Eipä kitisemistä, sillä vedin sen minkä pystyin *(m.e @ Heinä. 19 2008,19:30) kirjoitti
. Se on vaan moneen kertaan havaittu että vanha ei jaksa pitää hyvää ajovirettä kuin 3-4 settiä, sitten alkaa hiipumaan vaikka omasta mielestään menee vielä hyvinkin jouheasti.
ai niin, Andylle iso kiitos selkäpanssarin lainasta parille ekalle setille - taas. Ehkä mä jo ens kerralla muistan ottaa omani mukaan.
R1 + FJR
+ lelut monttuun ja mönkimiseen sekä tonkimiseen
Nonniin olihan se sää kerrankin kohdillaan!!
Mukava oli ajella kuivalla kelillä ja tästä kerrasta sai paljon enemmän irti kuin edeltävästä (sateisesta) päivästä. Harmi, että oli pakko lähteä ennen paria viimeistä settiä, kun kelikin oli niin kohdillaan.
Kiitos täältäkin kouluttajille!
# Honda CBR 600 -99
Kiitos kaikille, erityisesti järkkälyhommissa puuhailleille hyvästä ratapäivästä. Hieno päivä kaiken kaikkiaan, ajelut menivät jouhevasti ja kelit suosivat. Yksi harmittava kaato tosiaan. Onneksi selvittiin peltivahingoilla.
Hapalle kiitokset sukkien lainasta. Sukat jäi matkasta, mutta kaikkea sitä saa varikolta lainattua... mm. parin puhtaita sukkia.
Sain viimekäden tietona ratayhtiöltä, että meidän melutasot pysyivät päivän aikana hyvin aisoissa. He tekevät ohiajomelujen seurantaa. Lisäksi radan ympäristössä tehtiin tänään valvontamittauksia. Meluihin kiinnitetään jatkossa entistä tarkempaa huomiota radan ympäristöluvan takia. Jatkossa raja voi jopa tiukentua nykyisestä 97dB:stä.
ratapäiviin liittyvät kysymykset osoitteeseen ratavastaavat@moottoripyora.org
Kiitoksia hienosta päivästä!
Pitää purkaa kameran muistikortti, niin nähdään sainko liikkuvaa kuvaa aikaiseksi.
zx10r -04 + gs1000g -80, gs850g -79 + gs550e -78 + kz440 ltd -80 + gt380 -73 + yz250 -91 + kx80 -94 + XL600 -85, Gas Gas JT250 -96
Mää ihan järkytyin Aratan hiljaisuudesta killerin kanssa, mittari näytti jotain rapiat 89dB. Sumppa joskus mittaili ilman killeriä 98dB.(jens @ Heinä. 19 2008,20:17) kirjoitti
Ei pääse katsomaan kuvia vaati salasanan.(S^Hansu @ Heinä. 19 2008,19:12) kirjoitti
Hidas ja vanha.
Kröhöm, luetaan niitä viestejä(m.e @ Heinä. 19 2008,20:39) kirjoitti
.
passuna: orggi
Kiitokset järjestäjille ja kouluttajille!
Terveiset myös koulutusryhmän kuskeille jotka saitte kipinöitä silmille, rohjakkeen keskituki ja jalkatapit on nyt hiottu aavistuksen virtaviivaisemmaksi.
Hauska päivä!![]()
Iku
Mitään en yritä mutta parhaani lupaan
Joo mahtava päivä kyllä oli, vaikka vaikeuksia olikin saada bladeen tai oikeastaan sen kuskiin vauhtia. Kiitos ja anteeksi kaikille osallistujille ja iso käsi järkkäreille
Terveisin,
Liikkuva Shikaani (intiaaninimeni)
premier
emeritus
Hieno oli päivä tosiaan, sää helli ja ratakin jaksoi helliä. Kiitokset kaikille järjestäjille, ja erityisesti kouluttajille, jotka jaksoivat tällaisellekin puupäälle saada toivottavasti jotain läpi. No, ainakin tapit tuosta pikkuhiljaa kuluvat..
Kiitoksia kiitoksien peräänTäältä myös, Järjestäjille ja lippumiehille/porttivahdeille, kuten myös leppoiselle rataväelle
![]()
Hieno päivä kokonaisuudessaan ja omaan ajoon sai taas pikkusen lisää vauhtia ja rentoutta, kiitokset vaan asiantuntevista neuvoista ja vinkeistä...
SP kokoontuminen oli vielä piste iin päälle![]()
Honda VTR SP2
Laittakaas SP-miehet kuvia tänne komeasta rivistöstä. Harvoin näkee noin montaa oikeaa Hondaa samassa paikkaa(Cosmo @ Heinä. 19 2008,21:20) kirjoitti
![]()
ratapäiviin liittyvät kysymykset osoitteeseen ratavastaavat@moottoripyora.org
Oli muuten hauskaa lippumiehillä, kun metsän siimeksestä alkoi kuulua menloinen musiikki kesken setin(iku1 @ Heinä. 19 2008,20:46) kirjoitti
![]()
Honda VTR 1000 f
All for one
Tom *& Jerry team
Se olit siis sinä sillä lt:llä(iku1 @ Heinä. 19 2008,20:46) kirjoitti
![]()
Honda cr 125 er5/05, *cb seven fifty/02, *Suzuki sv1000s/04, *cbr 600 f/98, *zx-6r/04, sv1000s/07 gsx-r750/08
m 72 projekti
Mä olen näemmät todistetusti tyhmä tai väsynyt(jarru @ Heinä. 19 2008,20:42) kirjoitti
![]()
Hidas ja vanha.
Kiitoksia kaikille hienosta päivästä! Varsinkin iso kiitos tilaisuuden järjestäjille *
Nyt hitaassa ryhmässä ei minusta mitään ihan hirveän vaarallisia ohituksia ollut, kun liivillisiä ajeli mukana. Ja saipahan ajolinja opastusta, kun jäi liivillisen perään ajeleen. Andyn opastukseen ei sitten kerennyt, mutta ehkä ensi kerralla sitten. Jonoutumista ja ruuhkaa oli (liian) paljon, mutta kun sää on upea, kaikki 25 pyörää radalla ja nopeuserot melkoisen suuria, niin eipä sille mitään voi. Tähän nähden ihan hyvin meni. Ainakin paljon huonommin olisi voinut mennä *
Vai miltä se näytti liivillisten silmin tämä meidän hitaan ryhmän meno?
xxx
Hieman kun tiukentavat lupiaan voidaan siirtyä kaupunkiharjoitteluun ja maksutkin jäävät pois. *![]()
BMW R1200RT
Hyvät kaupat tehdään ostaessa ei myydessä.
Kiitokset minunkin puolesta kaikille, erityisesti järjestävälle organisaatiolle, mukavasta ja auringonkin suosimasta päivästä. Näin ensikertalaisena ratapäivillä viihdyin hyvin ja tunsin olevani osa porukkaa.![]()
http://kuvablogi.com/nayta/1291929/
Kuvia ihan muutamia vasta laitan illan aikana lisää. takkuaa linjat...
Kiitos kaikille aivan sairaan kivaa....
Ken leikistä suuttuu, se ottakoon diapamin
Triumph Rocket
Suzuki B-King
Suzuki Hayabusa
Agusta
Kawasaki ZZR
Kawasaki 800
Honda Goldwing 1800
Kawasaki ZZR
MV Agusta
Linkkinä(tr3 @ Heinä. 19 2008,22:23) kirjoitti
Paparazzi prkl(tr3 @ Heinä. 19 2008,22:23) kirjoitti
!
Nauru nuorentaa, rakkaus kaunistaa.
Lady, Sexy Lady.
Kiitos näistä. Hyvin tosiaan näkee että se pää ei edelleenkään ole sielläpäinkään missä pitäisi, vaikka yritin mukamas juuri siihen kiinnittää huomiota. On se saamari kun ei oma pää suostu itseään uskomaan...(S^Hansu @ Heinä. 19 2008,19:12) kirjoitti
Ja heitetään vaan lyhyet kiitokset kaikille, kun ei jaksa mitään Oscar-puhettakaan tähän kirjottamaan. Ja pahoittelut jälkikäteen kaikille keskiryhmäläisille jos tuli aiheutettua ylläreitä. Oli jo parin setin jälkeen vähän sekaisin sen suhteen että kenenkäs ohi sitä tulikaan taas tungettua tällä kertaa, ja keltä piti käydä pyytämässä anteeksi.
Te kaikki muut olitte vaan hidastuneet niin kauheasti sitten viime kerran että tuli mentyä välillä aika pitkiä pätkiä sitä ohituskaistaa.
bandit600s --> zx6r --> zx10r --> gsxr 600 --> zx6rr --> nyttemmin tauolla
¤ttu, kirjoitin taas. Anteeksi. Mutku mul ei oo elämää...
Kovaa silti menit..(Mäkky @ Heinä. 19 2008,22:22) kirjoitti
![]()
BMW R1200RT
Hyvät kaupat tehdään ostaessa ei myydessä.
Kiitoksia järkkäreille, kanssa motoristeille ja säänhaltijalle upeesta ratapäivästä. Eilen oli niin poikki, ettei jaksanut mitään kirjottaa. Jotkut vielä viitsivät väittää että moottoriurheilu ei oo urheilua, mulla ainakin kolottaa jalkoja niin pirusti vaikka käytin huippu-urheilijoiden palautumiskeinojakin. Kuuma-kylmähoitoo (saunaan-uimaan) ja nestetankkauskin hoidettiin kuntoon urheilujuomalla.
Hyvältä vaikutti meno jokaisessa ryhmässä ja ilmeisesti järkkärien ripitys ohituksista meni perille, koska asiasta ei täällä mitään vääntöä tullut. Keskiryhmän osalta täytyy todeta, että vauhtierot olivat huimia, mutta silti sovittiin ihan ok samalle radalle, myös "punainen salama".(jii-äm?)Ei voinut muuta kun ihalla menoa. Kiitoksia taas kuvaajille ja erityisesti niille jotka laittoivat ne muittenkin nähtäväksi. Lisää kuveja, esim suolenkintä?
Edit: btw. missäs vaiheessa svahnm:n videot on?
Ne on vielä elokuvatarkastamossa työn alla.. *(Zeta Jones @ Heinä. 20 2008,08:13) kirjoitti
Kolmesta setistä otettiin KariFI:n kanssa kuvaa. Kiitosia Kari kun kuvasit ajoani. Hyvin osu suuntaus, mutta edellä ajavan (minä) ajo oli karmean näköistä pää "kumiankka" asennossa..
Yritän ehtiä pätkimään niistä otoksia, kun koko pätkien uppaaminen kestää ikuisuuden..
Jos joku keskiryhmästä ei halua näkyä videolla ohittaneena tai ohitettuna, niin privaa mulle tuntomerkkien kera.. En sitten laita niitä kohtia..
zx10r -04 + gs1000g -80, gs850g -79 + gs550e -78 + kz440 ltd -80 + gt380 -73 + yz250 -91 + kx80 -94 + XL600 -85, Gas Gas JT250 -96
Pistä ihan leikkaamattomana hard core versiona vaan.Hyvähän se on ,että itse kukin näkee kuinka hyvin/huonosti vetää. Mä tuppasin ainakin puoleks kierrokseksi sun ja karifi:n väliin ja mielelläni kattelisin sitäkin pätkää.
Kiitos kaikille.
Erityisesti kiitos Heipalle Possille sekä mikkokoolle pyörien lainastaTaisi tulla Rsv:een Testaus kalliiksi...
![]()
<p>Suzuki GSXR 600 -07 Raaseri</p>
Jää- ja maaradoilta on ajokokemusta kertynyt. Vaikka laji on täysin toisen tyyppistä, on ajolinjoissa paljon samaa. Tervetuloa kaikki kiinnostuneet Forssaan katsomaan SM -tasoista maaratakilpailua. Vaikkapa taukona lenkillä katsotte kisat. Forssan Moottoriseura Ry Lisäksi mukana saattaa olla urheilukoneet, eli motocrosspyörään perustuvat laitteet, jos ilmoittautuneita on riittävästi.(Toippari @ Heinä. 20 2008,07:36) kirjoitti
YZ450F
ZX6R
Nyt on kelju mennyt ihan sekaisin,(Kelju @ Heinä. 20 2008,09:45) kirjoitti
vai ajelitko minun millen lisäksi vielä jollain toisellakin.
![]()
Aprilia rsv 1000 mille -04
Ai saatana menin näköjään sekaisin sori(PKP @ Heinä. 20 2008,11:10) kirjoitti
Menen tästä pesemään Trumpan ja ottamaan siitä myyntikuvia.....
<p>Suzuki GSXR 600 -07 Raaseri</p>