Tulokset 1:stä 7:een 7:sta
  1. #1
    Pitäisi pojan pyörään värkätä kiinni tuollainen pro-oileri.
    Onko kukaan laittanut kyseisen mallin (2007-2010) Hornettiin tuota kiinni?
    Asennuksen helpottamiseksi olisin halukas saamaan kuvia ja tietoa miten olette sijoittaneet säiliön, pumpun ja liitäntä boxin ja mihin kohtaan. Kuin myös syöttöputken vedosta pumpulta nokalle ja nokan kiinnityksestä takahaarukkaan sekä mihin/miten olette saaneet sijoitettua kontrolliyksikön (näytön) *
    Entiset:
    Helkama Mini->Hopeasiipi de Luxe->Tunturi Start-> Suzuki TS 125->
    Suzuki GSX 750->Honda GL 1200 D->HD XL883C Sportster->
    Honda GL 1500->Honda GL 1800
    Nykyiset:
    BMW K1600 GTL -16
    BMW R1100GS -99
  2. #2
    Onhan tuolla oilerin sivulla ainakin jotain esimerkkiä
    Ducati Streetfighter V4 -2021
    Olen liian vanha ajaakseni tylsillä moottoripyörillä.
  3. #3
    Joo katselin nuo kuvat ennenkuin kävin katsomassa pojan pyörän paikat.
    Aikalailla erilaiset tilat tuossa vanhemmassa, josta sivujen kuvat on. Tuossa 2007 myyntiin tulleessa mallissa akun ja koneen välissä aika hyvä ja tilava syvennys jonne öljysäiliön saisi varmaan hyvin. Pumppu olisi saatava ohjeen mukaisesti haarukkaan 10 yläpuolella -15 cm alapuolelle säiliöstä ja korkeintaan 40 cm etäisyydelle, ei ongelma. Ja mielellään siten että säiliön täyttökin olisi mieluusti mahdollista ilman isompia purkamisia, vaikka useinhan sitä ei tarvitse täyttää. Suurimmaksi ongelmaksi katsoin tuon kontrolliyksikön sijoituspaikkaa, tutkailin ja oikein mihinkään en sitä tuossa uudemmassa mallissa saanut soviteltua siten että sen näkisi ja pääsisi vielä kohtuudella tarvittaessa käyttämäänkin.
    Paikat on aika ahtaat, tai kontrolliyksikkö ulkomitoiltaan liian suuri * Ellei sitten keksi sopivaa ohjaustankoon virtalukonkohdalle tulevaa kiinnikettä johon yksikön kiinnittäisi. Mistähän noita muuten löytyisi???
    Arvaisikohan muuten takahaarukkaan porata reiän ja ruuvilla kiinnittää tuon nokan kiinnikkeen siihen, vähän arveluttaa nuo tarrakiinnitykset. Ei oikein innosta ajatus että poitsu kaivelee noita rojuja rattaan ja ketjujen välistä jossain tien päällä.
    Ai niin, missäs muuten tuossa Hornetissa on nopeusmittarin anturi ja sen johto. En ole löytänyt mistään ko. pyörän *korjausmanuaalia, jonka muihin pyöriimme olen aina hommannut.
    Entiset:
    Helkama Mini->Hopeasiipi de Luxe->Tunturi Start-> Suzuki TS 125->
    Suzuki GSX 750->Honda GL 1200 D->HD XL883C Sportster->
    Honda GL 1500->Honda GL 1800
    Nykyiset:
    BMW K1600 GTL -16
    BMW R1100GS -99
  4. #4
    Lainaa (NykanVe @ Tammi. 26 2011,10:23) kirjoitti
    Arvaisikohan muuten takahaarukkaan porata reiän ja ruuvilla kiinnittää tuon nokan kiinnikkeen siihen, vähän arveluttaa nuo tarrakiinnitykset. Ei oikein innosta ajatus että poitsu kaivelee noita rojuja rattaan ja ketjujen välistä jossain tien päällä.
    Mulla oli mustassa takahaarukassa mustat nipparit ympäri varmistamassa tuota tarrakiinnitystä.
    Sitten kun haarukka oli irti (laakeritsekkaus) niin porasin ne reijät.
    Onhan siin haarukan poraamisessa aina pieni riski, mut empä ole kuullut että kellään ois parista pikku reijästä hajonnut.
    "Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
  5. #5
    Olen yleensä tempaissut öljylinjan haarukan alapuolelle kumisen ketjusuojan alle tai sen kylkeen. Tai sitten yläketjusuojaan ABS johdon kylkeen.
    Nokan laitan aina M3 ruuveilla haarukkaan lukitteen kera.

    En tunne ko. pyörää mutta yleensä noissa nopeusanturi on eturattaan lähettyvillä ja se on TDK:n valmistama.
    Siitä lähtee kolme johdinta yhdessä mustassa sukassa.
    Seuraa sitä liittimelle asti ja ryövää pulssi vaaleanpunaisesta johdosta.

    Tankokiinnikkeen tekee helposti esim. jostakin polkupyörän valaisimen jalasta.
    Tai sitten tarralla johonkin väliaikaisesti ja kun asetukset on löytyneet niin penkin alle piiloon.
    Harvoin niitä syöttöjä tulee muuteltua jos ei kaatosateessa aja.



  6. #6
    Lainaa (AimoPamaus @ Tammi. 26 2011,15:57) kirjoitti
    Harvoin niitä syöttöjä tulee muuteltua jos ei kaatosateessa aja.
    Minusta yksi värkin parhaista ominaisuuksista on juurikin säädettävyys. Eli sen kaatosateen alkaessa voi keskittyä vain ajamaan, kun laittaa vähän plussaa kapistukseen, eikä tarvitse murehtia ketjujen kuivumista. Eli kyllä se minusta kannattaa mahdollisuuksien mukaan näkösälle asentaa...
    ZZR1400 -06
  7.  
  8. #7
    Pro-oiler vihdoin muuten kiinni pojan pyörässä, mutta nopeusmittarin anturille tuleva johto vielä irti. Anturi sijaitsee moottorin päällä ilmansuodatin kotelon ja moottorin välissä joten anturista näkyy vain osa kun oikein tiirailee mutta edes johtoa ei pääse näkemään on niin ahtaasssa paikassa. Joten ei myöskään näe minne se menee ja missä seuraava liitin on. Ilmansuodatin koteloa ei viitsisi alkaa irrottelemaan jos vain löytäisi muuten sen anturin johdon. Onko kenelläkään tietoa/kuvaa mistä kohtaa tuon nopeustiedon saisi helposti "varastettua" pro-oilerille. PDF muodossa olevasta workshop manuaalista olisi myös hyötyä, myös myöhemmin huolloissa.
    Entiset:
    Helkama Mini->Hopeasiipi de Luxe->Tunturi Start-> Suzuki TS 125->
    Suzuki GSX 750->Honda GL 1200 D->HD XL883C Sportster->
    Honda GL 1500->Honda GL 1800
    Nykyiset:
    BMW K1600 GTL -16
    BMW R1100GS -99