Tulokset 1:stä 4:een 4:sta
  1. #1
    Välillä tuntuu että jarrut häipyvät, ihan kuin systeemissä olisi ilmaa. Nesteet pysyvät kuitenkin sisällä ja jarrut on vasta ilmattu. Palat ja levyt on uudet.

    Epäilen että pääsylinteri on tiensä päässä, voisikohan se päästää paineet takaisin säiliöön?

    Pyörä on Aprilia RST 1000. Ainakin satulat on Brembon, olisikohan tuo pääsylinterikin... Koko systeemi Aprilialta on reilut 200e, ei tosin saatavilla ihan heti.

    Kannattaako yrittää metsästää korjauskittiä, vai suoraan jotain toista pääsylinterisysteemiä?
  2. #2
    Tossa aikaisemmin itse pähkäilin pääsylinterin (taka) kanssa ja joku kertoi Apriliastaan menneen jousi pääsylkystä. Korjaussarjalla selviää siitä ja helppo korjata. Kattelin tossa e-bayssa mistä toisaalta *sais uusia Brembon tak. pääsylkkyjä *johonkin 50-70e . Kumiletkut jos on, niin voi kyllä tuntua aika "kumiselta" ja tunnottomilta ne jarrut. Jos ei sulla ole teräspunosletkut niin suosittelen vaihtaa sellaisiksi ensin.



    The true man wants two things: Danger and play >Nietzsche
  3. #3
    Eteen ei taida korjaussarjaa olla - taakse kyllä löytyy.
  4.  
  5. #4
    Mulla oli alkukesästä ongelmia etujarrun kanssa, jarrutus teho oli huono ja etujarrukahva meni pohjaan asti jarruttaessa eikä silti ollut maksimi tehoinen jarrutus?! Kun kahvaa pumppasi siihen palautui tehot taas hetkeksi. Ongelmaksi paljastui vanhat jarrusylinterien tiivisteet, jotka oli kuluneet todella huonoiksi. Ne vaihtamalla jarru parani hyväksi.
    Tosin tuli hommattua samalla teräspunosletkut eteen sekä pääsylinterin korjaus sarja. Menee vaihto varmaan talven puolelle, koska asialla ei enää hirveä kiirus ole.
    Yamaha YZ 80cc * -88
    Honda NSR 125cc * -93
    Yamaha TRX 850cc * *-97