Tulokset 1:stä 5:een 5:sta
  1. #1
    Pitäs vm. 99 VFR:n kytkinnesteet vaihtaa. Miten homma tapahtuu, tarviiko katteita irrottaa?
  2. #2
    Samanlainen homma kuin jarrunesteen vaihto.
    Eti mopon kyljestä kytkimen työsylinteri ja siitä ilmausnippa.
    Kytkinkahvan vieressä kytkinnesteen säiliö, avaa kansi.
    HUOM! Kaikki maailman rätit ja muovit siihen alle, kuitenkin läikytät.
    Jarruneste (=kytkinneste) syö maalit aika nätisti.
    Helpointa käyttää imuvaihtajaa, semmonen työsylinterin nippaan kiinni ja imut päälle.
    Nyt nippa auki ja sitä mukaa kun säiliö vajuu, niin tankkailet uutta tilalle.
    Älä päästä säiliötä hörsäseen ilmoja.
    Sittenkun imurin letkussa väri vaihtuu, niin valmista tuli.
    Nippa kiinni ja säiliö vielä ylämerkkiin ja kansi kiinni.
    Testaamaan!
    Tarpeeksi voimaa murskata kiviä, tarpeeksi herkkyyttä murskata perhosia.
    VFR750F-> XT600-> GS640LC4-> ZZR1100 ja CR250R
  3. #3
    Ja jos ei hirveän montaa nesteiden vaihtoa aio tehdä niin ei sitä imuvauhtajaa tarvitse tän homman takia ostaa. Tässä ohjeet ilman vaihtajaa tehtynä. Muista suojata pyörä aina kun pulaat näiden nesteiden kanssa.

    1. Käännä ohjaustankoa niin että säiliö on vaakasuorassa, kytkinnesteen säiliön kansi auki. Mikäli neste on vanhaa, kannattaa imaista säiliö tyhjäksi vanhoista nesteistä esim lääkeruiskulla. Niitä vanhoja on turha työntää letkujen läpi. Mikäli neste on vanhaa, varaudu puhdistamaan säiliön pohja savesta.Täytä puhdas säiliö uudella nesteellä. Ainakin pan europeanissa on säiliön pohjalla letkun päällä sellainen roiskesuoja. Varmista että se on paikallaan koska jos se ei ole, niin sieltä saattaa roiskua nestettä kun painelee kahvaa kansi auki.

    2. Pyydä kaveria painamaan kytkintä, kun kytkin pohjassa, avaat läpinäkyvällä letkulla varustetun ilmausnipan ja kun kaveri pienen hetken perästä kertoo, että kahva kevenee, väännät ilmaruuvin kiinni kahva edelleen pohjassa. Sitten pari kytkimen painallusta ja pohjaan, nippa auki, kevenee niin nippa kiinni, vapauta kytkin, pari painallusta kytkin pohjaan jne jne. Letkun laitat tietty johonkin astiaan kun nipan avaat. Toista tätä niin kauan kunnes astiaan tulee kirkasta nestettä, silloin on nesteet vaihdettu ja järjestelmä koko lailla puhdas. Saattaa joutua työntämään paljon nestettä läpi että tulee kirkasta.

    Mulla meni 3 tai 4 säiliötä ennenkuin sieltä tuli kirkasta ja savea oli säiliön pohjalla paljon. Teen saman homman syksyllä uudestaan...

    Helppo homma, tarviit siis vain kaverin, läpinäkyvän letkun, nestettä ja astian tai sitten jos yksin haluat tehdä niin sitten sen imuvaihtajan.



  4. #4
    Kevättalvella vaihtelin jarru- ja kytkinnesteet Bilteman öljynvaihtopumpun avulla. Kytkinesteen vaihto sujui avaamalla nestesäiliön kannen ja imemällä nipasta systeemi tyhjäksi. Sitten vain uutta nestettä säiliöön ja imua kunnes tulee nipasta kuplatonta kamaa, kahvaa kannattaa muutaman kerran varovaisesti käyttää, sillä käyttösylinteriin saattaa jäädä jokunen kupla jemmaan. Säiliötä ei parane päästää tyhjäksi*tai homma alkaa alusta. Jarrunesteet vaihtuivat samalla tekniikalla, nippoja tosin oli abseista johtuen vain enemmän.
    hooondaaa
  5.  
  6. #5
    Juuri näin. Lisätään vielä ne takaiskuventtiiliset ilmauspurkit, niin pärjää yksinään ilman kompressoria ja imuvaihtajaa.


    Lainaa kirjoitti
    Ere: Kevättalvella vaihtelin jarru- ja kytkinnesteet Bilteman öljynvaihtopumpun avulla.
    Ja mie oon autoon vaihtanut öljyt sillä jarruilmaajalla.
    Ollaanko me nyt niitä väärinkäyttäjiä?
    Tarpeeksi voimaa murskata kiviä, tarpeeksi herkkyyttä murskata perhosia.
    VFR750F-> XT600-> GS640LC4-> ZZR1100 ja CR250R