<br />
Aika jännä, joutuuko mopoilija korvaamaan auton vai saako poliisi syytten abstraktista liikenteen vaarantamisesta tai törkeästä vaaran tuottamuksesta? Voisihan tuo olla myös jonkin asteinen virkavirhe, törkeä riskitekijöiden aliarviointi? Taitaa kaikki vika olla silti tuossa mopon kuljettajassa....
TL1000S 1999 Kadulle
GSXR600 -08 Radalle
GSX1300R -02 Tourinkiin
Suzuki DR650 -99 EX
RSV1000R -04 EX
Niin... nämä on vähä tämmösiä. 2v sitten olin hyvinkäällä liikenne valoissa joissa paloi punainen, 3 autoa edessäni. Poliisit takanani (koslalla liikenteessä) Vilkut vilkkui, töötit soi ja peiliin katsoin nii viittosivat ajamaan jalkakäytävälle. Edessä oleva auto sen teki, itsellä 225/40/17" renkaat autossa, joten en todella ajele minnekään jalka käytävälle (renkaan ja kynnyksen väli ~5cm) joten rengas/vanne pilalla kuka maksaa??? Edellä oleva auto väistyi ja ensimmäinen ajoi päin punaisia ja menin perässä ja keskellä risteystä ajoin niin reunaan kuin voi, poliisit meni ohi ja asia siinä.
Onhan noilla palokunnillekin ohjeet, että saavat ajella päin punaisia kunhan eivät muita telo matkallaan. Varmaan jokunen tapaus löytyy näistäkin että "pakotetaan" etenemään vaikka ojaan, mutta kun korvausten aika on niin ei oota myydään.
2 kertaa olen ambulanssin takia tuplannut nopeuden ja ajoissa vilkutellut, että menen bussipysäkille. Mites jos tuossakin poliisi tulisi vastaan? Ei taitaisi urhoollisuus pelastaa *
Oliko se nyt tampereella vai turussa kun jokuvuosi sitten paloauto läpäisi henkilöauton kun ajoi päin punaisia ja sehän siinä pääsi makselemaan koko homman. Niin kaksipiippuisia hommia nämä. Ennemin otan jokusen satasen sakon kun runnon koslan/mopon kanttarin yli jalkakäytävälle ja kosla olis ainakin ollut pohjasta kiinni, vanteet, renkaat, yms. Auto oli 2000vm. ja katsastettu 2kk ennen, eikä mitään laitonta pulausta ollut.
Siinävaiheessa kun aletaan maksajaa etsimään, näissä kyllä hyvin pitkälti pääsee itse maksamaan jos itse ajat "käskystä" oman laitteen niin, että hälytys ajoneuvo pääsee ohi.
Ei nyt ehkä täysin tähän aiheeseen liittynyt, mutta omia kokemuksia. Mopollahan voisi ajella auojen välistä alta pois.. mutta jos ajat päin punaisia ja toinen tulee vihreistä yli...ei välttämättä olla sitä rahaa työntämässä ajokauden aikana, että ajokausi jatkuu. Jos nyt on ajo kunnossa edes.
Paloautoista liikenteessä tuo joo, mutta jos pelastustieksi merkityllä osuudella (siis esim pihatiet) on autoja tientukkeena, kyllä ne pois tieltä pusketaan jotta kohteeseen päästään. Ja vastuu on auton väärin pysäköinneellä.(Alta_laidan @ Kesä. 14 2010,15:12) kirjoitti
Jos nyt vielä autokouluoppeja oikein muistan, "hälytysajoneuvolle tulee antaa liikenteenohjauksesta riippumatta esteetön kulkutie". Kuitenkin lisänä ettei tästä saa aiheutua vaaraa ja vastuu on edelleen punaisia päin / sulkuviivojen yli / väärällä kaistalla / whatever väistötoimepiteitä tekevällä.
Väistettävä on lain mukaan, mutta vastuu on edelleen omassa niskassa.
Näinhän se on. Kaverin isä on hki palolaitoksella töissä. Jos palotiellä on autoja edessä ja kämppä tulessa niin ne tosiaan pusketaan edestä tai ikkunat sisään, letku läpi ja hinataan pois edestä.(Taajuus @ Kesä. 14 2010,15:21) kirjoitti
Jos monen kymmenen / sadan henki kyseessä ja rikottu sääntöjä jättämällä auto ainoalle sisään menevälle tielle ei siinä yksi kottero kauaa edessä ole![]()
Kyllä saa mopoilija availla lompakko..
2005 jos kukaan muistaa vedettiin poliisin Jagge pellolle ja pakeneva motoristi palasi katsomaan onko kaikki ok ja hän pääsi kyllä maksumieheksi. Tarkkoja faktoja ei ole mutta tämä hänen kertomaa...
"Screw you guys! I'm going home!" - Eric Cartman
Takaa ajettu maksaa, jos kiinni jää! karua.
Et mietikää kaks kertaa ku pollaria karkuun lähet!![]()
Mennähän vaan, isoolla vaihteella ja alamäet vapaalla!
http://www.moottoripyora.org/kuva-al....2&pos=0
Eikä maksa kuin omat hölmöilynsä ja sakot tietty. Jos pöllö pollari amatööriautokuski kolhii valtion omaisuutta niin se on sen häpiä.(CB 1000R @ Kesä. 14 2010,18:02) kirjoitti
Mut ei oikein lähe noiden Huapalan poikien hommat kulkemaan. Joku aika sitten se uhosi laittavansa paikalliset Bandiitit asentoon vaikka Pasilla ja antavansa niille lähdöt. Ei onnistunut. Nyt vissiin hakivat tasaväkisempää vastusta yksinäisestä mopopojasta. Ei onnistunut sekään.
Parempi kun keskittyy antamaan pukeutumisohjeita rollaattoripaapoille. Mummot tykkäis ja äänestäisivät piällysmiehen eduskuntaan. Ei se mitään, olisipahan pois niuhottamasta.
KTM 1290 Super Adventure S
Ei vittu sitä ukkoa ei saa päästää mihinkään päättäjäks(kimimikakeke @ Kesä. 14 2010,19:37) kirjoitti
YZF1000R
Legendan mukaan Oulussa joivat kollegat pullakaffet kun siirto Varkauteen varmistui...(JOLLI @ Kesä. 14 2010,19:43) kirjoitti
![]()
Eiks siellä Oulun torilla ole pystytetty ihan polliisi-patsas Huapalan lähdön kunniaksi.(Wili @ Kesä. 14 2010,20:27) kirjoitti
'Ookonää Oolusta, pelekeekkönää polliisia' vai miten se meni...
KTM 1290 Super Adventure S
Asiallinen meininki tällä motoristilla, todellakin!(Vonikka @ Kesä. 14 2010,16:22) kirjoitti
![]()
Bensa haisee hyvälle ja vauhti tuntuu kivalle
Ja kohta on Jyrki taas naamansa kanssa kulmat kurtussa jossain lehdessä julistamassa sanaa...
<p>Tunturi Tiger - Honda 125 MTX - Honda 750 CBX - Suzuki GSX 750 R - Suzuki GSX 750 F - Suzuki GSX-R 600 - Suzuki GSX-R 600 kilvetön - Yamaha R6 kilvetön - Honda Fireblade 1000 - Ducati Hypermotard 1100-> ?</p>
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ko....asp?id=986092
"Paennut moottoripyöräilijä saatiin kiinni ulosajopaikalla."![]()
Jännä homma että miksiköhän sitä ei uutisoitu kuten se tapahtui.. Motoristi palasi Jagge poikien luokse ja auttoi oven auki niin poijjaat kysyi heti ensimmäisenä ajokorttia ja rekisteriotetta(mustaratas @ Kesä. 14 2010,20:52) kirjoitti
Ja osa uutisoinneista sanoi kuljettan kaatuneen ja jääneen sillä kiinni mikä paskaa sekin. Tosin eihän sitä ois voinutkaan tunnustaa että poika ois karannut jos ei olisi tullut VAPAAEHTOISESTI auttamaan poliisia. Mainehan siinä poliisilla menis jos yltiörakkaribomppervetomies joutus poliiseja avustamaan![]()
"Screw you guys! I'm going home!" - Eric Cartman
Ja karannut vielä poliisien ykkötykiltä...Eikös ton Jaggen pitänyt kulkea ainakin miljoonaa...ainakin tietä myöten.(Vonikka @ Kesä. 14 2010,21:27) kirjoitti
KTM 1290 Super Adventure S
Mut siinähän se ongelma tässä tulikin kun ne ei huomannut pysyä ojien välissä(kimimikakeke @ Kesä. 14 2010,22:25) kirjoitti
![]()
"Screw you guys! I'm going home!" - Eric Cartman
Näissäkin vaan pitäs päästellä karkuun ja antaa viranomaisten kontata ojasta ja hoitaa itsensä...(Vonikka @ Kesä. 14 2010,16:22) kirjoitti
Jännä, kun ylinopeus sakoissa otetaan huomioon kaikki "tyhjätie, valoisa sää, yms. Otettiinkohan tuossa huomioon, että tuli takaisin katsomaan onko sinivuokot kunnossa? Epäilen. Ei sillä itselläkin omatunto jos olisi peilestä nähnyt, et pelto pölisee niin mennyt auttamaan, tuomioon silti tuskin vaikuttaisi.
No onneksi ei ole kumpaankaan vielä joutunut. Ei sillä aihetta varmaan olisi.
![]()
tai sitten se paikalle pysähtynyt auttava motoristi oli vain eka paikalle ehtinyt, poliisit pidättivät sen, koska jokuhan oli saatava vastuuseen, ettei mene omasta pussista.![]()
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
Joo... Tämä haapalainen on tapaus, rajatapaus. Oikeasti täysin pimee kaveri, venyttää lakia omalta puoleltaan niin paljon kuin lystää. Sille on sanottu, ettei saa toimia provosoimalla ja lain rajaa ei voi poliisikaan rikkoa, niin kaveri vaan tuumasi, että aivan sama, ei se mulla mitään maksa, päinvastoin saan siitä palkkaa!(Wili @ Kesä. 14 2010,20:27) kirjoitti
Siis veronmaksajien rahoilla se törttöilee siellä.
Hoviin ja korkeimpaan asti valittaa aina, jos meinaa jäädä tappiolle.
Sen elämä pohjois-pohjanmaalla meni niin tiukeeksi, että ei ollut kuuleman mukaan asiaa iltasella kauppaankaan, kun oli jo suuntamerkkiä tarjolla.
Pieni mies, henkisiä ongelmia. Sellaisia pollllliiseja liikkuu tiellä vapaana..![]()
Mä en kyllä mitenkään usko että takaa-ajettava joutuisi maksamaan takaa-ajajan mällit ja siitä johtuneet kulut. Sotii aika pitkälle omaa oikeuskäsitystä vastaan. Ja jotenkin se tuottamuksellisuus pitäisi näyttää toteen vielä, ellei sitten tahallaan päästä öljyä tielle jotta sinivuokot sijoittuisi penkalle.
Jos polisit haluaa sua pysäyttää (syystä tai toisesta) ja ampaiset karkuun (vaikka soutukonella kunhan heität pyöriä alle) niin ne haaverit sun muut mokat mitä polisit saavat aikaiseks sua jahdatessa menee sun piikkiin!
Näin on mulle 3 eri polisisetää kertonut toisistaan tietämättöminä(siis kolme eri kerta).
Onhan siitä vuosia kun ton kuulin viimeisen kerran,mutta tuskin se laki on muuttunut helpommaks karkuun menijälle ainakaan?
Tai sitten noi polisisedät puhuivat paskaa,eikä se olis ensimmäinen kerta kun semmoista tapahtuu
Eikö valtio voisi jo pikkuhiljaa siirtyä amfibioihin ja ottaa virkapuvuksi ursuitin märkäpukua? Tai varustaa maijansa kelluvalla poijulla ja pöntöille pakolliseksi snorkkeli ja räpylät?
Kävin tänään koiran kanssa järvessä uimassa,näyttää tuollainen vinttikoira surkealta märkänä![]()
You gave me a curse, Holy fathers, I give you a blessing: "may your conscience be as clear as mine and may you be as moral and religious as I"
Ja vaikka ma laps olen pieni vain,
niin jumalten riemut ma juoda sain
ja juoda ne täysin siemauksin -
niin riemut kuin murheetkin.