ollaan lähdössä ekaa kertaa balttiaan reittiä tallinna
pärnu-kaunas-lublin- budabest voisko joku kertoo minkälainen
on lähinnä ajo puolan läpi meinattiin ,että kaunasista ajaa päivässä
lubliniin onko realistinen päiväetappi kun ei oo pienintäkään
havaintoa liikenteestä vihjeistä kiitollinen fjr
Jep, ihan realistinen on ja tossa http://www.bikercamp.hu/ olis hyvä ja halpa majoitus keskustan tuntumassa Budassa.
Kela racing club, factorydriver
Hayabusa K8
alias buslake
Tuo Kaunas - Lublin väli on noin 500 km, eli normi ajolla noin 7 tuntia jos ei kovin huitele ylinopeutta. Väli ei ole paha ajaa, liikenne suht sujuvaa, tiestön kuntokin paranemaan päin noin 5-vuoden takaisesta. Toissa kesänä viimeksi tuolta kautta tultiin ja silloin oli jonkin verran tietöitä, eivät kuitenkaan pahasti viivyttäneet. Tämän hetken / kesän tilannettahan en tiedä, mutta ei tuossa pitäisi olla mitään ongelmaa päivän ajomatkaksi.
Ulysses
On se ajettavissa hyvin, ajettiin vuonna 2006 juuri noin. Tuo 7 tuntia on kyllä hyvä suoritus, suurin hitautta aiheuttava tekijä on julmettu määrä rekkoja. Meillä taisi mennä 9 tuntia, mutta ei kauheaa kiirettä pidetty.
Tässä olisi linkki: CLICK
Mikään ei ole niin tärkeää kuin moottoripyöräily, eikä sekään ole kovin tärkeää. www.j-helin.net
Viime kesänä tuolla puolassa tuli ajeltua ja jos mahdollista niin sen kyllä jätän väliin suosiolla jatkossa. Puolassa liikennekulttuuri on melkoinen, se ei kuitenkaan oli pahin asia jos itse ajaa rauhassa eikä provosoidu.
Tiet surkeita, pomppuisia ja päällyste vaurioita paljon.
Matkanteko hidasta, koska tiet kulkevat kylien läpi ja näissä on aina 50 km/h rajoitus. Kaikki miljoona rekkaa kulkevat myös näiden kylien läpi ja muutenkin hidastavat matkantekoa.
Jos ja kun tuonne kuitenkin olette menossa niin jäitä hattuun ja olkaa varovaisia. Anna autoilijalle tietä joka roikkuu olkapäässäsi kiinni ja muista katsella peileihin. Siellä ajetaan kovaa ja varomattomasti.
-Honda VFR 800X Crossrunner-
-Kawasaki Z 750 S-
-Suzuki GSF 600 S Bandit-
"Elämä on ihmisen parasta aikaa" -Matti Nykänen
Parina kesänä on Puolassakin tullut ajeltua ja sattuu varmaan reitille jatkossakin. Liikenne on hieman vilkkaampaa kuin Ruikonperällä, mutta kun rytmi löytyy, niin homma etenöö.
Osa teistä on todella hyvässä kunnossa, mutta runsaan liikenteen takia joissain paikoissa saattaa olla painaumia tiessä. Sateella noita raiteita kannattaa jopa hieman varoakkin. Isoilla teillä matka etenee vähintään suomessa totuttua vauhtia ja hieman nopeamminkin. Pienillä teillä kyliä on tiheämmin kuin Suomen Lapissa.
Avoimin mielin vaan matkaan. Ihan normaaliajolla siellä pärjää. Kannattaa kuitenkin sopeuttaa vauhti muun liikenteen mukaan, ettei ole koko ajan tien tukkona.
Jos renkaat ovat ehtoopuolella, niin laita uudet ennen reissua jotta ei tarvitse pelätä vesisateella ja on hieman paksumpi kumi mahdollisten tielle tippuneiden irtoesteiden varalta.
No, se on sitten vaan VOE VOE
Jep, ei paha,tuli mentyä joskus Kaunasista (kuudelta lähtö) Bratislavaan yhdellä pidemmällä lepotauolla siten että oltiin perillä kymmenen aikaa illalla(Pepedro @ Huhti. 01 2011,18:27) kirjoitti
Ktm 1290 SAS 06/2022
Honda Forza 350 09/23
Kymco MXU 700 12/2022 lumitöissä
Ajoimme kesällä 2008 juuri saman välin, tuohan on aivan mukava reitti, sen varrella saa vielä häivähdyksen ajasta ennen muurin murtamista. Kannattaa todella vaihtaa hyvät rattaat alle. Jos sattuu kovempi sadekuuro kohdalle kuten meille, on ajourissa paikoin paksusti vettä. Jos yrität jättää edellä ajavaan rekkaan hieman turvaväliä, tarjoaa takana ajava rekka välittömästi keulaansa rinnalle. Jos alkaa hirvittämään kahden rekan välissää ajaminen kaatosateessa, pitää ollla hyvät renkaat, että uskaltaa ajaa vettä täynnä olevien ajourien poikki pientareelle sateen pitoon, tai sitten on vain ajettaava rekkojen tahtiin. Meidän kokemuksen mukaan latvialaiset rekat olivat törkeimpiä, puolalaisista ei meillä ollut huonoja kokemuksia, jopa päinvastoin.
Älkääs ny mollakko Puolaa! On totta, että se on toinen puoli ajajista, jotka ei koskaan omaksu Puolan liikennekulttuuria, mutta se toinen puoli nauttii sitäkin enemmän. Nopein menee ja sille annetaan tilaa. Jos jäät kuhnimaan, sut ohitetaan varmasti. Kuten tuossa muut kuvasivatkin, se on keli, joka vaikuttaa etenemisnopeuteen radikaalisti. Eli aikatauluja ei kannata siksi vetää kovin kireiksi. Puola on kumminkin seikkailu, joka kannattaa kokea. Suosittelen lämpimästi, joskin oma intoni alkaa jo hiipua. Niin monasti on jo noikin siirtymät tahkottu.![]()
... jotain piti muistaa
Olen samaa mieltä sekun kanssa, Puola on mukava maa ajella, ja me ainakin tykättiin nimenomaan tuosta itäpuolan reitistä, siellä näkee vähän erilaisenpaa elämäntapaa. Viime kesänä ajettiin Gdyniasta etelään, siinähän on aivan huippukuntoinen uusi moottoritie, yksitoikkoinen kuten Saksankin moottoritiet, poikettiinkin länsipuolella rinnalla oleville pikkuteille. ne on hitaammin eteenpäin vieviä, mutta tulipa nähtyä toistakymmentä pikku kaupunkia.
2009 ajettiin Kaunasista Lubliniin, siisti hotelli Lublinissa: Hotel Locomotiva
MTS 1200S -15
Siispä oma suunnitelmani Kaunas - Rzeczov (660 km) pitäisi myös olla mahdollinen...(seppo02 @ Huhti. 02 2011,11:56) kirjoitti
t. pozo
![]()
-04 K 1200 LT
Amerikan kierros 2006:
http://finnishcurvecowboys.blogspot.com/
Amerikan kierros 2010:
http://finnstoccr3.blogspot.com/
Amerikan kierros 2011:
http://finnstoccr2011.blogspot.com/
Moponparantelukuvia:
http://picasaweb.google.com/pozoizquierdo
Kaunasista ajaa yhdella vedolla Budapestiin asti. Joskus ajelin yksikseni tuon, niin etta aamulla lahdin hotellista kahdeksan aikaan ja olin kotona Budapestissa joskus 12 aikaan illalla. Varmaan olis menny nopeempaakin, mutta Slovakiassa tuli kaatosade haittaamaan matkantekoa.
polkupyorailija kiinassa
Tuo Itä-Puolan reitti on huomattavasti mielekkäämpi, kun Varsovan läpi ajo. Bialystok-Lublin-Rzezow reitillä ei joudu hermot niin koville, kun Varsovann läpiten. Itse olen ajellut tuonne suunnalle niin, että ekana iltana löytää itsensä joskain Suwalkin/Bialystokin liepeiltä ja sitten jos valkkaa itäreitin niin helposti pääsee Tatralle(Slovakian puolelle), tai jos suuntaa enemmin länteen Varsovan kautta), niin sitten kerkiää jonnekin Trencinin paikkeille Slovakiaan yöksi. Riippuu tietty hieman ruuhkista ja tauoista. Itse tankkailen itseäni aina hieman samalla kun pyöräänikin, niin ei ttartte sitten jatkuvasti pysähdellä. MUTTA on se vaan niin pirun tylsää ajella aina tuonne etelä-Puolaan asti![]()
Tai jos päätät koukata Zamosc:in kautta...(pozo izquierdo @ Huhti. 03 2011,21:43) kirjoitti
http://www.zamosc.pl
"Minulla ei ole mitään sitä vastaan, jos tiellä välillä vauhti nouseekin, vaikka sitä enemmän mitä mukavampi tie, ja yhtä hyvin silloinkin, jos tie on yksitoikkoinen, ja jos on mukavia näkymiä, ajetaan hiljalleen." (Keijo Virtanen: Tielle tuuleen)
Juu, jos menee Puolaan, niin sitten ollaan kans Puolassa eikä Kauniaisissa. Päätiestöä korjattu tarmokkaasti viime vuosina, alempi tiestö heikkokuntoista osin suorastaan haasteellista, mutta sieltä pikkuteiden varsilta se idylli vielä löytyy.(seku @ Huhti. 02 2011,15:55) kirjoitti
Tallinnasta ajaa yhdellä vedolla Budapestiin.(janlippo @ Huhti. 04 2011,00:05) kirjoitti
2008 mentiin tuo, linkin takaa näkyy ajoajat, reitti ja kilometrit stoppien välillä.
2009 koukattiin Unkarista vielä Romanian puolelle Oradeaan - yhdellä vedolla, alle 24h.
2011 mennään taas Budapestiin ensimmäiseksi yöksi.
Tähän asti on menty tuota itärajaa pitkin, mutta tällä hetkellä on reitti tutkinnan alla Varsovan kautta. Näyttäisi olevan 1-2h nopeampi kuin noiden kylien läpiajo mitä on aikaisempina vuosina ajeltu.
Ja vielä, tuolla Via Balticilla tämä kylä kannattaa painaa mieleen. Siellä on joka kerta ollut kylään saavuttaessa ollut tikkarimiehet kytiksellä - keskellä yötä.
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FL-FIN-F-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT-M
MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
MAN
Autolla mentiin tuo väli pari vuotta sitten. Rekkoja on ja joka kylän läpi on ajettava (peltipoliisit), mutta hitaampi ainakin silloin oli vasta väli Lublin-Slovakia-Eger (Unkari). Mutta ihan mukava reitti.
Mennessä ja palatessa oltiin yötä välillä Lublin-Krasnik
Mennessä: http://www.zajazd-marta.pl/
Siisti hotelli, halpa, englantia osattiin,
Palatessa: http://www.marzanna.pl/
Perinneravintola, hieno paikka, vielä halvempi, englanti aika heikko, saksaa ei ollenkaan. Sinne on taidettu tehdä motelli sen jälkeen, että tilanne voi olla parempi.
"Älä koskaan siirrä huomiseksi sitä, minkä voit tehdä ylihuomenna." (Mark Twain)
Pari vuotta sitten ajoin tuota reittiä takaisinpäin. Ihan ok tuo 19-tie, ei hyvä mutta ihan ajettavaa tietä.
Ihan reippaasti tuolla voi edetä, ajoin paluumatkan yksin niin ei tarvinnut ketään odotella... karkeasti tämän reitin välin ajoin päivässä, vähän yli 1000km/11 tuntia meni pysähdyksineen aikaa. Oli muuten keskinopeus tällä välillä suurempi kuin menomatkalla etelään päin ajellessa, autobaanalla kun satoi oikein kunnolla niin keskinopeus jäi johonkin sataasen pintaan.
Ei tuo välttämättä siis ole hidas reitti jos vaan uskaltaa reippaasti ajella (130-140km/h, taajamissa sitten hitaampaa), itse kyllä taisin sakot välttää ihan tuurilla.
Me yritimme tähän hotelliin http://www.hotelkorona.lublin.pl/, valitettavasti oli sillä kertaa täynnä, sijaitsee n. 10 km Lublinista Rzeczoviin päin. Hyvän näköinen, siisti, ja asiakaspalvelu oli kohdillaan ja vielä edullinenkin. Kun seuraavan kerran ajamme tuota reittiä, on tuo yksi yöpymispaikkamme. *Lainaus matkapäiväkirjasta: http://jotuwi.wordpress.com/2008/08/03/tiistai-176-08/
Jeps, ihan hyvä päivämatka. Pari kesää sitten ajelimme muutaman org:laisen kanssa Augustow-Zamosc (muistakaa käydä Zamosc:ssa, huippupaikka terasseineen kesällä!) pysähtymällä Lublinissa Majdanekin keskitysleirillä parisen tuntia ja perillä oltiin hyvissä ajoin. Eli ilman vastaavia pitkiä stoppeja suunnilleen Kaunas-Lublin "ajoaika".
Itse tykkään ajella Puolassa, ihmiset antavat todella hyvin tietä ja huoletta pääsee pärrällä ajelemaan keskiviivan tuntumaa omaa vauhtia oli sitten sulkuviivaa tai ei.. pitää vaan olla se joka ohittaa, ei se jota ohitetaan.![]()
Kawasaki ZZR1400SP 2016
(Ex: Yamaha RD125 '75, Suzukit RG125 '86, GSX600F '95, RF900R '96, TL1000S K1, GSX-R1000 K5, R1 '05, Z900 '22)
Tuo keskiviivan vieressä ajaminen: sen verran varoitan että moottoripyörää ei Puolassa pidetä auton vertaisena ajoneuvona => kaverit lähtee aika surutta ohittamaan jos mp tulee vastaan menttaliteetilla "mp kyllä väistää pientareelle". Pari kertaa lähti rekka toisen ohi vaikka oltiin tulossa vastaan. Eli pitää olla hereillä tai ajaa sovinnolla oikeassa reunassa ja antaa kaverien ohitella.
Mikään ei ole niin tärkeää kuin moottoripyöräily, eikä sekään ole kovin tärkeää. www.j-helin.net
Tai niinkuin mulle kävi tuolla Puolassa, olen edelleen hengissä kun satuin ajamaan aika lähellä keskiviivaa: vastaantulevan rekan takaa tuli pakettiauto vauhdilla ohi ja paljoakaan en ehtinyt reagoida kun rekka meni vasemmalta ja pakettiauto oikealta ohi... ehkä vähän sai ajolinjaa vaihdettua keskemmälle... onneks siihen jäi joku metrin-puolentoista rako autojen väliin ja tuurilla osuin siihen...(hondamania @ Huhti. 06 2011,10:41) kirjoitti
![]()
Puolassa ohitellaan meikäläisittäin törkeästi, mutta antavat törkeästi myös tietä. Autot yleensä siirtyvät hiukan oikealle, jos törötät takana keskiviivan vieressä, vaikka autoja tulisi vastaankin. Opettele maan tapa, niin olet kuin kala vedessä.
Parina kesänä olen Puolan läpi ajanut ja jos tarkkana on, niin "mielenkiintoisempi" maa se on ajaa halki kuin Saksa, mutta luonnollisesti hitaampi. Sateella kannattaa olla varovainen. Kaikki suojateiden ja opastusnuolien maalaukset muuttuvat todella liukkaiksi. Tasakaasulla yliajo vei perän alta, lipat oli todella lähellä.
Maaseudulla traktoreiden kärrykyydistä voi pudota heinää tai lantaa tielle.
Kylien ja kaupunkien aiheuttamat "staut" kannattaa splitata suurempia ihmettelemättä. Tietty jos on suora selkäranka, niin sitten ei.
Suurimmista hiustennostatuksesta (jos on) huolehtivat motareiden käsittämättömät välit keskiaidassa, johon kääntyvät autot jäävät kyttäämään sopivaa lovea johon puskea. Monesti joutui ajamaan potentiaaliseen t-risteyskolariin toivoen vain että älä perkele vaan tule sieltä. Pitkät vilkkumaan ja näkökentässä keikutusta...
Eskopiippo: Harlei-Teivitsons, koffee änt deth.
Upeesti kiteytetty. Just tossa on se pointti. Pitää opetella paikallisten liikennenäkemys ja kun siihen sopeutuu, se nautinto alkaa. Jos ajaa niinku Suomessa, ei toimi !(nostalgia @ Huhti. 06 2011,11:09) kirjoitti
![]()
... jotain piti muistaa
Puolassa tapahtuu nykyään kaikkein eniten kuolemaan johtavia liikennetapaturmia koko EU alueella. Sitä en yhtään ihmettele, kun olen ajanaut maan läpi noin 10 kertaa...Valitettavasti Via Baltica on NIIN SUORA reitti tuonne pelipaikoille, elikkä Romanian suuntaan, elikkä se Puola on vaan skarpattava ja yritettävä hoitaa kunnialla läpi.