Millaisia vinkkejä kylmä käynnistykseen??? Onko muilla ongelmia näillä keleillä![]()
<p> </p><p><strong>Yamaha FZ6S HONDA 1000 VTR HONDA 1100 XX</strong></p>
Eikuvaa vian hakuun. Ryyppy auki ja ilman kaasua pyörittää starttia nii pitäs hörähtää käyntiiin kylmänä,jos ei nii jossai mätää.(mustapekka @ Touko. 02 2011,15:22) kirjoitti
R1 07
Onko akussa varmasti riittävästi virtaa?(mustapekka @ Touko. 02 2011,15:22) kirjoitti
Antaako tulpat kunnon kipinän?
Lämmitä tulppia kuumailmapuhaltimella, pitäisi toiki lähteä ilmankin...
CB 1300 -07
Kyllä sen pitäisi ihan normaalisti lähteä käyntiin.. Jos ei niin jossain on vikaa.
1300cc Suzuki
Onko vakio?
Minulla oli sellainen, ettei voinut käyttää ryyppyä muuta kuin kylmänä tyhjäkäynnin nostamiseen. Siis ilman ryyppyä käyntiin, muuten kastui tulpat.
Pyörässä oli takomännät, putket, suuttimet ja ilmansuodatin vaihdettu.
Punainen Honda VFR 750F -90 -> Honda VTR 1000F -97 -> Aprilia SL 1000 Falco -00
V2 = Voima + Vääntö
Ihan normisti ryypyn kanssa hörähtää..
tosin akku pitää olla kunnossa..
saattoi ehkä itsellä johtua hajonneesta tulpanhatustakin,mutta ei käynnistynyt uudellakaan akulla vaikka pyöritti hyvin..auton akkuun kaapelit kiinni niin johan hörähti kerrasta.
Indian Sport Chief -23
ex. BMW R1200R -17
ex. Triumph ST 1050 -10
ex. Aprilia SL1000 Falco - 01
ex. Honda VTR1000F -98
ex. Honda CB750F -83
ex. Honda CB125TDC -84
Sliparit on muuten vakio... Mietin että oisko akku kohta vaihto kamaa.. liekkö muutenkin vähän ali mitoitettu..tuntuu vähän sille. onko muilla kokemuksia? Eilenkin piti 4-5 kertaa startata ennen kuin hörähti käyntiin lämpimänä ei mitään ongelmaa huomenna vauhdan tulpat niin katsotaan kummeneeko jos ei niinn sitte taitaa olla akun vuoro... jos alku peräisiä niin onhan nuo jo kestänytkin -05 ja ajettu 20tkm.![]()
<p> </p><p><strong>Yamaha FZ6S HONDA 1000 VTR HONDA 1100 XX</strong></p>
Itsellä oli heikko akku viime syksynä, ei käynnistynyt enää välttämättä aamulla viileän yön jälkeen katoksesta, vaikka pyöritti.
Kannattaa myös ne tulpat vaihtaa.
Ja itse vaihdan parin päivän sisään yamaha r6 jännitteensäätimen, mikä kuulemma myöskin auttaa. (itse tosin vaihdan muusta syystä, mutta ko. asia auttoi vaihto päätöksessä myös)
Yamaha R1 -99
ex.Honda VTR 1000F -04
VTR 1000 f, V kone tarvitsee virtaa startatessa aika paljon. Akku jos on heikossa hapessa niin starttaus on kylmällä hankalaa. Kun ostaa uuden akun,niin ostaa samoilla notuleilla kuin alkuperäinen. Muuten saattaa sama ongelma jatkua uuden akun kanssa.
Honda VTR 1000 f
All for one
Tom *& Jerry team
mitä on notulit![]()
<p> </p><p><strong>Yamaha FZ6S HONDA 1000 VTR HONDA 1100 XX</strong></p>
Ohjekirjasta sen löytäis mutta ei ole nyt lähellä. Kyllä noiltä mp myyjiltä löytyy tiedot millainen akun pitää olla.
Honda VTR 1000 f
All for one
Tom *& Jerry team
YUASA YTX12-BS. Jos jaksaa tripleäki pyörittää, nii kyllä se veturiki tuolla hörähtää. *![]()
Sen verran täytyy ottaa, ettei pelota aijaa.