Tulokset 1:stä 6:een 6:sta
  1. #1
    hei.kyseinen moto sammuilee välillä jos 4tonnin tai yli kierroksilta laittaa kytkimen ajossa pohjaan. mikä vikana?

    toinen ei haluis aina lähtee käyntiin ajon jälkeen antaa ymmärtää et akusta loppuis hönky.eli siis lämpimänä. tovin odottelun n.20min-> lähtee taas. tätäkään ei tee aina vaan välillä. kylmänä ei mitn vikaa. mikä mättää?

    sitten kertää kait painetta tankkiin kun kuuluu semmoneinen vinkuva ääni ja jos korkin aukaisee loppuu. mistäs se johtuu?
  2. #2
    Kantsis ihan ekaks tarkistaa kuumana (silloin kun ei lähde käyntiin) auttaako tankin korkin aukaisu asiaan. Jos auttaa, niin tankin ilmaus on vajavaista. Tarkista, että tankin ilmaus (huohotus)venttiilit ja letkut ovat puhtaat ja huohotinletku kulkee "vapaasti" siten, ettei ole rutussa mistään. Voi tuo tankin puuttellinen ilmaus aiheuttaa pelkästään nuo ongelmat.

    Jos ylläoleva ei auta, niin tarkista sit silloin kun ei lähde käyntiin,että tuleeko kipinä kunnolla tulpalle. Jos tulee, niin sit vika on polttoainepuolella, jolloin katse ekaks kaasareihin ja polttoainepumppuun jne. Jos ei kipinää tule, niin sit keskitytään sytytyspuoleen.
    -Jos olet päättänyt, niin pidä päätöksesi-
  3. #3
    kokeilin tuota tankin korkki auki starttausta lämpimänä. ei vaikutusta. lähti muutaman kerran n.5min sammutuksen jälkeen tavallisesti käyntiin. sitten taas ei mitenkään.

    seuraaviin kiinnitin huomiota. jos ei ekalla yrityksellä lämpimänä lähde käyntiin niin kun koittaa toista kertaa startata startti pyörähtää vaan pari kertaa ja sitten lopettaa pyörittämisen kokonaan. kylmänä taas moitteetta sitten käyntiin.

    mitäs nyt neuvoksi?
  4. #4
    Olisko startti lopussa ja tahtoo pyöriä mukana koko ajan,siksi sammuu kuumana. Eli startin kytkin ja itse startti. Kai jammun koneessaki startti toimii ketjulla??? Ja siksi ei jaksa startata kuumana..
    Yamaha xv 1100 Virago
    Honda xl 600v Transalp
    Honda cbr 600
    Kawasaki LTD 450
    BMW K100 rs
    Suzuki GS450
    Tunturi Super Sport
    Tunturi Maxi
  5. #5
    illalla vielä purin vähän ja katsoin johdot ja liitokset. jouduin ilmaputsarinkin irroittaamaan. sitten kasailin. taas toimi moitteetta sitten kuumana toistakymmentä kertaa lähti käyntiin moitteetta. eli siis tosiaan välillä vaan tekee.. oisinko 3 kertaa kk tönässyt käyntiin. välillä kikka kuumana käynnistykseen on että hieman ryyppyä ja kaasua niin lähtee jos on lähteekseen. eilen illalla ei tarvinnut edes kaasuun kuumana hipasta ja lähti moitteetta. siis tosiaan jos ei lähe kuumana käyntiin. startti pyörähtää kerran pari ja senkin tois vaivalloisesti kuin olisi akku loppu. kylmänä ei mitn tietoa virran loppumesta.
  6.  
  7. #6
    No niin, startin kollektorin välit puhtaaks ja lisämaadoituskaapeli akusta suoraan startin pultin alle ja pelaa, toiseksi anna nutypiru sille pyörälle lisää bensaa, jos fj on säädöissä ei tartte mitään ryyppyä jos on yli + 5 astetta.