Tulokset 1:stä 11:een 11:sta
  1. #1
    Olen harkinnut otsikon mukaisen pyörän hankintaa (vm 1996-2003) tulevaksi kesäksi. Muutamia kiinnostavia pyöriä olen jo netin syövereistä löytänytkin, mutta parissa niistä puuttuu olennainen eli sivulaukut.

    Hakutoiminolla löysin kyllä jotakin keskustelua aiheesta, mutta aivan varmaa vastausta en niistä saanut, joten:

    - käykö ko. malliin kaikki System-laukut, vai onko System-nimityksen alla useita eri laukkuvaihtoehtoja eri malleihin?

    - onko K1200RS:ssä valmiina kiinnityspisteet laukkuja varten, niin ettei mitään kiinnitysrautoja tarvitse erikseen hankkia?

    Lisäksi kaipaisin vinkkejä mistä voisi käytettyjä laukkuja etsiskellä ja sattuisiko kellään olemaan käsitystä mitä uusi laukkupari maksaisi (tämä tietysti selviäisi BMW-jälleenmyyjältä kysymällä, mutta ensisijaisesti nyt kuitenkin aluksi hakisin käytettyjä)?

    Kiitokset vastauksista jo etukäteen.

    J64
    Pyöriä vuosien aikana viitisenkymmentä
  2. #2
    Liittyi Jun 2007
    Helsinki by the Grace of God
    Laukut ovat mallikohtaiset eikä tarvitse laukkurautoja; alhaalta tulee laukuissa oleva "haarukka" taka-jalkatapin telineessä olevaan palikan ympärille, ylhäältä kiinni matkustajan kauhukahvassa.

    Laukkuja... jaah... kai eBaystä ja purkufirmoista, uuden sarjan hinta oli kai yli tonnin sarjoitettuna.

    edit: kiinnityspisteet.



    Ebayssä ei ollut K-mallin laukkusarjaa tarjolla tällä hetkellä; R-mallin vastaava n. $600, antanee jotain osviittaa hinnasta.



    Dirty Nasty Furriner
  3. #3
    Liittyi Jun 2007
    Helsinki by the Grace of God
    $766 + rahdit ja näihin vielä verot.

    Sierra BMW

    Samasta paikasta löytyy myös sisälaukut satasella.



    Dirty Nasty Furriner
  4. #4
    Kyllä vaan tarvitsevat.. Kuvassasi oleva matkustajan kauhukahva laukkukiinnikkeineen ei ole vakiovaruste.
    Noihin kiinnikkeisiin käy vain K 12 RS Bemun orggis laukut. Muuten hyvät, mutta vasemmanpuoleiseen ei mahdu sliparin vuoksi tehdyn muotoilun takia kuin "terveisiä". No oikeasti, mahtuu sinne jotain, kun hyvin pakkaa..



    1300 Gessu
  5. #5
    Kiitokset näistä.

    Ilmeisesti sitten kannattaa varmistua, että vaikkei pyörässä olisi laukkuja, olisi ainakin nuo sivulaukuille sopivat kauhukahvat.

    J64
    Pyöriä vuosien aikana viitisenkymmentä
  6. #6
    Lainaa (J@ck @ Helmi. 10 2011,19:51) kirjoitti
    Kyllä vaan tarvitsevat.. Kuvassasi oleva matkustajan kauhukahva laukkukiinnikkeineen ei ole vakiovaruste.
    Tuolla perusteella ajattelin, että voisi olla sellaisetkin kahvat, joissa ei ole kiinnityspisteitä laukuille.

    J64
    Pyöriä vuosien aikana viitisenkymmentä
  7. #7
    Case holderit #46542337241 ovat erikseen tilattavat ja niitä löytyy
    esim täältä ~106€ hintaan.

    Kari
  8. #8
    Lainaa (Staga @ Helmi. 10 2011,14:53) kirjoitti
    $766 + rahdit ja näihin vielä verot.

    Sierra BMW

    Samasta paikasta löytyy myös sisälaukut satasella.
    Ilmeisesti K12RS:än laukut sopivat esim. R1150R:ään ?

    (Sierra-sivut: **K1200RS, R1150/1100R/RCK, & R1150/1100GS/ADV )

    Mitens noi lukot saisi vaihdettua, ja kenties sarjotettua toiseen pyörään ?

    WildStar rumble in skräddarskog

    ex. busa
    K12RS
    XJR1300
    VTR
    HORNET900
    SPEEDMASTER
    AMM.BONNE
    FMX650
    CR250
    XR250
    BETA250
  9. #9
    Lukot sarjoittaa aika helposti ihan kotikonstein, tässä yhdet ohjeet:
    Sarjoitus
    K 1100 RS
    K 1200 GT
    http://www.moysa-mc.com
  10. #10
    Liittyi Jun 2007
    Helsinki by the Grace of God
    Eiköhän noi laukut ole mallikohtaist; ainakin siellä Sierra BMW:n sivuilla on alasvetovalikot joiden valinta näkyy kassalle mentäessä.
    Dirty Nasty Furriner
  11.  
  12. #11
    Taitaa olla....mut olisi luullut olevan aika järkevää tehdä niistä samanlaiset, ainakin osaan malleista olisi voinut varmaan tehdä
    WildStar rumble in skräddarskog

    ex. busa
    K12RS
    XJR1300
    VTR
    HORNET900
    SPEEDMASTER
    AMM.BONNE
    FMX650
    CR250
    XR250
    BETA250