomannu siellä kyydissä, ei ees moottoritiellä
![]()
GSX-R 750 K6
Itellä kans ajatuksena laittaa takalaukku tuohon omaan gixeriin, tosin niin että mahtuu mammakin vielä kyytiin. Valmiita ratkaisuja en oo löytäny mistään, joten pitää vääntää töissä ite kannakkeetLisäks vielä tankkilaukku niin voi jo heittää pienimuotosia reissuja.
Tai jos joku tietää missä myydään valmiita laukkuratkaisuja -02 tonniseen gixeriin niin voi laittaa linkkiä.
Suzuki GSX-R1000 K2