Ylättävän hyvät nuo Z8:t parin päivän kokemuksen perusteella.
Entiset Dunlopin Roadsmartit olivat joustavammat alla ja mukavammat ajaa ja Z8 taasen hieman pintakova. Dunloppien pitävyys oli taasen hieman on/off-tyylinen kun Z8 tuntuu selkeämmältä ajettavalta. Yllättävän hyvä pito myös sateella.
Millaisia kokemuksia muilta on kertynyt noista Z-kaseista?
Muutama ruuvi löysällä
Eikö ole kellään vielä enempää kokemuksia tuosta uutuudesta?
Ensi viikolla pitäisi laittaa uutta alle ja pohdiskelen, olisiko noista nykyisten Michelin PilotRoad 2:ten korvaajaksi?
Suzuki Hayabusa K9
Se on aina mielessä, ilman sitä ei kai elää vois.
Kuin tatuointi kielessä, ei edes kulumalla lähde pois.
-Leevi And The Leavings
Huomenna olisi tarkoitus lähtee lapin reissuun ja takasena on tuo kyseinen rengas. Ainakin maantie ajossa tänään tuntui erittäin mukavalta ja tasaiselta, kerron tarkempaa kokemusta jahka reissusta kotiudun.(api @ Heinä. 06 2010,14:51) kirjoitti
Honda cbr Fireblade 954 vm 2003
Honda VTR 1000F vm 2000
Honda cbr 600F vm 1992
Yamaha Virago 535 vm 1999
Samaiset renkaat löyty myös mun busasta (2vko alla). Todella tunnokkaat ja luotettavan oloiset. Merkin tuntien pitäisi myös kestää hyvin kulutusta. Vaihtoehtoja tossa hintaluokassa on paljon, mutta ainakin omassa käytössä olen näihin tyytyväinen. Sadekelissä en ole vielä ajanut, mutta uskoisin toimivan myös siellä.
Nostetaas tämä kun pitäs uudet rinkulat hankkia.
Aion elää ikuisesti, toistaiseksi päätökseni on pitänyt.
Ajelin Z8 interacteilla reilun kuukauden. Oli niin huonot, että piti vaihtaa koko pyörä uuteen *Mukavat ajettavat kuivalla kelillä, mutta märkäpito oli mielestäni huonompi kuin Z6:lla.
Nyt kun on pitänyt omassa pyörässä melkein kaikenlaisia renkuloita, voisi sanoa että sen renkaan hyvyys tietyssä pyörässä ja kuskin ajomieltymyksissä on myös sellainen parametri, että se jakaa asian sisältöä. Ei ole yhtään kattavaa testiä olemassa, joka sanoisi, etteikö Z8 olisi aivan helvetillisen hyvä rengas, jos kuljettaja ajaa pyörällään nätisti. Kovaan ajoon Z8 tuskin soveltuu tai ainakaan isoihin sporttipyöriin.(Waiski @ Kesä. 18 2010,19:28) kirjoitti
Esim. omaan pyörääni tuskin tulee enää mitään touring-kumeja, ennen kuin ajaa todella touringia. Ja jos touringia ajaa ja haluaa märkäpitoa ja luotettavuutta, valinta on ehdottomasti Z6.
Tämä on vaan minun sulkeutunut kokemukseni asiassa![]()
"Päin helvettiä menee, mutta ei voi valittaa, rima pysyy paikallaan kun riman alittaa..."
ZZR 1400 2014
Viddu mitä lätinää.(Masa @ Elo. 27 2010,16:06) kirjoitti
Onko sulla ajokokemusta Z8:sta vai ei, tämmönen yksinkertainen Jamppa ei sitä tosta sun tekstistä ymmärtänyt.
Aion elää ikuisesti, toistaiseksi päätökseni on pitänyt.
Nyt on 13tkm ajokokemusta takana ja ei pahaa sanottavaa renkaista.
Alkaa olla vaihtokunnossa nämä renkaat ja seuraavat tulevat olemaan varmasti samat. Eturengas on kulunut hieman oudosti. Keskellä kuviota vielä reilusta ja puolivälistä reunaa lähes sliksi. Olisi ilmeisesti saanut olla kovemmatkin paineet renkaassa. Takarengas kulunut perinteisesti keskeltä tasaiseksi ja pito alkaa kadota renkaan kulutuspinnan lähetessä loppua.
Mielestäni tasapainoinen suoritus. Tietenkin jos haluaa äärimmäistä pitoa, niin ostaa sitten jonkun muun renkaan. Olen ajanut näillä isolla nakulla todella vaihtelevaa ajoa. Kylmässä, kuumassa, sateessa, autobaanaa, alppitietä, Kroatian "lasiteitä" jne. Juu ja on tullut annettua happea kunnolla. Stelviossa alkoivat olla suorituskyvyn väärällä puolella muutamat kerrat kun sahasin vuoren molemmin puolin muutaman tunnin verran ns. täysillä.
Monipuoliseen ajoon uskallan suositella Z8:ia, vaikka en olekaan kokeillut laajasti kyseisen luokan renkaita. Radalle ja pelkkään mutkapätkärevittelyyn sitten siihen tarkoitukseen tehdyt renkaat alle.
Muutama ruuvi löysällä
Tjoo. Totta monessa mielessä, enkä ala väittämään vastaan. Väittävät kuitenkin Z8:n olevan kaikilta osin parempi rengas kuin Z6. Tiedä sitten...(Masa @ Elo. 27 2010,16:06) kirjoitti
Muutama ruuvi löysällä
Toi on kyllä outo homma kun etu- ja takarengas kulunut noinkin eritavalla, olisko eri vahvisteiset? Joku enemmälti perehtynyt osannee kertoa tosta enemmän.(Waiski @ Elo. 27 2010,21:00) kirjoitti
Mun renkaat kuluvat kuten sun etunen mutta molemmat päät samaan tahtiin. Pilot Road 2 2CT:llä ja Z6 Interact:lla ajellut lähivuodet, vahvistettulla rungolla jota FJR:n suosittelevat.
Aion elää ikuisesti, toistaiseksi päätökseni on pitänyt.
En minä mitään tiedä, mut toivottavasti Z8 märkäpito olis parempi kuin Z6:sen. Ainakin oman susnan alla toi Z6 on ihan helv..in liukas. Tosin on alustallakin vaikutusta, missä pitää missä ei. Pitoa ei ainakaan kehä kolmoselta löydy. Miten sitten tuolla interact-ominaisuudella olis vaikutusta? Oma Z6 on "vanhaa" tavallista mallia.(Masa @ Elo. 27 2010,16:06) kirjoitti
GSR 600 -06
XV 535 -92 Projekti
---------------------
SV 650 S -03
CB 500 -99
Näitä Z8:ja on nyttemmin tullu mietityä cb:n alle ens kesäks. Eka mietin jotain sporttikumeja esim. M5, sportsmart ja diablo rosso II.. Mutta kun oikeen rupes ajattelemaan järjellä eikä tunteella, ni yhtä-äkkiä touring rengas ei kuulostakkaan enää hassummalta vaihtoehdolta, kun miettii omaa ajotyyliä ja tarpeita. Onhan rengas jossainmäärin hintava, mutta jos kilometrikestävyys on sillä tasolla kun monen puheissa, niin eiköhän metrit hauku hintansa takaisin. Kokeillaan siis meneekö perse eeltä puuhun vai puu eeltä perseeseen. Nii ja viisastuuhan tossa taas yhden rengassarjan verran...
Yamaha T7 World Raid -22
Honda CB1000RA -10
Liian vähän ollut painetta, jos kuluu etunen, kuten waiski tuossa sano. Kannattaa nostaa painetta n. 0.2 enemmän kuin ohje. Nythän on takarenkaaksi saatavilla myös vahvistettua mallia 190/50-17 koossa.
https://www.mprengas.fi