Kun ei tuo "gigsu" suostu lähteen enää käyntiin? Mitä sille voi tämmönen poropeukalo koti oloissa tehdä. Pakoputki paukkuu, bensa haisee mutta ei vaan hörähdä käyntiin. Menikö vettä johonkin kuitenki vaikka yritin olla varovainen?
Vettä ilmeisesti väärässä paikassa.
Tulpanhattujen kuilut vettä täynnä, vesi tulpanhattujen ja tulpan välissä, vettä ilmansuotimessa tai sitten pyörääsi kotinaan pitävän örkin punkka kastui ja se sitten suuttui...
Oikeasti jos apuja haluat, niin kannattaisi hieman vihjata pyörästä enemmän.
Ninkuin vihjeenä...
Hyvää pääsiäistä.
-jami
Honda CB 125 Twin (1978) 1978 - 1980
Suzuki GS 500 E (2000) 2006 - 2007
'Hilja' ('Modesty' in english...) Honda VFR Vtec (2004) 2007 -
Pyörä Suzuki GSX-R750 vm.96 Akku täyteen ladattu ja hyvin yrittää startata, mutta ei vaan käyntiin pyörähdä.
Kuulostaa tänne että tulpat/tulpanjohdot vähän saaneet märkää. Itse en oo kyllä ikinä ymmärtänyt miten sitä vettä saa ei toitottuihin paikkoihin jos ei painepesurilla pese :P
Tankki ylös/irti. Ilmanputsarikotelo pois ja kuivaat kaiken sen sisältä. Tulpanjohdot irti ja kuivaus. Tulpat irti ja kuivaks kans.
Sit jos ei lähe niin sitten jotain muuta mutta noi perusasioina nyt ensin![]()
1300cc Suzuki
(liuzka @ Huhti. 20 2011,23:52) kirjoitti
aina pesen painepesurilla ja ikinä en ole saanut vettä ei toivottuihin paikkoihin toi "painepesurilla pilaat pyörän" on totaalista paskapuhetta.
Tulpan ja hatun välissä kosteutta
Elämä on onneksi mutkikasta
Painepesuri on ihan ookoo, jos tietää mitä tekee.(marko.fzs @ Huhti. 21 2011,07:34) kirjoitti
Jos taas ei tiedä, niin kyllä vedenpaineen avulla voi saada haittaakin aikaiseksi.
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
Varmista ennen tulppien poistoa ettei ne ui vedessä.(Roadkill @ Huhti. 21 2011,06:45) kirjoitti
Paineilmalla kuivaksi ennen poistoa, vesi on mäntien päällä
jos noin vain irroittelet.
ex Honda CBR 1100XX -99
Honda CBR 600RR-05
Aprilia RSV 1000R Mille -04
Suzuki GSX-R 1000 K9
Yamaha R1 2009
Pessimisti ei pety.
Oliko käytetty pyörän pesussa painepesuria?..Kyllä sitä vettä saa työnettyä väärään paikkaan ilman painepesuria. Esim.entisessä pyörässä Yammussa oli aina pesun jälkeen pientä nykimistä mutta kun kone lämpeni niin nykiminen loppui. Käytin tosi vähän vettä pyörän pesussa.Nykysessä pyörässä Suzukissa en ole havainnut mitään nykimistä pesun jälkeen.![]()
<br />
Pesurilla olen myös aina pessyt ja vielä koossa näkyy olevan(marko.fzs @ Huhti. 21 2011,07:34) kirjoitti
Taitaa lähteä ne paskapuheetkin pesun yhteydessä, ei vaa... kai sen pilattuakin saa jos totaalisesti kämmää.![]()
Bensalla pestään pensselit, dieselillä tehdään voimaa.
En nyt ensimmäisenä tarkoittanut noita maalivaurioita painepesurilla pestessä. Se hieno vesisumu tunkeutuu vaan helpommin pieniin koloihin jne. Toinen on että vettä tulee niin vähän että aikaa menee loppupeleissä saman verran kuin letkun kanssa.
tulppien ja hattujen välissä vettä, tai sit sytkäboxissa vettä...omassa edellisessä(750 vm.93) oli kerran melkein 3dl vettä boxissa. Varovasti kun ruuvimeisselillä avittaa niin saa vedettyä sisuskalut pihalle ja sit vaan crc:tä ja suihkaukset paineilmaa boxi kasaa ja taas hörköttää! Toki tän operaation jälkeen kannattaa esim. Sikafleksillä tiivistää se sauma, ettei tartte seuraavan pesun yhteydessä taas potea samaa ongelmaa.(Dexbaxter @ Huhti. 20 2011,22:54) kirjoitti
Joko näin, taikka sitten ei hörkötä sillä boksilla enää ikinä. Se on varmaan ihan fifty-sixty, toimiiko tuollaisen jälkeen.(Toge_86 @ Touko. 16 2011,11:00) kirjoitti
Kyllä aika hurja pesu pitää pyörälle antaa, että sytkäboksikin nielee desitolkulla vettä! En suosittele.
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
Mulla Varaderossa pesun vuoksi ajonesto meni päälle. Sen sai nollattua irroittamalla akun navat muutamiksi minuuteiksi.
Varadero -03
Suzuki gs1000g -80
MB 190E -90
Puch Maxi -78
pari kertaa meni ihan sadekelillä ajossa vedet sinne boksin sisään...valui katteen ja penkin välistä boksin päälle ja se imas ne vedet sisään. Et ei se välttämättä tartte mikään hirmu kylpy olla, että sinne vettä menee.(pecha @ Touko. 16 2011,11:45) kirjoitti
Boksiin ja sen liittimiin ei saisi päästä vettä. Ja ainakin yleensä ne onkin aika hyvin suojassa oikeastaan muulta paitsi järveen upottamiselta. Ehkei asian laita sitten ole näin aivan joka ikisessä mp-mallissa, mutta kaikkein useimmin boksit saadaan kyllä pimenemään kastelemalla ne perusteellisesti nimenomaan pesussa.
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä