Nyt on kyllä tavoistani poiketen oltava eri mieltä herra Yamahan kanssa.
Totta kai Diavelia saa, voi ja pitääkin verrata V-maxiin, toki myös moneen muuhunkin.
(Köpi @ Helmi. 14 2011,08:51) kirjoitti
No saa munki puolesta, verrata vaikka Håndan Goldwingiin... Mut jotenkin semmonen on vaan mun mielestä hemmetin köyhällä pohjalla noin alkujaankin jo.
Ja ne testitulokset on tuolla tapaa yhtä yllättäviä. Tyyliin 30% kevyemmän, pienemmän ja geometrialtaan tiukemman pyörän todetaan olevan ketterämpi... Aivan tajuttoman yllättävää ja informatiivista toimintaa!![]()
It´s better to die on your feet than live on your knees...
Tosiaan pyörä livenä vielä näkemättä ja istumatta, mutta koeajoraporttien/videoiden, tehtaan antamien tiedotteiden ja suunnittelijoiden haastatteluiden perusteella tässä on tehty "sporttipyörä" powercruiser-luokkaan. Steroideja popsineen Monsterin ja vaikka Night Rodin risteytys. Eli tavallaan oma pyöräluokkansa. Samoin kuin kerrottiin uuden Multistradan tullessa, tehtiin sporttipyörä katuenduro tms. luokkaan, suunnitteluvaiheessa esim. kaarreajo-ominaisuuksia verrattiin enemmän 1198-malliin kuin vaikka Gessuun. Sen takia Diavelille ei oikein ole suoraa vertailukohtaa kuten esim. Vmax. Siksi aiemmin vertasin Diavelia laveasti "tehonakuihin". Kevään koeajoilla selviää paljon.
Itselle ei oikein iske minkään olemassa olevan tehonakun ulkonäkö, niin en ole kovin jyrkkä Diavelinkaan suhteen. Kuvien perusteella melkoisesti liikaa muovia etupäässä, mutta ehkä silmä tottuu tai tuota voi muokata. Bemun KR:n karu olemus on ehkä paras noista tehonakuista, mutta ko. pyörässä häiritsee sporttouring-tausta, ilmeisesti ei ole kovin räyhä luonteeltaan? Sekin koeajolistalla, kunhan eteen tulee.
Sun kanssa aikalailla samoilla linjoilla. Mulla oli aikanaan BMW K1200R Sport, ja voin kertoa että jahka hyppäät sarviin niin tuo alusta ei todellakaan nypi tipan tippaa. Päin vastoin, todella maukkaan jämäkkä. Puhumattakaan sähköisistä säätömahdollisuuksista jne jne. Loistava peli, ja arvatenkin toi K1300R vielä pykälää ärhäkämpi.(Brocol @ Helmi. 14 2011,11:40) kirjoitti
Mutta ei sen enempää aiheen vierestä, jatkakeehan vääntämistä. Kohtahan se kevät koittaa ja loppuu tämä joutavan päiväinen jeesustelu![]()
![]()
![]()
It´s better to die on your feet than live on your knees...
Alku arvio että hirvee läjä paskaa mutta tossa videossa vaikuttikin ihan hauskalta peliltä, mutta jotta hinta kyllä jostain pilvistä vedetty.
- XT 660 R
Inhoa ja epäilystäkö... Ducati.. *(Köpi @ Helmi. 12 2011,09:32) kirjoitti
Saako kysäistä, mistä moinen?
Jännää, ihminen inhoaa ja epäilee Ducatia. On se jännää.
Moottoripyöräily nuorentaa ja parantaa suorituskykyä. Tämä on japanialaisten tiedemiesten tutkima tosiassia. Otas siis ilo irti kurvailusta.
WOW!(Köpi @ Helmi. 10 2011,14:42) kirjoitti
Eikä mulla ole rahaa! Eikä mulla ole rahaa!
Eikä mulla ole rahaa!
Muttei rahalla voi sitä paitsi Ducatia ostaakaan.
Luulin Ducateja paljon kalliimiksi, mutta jos kerran sanotaan, että mielenkiintoisin ja palkitsevin minkä voin ostaa niin pakko kai se on.
Jos tuossa ei lukisi Ducatin niin aika harva sitä edes vilkaisisi.
Tuo nyt oli "humoristisen sarkastinen" lainaus erään toimittajan kirjoituksesta...
Mielenkiintoiset välitykset Diavellissa, jos 0-100km/h vedossa ehtii vetää kolmosen kehiin...
Sittenhän sillä voi ajella kaupungissakin vaihtamatta eturatasta 14-piikkiseen !
MZ 125,Y RD125, Honda TA, C Elefant e750, Yamaha FZ6, D MS DS1000, BMW F800R, Ducati M696, Ducati GT1000, MG Griso 8 v, Honda XX, Suzuki DL650, Y XVS1300, H-D VRSCDX, Honda VFR800X, VN 1700,MG Vintage,MG Bellagio,MG Breva,BMW R1200R,VicV, Vic BW, F800GT
Messuilla tuli istuttua kyydissä ja aika käteen käypäsen tuntuinen laite oli.
Erottuu massasta eikä näytä siltä perus V-max yms. "kyytiäkaljamahalle" mopolta.
Jos ois paalua pitäisi ostaa...
<p>KTM 990 SMT -10</p><p>KTM 250 SX-F -14</p>
Tuossa ei paljon 60 - rajoituksesta piitata![]()
Tuossa onboardissa näkee vaihteiden velaamisesta että kaveri on tainnut tulla suoraan japsipyörien päältä Ducatin puikkoihin...![]()
Tuttu tie A-397 Rondaan
On kyllä maailman paras mopoilutie.
Dixi et animam levavi
Noh noh ek@, yksi parhaista, ei välttämättä the nr 1.
Vähä niinku tuo Diavelikin...
Tota pyörää ajoi Karol Taborsky. Kaveri on omien sanojensa mukaan Tsekin mestari RR:ssä, joten kai se ajotyyli tulee sieltä.(rellonen @ Helmi. 18 2011,12:03) kirjoitti
Väitti ainakin ajopäivän jälkeen pitävänsä Diavelista, kun kiskottiin tsekkiläistä kaljaa yhdessä.
Kadulle:
Bimota SB6
BMW K1200S
Suzuki GSX1300R T Sawon Woima 527,5hv 503,8Nm 390,7km/h
Radalle:
Yamaha R6R Superstock
No sepä selittääkin innokkaan alaspäin kelaamisen.(jii_hoo @ Helmi. 18 2011,16:47) kirjoitti
Lisäsin muutaman linkin 1. viestiin, mm. Tor Sagenin 23 min koeajovideo.
![]()
vuodesta 1971 ....
Linkkaaminen epäonnistui, mutta fastbikes.se eli svenssonin testi löytyi myös youtubesta...
Löytyyköhän *Fastbike.se koeajovideo
tästä
![]()
vuodesta 1971 ....
Kyllä ois diavel kiinnostanut kovastikkin, mut toi hinta laski sit sen kuumeen aika nopeasti. Että king:iin uutta gummia alle ja eikun *parin kk:n päästä *
![]()
www.alphaindigo.net
www.soulhealermusic.com
Uusinta Bikea ei kannata lukea myöskään...
maailman nopein 0-100...
![]()
HRD vh125 silverhorse
V-max 1700 "Tohatsu"
CVO Breakout
GSX-R 1100
XJ650T
Legend TT
S600c V12
xj6
Route66 -16 with H&D heritage softail
eastcoast -19 with Indian chief vintage
kantatie66 -20 with HD cvo breakout
2,5sek. ?? Ei paha. Suzuki RF900 on kaiketi ollut pitkään ykkösenä tuossa (2,6sek.)?
Retired
Oli hyvä testi. Kunpa Diavel olisi ollut edes yhtä hyvän näköinen kuin V-Max niin olisi kuume noussut.
Kumma jos V-Max miehet ei pidä tätä power-cruiserina tai verrokkina kun perävaloja joutuvat kuitenkin katsomaan. Ei ehkä varttimaililla, mutta muuten. Vaikka kuinka olisi Akraa ja dynolappua esittää.
Diaveliin kun laittaisi kompressorin niin olisi aika musertava peli. Voisihan siihen rakentaa tuon tankki-ilmanohjain paketin itsekin oman maun mukaisen niinkuin Harrikoihinkin tehdään ja sitten custom maalaus kehiin.
Ducati Multistrada V4S, KTM 790 Adv R Rally, Kawa H2 ja Z H2, H-D FXDR 128, H-D CVO Street Glide VVT121, KTM 1290 Superduke, Ducati Desmosedici, Ducati 1098R Troy Bayliss, Husqvarna 701, KTM 450, Honda CR 500
Jep, se kun on vaan niin... että muskelipyörää ei luoda pelkästään lyömällä sporttipyörään 240 takanakki ja lisää muovia. *(mikkoyli @ Helmi. 25 2011,21:20) kirjoitti
Faktahan on, esim. meikäläisen uuskoppanen Max + minä ohjaksissa hävisi teho/paino suhteessa jopa vaimon viimevuotiselle Triumph 675.lle + vaimo ohjaksissa yhdistelmälle... Siis sillä kuuluisalla paperilla. Joten en oikeen jaksa ymmärtää näitä dynolappuilla elvistelijöitä. Ja samalla tämä esimerkki tuo hienosti esiin sen, että pelkällä teho / painosuhteella on aivan turha koittaa tunkea jotain kapistusta muskelipyörä sarakkeeseen. Muutenhan sinne kuuluis kaikki muoviluoditkin, ja selkeesti.
"Less body, more engine" filosofiaa ei vain oikomalla saa aikaseksi!
Olkoonkin, että edelleen mielenkiintoinen konsepti tämä Diavel. Paha laittaa oikeen mihinkään karsinaan?!? Ja aika näyttäköön tunkeeko se itsensä muskelipyörien harvaan mutta sitäkin uljaampaan joukkoon. *
It´s better to die on your feet than live on your knees...
Vielä yksi Diavel-koeajojuttu:
Motorcycledaily
Lukijoiden kommentit jutun alla !!
Taitaa olla niin, että kaikki eivät pidä Diavelin ulkonäöstä. *![]()
![]()
vuodesta 1971 ....
Tosiasia vaan sattuu olemaan, että KAIKKI Ducatithan on muskelipyöriä ihan siitä mopoimmasta 600 Monsterista alkaen. Sitä faktaa ei äänien puolesta muuksi voi muuttaa.(Yamaha1 @ Helmi. 26 2011,00:12) kirjoitti
MOT. Ei oikein taida löytyä muita MP-koneita, jotka kuulostaa Ducatin tavoin viritetyltä V8-koneelta kunhan siinä putket vaan on sopivan avoimet. Boss Hoss nyt tietenkin, mutta se onkin ehta V8 ja se on muskeli myös.
Yamahan V-Max nyt ei kyllä valitettavasti minun mielestä kuulosta juuri oikeastaan miltään Ducatiin verrattuna. Ehkä hiukan Diesel maansiirtotraktorilta tms.
Sorry ehkä aivastuksen provon oloinen mielipide, mutta olen tosiaan näillä linjoilla äänien suhteen. Ugh.
Moottoripyöräily nuorentaa ja parantaa suorituskykyä. Tämä on japanialaisten tiedemiesten tutkima tosiassia. Otas siis ilo irti kurvailusta.
ai jaaha...
tungin pakastehernepussin nekkuun ja poistin rengastilauksen sopista...![]()
HRD vh125 silverhorse
V-max 1700 "Tohatsu"
CVO Breakout
GSX-R 1100
XJ650T
Legend TT
S600c V12
xj6
Route66 -16 with H&D heritage softail
eastcoast -19 with Indian chief vintage
kantatie66 -20 with HD cvo breakout