Enpä ollut aiemmin nähnyt. Jumalauta, kun sattui mahaan nauraessa...(Askemux @ Loka. 18 2010,16:54) kirjoitti
Peukut pystyyn![]()
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Vielä vähemmän, jos jaetaan henkilökilometreillä.(Julma Ulmanen @ Loka. 22 2010,02:43) kirjoitti
Penis Fartensteiner vain myhäilee.
Kehä3 on Suomen vilkkain (vai lähes) liikennöity tieosuus, joten jo vuoden päästä saamme siis tietoa pudonneista onnettomuusluvuista.
Hienoa Masa..(Masa @ Loka. 18 2010,11:12) kirjoitti
Meillähän on näköjään sama matka ja kahviseuraakin löysin *
Ps. mulla on musta pesäpallomaila..
Terveisin Reiska
- Kawasaki Z1000SX -
Tätähän se on muutenkin - ihan sama kuin törttöilee liikenteessä, jos ei oo selkeästi osoitettava sakottamisen paikka (mitattu todiste) Poliisi ei puutu siihen - varoitusten jakaminen on turhauttavaa kun se ei ole tulostavoitteissa. vaan käytännössä on pois sakkotulojatuottavasta toiminnasta.(dYNY @ Loka. 15 2010,14:40) kirjoitti
Suomalaisessa demokratiassa on läpinäkyvää lähinnä poliitikkojen ja muiden päättäjien ja vaikuttajien lausunnot...
<"I needed a clue and a drink, one of them I knew where to find">
McJäykät
Tota.. ootteks te oikeesti koskaan lyöneet ketään... siis tosissaan niin että neniä murtuu ja verta roiskuu?(Reiska_SB @ Loka. 22 2010,12:29) kirjoitti
Ja teette saman sitten tien päällä?
rispektiä tulee täältä ämpäreittäin![]()
![]()
Dirty Nasty Furriner
Mulle saa kanssa tulla avautumaan jos oikeasti niin paljon ahdistaa kun joku ajaa ohi. Harvemmin tosin pysähdyn kaffelle, mutta ajele perässä sinne HPN3:n työmaalle, niin voin ostaa sulle tikkarin työmaaruokalasta mielipahaa karkoittamaan.(Reiska_SB @ Loka. 22 2010,12:29) kirjoitti
Moottoripyörät ovat kuin tyttöystäviä. Moottoripyöriin vain panostetaan enemmän aikaa ja rahaa..
Original Seal of "Vittu mitä paskaa" sopis tähän.
Noi tolpat on pelkkä rahastuskeino, ja piste.
Niillä ei ole mitään tekemistä turvallisuuden kanssa.
<p>Vanha patu..</p>
Hei haloo..(Staga @ Loka. 22 2010,16:02) kirjoitti
Me tunnetaan toisemme Masan kanssa , suurin vaara on että jos pysähdytään kahville, jäädään ryyppäämään ja matka keskeytyy siihen *
Ps. musta pesäpallomaila on jäännyt nuoruudesta (sitä ei nää pimeessä, kun se tulee) *
Niin ja me ollaan aikuisia ihmisiä *
Terveisin Reiska
- Kawasaki Z1000SX -
Oletteko muuten koskaan huomanneet, että nopeusrajoitus muuten kasvaa kun ohituskaista alkaa? Eli se mittarin mukaan 80 ajava saa ihan lallisesti nostaa nopeuden siihen ohituskaistan sataseen.(Ytsför @ Loka. 16 2010,18:03) kirjoitti
Suomessa kun ei ylinopeutta saa ajaa edes ohittaessa... Ei niistä hidastelijoista laillisesti pääsisi ohi, jos nopeusrajoitus ei muuttuisi.
Kun puhutaan ns. "vetoketju" -periaatteesta, niin silloinhan kaistojen muuttuessa yhdeksi, joka toinen ajoneuvo menee omalta kaistaltaan vuoronperään sinne yhdelle... Kuten vetoketju joka vedetään kiinni.kirjoitti
Toisekseen tielle mahtuu vain X -määrä autoja, joten molempien kaistojen hyötykäyttö maksimaalisesti on paras ratkaisu. Silloin ainakin jono etenee, eikä muutu järkyttävän pitkäksi yhdeksi jonoksi. Yhden jonon periaatteella, se saattaa alkaa lähes kotiovelta. Onhan se järkevämpää täyttää se kaksikaistainen motari, kuin yksikaistaiset syöttötiet.
Yhden jonon periaatteessa jono lähes seisoo, kun on aina niitä, jotka haluaisivat hyödyntää vetoketju -periaatta... Ja niitä ei sitten päästetä ohi.
Kun sitten esim. onnettomuus paikan ohi on päästy, niin vetoketju taas aukeaa ja ajoneuvot etenevät molemin puolin tukosta ja vetävät takaa tulevaa massaa läpi hidasteen.
Tähän monet kirjoittaa pyörähistoriaansa.
Niin mäkin. ...Ne on kaikki olleet nopeita ;D
Speed kills..........but only the dumb and the inexperienced!
No mitenkäs niistä sitten laillisesti pääsee, jos nekin kiihdyttävät?(Heksa @ Loka. 22 2010,21:13) kirjoitti
Joskus muuttuu mut ei nyt mitenkään automaattisesti eikä aina. Rajoitus on voinut olla jo aiemmin se 100, mut kummasti tulee näihin tientukkoihin vauhtia kun leveempi baana alkaa. Välillä joutuu lataamaan ihan kunnolla että ohi pääsis. Hommaisvat vakkarin.(Heksa @ Loka. 22 2010,21:13) kirjoitti
Mut musta ois hirmu kiva jos jengi alkais kuroa letkan rakoja umpeen viimestään kun tulee ohituskaistan ennakkoilmoitusmerkki. Hienoa kun jotkut pitävät jotain viidenkymmenen tai sadan metrin rakoja edelläajaviin. Joku, vaikkapa viides auto joutuu lähtemään jo aika pitkstä takamatkasta ohituskaistalle, jolloin joutuu pyytämään kotilolta jo ihan kummasti kyytiä virallista nopeudenmittauspistettä jännittäen.
KTM 1290 Super Adventure S
Toimii joskus kivasti myös toiseen suuntaan. Sitä kun ajelee kaikessa rauhassa nopeus asetettuna vakionopeudensäätimellä rajoituksen mukaiseksi, niin takana hiillostaa joku katiska perseessä kiinni. No annas olla kun alkaa ylämäkeen menevä ohituskaista ja itse pitää nopeuden vakionopeudensäätimessä edelleen tasan samassa, niin takana tulevasta paskakasasta loppuukin kulku ja alkaa sitä turvaväliä löytymään. Ohituskaistan ja ylämäen loputtua sitten tullaan taas siihen perseeseen hiillostamaan. On se saatanan kumma ettei voida pitää turvaväliä mutta ei sitten mennä ohikaan.(kimimikakeke @ Loka. 22 2010,22:19) kirjoitti
No se on tietysti tarkoitettu kuorma-autojen ja muiden hitaampien ohitukseen.(Ytsför @ Loka. 22 2010,22:04) kirjoitti
Entäs sitten, kun joutuu kiihdyttämään sataanneljäänkymppiin, että pääsee peräkärryllisestä henkilöautosta ohi? Mulle kävi viime kesänä näin.
jamaha 02 --> riumppi 11
Blue's brother
Mitä sitten?(jyke @ Loka. 22 2010,23:08) kirjoitti
On se hurjaa,
Jos jokainen miettisi mihin on menossa, oli se sitten hyvä pano tai perheen tapaaminen, eikö se olisi mukavaa päästä perille ehjänä (anopin tapaamisesta en tiedä). *Mutta oikeasti, kuinka moni on lämännyt niin että henki olisi voinut lähteä, mitä siinä tilanteessa oikeasti tapahtuu ja mitkä ovat seuraukset ? Ajatusmaailma muuttuu jos kyseessä 15 min pidempi matka vs kohtalokas kolari sen takia ettei hermo kestä, kumman valitset ?
Vilkkaat ja näppärät (minä mukaan lukien) liikennöivät menemään vanhuksien, varovasti ajavien & pikku-sheriffien kanssa, kokeilkaa ruokakaupassa samaa röyhkeyttä niin johan alkaa hävettämään *, eli pitäkää järki kädessä.
Mitä rajoituksiin tulee, tässä maassa ei ole säädetty yhtään rajoitusta vetomiesten aloitteesta vaan suojellaan niitä "heikompia" jotka ovat taidoiltaan rajoittuneempia.
Ei mielestäni huono asia, jos haluaa ylittää rajat niin pitää kantaa vastuu, tältä pohjalta minä väännän kahvaa jos siltä tuntuu ja teen sen paikassa missä itse kerään rojut tieltä/sakot tililtä, eivät muut.
Ehkä tämä on iän mukana tulevaa viisautta, en tiedä.
Mitä V*tun väliä onko siellä kameroita vai ei ? Tutka-autoja siellä on ollut koko ajan siellä täällä. Nyt tietää missä kohdissa pitää vähän hiljentää autolla. Yleensä ylinopeuden ajaminen on kohtuullisen mahdotonta niinä aikoina kuin minä siellä liikun (7.30 - 9.30 ja 14.00-17.00) tai sitten sillä voittaa kaikki 10 s ajoajassa. PS. en ole kukkahattutäti![]()
Suzuki GSF 1250SA -08
Onko kukaan nähnyt että joku näistä kehän kameroista olisi oikeasti ottanut kuvan jostain?
Itse suhailen kehää eestaas päivittäin noin sadan kilsan edestä, enkä ole kertaakaan välähdystä nähnyt.
Oliko niillä varaa asentaa pelkät tolpat...
Kuitenkin aika usein porukka ajaa ylinopeutta noihin tolppiin.
Kawasaki ZZR 600 -92
Olisiko tuossa selitys, miksi ei välähdä.(L18 @ Joulu. 25 2010,14:24) kirjoitti
Ein Volk, Ein Reich, Ein Cartman
Motorismi on perseestä, kuten kaikki muukin aatteellinen toiminta.
Vain köyhillä on kiire.
Eikös ne tule vasta vuodenvaihteen jälkeen toimintaan(cartman @ Joulu. 25 2010,14:44) kirjoitti
WildStar rumble in skräddarskog
ex. busa
K12RS
XJR1300
VTR
HORNET900
SPEEDMASTER
AMM.BONNE
FMX650
CR250
XR250
BETA250
HTC Desire kännykkä ja siihen sopivat ohjelmatniin ei kameratolopat haittaa ja sitten vielä esim. Ruotsista Clas Ohlssonilta mokkula joka kiekaisee ennen kameraa (ei myynnissä kietolassa eli Suolessa)
http://www.clasohlson.se/Product/Pro...x?id=150763129
HTC android Market... NDrive ...
Autovero pois moottoripyöristä PERKELE!
Ohittaminen
Edellä kulkeva ajoneuvo on ohitettava vasemmalta. Milloin edellä kulkeva kääntyy tai selvästi valmistautuu kääntymään vasemmalle, se on kuitenkin ohitettava oikealta.
Oikealta saa ohittaa, jos kuljettajan ajosuunnassa on vähintään kaksi ajokaistaa ja ajoneuvot kulkevat rinnakkaisilla ajokaistoilla. Polkupyöräilijä ja mopoilija saa muutoinkin ohittaa muun ajoneuvon kuin polkupyörän tai mopon oikealta.
Sehän vain helpottaa ohiajoa jos edelläajava vaihtaa edestä vasemmalle kaistalle paitsi tietysti moottoritiellä-
Triumph Tiger 800 XRX
Ei oo kamerat vielä paikoillaan.(-RUMBLE- @ Joulu. 25 2010,14:46) kirjoitti
'Not only do they reach erroneous conclusions and make unfortunate choices, but their incompetence robs them of the ability to realize it. Instead they are left with the erroneous impression they are doing just fine.'
-Dunning-Kruger effect-
ZX12R
Graffitti-hörhöille pari tuubia Bosticia palkaksi ja mustaa spaymaalia mukaan, niin homma hoidossa.
Tosimies saa salaatista ripulin.
Birra finito propello stoppo.
Kawasaki ZZR 1400 Turbo
Sipoo 260MPH club
Ydinvoiman vastustajilla on hyvä keltainen hymynaama-tarra (Atomivoimaa - ei kiitos, Atomkraft - nej tack).
Näin joskus unta, että oli painettu vastaava "positiivinen" tarra kameravalvonnasta ja niillä sitten itse kukin tarraili pönttöjä ympäri maata. Tällainen "hymynaamakampanja" sai paljon huomiota ja imagokin jäi plussalle toisin kuin kauhealla uholla toteutettuna olisi käynyt. Hymy antaa anteeksi pienet laittomuudetkin![]()
länteen päin bembölen kohilla saa kuvattua itsensä jos haluaa(Murina @ Joulu. 25 2010,20:21) kirjoitti
tänään klo 13 jälkeen kuvaillut
![]()
<p>filhos da puta </p>
Radiosta olin kuulevinani, että kamerat otettiin tänään käyttöön. Ja Kehä I:lle samanlaiset vuonna 2012...
BMW R1200GS -13
Ex. Kawasaki Versys -08
Tänään kehä kolmosella ennen Vihdintietä oli vihreä pakettiauto ja takaikkunassa strobovaloAjeltiin länteen päin ja ihmettelin että mikä vilkkuu niin paljon. Ohiajon aikana laskin 10 välähdystä
onnea voittaneille
![]()
Elämä on onneksi mutkikasta
Taisi käydä tuuria, ei ainakaan välähtänyt yksikään tolppa, kun ajoin satasta ohi(BlueRoan @ Helmi. 16 2011,18:22) kirjoitti
(hakunilasta-hämeenlinnan motarille 3 vai neljä tolppaa)
Jukka
uutinen
En tiennytkään, että nämä pöntöt ehkäisevät ruuhkiakin
Kuinka tyhminä ihmisiä pidetäänkään?
"Olen turvassa tekniikan ympäröimänä aivot on kahlittuna turvavöillä"
- Ismo Alanko
K 1200 R -06 & remontoitu 1992 GSX 750 F reservissä. Emännän mopo Honda CBF 600 SA, joskus ajelen silläkin.