Moikka,
Tässä kyselee tuore vn1500 -97 omistaja..
Hankin siis nyt talvella kyseisen laitteen ja ongelmana on että koneen vasemman puoleisen kopan tiiviste on ilmeisesti rikki kun vuotaa sieltä öljyä alleen, tarkistin jo että kyse ei ole vaihdekepin stefasta.
ongelma tuossa kopan avamisessa tulee vastaan kun koppaa ei saa irti koska alhaalla yksi kopan ruuvi ottaa runkoon kiinni.
Onko kenelläkään niksejä tuon pelkän kopan irroittamiseen konetta irroittamatta?
Mä en akuuttiin ongelmaan osaa auttaa mutta seuraavaan vaiheeseen voit saada apua tuolta:
Cronwall
Olen ostanut paljon osia ja tuntuu ett heillä on hyvät varastot ja nopeat aikataulut.
Sytytä miehelle nuotio, hänellä on lämmin koko illan.
Sytytä mies, hänellä on lämmin lopun ikäänsä.
Samoin täällä on kavereita jotka on tuon mallisen koneen purkaneet.
http://www.teamcustom.org/index2.html
Laturin koppa pitäis mahtua irroittamaan kone rungossa, mutta konetta tarvii nostaa edestä tunkilla, kun ensin tankki, pakoputket ja koneen etu- ja takakiinnike on irti, kardaaninivel sellaiseen asentoon että se sallii koneen liikkeen ylöspäin.
Kulmavaihteen irroitus vaatii koneen irroittamisen rungosta, jos sen tiiviste vuotaa.
Nykyiset Kawat tallissa:
KLX 250 B1 - 81
Z 1000 ST E1 -79
Z 1000 ST E2 -80
Mean Streak 1600 -07
Z 1000 Special Edition -14
GTR 1400 -08
Spectre 1100 D1 -82
KX 250 XC KL Enduro -21
KLE 500 -91
Vastasinkin jo viestillä, miten sen pultin saa irti. Jos öljyä vuotaa vain tiivisteen välistä, kannattaa kokeilla koppa raolleen ottamalla poistaa tiiviste ja laittaa tilalle tiivistesilikonia. Se koppa tosiaan mahtuu tulemaan kokonaan pois vain vaihdevipua kääntelemällä ja se kääntyy vain, jos sitä saa samalla tulemaan ulospäin. Akselilla on kopan sisäpuolella lukkorikka pitämässä akselia paikoillaa, joten rikan pitää luiskahtaa pois urastaan, jotta vipua saa ulospäin. Takaisin sitä ei saa uraan, ellei käytä koppaa pois, mutta koppaa taas ei saa takaisin pyörään jos lukkorikka on urassa ja vipua ei saa käännettyä taaksepäin. Jos tiivistesilikonin laitto ei onnistu koppaa raottamalla, melkein nostaisin konetta sen verran, että sen kopan saa ihan kunnolla pois. Sekään ei ole iso homma. Koko koneen irrotin muutamassa tunnissa, mutta tuossa ei tarvitse kuin irrottaa muutama kiinnike. Putket saa nopeasti pois jne.
ok, kiitti vinkeistä.
Raotin koppaa ja iskin tiivistesilikonia väliin. Katsotaanpa nyt miten mahtaa pitää.
Täytynee sitten ottaa koko koppa em. vinkeillä irti jos vielä vuotaa.