Täytyypä tsekata...(iaj @ Tammi. 11 2011,07:42) kirjoitti
<p>2002-2014</p>
No niin. Projekti etenee. Ihan kaikkea en sitten onnistunut pilaamaan. Tänään ensimmäiset savut. Mopo käy ja kukkuu. Kaasukin on epätodellisen herkkä. Vaihdettu siis
- kaasuvaijerit
- starttirele
- yksi testissä reputtanut ruiskusuutin
- bensan ja ilman suodattimet
- öljyt ja suodatin
- jäähdytysnesteet
Irti/auki kävivät tietty sivu- ja alakatteet, radiorausku, tankki, ilmakotelo, ilman imutorvi vaimentimineen, ruiskutukki ja vasemman puoleinen jäähdytin kaukaloineen, oikeanpuoleisen jäähdyttimen ilmakaukalo ja sähkökeskus.
Ilmakotelon päädyin kiristelemään ruiskukurkkuihin ruuvikiristeisillä pannoilla alkuperäisten pikalukitteisten sijaan. Noiden ruuvilukitteisten kanssa tietty menee tovi kun ahtaissa paikoissa niitä kiristelee, mutta ihan tehtävissä tuo on.
Jäljellä olisi vielä jarrusatuloiden putsaus, jarrupalojen tarkastus, jarru- ja kytkinnesteiden vaihto. Myös pientä jokatalvista sähköjen kanssa pulaamista pitämään mielen virkeänä.
<p>2002-2014</p>
jos jarrunesteitä vaihdat ,niin vaihda etujarruletkut samalla, ettei käy niinkuin mulle.(C-A-D @ Tammi. 30 2011,14:17) kirjoitti
Eka testi uusilla nesteillä. virrat päälle ja veto etujarrusta.hienosti surisee abs:it , ja etupyörä kastui. mitä mitämitä tapahtui??
rungosta etupyörään menevä jarruletku petti t-liittimen vierestä.
IAJ jo ennätti etsimään mistä saisi uusia (= PAREMPIA)
Kiitti vinkistä. Pitääpä tarkastaa noiden kunto. Mulla ei tietty ole tuota servon perkelettä... En ole tullut katsoneeksi onko jarruputkien rakenne muuten sama kuin uudemmassa mallissa....(jadu @ Helmi. 01 2011,08:34) kirjoitti
<p>2002-2014</p>
On se sama juttu sielläkin, ei ole servojen kanssa mitään tekemistä.
Siellä edessä oikealla on T-kappale, jonka yläosasta lähtevä letku kitkuu pikku hiljaa poikki siitä juuresta.
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FL-FIN-F-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT-M
MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
MAN
No hitsi. Pitänee pistää (ennakko)vaihtolistalle. Löysitkös jo jostain korvaavat?(iaj @ Helmi. 01 2011,19:01) kirjoitti
<p>2002-2014</p>
Joo, tsekkaa tuo toinen threadi. Saksasta löytyy koko setti, ~199€.
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FL-FIN-F-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT-M
MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
MAN
Oli vihdoin aikaa ja säät kevään ensimmäiseen ajolenkkiin. Tiedä onko se yksi uusittu suutin vaiko kaasuvaijerit - ehkä molemmat yhdessä, mutta nythän tuo on kuin uusi pyörä. Hyvä kun käsissä pysyy
![]()
<p>2002-2014</p>