Honda CBF1000 kaipaa huoltoon 6tkm välein. Pääseekö jollain pitemmälle? 6tkm ainakin on lyhyt pätkä, saa parit huollot kesään tehdä *![]()
K1200GT & 701Enduro
FJR väli 10tkm, 16km ajettuna tälle kesälle, joten 2 huoltoo ainakin tarvitaan
Sachs 50cc 6x, Solifer SM 50cc -78 ... Vt750 - 06, FJR -07, VFR 1200 XC => KTM 1290 SAS />Alias/karivei
Häh, vieläkö oikeasti johonkin japsiin on noin lyhyet huoltovälit? **Luulin, että nykyisin jo 10-12tkm alkaa olla normaali väli kaikilla uusilla pyörillä.
Toisaalta, nuo pienet välithän on lähinnä ongelma vain jos ei itse huolla pyörää.
No sullahan on hyvää(hondapena @ Elo. 06 2010,16:28) kirjoitti
Oma ennätys 3 huoltoa 7 viikos
Huoltoväli 5000 ja joskus joutuu huoltaa jo 4000 jos on menossa viikonloppureissulle tai vastaavaan
Ajokausi vuoden ympäri,noi huollot menee silmät kiinni jo![]()
Itseä hämmästyttää vielä enemmän esim. uuden Transalpin venttiilien tarkastus-/säätöväli, 12 tkm... *Semmonen maamoottori vielä. Hätäsimmillä saa venat tarkistaa kahdesti kesässä.
Jammussa on 10 tkm huoltoväli ja 40 tkm vv-tarkastusväli.
![]()
Huono tie, parempi mieli
750cc Honda Shadowissa on huoltoväli tuo 12tkm, mutta myös siinä joka huoltoon kuuluu venttiilien säätö tai ainakin tarkistus. Suzukeissa on käsittääkseni tuo 6tkm yhä. Ainakin M1800R:ssä oli (06).
Retired
En tiedä muuttavatko valmistajat huoltovälejä kun esim. öljyt parantuvat koko ajan. Juttelin paikallisen Hondahuollon kanssa kun SP2:sta huollatin ja sanoivat, että Honda ei enää vaadi esim. 18tkm kohdalla öljynvaihtoa (oletuksella, että 12tkm ja 24tkm on huollot). Sellainen fiilis jäi, että nuo 6tkm "pikkuhuollot" (6tkm, 18tkm, 32tkm...) jää pois ja tällöin olisi huoltoväli 12tkm.![]()
Omaani teetätin 18tkm huollon kun aikaraja tälle tuli vastaan ennen kilsoja ja sanoivat, että öljynvaihto ei kuuluisi tähän enää. Kaksi muutakin Hondahuoltoa sanoi saman, että öljynvaihto on valinnainen, jos asiakas haluaa.
Sama juttu oli autossakin, valmistaja suositteli autolle vuonna kivi ja miekka öljynvaihtoa 10tkm välein mutta nyt on 15tkm/1 vuosi välein.
Tuntuvat muuttavan. RC8 kottaraisessa huoltoväli oli 7500km, mutta muuttui viime kuussa 10 tuhanteen kilometriin ja päivittivät huollossa mittaristoonkin tiedot.(Turder @ Elo. 06 2010,20:05) kirjoitti
Suzuki GSX-R1100 & Yamaha XS650
(exät Honda VFR 800 V-Tec, Harley-Davidson FLSTF Fat Boy, KTM RC8, VTR SP-1, CBR 954 RR, CBR1000F, Kawasaki KX125)
Tuo "nyt" taitaa olla sekin jo historiaa, sillä monet autovalmistajat ovat jo siirtyneet 30tkm/2v huoltoväleihin - viimeistään siinä vaiheessa kun sukkanauhat ovat vaihtuneet uusien moottorien myötä takaisin kettinkeihin. Tosin esim. Renaultilla on aina ollut erikseen ns. normaali käyttö (esim. Keski-Eurooppa) 30tkm/2v ja vaikeat olosuhteet (kuten Suomi) 15tkm/1v. Se miten tuon nyt kukakin tulkitsee, kuinka "vaikeat" olosuhteet täällä ilmaston lämpenemisen vuoksi varsinkaan Etelä-Suomessa sitten on...(Turder @ Elo. 06 2010,20:05) kirjoitti
![]()
- Pyörä myyty jo pois -
Osta matalaviritteisempi Blade, sillä pääsee 12tkm.(hondapena @ Elo. 06 2010,16:28) kirjoitti
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
K1200RS-00 huoltoväli 10tkm (joka toinen isompi).
Ärsyttää tämäkin, kesken ajokauden joutuu taas viemään. Ajattelin, että josko tänä kesänä 90tkm sippaisi vain öljyt itse vaihtamalla, ja toteuttaisi reilut 20tkm välin ja veisi vasta talvella huoltoon.
tuollainen maamoottori, kuin tuossa Bemussa on, ei ehkä tarvitse kovin kummoisia huoltoja ajokauden aikana öljyn vaihtojen lisäksi?
BMW K12RS-00 ext: Susuki GSX600F-88, Honda NS125R-88, Yamaha RD125LC-84, Honda Z50J-85
Jos itte huoltaa niin ei tarvii odotella eikä maksaa turhista![]()
Takuu säilyy kun saa leiman huollosta. FJR ja K1200RS ovat näemmä luotettavimmat pelit, kun valmistaja lupaa 10tkm ajoa ilman huoltoa.(Adve @ Elo. 07 2010,13:12) kirjoitti
K1200GT & 701Enduro
Tuossa Kawa Z750S :ssä on huoltoväli 12 000. Tai no, jarrut ja vanne pitää tarkistaa 6000 välein, ja ketjut rasvata ja niiden kireys tarkistaa 1000 km välein.
Jotain on statuksella vuosittain/12 000 kumpi ensin täyttyy.
4/2010 Kawasaki Z750S vm 2005
12/2011 Suzuki 1250 Bandit vm 2008
Niin ja autoissahan paljonkin nykyään mennään huoltoon sen mukaan miten auton tietokone kehottaa eli jos ajaa pääasiassa pitkää matkaa maantietä (vähän käynnistyksiä, vähän kylmänä käyttöä) niin kilometreissä voi päästä hyvinkin pitkiin huoltoväleihin. Työkaverin Bemarissa (520 dA eli vieläpä diesel joissa ennenmuinoin oli lyhyemmät huoltovälit kuin bensavehkeissä) tuli eka huolto vasta 32 tkm kohdalla eikä tuo edes varmaan minkäänlainen ennätys ole.(HiTec @ Elo. 07 2010,09:16) kirjoitti
En ole perehtynyt asiaan, miten on, onko missään prätkissä jo tuollaisia huollontarpeen ilmaisimia vai viedäänkö kaikki huoltoon matkamittarin perusteella?
Oikeissa autoissa on, esim. koreanihmeisiin vaihdetaan kaikki osat puolenvuoden välein, jotta takuu säilyy(Pande_K @ Elo. 07 2010,18:24) kirjoitti
Ja artisti maksaa...
"Jos viistoistavuotiasta sais."
990 KiloaTurhiaMuttereita....Supersellaisia
Yksi mikä vaikuttaa pidentyneisiin öljynvaihtoväleihin, ainakin autoissa, on vähärikkiset/rikittömät polttoaineet, öljyyn ei kerry happoja enää kuten ennen. Samasta syystä on aika turhaa enää vaihtaa mopon talvisäilytykseen uusia öljyjä jos vaihtoväli ei ole vielä lähelläkään.
"If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're probably right..."
tuon takuun säilymisestä, se on aivan sama vaikka ite huollat.(hondapena @ Elo. 07 2010,17:14) kirjoitti
mikäli vikaa ilmenee ja huoltoa epäillään tulee maahantuojan pystyä todistamaan että tuo vika olisi tullut puutteellisesta/virheellisestä huollosta.
Eli jos tiedät homman asaavasi (et vain luule) huolla itse ja säästä, takuu säilyy normaalisti.
Korjatkaa mikäli olen väärässä :P
Edit: niin juu ja aiheeseen, uudessä rykkösessäkin on 10000km huoltoväli täällä suomessa, mutta jenkkilässä 4000mailia. ite olen käytännössä toteuttanut tuota jenkki mallia (noin 7000km huolto väliä)
DT125R-92 -> pitkä tauko -> R1-98 -> R1-09 -> lyhyt tauko -> R1-04 -> R6-02 -> pitkä tauko -> R1-09
no kyl tos -97 giggerissä on kans huoltoväli 6000tkm, sillon pitää tarkastaa tulpat ja vaihtaa öljyt, suodatin sit 12tkm välein, itte oon kyl vaihtanu aina samalla öljyjen kaa, samoin ne tulpat, niilläki vaihtoväli 12tkm, mut seon jokaisen oma asia paljo niillä ajaa ja minkälaista ajoo..![]()
suzuki rm 125, honda cr 125 , yamaha dt, ktm 250, gsxr600, nykyinen yamaha yzf1000r thunderace
Huollot/osat on aina tullut vaihdettua itse silloin kun tarvii. 1000-10000km väleillä, riippuen käytöstä. Silmällä erottaa onko esim. ilmansuodatin vaihtokunnossa.
Uudessa suht kaallissa autossa tein samaa ja vaikkei huoltokirjasta löytynyt leimoja, niin vaihtaessa sain saman hyvityksen huoltokirjalliseen verrattuna.
Amerikan tuotteissa huoltoväli 8000km.
Joku vois sanoo että: Melko pitkä![]()
Kato *ittunetistä!
Buell XB12Ss Pirun harvinainen ku ei näitä enää tehdäkkään.
Samas pihas on 1200 porsteri kans
http://kouhia.pictures.fi/kuvat/
Jos 6tkm välein turhauttaa viedä liikeeseen, helppo keino on vaihtaa pelkät öljyt itse joka toinen kerta ja joka toinen kerta liikkeeseen "täyteen huoltoon".
Ainakin Suzukeissa yleensä ei tarvi öljynsuodatinta vaihtaa kuin 12tkm välein, öljyt on sitten 6tkm välein. Ja yleensä 6tkm aikana ei (oikeasti) ole tarvetta juuri muuta tehdäkään kuin vaihtaa öljyt, tahtoo olla noi 6tkm huollot vähän liioiteltuja minusta.
Vaihtoon menee amatööriltä 5-15 minuuttia. Vanhat öljyt pitää tosin ajoittain käydä viemässä kierrätyskeskukseen tms.
Ite en ainakaan yli valmistajan suositusta ajaisi samoilla öljyillä, mutta esim. jarrunesteiden ja jäähdytinnesteiden kanssa en niin tarkkaa kuria pidä. Tai jarruletkujen vaihtoväleillä yms säädöllä.
Öljyn- tai suodattimen vaihtotarpeen voi viimeistään huomata äänistä tai esim. siitä, että öljyvalon sammumisessa kestää epätavallisen pitkään käynnistyksen jälkeen. Tämä ilmeni ainakin auton kanssa, tais olla öljy aika kuraa tai suodatin jo hieman tukossa, kun ei öljynpaineet tulleet alle 2 sekunnissa kuten yleensä. Tämä oli siis ihan normaalin vaihtovälin loppupuolella, eli olleet öljyt edes yliajalla! Sanoisin, ettei haittaisi yhtään vaikka 12tkm öljynvaihtovälin sijaan tekisi sen jo 6tkm välein.
Harva moottoreita itse rassaava tai asioista tietävä esim. 30tkm vaihtovälin omaavan auton omistaja vaihtaa öljyjään noin harvoin. Alkaa muuten olemaan öljy aika kuraa tuossa vaiheessa.
Vaihtovälien harventaminen on tasapainottelua kustannusten, ajankäytön, ajoneuvon hyödyllisen käyttöiän/kilometrimäärän ja toimintavarmuuden välillä. Öljyissä ja suodattimissa en säästäisi tippaakaan (pois lukien moottoripyörän kuva purkissa), koska se vaikuttaa suoraan moottorin käyttöikään/kilometreihin.
Mutta esim. jarruletkujen vaihdolla 4v välein ei taida saada muuta kuin ajovarmuutta (ja ehkä jarrutuntumaa?), koska ennemmin tai myöhemmin ne lahoavat. Toisaalta niiden vaihtaminen 4v välein voi olla täysin turhaa kustannusta, jos ne normaalikäytössä kestävät 12-16 vuotta.
Suzuki GSX1300R Hayabusa -05
Suzuki RF900R -94
kyllä ne öljyt rupeaa olemaan aika valmiit 6 tonnissa. kuulee jo moottorin äänestä.
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
Ducateissa (uusissa) huoltoväli on 12 tuhatta km.
Nauru nuorentaa, rakkaus kaunistaa.
Lady, Sexy Lady.
Ittellä tapana Hiljan (VFR Vtec) kanssa niin, että syksyllä säilöön mennessä vaihdetaan öljyt ja suodin.
Sitten keväällä ajetaan jonkin verran ja juhannuksena öljyt ja suodin uudestaan.
Tämä meno on jatkunut ja hyvin menee.
Hiljan kun sain, niin iso 24 t huolto oli juuri tehty. Nyt tehtiin taas tuo iso 48 t ja katto nyt, miten kertyy kilsoja ajokauden loppuun.
Voihan niitä tullakin, sikäli kun kelejä riittää.
Tässä öljy/suodatin -jutussa en tingi. Minun MP-budjettini ei kaadu usein tehtävään öljyhuoltoon. Kokonaiskustannuksissa tuo öljyjen/suodattimien osuus on marginaalinen, joten mielenrauhani ja Hiljan hyvinvvointi mielessä sama meno jatkuu. Pedantiksi ovat jotkut maininneet, muttei haittaa.
Itte en tee muuta kuin täytän tankkia, tsekkaan ilmanpaineita *ja käännän kahvaa. Kun kelejä riittää. Ja vaikkei riitäisikään..
-jami
Honda CB 125 Twin (1978) 1978 - 1980
Suzuki GS 500 E (2000) 2006 - 2007
'Hilja' ('Modesty' in english...) Honda VFR Vtec (2004) 2007 -
Ducatin uudemman Multistradan huoltoväli on 24 tkm, öljyillä 12 tkm. Aprilia Dorsodurossa ja ilmeisesti myös sen sisarmallissa Shiverissä on huoltoväli 20 tkm öljyineen.
1000
Tää ei oikein kuulu tähän foorumiin, mutta ajattelemisen aihetta... Kylmäkuljetus puoliperävaunuissa kylmäkonetta pyörittävän Diesel moottorin öljynvaihtoväli on 3000 tuntia!! Jollain maltillisella 50km/h keskinopeudella siitä tulee 150 000 km...!!
Pistää ajattelemaan...
Elämä etenee, ei aina kivaan suuntaan, mutta etenee kuitenkin!
Ei riemulla rajaa, kun Kawalla ajaa!
Kawasaki Gpz1000RX
Kawasaki ZG 1200
Maatalouskoneita huolletaan noin kympin välein.
![]()
![]()
![]()
BMW F800S 2010 ja CBR600F 2005 (molemmat hitaita)
ER-6f 2006
Paljonkos tommoiselle tulee kuormituksenvaihteluita kiihdytysten ja moottorijarrutusten muodossa? Ei tasan yhtään, eli jurnuttaa vakiokierrosnopeudella. Ei todellakaan mikään vertailulaite.(VOGON @ Elo. 10 2010,00:47) kirjoitti
Jos mopoonsa nyt vaihtaisi vaikka kaksi kertaa huoltovälin aikana öljyt ja suodattimen, niin eihän se kokonaiskustannuksissa ole juuri mikään kulu. Ja se on tuo öljyn ja suodattimen vaihtelu melko edullista "koneremppaa" vielä.
Olet periaatteessa oikeassa, eikä tää kuulu mitenkään tähän foorumiin.(elokuu @ Elo. 10 2010,07:47) kirjoitti
Noi koneet kieltämättä käy vakio kierroksilla, mutta niitä vakiokierroksia on kaksi, tyhjäkäynti ja täyskaasu. Mitenkään kone ei piittaa lämpötiloista jos toive lämpötila ei ole vallitseva, laittaa kone heti käynistytyään täydet kierrokset vaikka olisi -35 astetta sen kummemmin lämmittelemättä.
Elämä etenee, ei aina kivaan suuntaan, mutta etenee kuitenkin!
Ei riemulla rajaa, kun Kawalla ajaa!
Kawasaki Gpz1000RX
Kawasaki ZG 1200