Onko kellään kokemuksia reitiltä Travemunde- Normandia- Bretangne- Bordeaux? Löytyykö mukavia maisemateitä. Ja sataako tossa rannan tuntumassa aina? Syyskuun alussa olis tarkorus startata.
Voi veljet!
Toukokuun lopulla tuli kierreltyä aika pitkälti samoilla seuduilla. Silloin ei ainakaan satanut rannikolla yhtenäkään päivänä. Normandian rannikon ’alkupäässä’ tosin sattui pätkän matkaa olemaan sumuista ja viileää, mutta sekin korjaantui sitten maihinnousurannoilla.
Normandian rantaa ajettiin suunnilleen näin:
Normandia
Normandiasta jatkettiin Mont Saint-Michelin luostarisaarelle, mutta ei jatkettu Bretagneen, vaan sisämaan pienempien teiden kautta kohti Medocin viinialueita ja Bordeauxia. Jos kuitenkin jatkat sieltä vielä etelään, niin suosittelen ehdottomasti käymään Pylan dyynillä ja sieltä voi ajella vähän erilaisen mäntymetsän läpi pienempiä teitä kohti Capbretonia (Google Maps haluaa jostain syystä Sanguinetin kautta).
Landes
Käytiin kääntymässä Baskimaalla ja sitten Pyreneitten kautta kohti kotia.
"Minulla ei ole mitään sitä vastaan, jos tiellä välillä vauhti nouseekin, vaikka sitä enemmän mitä mukavampi tie, ja yhtä hyvin silloinkin, jos tie on yksitoikkoinen, ja jos on mukavia näkymiä, ajetaan hiljalleen." (Keijo Virtanen: Tielle tuuleen)