Tulokset 1:stä 8:een 8:sta
  1. #1
    löytyykös kawa-miehistä/naisista tietoa saako otsikon mukaisen pörisijän laskettua ihan koiranluilla vai pitääkö ostaa tommonen yli 100€ sarja, että saa penkkiä maata kohti?

    Nettiä selaamalla en löytäny muita kuin "madallussarjoja", jotka maksaa mansi- ja mustikoita...
    suzuki pv -89 ex,yamaha dt 125 -88 ex,suzuki gsf 600 -99 ex
    suzuki gsx750f(taistelija) -96 ex,aprillipila sl 1000 falco -00 ex,h-d spåra 1200s -99
  2. #2
    Koiranluilla saa muutaman sentin laskettua.
    Samoin keulaa pýstyy usein hieman pudottamaan.
    Mutta ihmeitä noilla ei tee, sit tulee jo moni muu asia vastaan.

    Paljonko haluaisit mopos laskevan?
    Hessu, vanha mutta hidas ja kankea.
    Team Green
  3. #3
    Itse tilasin pari vuotta sitten täältä omaan suzukiin koiranluut.

    Kurkkaa löytyykö sun pyörälle ja vuosimallille sopivat:
    DragRace (Hight adjusting->)
    Honda CRF250L pörötin
  4. #4
    Usein se vähäkin voi riittää. Kannattaa kokeilla takapään esijännitykset minimiin ja keulaa tiputtaa sen sentin-puolitoista löysyttämällä varovaisesti etupamppujen kiinnityksistä kolmioista ylhäältä.

    Vinkkinä kun löysytät keulapamppuja: Tee vain toinen puoli kerrallaan, ettei vallan "romahda" tuo keula, se on noloa huutaa apuja, kun sitä et yksin takaisin nosta. Ja tee se pyörä keskiseisontatuella tai takapukilla, että on suorassa pystyssä. Ite olen löysyttäny tosi varovaisesti ja heti kun vähänkin nitkahtaa, niin sitten pieni kiristys ja puupalikkaa välissä välissä käyttäen vasaralla hiljaa naputellut joko yläkolmiota tai iskarin yläpäätä jos on pitänyt ottaa "takaisin päin" , jotta on liikkunut. Työntömitalla sitten millintarkasti samat lukemat molempiin puoliin, ja kiristys takaisin. Noille kannattaa ihan selvittää kiristysmomentit ja laittaa momenttiavaimella oikeat lukemat, ettei riko kierteitä tai jätä liian löysälle. Löytyy varmaan googlettamalla "ZR-7 triple clamp bolts" tjs.

    Satulanmuokkauskin voi toimia, niitit irti sieltä alta, päällistä vähän veks ja sitten varovaisesti jollain sahalaitaisella veitsellä vaikka vuolee vaahtomuoveja. Ja sit nitoo päälliset takas.



    Mitä ne ulkomaalaisetkin meistä ajattelevat jos Ahveniston moottorirata suljetaan?
  5. #5
    Lainaa (Goofy S @ Tammi. 23 2011,23:20) kirjoitti
    Koiranluilla saa muutaman sentin laskettua.
    Samoin keulaa pýstyy usein hieman pudottamaan.
    Mutta ihmeitä noilla ei tee, sit tulee jo moni muu asia vastaan.

    Paljonko haluaisit mopos laskevan?
    varmaan ainakin 3 senttiä olis hyvä saada matalemmas kun emänälle tuommoista tsetärseiskaa oon katellu ja se on hieman lyhyehkö (160cm)... siis emäntä *
    suzuki pv -89 ex,yamaha dt 125 -88 ex,suzuki gsf 600 -99 ex
    suzuki gsx750f(taistelija) -96 ex,aprillipila sl 1000 falco -00 ex,h-d spåra 1200s -99
  6. #6
    ^Vaimoni on 153cm ja on ajanut aikoinaan madaltamatonta seiskaa silloin kun mulla se oli. Kyllä se onnistuu kun vähä reenaa.
    Mitä ne ulkomaalaisetkin meistä ajattelevat jos Ahveniston moottorirata suljetaan?
  7. #7
    Penkkiä muotoilemalla saa kans selvästi jaloille mittaa.

    Ei pelkästään madaltamista vaan muotoilua:
    Penkin sivuista kun viistää muutaman millin kapeammaksi niin jalat yltää huomattavasti paremmin maahan kun ei tartte harottaa niin paljon.
    Tällä on yllättävän iso merkitys, ei tartte tosiaan ku vaikka 3-5mm ottaa puoleltaan niin varmasti tuntuu että yltää paremmin ja pyörä on paremmin hallussa.
    Ja kun monet pyörän penkit levenee nopeasti taaksepäin, voi sitä viistettä pidentää samalla -> vielä lisää tilaa.

    Samalla voi toki höylätä istuinosasta korkeutta jonkun sentin helpostikin.

    + ajo-ominaisuudet ja maavara ei muutu
    +/- ajoasento muuttuu, tosin vain hieman.
    - ei voi purkaa pois muuten kuin vaihtamalla penkin/tekemällä uudestaan. Tosin penkkejä tuohon muutoksen löytyy varmaan purkaamoista kohtuu hintaan ja tuon pystyy myös tekemään itekin, jos on pistoolinitoja.
    <"I needed a clue and a drink, one of them I knew where to find">

    McJäykät
  8.  
  9. #8
    ^Viittasin just samaan siinä että vähäkin voi riittää. Mammasta voi tuntua, että ei millään uskalla tällä lähteä, mutta sitten ihan pienikin muutos voi tuoda sen itseluottamuksen, että jes, tää tuntuu nyt tukevalta hommalta. Itsekin on vastaavia elämyksiä ollut joskus kun en ole mikään hujoppi.
    Mitä ne ulkomaalaisetkin meistä ajattelevat jos Ahveniston moottorirata suljetaan?