Tervehdys!
Olen Turun yliopiston graduvaiheen opiskelija ja mukana IT-laitoksen tuotekehittelyn projektikurssilla, jossa nimensä mukaisesti tehdään jokin ohjelma/palvelu. Projektitiimiimme sattui mukaan useampia motoristeja, joten päätimme suunnitella uudenlaisen moottoripyöräilijöille suunnatun karttapalvelun.
Ideana on siis Google Mapsin päällä toimiva sivusto, johon käyttäjät voivat ladata suosikkireittejään ja toiset voivat sitten kommentoida ja arvostella näitä. Reittien varrelle pystyy lisäämään erilaisia point of interesteja kuvineen: nähtävyyksiä, ravintoloita, majapaikkoja jne. Reitteihin voisi lisätä yleisiä kommentteja myös tien päällysteen kunnosta, mutkien määrästä ja mikä nyt omasta mielestään olisi olennaista infoa muille. Reittejä voisi sitten hakea vaikkapa pituuden, tien kunnon tai arvostelujen perusteella. Alkuvaiheessa palvelu olisi suunnattu nimenomaan kaksipyöräisillä liikkuville ja Varsinais-Suomen alueelle, mutta myöhemmin se voisi laajentua kattamaan myös muut alueet ja käyttäjistä esimerkiksi veneilijät ja karavaanarit.
Tällä hetkellä olemme tiimimme kanssa siinä vaiheessa, että kartoitamme mahdollisten loppukäyttäjien mielipiteitä. Siispä haluaisinkin tiedustella, käyttäisitkö sinä tällaista palvelua? Mitä ylipäätään odottaisit löytäväsi tämänkaltaiselta sivustolta? Jos sinulla on jotain kommentteja, ehdotuksia tai mielipiteitä, kerro ne ihmeessä joko täällä tai osoitteeseen alinore(at)gmail.com! Se auttaisi meitä suuresti eteenpäin.
Turvallisia ajokilometrejä toivotellen
Anna (aka alinore)
Kun Sport Tracker oli vielä Nokian alla beta versiona, käytin paljon sitä niin mopoillessa, pyöräillessä, kuin meloessanikin. Joku sen kaltainen, noilla mainitsemillasi ominaisuuksilla täydennettynä ja gps-puhelimiin sovellettuna voisi olla hitti. Ko. sovelluksella saattoi seurata reitin etenemistä myös livenä, esim. kotona vaimo pystyi minun niin halutessani seuraamaan kulkuani. Sovellus mittasi korkeutta, nopeutta, matkaa ja mitä lienee muuta. Uusimpiin matkapuhelimiin tuota ei enää saa, koska Nokia myi sen kehittäjälleen, joka perusti uuden yrityksen sen ympärille ja nyttemmin en sitten ole kuullut siitä mitään, liekö sovellus enää lainkaan voimissaan. Jos joku tietää, niin kertoo.
No joka tapauksessa sen tulisi mielestäni olla gps-kännykässä toimivaa mallia, jolloin noiden tietojen selvittäminen tien päällä olisi helpompaa. Eli puhelin tallentaa ajetun reitin korkeuseroineen jne. ja sen voi sitten heittää nettiin kartan, kommenttien ja miksei vaikka valokuvien kera, jossa muut voivat nähdä ja kommentoida reittiä.
En usko, että aivan pelkkänä nettisivustona tuolla olisi minulle suurta käyttöä, tai hyötyä, mutta matkapuhelinsovelluksena kyllä käyttäisin paljon.
Pan European 1300
Idea kuulostaa hyvältä ja toimivalta. Toki vielä Pohjanpojan ehdottoma lisä olisi hieno optio. Itselleni käyttöä löytyisi toki ilmankin gps ominaisuuksia. Toi kuvien liittäminen reitin varrelle erittäin hyvä idea, näkis sitten aina onko muutenkin hyvällä pätkällä jotain katsomisenkin arvoista.![]()
Joku semmoinen missä näkisi selkeästi onko kyseessä päällystetty vai soratie. En ole netistä vielä GT-kartan korvaajaa löytänyt... liekö sitten oon puusilmä
K750 -61
Itselläni tulee joskus tilanne, että olisi esim. 3 tuntia aikaa. Silloin olisi hieno, jos jo talletetuista reiteistä voisi hakea reitin kestonkin perusteella sopiva ajoreitti.
Hakuun voisi laittaa myös
- Sora/asfaltti/kura-reitti
- kahvila tms. lepopaikka reitillä tai reitin varrella tai esim. 50 km reitistä
- ja tietysti nuo jo mainitut asiat
Tuo mainittu paikannustieto, jotta vaimo voi seurata, missä mennään, voisi olla mielenkiintoinen homma. Tosin ajelullehan lähdetään, jotta päästään kaikesta muusta hälinästä eroon. Paikannuksenhan ei tarvitse olla reaaliaikainen.
Jaa juu, sitten tuo korkeusero reitillä voisi olla hieno. Voisi sitten länsirannikon tasaisuudessa asuva tutustua reitteihin myös noiden korkeuksien perusteella.
* * * * * * * * * * *
Tää on allekirjoitus!
* * * * * * * * * * *
Suzuki GS 450E (vm. 1988) -->
Suzuki GS1100G (vm. 1983) -->
Yamaha FJ1200ABS (vm. 1992) -->
Yamaha FJR1300A (vm. 2008) -->
Ei tiedä vielä
hyvä idea eteenpäin vaan
Jos olisi mahdollisuus että vois olla omia ja julkisia reittejä niin homma palvelis itseä ja "yhteisöä".
Homma pitäis olla jollain tavoin automaattinen tiedon keräyksen suhteen. Noksun puhelimissa alkaa olemaan GPS siru ja tomtom kerää tietoa halutessaan. Itte en ainakaan jaksa tietokoneella mitään klipsutella missä on tullu ajeltua, tosin sittenhän tulee taas kysymys miten reitin saiskaan suoraa ladattua jostain wap sivulta omaan noksuun.
realiaikainen tieto , no joo mutta alkaako vaimo tai polliisi käyttämään tietoa väärin![]()
Navigaattoreita ja reitinsuunnitteluohjelmia on pilvin pimein. Se, mikä puuttuu, on reitittävä karttaohjelma, josta voi hakea reittivaihtoehtoja tien päällysteen mukaan. Siis esim. suunnitella soratiereitti Hki-Jyväskylä-Hki - ja sitten tallentaa se sellaiseen muotoon, että reitti on siirrettävissä navigaattoriin.
Vastaavasti joku haluaa suunnitella saman reitin, mahdollisimman pieniä, mutta kuitenkin päällystettyjä teitä myöten.
Kiitos Pedaali, hieno homma, että sovellus voi hyvin. Latasinkin sen jo puhelimeeni ja nyt on mukava lähteä reilun viikon Norjan rundille kun saa täydellisen päiväkirjan reissusta kuvineen ja korkeuseroineen, keskinopeuksineen ym tuon avulla.
Olishan se mielenkiintoista pitää liveseurantaa päällä, niin koko Orgin väki näkis reaaliajassa missä mies menee... no en nyt ehkä kuitenkaan, tai ehkä yhtenä päivänä.. tai entiijä.
Pan European 1300
Tätä on ihmetelty.. kaiken maailman kaistavahtia ja vitkutinta löytyy mutta reititys tieluokittain ei vaan tule.(Juk_Ka @ Heinä. 26 2010,18:42) kirjoitti
Luulen että hyvin tehtynä tuollaiselle sivustolle on kysyntää.
1290SAR, 950SE, 701LR Aurora, R75/5 Toaster
Onko välttämättöntä toteuttaa Googlen karttojen päälle - toteuttakaa mieluummin avoimella lähdekoodilla esim Openlayersin, OpenStreetMapin ja pgRoutingin pohjalta standardeille rajapinnoille. Esim. paikkatietoikkunassa on käytössä OpenLayers, ja Suomessa on monta tutkimusprojektia, jotka hyödyntävät standardeja karttarajapintoja (WMS/WFS) vastaavasti. Tätä varten on oikein EU-direktiivikin (INSPIRE) .
Tänäänkin träkkäsin monta tietä OpenStreetMappiin kännykässä toimvalla GPSmid sovelluksella, täytynee vielä editoida träkkäykset JOSMilla tai Merkaartorilla OSM-palvelimelle (mm. tiedot siitä, mikä pätkä oli päällystettä ja mikä ei). OSM ei tosin itse tarjoa WMS/WFS rajapintaa, mutta datadumpista voi helposti tehdä sellaisen lukemalla datan PostGIS-kantaan...
Panostakaa helppokäyttöisyyteen myös.
Netti on pullollaan toinen toistaan hienompia ja upeita ohjelmia eri tarkoituksiin.
Ongelmaksi muodostuu, että ohjelman tekijä kyllä ymmärtää tekeleensä toiminnan
mutta "penttiperuskäyttäjä" ei jaksa/viitsi opetella miljoonaa menuvalikkoa ja
tuijottaa hyödytöntä silmäkarkkia ja ihmetellä miten sen saa toimimaan omalla kalustolla.
Tallennusformaatin pitää olla standardin mukainen, jotta sillä on mahdollisuus
levitä suuren yleisön käyttöön.
Tietysti kaupallisissa sovelluksissa ymmärtää omien tuotoksien suojauksen
tärkeyden, mutta pitää päättää haluaako tuotteensa suuren yleisön käyttöön
vai pelkästään meriitiksi CV:lle.
Elikkä, edellisissä mielipiteissä jo mainittu hyviä ominaisuuksia, mutta pitäkää
huoli että se netissä suunniteltu reitti on HELPOSTI siirrettävissä
puhelimeen ja navigaattoriin (tai johonkin muuhun tulevaan innovaatioon..)
![]()
En aina muista, etteivät muut ajattele yhtä nopeasti kuin minä.
Kawasaki GTR 1400
Yamaha FZ1-S => myyty
Yamaha FZ6-S => myyty
Honda CL70 => myyty
Tuossa just hyvä esimerkki. (sorry)(v.ström @ Heinä. 26 2010,21:09) kirjoitti
Tavallinen (ei niin asiantuntija) ihmettelee mitä nuo kaikki kirjainyhdistelmät tarkoittaa ja miten ne auttaa sitä omaa masiinaa toimimaan.
![]()
En aina muista, etteivät muut ajattele yhtä nopeasti kuin minä.
Kawasaki GTR 1400
Yamaha FZ1-S => myyty
Yamaha FZ6-S => myyty
Honda CL70 => myyty
Juuri tuota tulin tänne kirjoittamaan, mutta ehditkin ensin.(Juk_Ka @ Heinä. 26 2010,18:42) kirjoitti
Jos oikein tsemppaatte, niin tiet voisi jopa luokitella automaattisesti mutkaisuuden mukaan. Sitten vain softaan, että Helsinki - Inari, mahdollisimman mutkaisilla teillä jotka ovat kuitenkin kestopäällystettyjä ja matkaan. Vaihtoehtoisesti Helsinki - Sotkamo, mahdollisimman paljon soraa.
itse kaipaisin reitin tekoon sellaisia ominaisuuksia että voisi sanoa tarkemmin haluaako ajaa
- tien nopeusrajoituksen mukaisi polkuja (tämä jo naveissa)
- kaksi numeroisia teitä suosien
- kolme numeroisia teitä suosien
- hiekkatiet pois/päälle
+ antaisi joko käytössä olevan ajan, tai kilometrimäärän ja reitin saisi randomilla syntymään.
Useimmiten kun reittiä säätää esim Tyrellä ja siirtää tomtomiin niin polku on jo niin hyvin mielessä että navilla ei tee mittää
tuo että eri reitit / tienpätkät olisivat arvosteltavissa, toisi tietty sen hyvän mahdollisuuden että "luo reitti käyttäen vaan 5-tähden teitä"
toivottavasti saatte maagisen palvelun pystyyn, tarvetta olisi!
![]()
***
Hei jälleen!
Kiitos kaikille vastanneille, palautteenne oli ensiarvoisen tärkeää sekä ominaisuuksien suunnittelussa että loppuraportin muodostamisessa.
Tällä hetkellä tilanne on sellainen, että projektikurssimme on päättymässä. Ryhmässämme on kuitenkin useampi palvelun jatkokehityksestä kiinnostunut henkilö, joten suunnittelimme ottavamme asian paremmin pohdintaan jossain vaiheessa syksyä. Jos ja toivottavasti kun palvelu etenee, ilmoittelen siitä varmasti myös foorumilla.
Vielä kerran iso kiitos ja mukavia syysajeluita!
-Anna