Kypärän alle mahtuvat aktiiviset QuietOn kuulosuojaimet/korvatulpat netin ennakkomyynnistä.
Vaikuttaa mielenkiintoiselta konseptilta. Vilkaisin kännyllä pikaisesti linkin sivustoa mutta en huomannu mitään mainintaa siitä kuinka hyvin ne toimii mp-käytössä. Lentokoneen melu on kyllä aika hiljaista verrattuna kuupan sisällä olevaan meluun. Samoin kuorsaaminenkin on varmasti hiljaisempaa. Mielenkiintoista olisi kuulla miten ne toimii mp-käytössä.
Kawasaki H2 SX -22, ex.K1300S -14, ex. K1300S -11, ex. GSX1250FA -12
-04 FZ6-N -> -06 Daytona 955i -> -08 RC8
Ehdottomasti kiinnostaa. Vielä kun jannut olisivat rakentaneet näihin apsin jolla voisi säätää mitä taajuuksia vastamelusysteemi vaimentaa eniten. Ei tarttisi arpoa toimiiko MP-suhinataajuuksilla vai ei. On tullut kokeiltua aika monia tulppia, joista osa on ihan MP-käyttöön tarkoitettuja (ainakin markkinoitiosastaon mielestä). Vielä ei ole löytynyt näille, tältä foorumilta bongatuille, tulpille voittajaa: https://www.tokmanni.fi/muut-tarvikk...38114163795/dp. Näillä tosin vaimenee suhinoiden mukana hiukan se kypäräpuhelinkin...
CBF600SA ==> CBF1000FA
Tämän päivän kauppalehden nettisivulla on myös artikkeli noista kuulokkeista.
Vastamelutekniikka toimii tosiaan niin, että mikrofonin havaitsema ääni kumotaan vastaäänellä, mutta käsitykseni mukaan vastamelutekniikka toimii parhaiten matalien taajuuksien osalta. Yleensä humiseva melu on matalia taajuuksia.
Näyttää lupaavalta, kunhan saavat koon sopivaksi kypärän sisään. Olen noiden noise cancelling - kuulokkeiden kanssa pelannut vuodesta 2010, toimii mahtavasti, varsinkin juna ja lentoliikenteen heavy usereille
SV-Motech laukkusarja
Giwi tankkilaukku pikakiinnityksellä
Scottoiler
Ctek latausjohto
Triumph Tiger 800 XRX
BMW GS Adventure kypärän tumma visiiri tuli hankittua... ja iloinen yllätys oli että pinlock tuli mukana!
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Pianoon "uusi" takahäkki tuli haettua postista tänään.
ZX-9R -95
Ex YZF 750 R -95
Ex FZR 1000 -92
Ex FZS 600 -01
Ex XJ 900F -93
Ex XJ 600 S Diversion -96
Kukahan nää mutkat oikein määrää..
Kypäräkaupoillahan minä samalla kun kävin liilkeessä kyselemässä ostetun mv:n toimitusaikataulua. Pahimpaan kuumeeseen sitten shoei:n avattava potta. Mallimerkintää en muista
Aikaisemmin oli umpipotta, ja on nuo avattavat aika paljon painavempia mutta kiva ajaa taajamassa kun näkökenttäkin on laajempi.
Kawasaki H2 SX SE ja Mv Agusta Brutale dragster rr -16
Honda Crosstoureriin lisää yläpainoakesän reissuihin. Givin räkki takaboxin päälle. WP_20160108_001.jpg
Tuolahan tuo on tallissa, tällä hetkellä vaan Daytona niskassaan. Aivan soiva peli, yllättävänkin tukeva noinkin edukkaaksi. Ei heilu ei huoju, eikä ainakaan vielä näytä sylkkäkään vuotavan. Varsinkin kun sen laskee tota "sokka" tankoa vasten niinkun vissiin pitäskin se tukevoituu huomattavasti lisää. Jos nyt justiin pitää jostain nurista niin tuo eturenkaan kiinnikepuristin on aika juosten kusastu, osaisin varmaan itekkin hitsata paremmin kun se joka ton on kasaan räkinyt, ja sen käsikiristys"pipari"rullan vaihtanen myöhemmin jossain vaiheessa kampipyörään.
Aiettä on se vaan ihan toisella tavalla rattosaa tehdä suorin selin hommia rinnankorkeudella, ainoa mikä kaduttaa on se etten ostanu moista kolme vuotta sitten.
Omituisten Otusten Kerho
Yamaha GTS 1000 '93
Cagiva Mito Evo2 4t turbo-projekti '05
Ex:Bashan BS200-S7 `07 katumönkkäri
Ex:Benelli Tornado TRE Novecento '06
Ex:Triumph Daytona 955i DSSA `02 fighter
Ex:Honda CBR 600F2 '91
BMW R1100RT kaatumaraudat vai onko noi jotku suojaraudat![]()
Vanhalla oppimisen vaikeus
Itelle tuli kans hankittua pari vuotta sitten kyseinen nostopöytä.
Pikkusen piti modata pidemmille pyörille sopivaksi.
Ajosillasta sai tehtyä just sopivan jatkon pöytään ja uus ajosilta levystä.
Tuo etupyörän kiinnityssysteemi kannattaa kans vaihtaa Biltsun kippaavaan malliin, niin on helppo ja turvallinen
ajaa pyörä pöydälle ja sit liinoilla vielä varmistus.
Onnistuu hyvin yksinkin.
Meinasin jo kysyä et eikse kippaa eteenpäin kun Daytona ala-asennossa on aika silleen varpahillaan tuo minun pöytä mut nii eihän tossa keulassa oo kun putkea ja rengasSulla näyttää kiuas jäävän etusaranan päälle/taakse et ei pitäis paljoo kippailla.
Toinen hyvä puoli tuosta on ettei tarttekkaan sijottaa sitä kolmea-neljääkymppiä taloustikkaisiin että pääsee kahdelle seinälle laatikoille. Taas säästy rahaa
jaa että tommonen rengasteline... saattas kai tuota...
Omituisten Otusten Kerho
Yamaha GTS 1000 '93
Cagiva Mito Evo2 4t turbo-projekti '05
Ex:Bashan BS200-S7 `07 katumönkkäri
Ex:Benelli Tornado TRE Novecento '06
Ex:Triumph Daytona 955i DSSA `02 fighter
Ex:Honda CBR 600F2 '91
Suorituskykyä lisääviä osasia joskin tällä kertaa tietämyskoneeseen. Saadaan prossun lämmöt pysymään vähän alempana kun nykysetupilla pyörii välillä sadassa asteessa...
Omituisten Otusten Kerho
Yamaha GTS 1000 '93
Cagiva Mito Evo2 4t turbo-projekti '05
Ex:Bashan BS200-S7 `07 katumönkkäri
Ex:Benelli Tornado TRE Novecento '06
Ex:Triumph Daytona 955i DSSA `02 fighter
Ex:Honda CBR 600F2 '91
Kesäajopuku ja kypärä.
Jutkaleen XLmoto kun lähettelee noita mainoksia sähköpostiin kun yhden kerran erehtyy tilaamaan aiemmin![]()
Triumph Tiger 800 XRX
Viitsisitkö laittaa erillisen threadin varustepuolelle, kun olet testannut niitä? Minä tarvitsisin tuollaiset kypärän sisään ja vaimo aviovuoteeseen korisevan puolison takiaOngelmahan noissa saattaa olla, että ei mahdu potan sisään pään kanssa ja ei pysty nukkumaan korva tyynyä vasten.
Oikeastaan vasta autokeitailla ja kokoontumisajoissa tajuaa, miten ruma kansa olemme...
Kypäräpuhelimen tilasin tässä viikolla kun pari ajokautta meni ilman moista ja hiukan kaipasin mm. navin ääniohjeita. Mukava saada myös hiukan viihdykettä työmatkoille kun samaa tietä jauhaa jatkuvasti eli musiikkia joko puhelimesta / radiosta. Rouva, muksu ja ties ketkä tuppaavat soittelemaan aina kun saa pyörän tien päälle, niin eipä tarvitse pysähdellä ihmettelemään kuka ja millä asialla siellä taskussa värisee... Joo joo, jotkut kaipaa omaa rauhaa ajellessa ja musiikiksi riittää pyörän laulu, mutta tykkään olla tavoitettavissa ajellessakin eikä sitä rockiakaan aina tule renkutettua
Käytettyä laitetta tuumin pitkään, vaan kun naapuruston huru-ukotkin alkoivat puhua setin hankkimisesta niin päätin napata Motonetista valikoimasta poistuvan Interphone F5MC:n halvennettuna 160,93 eurolla (norm. 229,90).
Mihin värkkiin sitten nuo ajokaverit päätyvätkään, niin tuon Interphonen pitäisi pariutua niiden kanssa. Jatkossa ei ajoreissuilla tartte viittoa, huitoa, välkytellä valoja, soittaa torvea ties mitä, että saa toisen seis bussipysäkille kun on asiaa![]()
Mutkaista tietä näkymättömiin... jollakin?
thulitakki kauden aloitukseen ja lopetukseen. Tai ehkäpä kautta ei tarvitse nyt koskaan lopettaa?
Keltasävyisen visiirin.
BMW R1200GS, EX:BMW r1100s,K1200gt,Suzuki bandit 1200s -02,Hd electra glide -92, hd sportster 1200 -94, Honda cbr1000f -92,Kawasaki 550ltd
A-AL-BIH-CZ-EST-FIN-H-HR-I-KV-LT-LV-MD-MK-MNE-N-PL-RO-S-SK-SLO-SRB-UA
Tulevalla kaudella ei pitäis sormien palella. eBaysta Oxfordin Premium Sport kahvalämppärit toimitettuna n.65e.
Kawasaki z1000 2006
Kawasaki zzr1400 2006
Yamaha fjr1300 2007
Ostin Bags-Connection Rearbagin ensi kesän reissuja silmälläpitäen. Saa nähdä miten sen saa firebladeen viriteltyä. Vielä on ostoslistalla saman merkkinen tankkilaukku. Ja vaikka mitä muuta.![]()
Kawasaki ZX-10R -06
Ex--Honda CBR 1000rr -06
Sena 20S Dual packi tuli ostettua pikku mopoilukuumeeseen
Asiallisen oloinen vehje mitä tässä kypärä päässä tietokoneen edessä istuessa saa kokeiltua
-Osku
2006: DT125 90--> 2008: 7v vain nelipyöräisiä-->2015: Honda CB600F 04--> Yamaha FZ1-N 06