Tulokset 1:stä 14:een 14:sta
  1. #1
    Itselläni HJC:n FS10 kypärä. Sattus tänään tippumaan hyllyltä lattialle (~1,5m). Miten mahtaa kypärä kestää tuollaisen iskun? Vai täytyykö hankkia uusi? Tai onko jossain joku paikka missä voisi katsoa onko kypärä vielä ok.

    Onkos kenellekään käynyt samallalailla, saakohan kotivakuutuksen piikkii jos joutuu uuden ostamaan.
  2. #2
    Minkälaiselle alustalle kypärä putosi?

    Jos oli sisätiloissa (muovimatto,parketti,yms.) niin tuskin se siitä itseensä otti.
    FZ6-s -04 -> Z750 -09
  3. #3
    Kyllä mä sitä vielä käyttäisin jos näkyviä jälkiä ei ole ja lattia ei ole kivikovaa materiaalia.
  4. #4
    Lattia on muovia ja jalkaa sain ihan himpun alle. Kyselen siksi kun sanotaan että yksi tipautus ja se on sitten entinen kypärä. Menee jännitys kuoresta tai mikä siinä nyt onkaan se ratkaiseva tekijä.

    Mutta jos kävisi oikein huonosti ja tippuisi asfaltille tai betonille niin mitäs vakuutusyhtiöt sanoo, onko kenelläkään kokemusta?
  5. #5
    Joskus pääsi tipahtamaan Arai Astro suunnilleen samalta korkeudelta alumiinisen jalkatapin kautta asfalttiin ja kolhuja tuli vähän joka puolelle.

    Siitä kusisukassa Brandtille kysymään, että menikö uusiksi.
    Sanoivat, että ei hätää, ainakin Arain potta kestäis hyvin heidän mukaan pudota suoraan betoniin yli 2:sta metristä
    ilman heikentymisen vaaraa.

    Mielenrauhan takaamiseksi kandee ehkä kysyä maahantuojalta
    paljonko HJC kestää kolhuja, meikä sitä kyllä käyttäis niinkuin ennenkin. Vakuutus puoleen en osaa sanoa kuin, että kysely asian tiimoilta vak.yhtiölle.
    Jos ois mitä jois, niin jois pois.................
  6. #6
    Ainakin sata kertaa huolestuttavampaa on pysyykö kypärä päässä
    kolarin sattuessa kuin jokin pintajännitys.
    Eli hihnat kunnolla kiinni.
  7. #7
    Eläkeläinen pupu:n avatar
    Rata & Koulutus
    Liittyi Jul 2005
    Kirkkonummi
    MotOrg ry jäsen
    Lainaa (eastwoodi @ Kesä. 18 2010,20:12) kirjoitti
    Lattia on muovia ja jalkaa sain ihan himpun alle. Kyselen siksi kun sanotaan että yksi tipautus ja se on sitten entinen kypärä. Menee jännitys kuoresta tai mikä siinä nyt onkaan se ratkaiseva tekijä.

    Mutta jos kävisi oikein huonosti ja tippuisi asfaltille tai betonille niin mitäs vakuutusyhtiöt sanoo, onko kenelläkään kokemusta?
    Kannatta laittaa yöks sen sisään Korkeajännitys*! mieluiten viel ilmojen Korkeajännitys semmonen jossa Batler Briton rökittää Frizzejä... **





    *Korkeajännitys: iskee kuin miljoona volttia!
    "Puput on kyllä suloisia, muttei kovin älykkäitä"
  8. #8
    Lasikuidun ja hiilikuidun kanssa lähes joka päivä olen ollut tekemisissä viimeiset viisivuotta ja voin sanoa että ei se kypärä ole hajonnut.
    Tarvii aika helvetin moisen mällin että menee paskaksi,ei kannata uskoa niitä joiden mielestä kypärä menee käyttökelvottomaksi jos itikka paskoo kypärän päälle.



    Suzuki dr-z 400 sm bigbore
    KTM r.i.p
    MasterStreetRiders
  9. #9
    jos kävisi oikein huonosti ja tippuisi asfaltille.......

    niin kyllä mahtais sattua
    MTS 1200S -15
  10. #10
    Olen pudotellut monta kypärää eikä ne siitä kärsi.Nykyinen on ollut ulosajossa mukana 85km/h ja asfalttiin ja toimii.
    poku banuhäiskä:Suzuki,Moto-Guzzi,Velocette ja NSU-601
  11. #11
    Tämä urbaanilegenda on huvittava..

    Jos vedät lipat moottoritiellä 130km/h nopeudessa, sinun täytyy heittäytyä niin, että kypärä saa vain yhden iskun, koska tämän jälkeen "pintajännitys menee" ja kypärä muuttuu nahkakypäräksi..

    Se ulkokuori pitää vain vaimennusrakenteen kasassa ja pudotuksesta aiheutuneet vauriot ovat vain kosmeettisia, mikäli kuori ei halkea totaalisesti..
    ZZR 1400
    ZZR 1400
    Yamaha MT-01
    ZZR 1400
    ZX-12R
    ZZR 1100
  12. #12
    Lainaa (nato26 @ Kesä. 19 2010,00:18) kirjoitti
    ei kannata uskoa niitä joiden mielestä kypärä menee käyttökelvottomaksi jos itikka paskoo kypärän päälle.
    Reps *
  13. #13
    Ouh shit, pudottiin kypärän leukahihnaa säätäesä polvikorkuelta lattialle, tuli muuten visiiriin naarmu jostain lattialla olleesta kakasta noin silmien välilliin yläreunaan.

    Pitäskö pistää kotivakkuutukseen koko kypärä vai pelkkä visiiri.

    Mut, ei oikkeesti, en oo pitkä aikanne motoristi, alottelija, mut ei hemetti, vähän vois miettiä mikä mennee rikki mistäki.

    tää pisti oikkeesti nauraan, vai oliko tää ihan vitsi, no ny pittää nauraa itellee ku menin lankaan.

    No,sillähän tämä foorumi on et saa kysyä ja hyvä on et on ihmisiä jotka uskaltaa kysyä.

    Mikäköhän se on et saa meijät muuten fiksut ihmiset foorumilla kuittaileen tai suorastaan vittuileen....

    mietityttää joskus
  14.  
  15. #14
    itsellä putos x-lite n1002 avattava malli vajaan metrin korkeudelta betoni rappuselle ,sillä seurauksella että kypärään tuli kaksi halkeamaa päälaelle.
    suzuki gsf 1250 s -08 honda cb1300 sa-12,suzuki gsf 1250 sa -14