Tulokset 1:stä 4:een 4:sta
  1. #1
    Pannari oli talvisäilytyksessä ja unohdin, pirulauta ottaa akun kaapelit irti ja niinhän siinä kävi, että käynnistyksenesto veti akun aivan kuiviin. No, ladattiin se normaalisti ja sitten käyntiin. Vaan jäipä luistoneston varoitusvalo palamaan ja ABS valo vilkkumaan. Oisko kellään kokemusta, mistä moinen voisi johtua ja miten korjataan?
    Uskollisuutta on kahta lajia..Oikeaa ja väärää.
  2. #2
    Käytitkö akun pois/irti sitä ladattaessa? Jos et ja jos akunkengät on ollu koko ajan paikallaan (myös ladattaessa), niin koitappa käyttää toinen akunkenkä irti akusta.
    ...saattaa varoitusvalot "nollaantua" tuolla...
    Hyvin suunniteltu on puoliksi tehty ja sehän on ennenkin riittäny....
  3. #3
    Noin ihan alkuun pitänee varmistaa mistä Pannari mallista on kysymys?
    ST 1100 löytyy kyllä abs ja sutimisenesto. Tietenkin jos siihen lisätty hälytin jne. löytynee myös toi kännistyksenesto. Mutta normi malleissa ei sitä käynnistyksenestoa käsittääkseni ole?
    ST 1300 löytyy kyllä abs, mutta toi sutimisenesto puuttuu....
    Luistoneston valo jää palamaan? Oletkos kokeillut "rämpätä" sitä katteen vasemman puolella olevia kytkimiä( tcs on/off ja abs/tcs warning)...niissä voi olla pientä "kevät kankeutta".
    Lisäksi pieni ajolenkki saattaa poistaa akun lataustilaa niin voipi alkaa taas toimimaan niin kuin pitää.
    Valojenhan pitää syttyä ja jäädä palamaan käynnistyksen jälkeen ja sammuvat kun lähtee ajamaan...
    Jos ei auta niin ota toki akkun + napa irti (laata akku täyteen ulkopuolisella laturilla) ja kytke uudelleen. Abs-jarruthan vaativat hieman virtaa toimiakseen, joten voi olla, että akun varaustila ei riitä abs:lle ja siksi jää valo vilkkumaan?
    Nämä hommat kannattaa kokeilla ennen kuin turvautuu ammattilaiten apuun....
  4.  
  5. #4
    Jäi tämä kirjoitelma vähän myöhäiseen, kun teki tiestsikkakin tenän. No, kun aikani oli ajellut ja välillä rämpännyt virtajohtoja irti ja takaisin, niin ongelma poistui yhden käynnistyksen myötä.
    Uskollisuutta on kahta lajia..Oikeaa ja väärää.