Pyörä CB1000R, koskenee muitakin Hondia ja ehkä jopa muita prätkiäkin. Vaihdoin vanteen maalauksen takia etupyörän laakerit ja nehän uppoavat vanteeseen toinen syvemmälle ja toinen vähemmän, riippuen vähän kuinka syvälle toisen aluksi hakkaa. Nyt lueskelin manuaalista että etupyörän kiinnitys ei olekaan ihan niin yksinkertaista mitä saattaisi ajatella. Tässä katkelma ohjeesta:
1. Aseta sivuholkit vanteeseen, laita
pyörä takaisin paikoilleen ja pujota
akseli (5) vasemman etuputken ja
pyörän navan läpi.
2. Kohdista merkkiviiva (1) teleskoopin
ulkoreunan (2) kanssa tasan.
3. Kiristä akselin vasen kiristyspultti
momenttiin 22 Nm.
4. Kiristä akselin pultti (4). Kiristysmomentti on 59 Nm.
5. Aseta jarrusylinterit jarrulevyjen päälle. Varo vahingoittamasta
jarrupaloja. Asenna jarrusylinterin kiinnityspultit ja kiristä ne.
Kiristysmomentti; 45 N.m.
6. Käytä jarrua ja pumppaa etuhaarukkaa muutama kerta. Tarkasta että
pyörä pyörii vapaasti kun vapautat jarrun.
7. Jos jarrulevyn (3) kummankin
pinnan ja jarrusylinterin rungon (4)
(ei jarrupalan) välinen toleranssi (5)
on sama, kiristä oikeanpuoleinen
akselin kiristyspultti momenttiin 22 Nm.
Jos toleranssi ei ole sama, löysää
vasenta akselin kiristyspulttia ja vedä
vasenta teleskooppia sisään tai ulos
kunnes toleranssi on sama ja kiristä
akselin kiristyspultit.
HUOM! Käytä kiristämiseen aina momenttiavainta. Jos sinulla ei ole sitä,
varmista oikea kiinnitys mahdollisimman pian valtuutetulla Honda
huoltokorjaamolla. Väärä asennus voi vaikuttaa jarrutustehoon.
VAROITUS! Jos toleranssia ei ole sama molemmin puolin, voivat jarrulevy
vahingoittua ja jarrutusteho heikentyä.
Nyt kun laakerit on vaihdettu ja ovat asennettuna todennäköisesti eri syvyyteen kuin alkuperäisasennuksessa, niin tuo säätöhän pitäisi varmastikin tehdä. Jos näin ei tehdä jarruteho heikkenee etc etc. Itselläni tuntuu pientä tärinää jarrutuksessa ja alkoi epäilyttämään että vika voisi olla tuossa.
Kysymys kuuluukin onko jollain käsitystä mitä tuo "teleskoopeista säätäminen" tarkoittaa? Miten se tapahtuu. Ja onko muut koskaan joutuneet suorittamaan tällaista operandia?
Taustatietona: ei abseja, radiaalijarrut (samat käsittääkseni kuin -08 Bladessa)
Lähinnä ajattelin, kun yleensä tämmöisissä prätkissä on jarrusylintereissä molemmin puolin männät/kelluva jarrusatula niin se kyllä keskittää jarrupalat kuten pitääkin.
Omasta mielestä tuolla toimenpiteellä linjataan vaan keula kohdalleen. Ei ole iskarin alapäästä toisiinsa päin kiristetty etuakselilla.
edit. keulan linjaus pitää tehdä jokakerta kun etuvanne on ollu irti.
Acme Motorsport blogspot
-Gotham Squad-
Joo näin minäkin sen järkeilin että molemmin puolin liikkuvat männät kyllä keskittää. Tuossa vaan pelotellaan juurikin jarrulevyn tuhoutumisella..
Enkä oikein käsitä onko tosiaan teleskoopin vetämisellä/työntämisellä vaikutusta tuohon toleranssiin.
Jostain jäin sellaiseen käsitykseen, että teleskoopin sisäputki ei mene automaattisesti samansuuntaisesti ulkoputken kanssa asennuksessa. Tuolla pumppaamisella varmitetaan, että kulkevat samssa linjassa. Siis toisen puolen lukitusruuvi kiinni, pumppausta ja sitten toisen toisen puolen lukitusruuvi kiinni.
Iskarin alapää liikkuu sivusuunnassa(päittäin) etuakselilla, ja siihen iskarin alapään "jalkaan" on kiinnitetty jarrusatulat, eli alapään sivusuuntainen liikuttelu näkyy siinä jarrulevyn ja jarrusatulan välisessä raossa.
Tai sitten on oltava eturenkaan aivan totaalisesti väärässä kohdassa, että jarrusatulan runko hankais levyt pilalle, ei sitä kyllä 4-mäntäsatula muutoin tee.
Tai sitten honda insinöörit on keksiny jotain erikoisen maata mullistavaa.
Pilkkua viilaten, ekana kiritään pultti etuakselin päästä (mikäli semmoinen on).(MattiT @ Kesä. 29 2010,10:47) kirjoitti
Acme Motorsport blogspot
-Gotham Squad-
Se pultin puolen laakeripesä on sellainen pesä, jossa se laakerin ulkoskooli pääsee hivenen liukumaan kun se on väljemällä sovituksella rakennettu. Kun akseli kiristetään kiinni, laakereiden välissä oleva putki vetää ne sisäskoolit yhteen pakettiin, jolloin ulkoskoolin jännitys purkaatuu ensimmäisten kilometrien aikana siten, että se pultin puolen ulkoskooli pääsee samaan linjaan kuin sisimmäinen skooli.
Kun se mutterin puolen laakeri on vaan asennettu vanteen mukaan pohjaan, palautuu tilanne täsmälleen samaan tilanteeseen, kuin poisotettaessa. Se mutterin puolen laakeri (tiukempi sovius) pitää asentaa pohjaan saakkka, muuten se etupyörä ei koskaan keskity paikoilleen.
Se etuvanne hakeutuu sitten kuin itsestään samaan paikkaan, kuin laakerit irrotettaessa, kunhan vaan akseli on kiristetty oikeaan momenttiin.
-M
"Päin helvettiä menee, mutta ei voi valittaa, rima pysyy paikallaan kun riman alittaa..."
ZZR 1400 2014
Webistä
Tällaisen videon löysin joskus surffaillessani
Noniin! Aina opppii näköjään uutta, enhän mä ole tuommosta tajunnu ikinä tehdä *
Täytyypä käydä löysäämässä pultit ja pumppailla.
Kiitoksia kaikille *![]()
Juu uutta oli tuo mullekkin, ei tainnut Bläkkirin manuaalissa olla tuosta mainintaa, yleenä kun luen nuo manuaalit enemmän kuin tarkasti.
-Harri-
No licence team 8.9.2010 - 16.12.2010
XX
Tämmöisen tekstin lukeminen osaa pistää itteä vituttamaan.(lippa @ Kesä. 29 2010,16:25) kirjoitti
Viisastellaan mutta ei sanota sitten sitä mikä on mukamas pielessä? Sitten kerrotaan miten se pitäis tehä ja oho, onkin samanlainen tyyli mitä tähän threadiin on kirjotettu.
Noista teidän löysistä laakeripesistä?? en tiedä mutta kotarin crosseissa etuakselin päässä olevalla mutterilla kiritään toiseen etuiskariin etuakseli kiinni, silloin sulla on vanne joka ikinen kerta samassa paikassa. Sitten kiritään etuakselinpultin puoleiset iskarin pultit että etuakseli on kiinni.
Ja sen jälkeen linjataan toisen puoleinen etuiskari "keskelle" etuakselia ja pistetään pultit kiinni. Helppoa...
Tuossa tekstissäsi on kyllä kohta mikä hieman yskittää. Esim etuakselin sijainti muuttuu vasemman puoleisessa "telarissa" aina mihin sattuu jos etuakseli kiritään oikealle puolelle, niin silloinhan vasen iskari on on linjattava ns. keskelle. Se mistä sen linjauksen kattoo on makuasia, ite katson iskarin alapäästä, en katsoisi jarrulevyn/satulan raoista.
Jos etuakseli kiritään vasemmalle puolelle, niin etuakselin kohta ei voi muuttua, koska pultilla kiritään akseli ja vanteen holkit ja etuakselin olake tekee paketin siitä ja se on AINA samalla kohdalla. Tällöin oikeanpuoleinen iskari on käsin heiluteltavissa ja se on liikkuu etuakselilla...
Tai sitten kotareissa on vain niin paljon yksinkertaisempi kiinnittää etuakseli ja linjata keula, kuin hondissa joihin voi tuhlata kokonaisen ilta session.
Acme Motorsport blogspot
-Gotham Squad-