Osaako joku arvon kollegoista neuvoa mistä löytäisin n. 20 mm ohjaustangon korotuspalat? Onko jollakulla kokemusta? Menevätkö ilman vaijereiden vaihtoa pidemmiksi?
Markku
Markku
Stormilta LSL:n korokkeet: Kliks
Mulla on Fasussa tollaset ja crossitanko. Vaijerit riittää, mutta orggis jarruletkut ei tainnut riittää.![]()
DR 650 + XF 650
Letkut ja vaijerit piisaavat kyllä, mutta pitäisikö korotuspalat saada orkkis tankoon vai johonkin yleismalliseen?(Aprilia500 @ Kesä. 13 2010,18:41) kirjoitti
Alkuperäiseen tankoon olisi ajatus! Yamahalta näyttää löytyvän korotussarja? Epäselvää vain on tarkoittaako "tapered bar" että sopii alkuperäiseen vai onko tuo mainittu tanko paksumpi keskeltä (paksumpi kuin alkuperäinen) ja ohuempi päistä! No jos se ei ole paksumpi keskeltä, no problem! Noista ei oikein tiedetä myyjänkään puolella, mutta tilasin! Katsotaan mitä tulee ja käykö!
Lisäksi ajattelin kokeilla 16-hampaista eturatasta (FZS 1000 2001-2005 original pitäisi sopia), jotta 3. vaihde käy paremmin kaupunkikäyttöön 5. vaihde paremmin tuonne 8-kympin rajoituksille eli kierrokset lähemmäs 2000 rpm!
Että tällaista!
Markku
Markku
Biltemassa on "säädettävät" korotuspalat tuotenumerolla 82566, hinta 20€. Laadusta ei mitään tietoa, itse harkitsen biltsun version ostamista.(Aprilia500 @ Kesä. 13 2010,18:41) kirjoitti
![]()
Mopoton
Odottelen niitä "tyyriitä" alkuperäisiä Bar Liftereitä! Katsotaan miten käyvät. Ensi kokemukset SW Motecin keskituesta; pienellä tekniikka opettelulla (ensin tuntui, ettei millään onnistu) tosi kevyt nostaa ketjujen huoltoa ja pesua varten. Vaihdoin myös 16 hampaisen eturattaan ja ainakin muutaman kilometrin ajon jälkeen selkeästi mukavampi ainakin taajamassa! Myös maantiellä laillisilla nopeuksilla 80-120 km/h viitonen riittää paremmin ja toisaalta nostaa kierroksia alemmilla nopeuksilla (80-100) pienemmän tärinän ja paremman väännön alueelle! No onhan siinä tietysti nelosvaihdekin mutta jotenkin sitä vain suurinta vaihdetta asettelee rauhallisessa maantiecruisailussa.
Markku
Markku
Noihin alkuperäisiin risereihin ei taida saada mistään tarvikkeena sopivia korotuspaloja. Nuo mitä tässä ketjussa on ehdotettu eivät ainakaan sovi MT:n risereihin, koska alkuperäiset riserit kiinnittyvät yläkolmioon vinosti. Alla oleva kuva ehkä selventää asiaa.(Aprilia500 @ Kesä. 15 2010,16:25) kirjoitti
<table border="0" align="center" width="95%" cellpadding="0" cellspacing="0"><tr><td>Koodi esimerkki </td></tr><tr><td id="CODE">
* * * * * * * * * * * * * * *==//==\\==
[/QUOTE]
Tilasitkohan tällaisella 5YU-W0748-00-00 koodilla olevat riserit? Tuolla saa muistaakseni laskettua tankoa alemmaksi eikä tuohon kyllä tainnut orkkis tankokaan sopia.Voin olla kyllä väärässäkin, näin kuitenkin muistelisin asian olleen, kun aikoinaan itselleni noita mietein.
Näin on, juuri tämä tuote. Alentaa tankoa n. 20 mm! Nimenmuutos olisi paikallaan!! Palautin tuotteen!
Ehkä helpoin keino on vaihtaa tanko korkeampaan!
Markku
Markku