Sivu: 1 / 2:sta 12 ViimeinenViimeinen
Tulokset 1:stä 30:een 45:sta
  1. #1
    Noniin, eli vaihdoin pyörään öljyt ja suodattimen. Kaadoin 2,7l öljyä koneeseen. Katsoin vielä "tarkistusikkunasta", että öljyä sen verran kuin pitääkin (ei varmaan vielä ehtinyt laskeutua kunnolla). Ajoin n. 15 km rauhallista ajoa tallilta kotiin. Sitten tuli kotipihassa mieleen, että eikös se ollut 3,7 litraa mitä kone haluaa öljyä uuden suodattimen kanssa. Huoltokirjasta tarkistus ja 3,7l se haluaa. Voi V*TTU, että sitä osaa olla tyhmä. Nyt kun katsoo "tarkistusikkunasta", niin eihän siellä mitään näy. Koneessa siis öljyvajausta litran verran.

    Ehkä kannattaa jättää nämä öljynvaihtohommat ammattilaisille, eikä alkaa itse säheltämään

    Vi*uttaa niin kuin pientä suippohuulisarvikuonoa

    Pyörä kävi kokoajan hienosti, enkä huomannut mitään normaalista poikkeavaa. Mutta mielessä käy, että mitä tapahtui moottorille tässä, kun öljyä ei ollut tarpeeksi koneessa?

    Pyörä on ZX-10R 2006.
  2. #2
    Tuskin mitään, jos öljynpaineen merkkivalo ei oo palanut.
    GSR 600 -06
    XV 535 -92 Projekti
    ---------------------
    SV 650 S -03
    CB 500 -99
  3. #3
    Ei sille mitään käy kunhan ö paine nousee, eli valo sammuu mittarista.

    Eli jos ajossa se valo ei palanut, niin ei sille mitään käynyt, kaatele vaan nyt lisää öljyä normaaliin ja hanaa.

    Etkö tosiaan öljynvaihdon jälkeen tarkasta ikkunasta että öljyä on siellä?
    GSXR 750 -06, ex-CBR954RR
  4. #4
    Ei sille mitään tapahtunut. Huoleti vaan...
    "Soratie on parasta huumetta!" 1200 GSA
  5. #5
    JänkhäPoika:n avatar
    Liittyi Sep 2008
    -Tuolta Äkäslompolon ja Athverppenin väliltä.
    Nou hätä. Tuo 3,7l tarkottaa varmaan kuivatäyttöä ja jos öljynpainevalo ei syttyny nii turhaan panikoit. Lisää sitä öljyä maltilla, ettei huohota ylimääräset pihalle.

    Ens vuonna menee jo paljon paremmin tuoki homma
    Sen verran täytyy ottaa, ettei pelota aijaa.
  6. #6
    Poistettu
    Enmä mitenkään ketään arvostele. Mutta öljynvaihto ammattilaisille. 20v sitten liki kukaan ei huolloissa autojensa öljyjä vaihtanu.

    Nyt on itelläkin jo monta tuttua jonka mielestä renkaanvaihto on ihan tekemätön paikka.

    Toki moni asia on muuttunu teknisemmäksi ja nykyihmisillä on vähemmän tilaa työkaluille + renkaille sekä itse työlle paikka puuttuu. Mutta alkaa uusavuttomuus olla huipussaan jos taidosta jää noi hommat kiinni.

    Vielä kerran, mielipiteeni jota en kohdista alkuperäiseen kirjoittajaan. Se on eri asia haluaako maksaa palvelusta. Maksan toki itsekin palveluista joista osan osaisin tehdä itsekin.

    Asiaakin. Kuten moni jo totesi, ei siellä varmaan mitään ole käynyt. Kilpureissa täytänkin aina minimiin sekä tuossa isossa twinissä, turhaa siellä on kantaa kiloa kamaa vaahtoamassa ja moottorin huohotusta rassaamassa. Nissä toki tarkistusväli on paljon tiheempi kuin katuvessoissa.
  7. #7
    ei mitään hätiä,vaikka vähemmälläkin olis menny.öljyn lisäystä vaan ja menoksi
  8. #8

    R.I.P.
    Liittyi Mar 2004
    Heinälampi
    Toivotaan ettei ole tullut vahinkoa. Öljynpaineenvalosta olen sitä mieltä että aika usein on myöhäistä silloin kun valo syttyy. Vahinkoa on jo tapahtunut. Ehkä täystuhon se voi estää.
    Mitään en tunnusta!
    1000RR YCC #141
  9. #9
    Ei siinä mitään ole rikki mennyt. Uskomatonta kuinka vähän öljyä on joissain moottoreissa öljyä pois laskettaessa eikä mitään oireita ole esiintynyt.
    HONDA, SUZUKI, VICTORY, INDIAN ja POLARIS mekaanikko / valtuutettu huolto => SEFOTEC
    http://www.sefotec.fi
  10. #10
    Lainaa (TeroT @ Touko. 04 2011,13:53) kirjoitti
    Öljynpaineenvalosta olen sitä mieltä että aika usein on myöhäistä silloin kun valo syttyy.
    joissain pyörissä ei muuten oo öljynpaineen merkkivaloa lainkaan. Ainoastaan öljymäärän merkkivalo.

    Edit: auton kanssa kävi kerran niin et tikku ei ees kastunu kun satuin tarkistamaan. Eipä tuo valoja sytytelly saati äännelly millään lailla



    "My final offer is this: nothing"
    -Il Bastardo-
  11. #11
    Tuskin ehtinyt kauheesti mitään hajoamaan jos pyörä ei missään vaiheessa alkanut pitämään mitään outoa ääntä
    matka tappaa vauhdin
    Ducati SF 1098S -09
    Honda VTR 1000 SP1 -01
    ex kawasaki ZX-6R -06
    Honda CBR 600f -00
  12. #12
    15 km rauhallista ajoa voi ajaa,vaikka laskisi kaikki öljyt propusta ulos.
    Tekniikan maailma testasi aikoinaan kuivalla auton moottorilla ajoa.
    Helsinki -hämeenlinna ja melkein takaisin helsinkiin ennenkuin meno
    stoppasi.
    Sinun mopo on ihan tikissä.
  13. #13
    Lainaa (polip @ Touko. 04 2011,20:43) kirjoitti
    15 km rauhallista ajoa voi ajaa,vaikka laskisi kaikki öljyt propusta ulos.
    Tekniikan maailma testasi aikoinaan kuivalla auton moottorilla ajoa.
    Helsinki -hämeenlinna ja melkein takaisin helsinkiin ennenkuin meno
    stoppasi.
    Sinun mopo on ihan tikissä.
    ei pidä paikkaansa. aja itse 15 km ilman öljyjä jos uskot, ettei tee mitään.

    mutta tuo kawasaki kyllä pärjää pikkuajossa vaikka litran öljymäärällä, koska öljypohja on niin syvä. se ottaa öljyä vaikka sitä olis vähän. kovassa ajossa tulisi ongelmia, kun öljyn lämpö rupeaisi nousemaan. ja tietysti pienellä määrällä vaihtoväli ei voisi olla niin pitkä.
    we cannot tolerate zero tolerance!

    BMW R1200GS & Speed triple 1050
  14. #14
    Kiitos kaikille vastanneille. Rauhoitti mukavasti, kun kommentteja lukaisi

    Uskoisin nyt, että pyörä on ihan kunnossa. Nyt on oikea määrä öljyäkin

    Missään vaiheessa pyörä ei pitänyt mitään outoa ääntä, kävi normaalisti eikä öljyvalokaan palanut.

    No tulipa tästäkin opittua jotain

    Btw. En kyllä uskaltaisi ajaa ilman öljyä 15 km
  15. #15
    Pavel Pude:n avatar
    Liittyi Sep 2008
    Littoinen helmi paskan keskellä.
    Jätä huolto ammattilaiselle..??

    Kaveri vei aikoinaan wolkkarinsa turussa merkkiliikkeeseen huoltoon, huoltomies siinä oli tietysti laskenut vanhat ölpät pihalle ja livauttanut uudet koneeseen.
    Lounastunnilta palatessaan oli unohtanut että on jo laittanut uudet ölpät koneeseen, ja laitto sinne sitten saman verran vielä lisää..

    Kaveri pääsi huollon pihalta vajaan kilsan päähä kun meno toppas, että siinä niitä "ammattilaisia" sitten on..
    Yamaha fz1-s
    ex Yamaha xt660x
    ex Honda CB 600 hornet
    ex Kawasaki er-6n

    Ihmisillä, jotka väittävät, etteivät anna pikkuasioiden häiritä
    itseään, ei ole koskaan ollut hyttysiä makuuhuoneessaan.
  16. #16
    Lainaa (Pavel Pude @ Touko. 04 2011,22:13) kirjoitti
    Jätä huolto ammattilaiselle..??

    Kaveri vei aikoinaan wolkkarinsa turussa merkkiliikkeeseen huoltoon, huoltomies siinä oli tietysti laskenut vanhat ölpät pihalle ja livauttanut uudet koneeseen.
    Lounastunnilta palatessaan oli unohtanut että on jo laittanut uudet ölpät koneeseen, ja laitto sinne sitten saman verran vielä lisää..

    Kaveri pääsi huollon pihalta vajaan kilsan päähä kun meno toppas, että siinä niitä "ammattilaisia" sitten on..
    Samoja kokemuksia. Autoa piti takuun vuoksi käyttää huollossa ja vois sanoa, että 3/4 kerroista jotain oli unohtunut kiinnittää/laittaa takaisin, jotain piti lisätä tai oli kokonaan unohtunut tehdä. Ihme, kun lasku ei ikinä unohtunut tai siitä ei mitään puuttunut...
    Honda XL700V Transalp 2009
    ex Suzuki Hayabusa 2008
    ex Kawasaki ZX-6R 636 2006
    ex Suzuki GSX-600R 1997
    ex Honda CBR 600F 1996

    Vain nopeet elää..

    http://www.youtube.com/watch?v=yCY2X_TwEDs
  17. #17
    Vanhoissa saabeissa oli vaihteiston ja moottorin proput vierekkäin ja aina joskus joku laski vaihteistosta öljyt pois ja lisäsi koneeseen 4l öljyä
    Öljypohjaan oli kyllä valettu teksti ENGINE DRAIN ja vastaavasti GEARBOX DRAIN ja avainkin oli erilainen mutta kuka niitä lukee
    HONDA, SUZUKI, VICTORY, INDIAN ja POLARIS mekaanikko / valtuutettu huolto => SEFOTEC
    http://www.sefotec.fi
  18. #18
    Pari vuotta sitten vaihdoin syksyllä öljyt+suodattimen pärrään. Tuntui kumman liukkaalta syksyinen kostea asvaltti talvisäilöön viedessä. Takarengas ihan lipsui ja meni lukkoon kevyelläkin jarrutuksella liikennevaloissa.

    Pikainen vilkaisu takarenkaaseen paljasti sen olevan ihan öljyssä. Samalla oranssi valo syttyi mittaristossa.
    Ajoin liikennevaloista n. 50m bensikselle kone jo hieman kolkuttaen.

    Oli jäänyt sitten vanha öljynsuodattimen tiiviste paikalleen. Kaksi suodattimen tiivistettä päällekkäin ei enää pitänyt lämmenneellä koneella, vaan lirutti öljyt pihalle, suoraan takarenkaan alle.

    Uusi öljynvaihto (yhdellä tiivisteellä) ja pyörä säilöön.
    ER-5 -98 -> SV650N -00 -> GSF 1250S -07 (ja R6 -00)
  19. #19
    jos tosissaan ajoit rauhassa ja ei kolinoita kuulunu, niin no prob.

    Eikä tuosta toinna lannistua, nyt muistat ensi kerralla kahtoo sen öljy määrän .

    Tekemällä oppii, tosin kantapää voi olla myös kallis opettaja, mutta sitä varten on korjaus oppaat, netti ja terve järki.
    Kysele, mieti ja opettele. pikku hiljaa eteen päin ja aina ois hyvä jos ois joku kokeneenpi opettamaan. Kyllä se siitä, jo pelkissä pikku huolloissa säästää ihan mukavasti kunhan vain on huolellinen.

    Ja sitten vain
    suzuki gsx 1216 -01
  20. #20
    Tästä muistuikin mieleen: ajelin kerran motaria Italiasta Saksaan parin sakemannimotoristin kanssa. Toinen ajoi CX500:lla, ja osti yhdellä huoltsikalla purkillisen öljyä, jota siinä lisäillessään turisi samalla, että kun oli tuo punavalo palanut jo 150km matkan, niin hän ajatteli, että saattaisi ehkäpä olla hyvä välillä lisätä hiukan!

    Kampe kyllä kävi ja kukkui ihan normaalisti, mutta jos olisin ollut ostajaehdokas, niin olisin saattanut siirtyä katsastamaan seuraavaa vaihtoehtoa!

    Threadin aloittajalle: Tietoisesti ja pidempään ei vajailla öljyillä tietystikään parane ajella.. mutta jos ei punavalo nyt vilkahdellut ajon aikana, niin kone on tuskin moksiskaan.
    - Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
    25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
  21. #21
    Lainaa (meeka @ Touko. 04 2011,12:42) kirjoitti
    Katsoin vielä "tarkistusikkunasta", että öljyä sen verran kuin pitääkin (ei varmaan vielä ehtinyt laskeutua kunnolla).

    Öljy ei mene suodattimeen ennen kuin moottori on käynyt jonkin aikaa (muutama sekunti).

    Eli öljyä ylärajaan asti. Tyhjänäkäyntiä niin kauan kuin öljyn merkkivalo sammuu. Lisätään öljyä tarpeen mukaan.



    Jos öljyvalo ei palanut kun ajoit vajaalla öljymäärällä, niin ei moottoriin mitään vauriota tullut. Varsinkaan kun alitäyttö oli vain litra.



  22. #22
    Ensi kerralla kun lurautat uudet öljyt pyörään anna täytön jälkeen hieman moottorin pyöriä ja katso sen jälkeen mikä tilanne on öljysilmässä, on toki fiksumpaa lisätä öljyä kuin ottaa liikoja pois moottorista.

    En tiedä mittaako ko. pyörä öljyn tasoa ja painetta, joten jos öljyvalo ei palanut ajossa, ei mitään ongelmaa pitäisi ollakkaan, vaikka pienessä mpyörän öljytilavuudessa prosentuaalisesti litrakin on iso puutos :D
    <p>I/ö- got the Feeling</p>
  23. #23
    Lainaa (sefo @ Touko. 04 2011,22:32) kirjoitti
    Vanhoissa saabeissa oli vaihteiston ja moottorin proput vierekkäin ja aina joskus joku laski vaihteistosta öljyt pois ja lisäsi koneeseen 4l öljyä *
    Öljypohjaan oli kyllä valettu teksti ENGINE DRAIN ja vastaavasti GEARBOX DRAIN ja avainkin oli erilainen mutta kuka niitä lukee *
    Tuttu juttu....toiinen bravuuri oli kun tuli synteettiset oljyt. Huollon jälkeen katsoin tikkuun joka oli ihan kirkas ja kaadoin pari litraa lisää. Tämän jälkeen funtsin että taitaahan sitä ollakin jo riittävästi ;-) ja päästin loput pois
    Ktm 1290 SAS 06/2022
    Honda Forza 350 09/23
    Kymco MXU 700 12/2022 lumitöissä
  24. #24
    onhan hyvä tehdä ja osata edes öljyt itse vaihtaa kulkineeseensa. jotenkin en pidä tosimotoristina sellaista joka pelkästään liikkeessä vaihdattaa öljyt. jonkun muun huollon yhteydessä sellainenkin toki tulee luontevasti samalla. monien ns. ammattilaisten jäljiltä prätkä on huonommassa kunnossa kuin itse tehdyn huollon jälkeen, kunhan ossaa tai opettelee itse.
    Delvac 1400 Super 15W-40 luokituksiltaan on ylihyvää useimpiin prätkiin. *pöriö. Delvac inside. Delvac moottoripyöräkerhon ylipappi, hallelujaaahh!! )
  25. #25
    Lainaa (kawabata @ Touko. 06 2011,17:10) kirjoitti
    monien ns. ammattilaisten jäljiltä prätkä on huonommassa kunnossa kuin itse tehdyn huollon jälkeen, kunhan ossaa tai opettelee itse.
    Näin se valitettavasti on. Koskee myös autohuoltoja.
  26. #26
    Lainaa (moris @ Touko. 06 2011,17:28) kirjoitti
    Lainaa (kawabata @ Touko. 06 2011,17:10) kirjoitti
    monien ns. ammattilaisten jäljiltä prätkä on huonommassa kunnossa kuin itse tehdyn huollon jälkeen, kunhan ossaa tai opettelee itse.
    Näin se valitettavasti on. Koskee myös autohuoltoja.
    Kyllä se oikeasti todella on niin, että "parasta" mahdollista huoltoa mopo saa sillä kun omistaja ajatuksella ja ajalla tekee perushuollot itse. Ei ole kiirus, ei ole paineita. Toki vaatii opettelua ja harjoittelua, mutta yleensä kun itselleen tekee, on aikaa harjoitella ja opiskella.

    Homman kääntöpuoli on se, että ostajakandidaatti ei voi tietää "itsehuoltajan" taitoja, joten kovin monessa tapauksessa itse huollettu mopo saa (ainakin) vaihdossa siipeensä siitä, että sitä on hoidettu paremmin kuin hyvin.
    <p>2002-2014</p>
  27. #27
    Lainaa (eddie71 @ Touko. 04 2011,22:27) kirjoitti
    Lainaa (Pavel Pude @ Touko. 04 2011,22:13) kirjoitti
    Jätä huolto ammattilaiselle..??

    Kaveri vei aikoinaan wolkkarinsa turussa merkkiliikkeeseen huoltoon, huoltomies siinä oli tietysti laskenut vanhat ölpät pihalle ja livauttanut uudet koneeseen.
    Lounastunnilta palatessaan oli unohtanut että on jo laittanut uudet ölpät koneeseen, ja laitto sinne sitten saman verran vielä lisää..

    Kaveri pääsi huollon pihalta vajaan kilsan päähä kun meno toppas, että siinä niitä "ammattilaisia" sitten on..
    Samoja kokemuksia. Autoa piti takuun vuoksi käyttää huollossa ja vois sanoa, että 3/4 kerroista jotain oli unohtunut kiinnittää/laittaa takaisin, jotain piti lisätä tai oli kokonaan unohtunut tehdä. Ihme, kun lasku ei ikinä unohtunut tai siitä ei mitään puuttunut...
    Samoja kokemuksia täälläkin.
    Kaveri ajoi suoraan huollosta meille (matkaan n 30 km) ja ihmeteltiin kohtuu tuoreen pyörän alle syntynyttä öljyläikkää.
    Syy löytyi kun koitin öljynpoisto ruuvia... oli niin löysässä että ensimmäiset kierrokset sai sormin kierrettyä kiinni, vielä kun kiristi niin loppui öljyvuotokin.

    Olis siinä ollu ylläriä kerrakseen kun moottoritiellä olis öljynpoisto ruuvi tippunut ja koneen öljyt valahtaneet takarenkaan etupuolelle.
    Kuka niitä kaikkia pyöriä enää luettelemaan ...
    Viimeisin hankinta Royal Enfield D 350
  28. #28
    Lainaa (fiuri @ Touko. 04 2011,20:28) kirjoitti
    Lainaa (TeroT @ Touko. 04 2011,13:53) kirjoitti
    Öljynpaineenvalosta olen sitä mieltä että aika usein on myöhäistä silloin kun valo syttyy.
    joissain pyörissä ei muuten oo öljynpaineen merkkivaloa lainkaan. Ainoastaan öljymäärän merkkivalo.
    TÄH!! Kerro joku esimerkki sellaisesta pyörästä?

    En tiedä yhtään pyörää jossa olisi öljynmäärä merkkivalo. voin olla väärässä.
  29. #29
    Lainaa (castle @ Touko. 04 2011,22:47) kirjoitti
    Pari vuotta sitten vaihdoin syksyllä öljyt+suodattimen pärrään. Tuntui kumman liukkaalta syksyinen kostea asvaltti talvisäilöön viedessä. Takarengas ihan lipsui ja meni lukkoon kevyelläkin jarrutuksella liikennevaloissa.

    Pikainen vilkaisu takarenkaaseen paljasti sen olevan ihan öljyssä. Samalla oranssi valo syttyi mittaristossa.
    Ajoin liikennevaloista n. 50m bensikselle kone jo hieman kolkuttaen.

    Oli jäänyt sitten vanha öljynsuodattimen tiiviste paikalleen. Kaksi suodattimen tiivistettä päällekkäin ei enää pitänyt lämmenneellä koneella, vaan lirutti öljyt pihalle, suoraan takarenkaan alle.

    Uusi öljynvaihto (yhdellä tiivisteellä) ja pyörä säilöön.
    Näin kävi kerran myös K-100 Bemarilla. Ellen vallan väärin muista, juuri huolto oli edellisellä kerralla vääntänyt sen, kai jollain työkalulla, liian tiukalle. Huolto-oppaassahan on maininta, että kiristetään työkalutta. Oma moka on tietysti se, ettei tarkista mitä käteen jää. Seitsemän vuotta siihen kumminkin muuten vaihdoin ongelmitta litkut moottoriin, vaihteistoon ja takse. Minusta pyörä tulee entistä rakkaammaksi, kun sen kanssa edes vähän puuhastelee. Samalla kuluu aika, joten ei yhtä myttyyn mennyttä vaihtoa pidä surra. Kyllä myös proppu- ja tulppakireydet ajan myötä ranteeseen tarttuvat, säästää rahaa eikä tarvitse fundeerata mitä sen oikean huollon jälljiltä kiristetään ja mitä höllätään. Hyviäkin ammattihuoltoja on vastaan tullut. Jos amatööri haluaa tehdä kaiken itse, voisi ryhtyä yhtä hyvin esim. omaksi hammaslääkärikseen.
    Ajomies
  30.  
  31. #30
    Kouluttaja Waille:n avatar
    Liittyi Jun 2009
    Helsinki / Skinnarilan vapaavaltio
    MotOrg ry jäsen
    Lainaa (mime @ Touko. 07 2011,00:36) kirjoitti
    Lainaa (fiuri @ Touko. 04 2011,20:28) kirjoitti
    Lainaa (TeroT @ Touko. 04 2011,13:53) kirjoitti
    Öljynpaineenvalosta olen sitä mieltä että aika usein on myöhäistä silloin kun valo syttyy.
    joissain pyörissä ei muuten oo öljynpaineen merkkivaloa lainkaan. Ainoastaan öljymäärän merkkivalo.
    TÄH!! Kerro joku esimerkki sellaisesta pyörästä?

    En tiedä yhtään pyörää jossa olisi öljynmäärä merkkivalo. voin olla väärässä.
    Yamaha R1 ja R6.
Sivu: 1 / 2:sta 12 ViimeinenViimeinen