Eli homma menee seuraavasti.
Pyörä pelaa 100% muuten, mutta tyhjähköllä tankilla (esim. alle 6l jäljellä) hyytyy ennenaikaisesti, varsinkin vähän reippaamman moottoritiellä ajon jälkeen alkaa yskimään ja buuaamaan pahasti ("vrooom booo vroooooom boooooooooo-oo-oooo").
Imun päälle laittaminen helpotti viime kerralla tilannetta ja pääsin tankille asti.
Tankin täyttämisen jälkeen ei taas mitään ongelmaa.
Tankin koko on 17l ja sinne mahtui vain noin 11l bensaa (ei ole bensamittaria!), jotenka varatankilla ei pitäisi olla vielä. Kokeilin kerran myös muut asennot hanasta, mutta ei auttanut.
Viime vuonna tälläistä ongelmaa ei ollut, tankin sai ajaa lähes rutikuivaksi (~3l) ennenkuin piti laittaa varatankille.
Tarkistettu:
- Tankin korvausilmaletku ei ole tukossa.
- Tankissa on bensaa, ja hana "normaalissa" asennossa. Myös muut asennot testattu ilman huomattavaa eroa.
- En näe bensavuotoja missään letkuissa ym. Ja tosiaan tekee vain tyhjähköllä tankilla, eli oisko johonkin alipaineeseen liittyvä juttu? Muistelisin että normiasennossa hanasta tuli vain imemällä bensaa.
Ajattelin testata/tarkistaa:
- jos ajaisi tankillisen tai pari masinolia tai crc injection cleaneria, jos tankissa tai kaasarissa ois jotain paskaa joka sattuis irtoamaan. onko näillä mömmöillä merkittävää eroa, masinolia näyttäis löytyvän helpommin.
- bensansuodattimen tarkistus ja tarvittaessa vaihto
- ilmansuodattimen vois vaihtaa, vaikka voisin ajatella, ettei se tätä ongelmaa aiheuta, mutta kun se on vaihdettu viimeks vuonna miekka ja kivi, joten tuskin huono idea.
- vois myös kokeilla hanan toiminnan, eli: irroittaa letkun, ja kokeilee imasta bensaa? pitäisikö sieltä tulla sen jälkeen ihan omalla painollaan vai vaatiiko jatkuvaa imemistä? ja kuinka hento lutkutus pitäisi riittää?
Muita/parempia ideoita?
Suzuki GSX1300R Hayabusa -05
Suzuki RF900R -94
Erillinen bensasuodatin hanan ja kaasarien välissä? Saattaapi olla tukossa/sopimaton moottoripyöräkäyttöön, vaihda tai ota pois kokonaan.
Hanassa oleva sihti"torni", joka yäosastaan ottaa normaaliasennossa, ja alaosastaan varatankilla voi myös olla alhaalta tukossa.
Hanahan on tosiaan alipainekäyttöinen, toi PRI asento ohittaa alipaineen, ja se ottaa myös koko matkalta (siis myös varatankilta). Hanan toiminnan saat tosiaan testattua tankin tai bensaletkun irrottamalla, alipaineletkusta imemällä pitäis bensan valua bensaletkusta, ilman imua (pl. PRI-asento) bensaa ei saa tulla.
Masinol poistaa lähinnä vettä, ei toimi puhdistusaineena. Toi Injection Cleaner on ihan hyvä, itsellä ainakin pari pienempää kaasarin tukosta sillä auennut.
GT380-DS7-CB350F-GT500-GS750-VF750F-GSX1100F-GSXR1100-XJ600-GSXF750
How far can you travel when you're six feet underground?
Joo ei siellä sitten mitään sellaista ole. Oletin, että olisi jossain, vaikka en kyllä tiedä missä(ts18056 @ Touko. 26 2010,19:02) kirjoitti
Pitääpä vaikka koittaa tuota injection cleaneria seuraavaksi.
Suzuki GSX1300R Hayabusa -05
Suzuki RF900R -94
Tuo on yleinen ominaisuus gessussa.
E: Niin ja jälkiasennettu bensansuodatin vain pahentaa asiaa jos sellainen on.
Nimimerkillä "Kokemusta on"
Now playing: K7
Onko asiaan olemassa mitään korjausta?(-ahven- @ Kesä. 01 2010,15:41) kirjoitti
Kai siinä jokin vika on, jos manuskassa sanotaan 3.5L varatankki ja oikeasti 7L jää käyttämättä.
Ok, enpä mene ainakaan bensansuodatinta kokeilemaan.
EDIT: Lurautin muuten CRC Injection Cleanerit tankkiin 2x annostuksella. En ole vielä ajanut tankkia loppuun, saa nähdä hyytyykö kesken. Pidän repussa 5L varakannua mukana nyt kun tankki alkaa olla vähissä. Pirun GS syö alle 4l/100km niin kestää ja kestää tuo tankki...
Suzuki GSX1300R Hayabusa -05
Suzuki RF900R -94
Noniin, nyt hyytyi taas, ja tankkiin meni vain jotain 11,5l.
Tällä kertaa tosin meno jatkui ongelmitta hanan kääntämällä RES-asentoon. Jotenkin tuntuisi, ettei se CRC Injection Cleaner mitään vaikuttanut, veikkaan että viime kerralla hyytyessä (motarin reunassa, hieman kiireessä kun rekkoja huristeli ohi 30cm päästä) en tarpeeksi sinnikkäästi yrittänyt startata RES-asennossa, vaan pyörää heiluttelemalla yms sain sen verran bensaa menemään PRI-asennossa, että tankille pääsin.
Jos kyse kerran on noin pienestä asiasta, kuin että varatankin koko ei olekaan manuaalin mukainen 3.5l vaan 5.5l, niin tuskinpa jaksan asialla sen enempää tehdä. Kenties se sitten korjaantuu esim. seuraavan kaasarihuollon yhteydessä? Mutta tuo varatankin koko on kyllä ennen mielestäni ollut pienempi, lähellä tuota 3.5l rajaa.
Suzuki GSX1300R Hayabusa -05
Suzuki RF900R -94