Tulokset 1:stä 5:een 5:sta
  1. #1
    Ostin pari päivää takaperin kyseisen kulkineen. Pyörä on ensimmäinen ihan oikea moottoripyörä kevarin jälkeen. Käyttöohjekirja oli ilmeisesti hukkunut vuosien varrella, joten olisi muutamia mieltä askarruttavia kysymyksiä. Kilometrejä pyörän mittarissa n.23 000km.

    -Öljynvaihtoväli ?
    -Öljyn määrä ? Koneen kyljessä lukema 3.4l, onko todellakin noin paljon ?
    -Minkälaista öljyä pitäisi käyttää ?
    -Huollot, mitä ja millä km lukemilla ? esim. tulpanvaihtoväli, venttiilien säätö, ilmansuodatin yms. *
    -Miten tärkeää tuo venttiilien säätö on ?

    Luin jostain että 25tkm kohdilla olisi jokin iso huolto. Näistä huolloista ja niiden ajankohdista olisi mukava saada tietoa. Kaikesta muustakin enemmän ja vähemmän tärkeästä mitä mieleen tulee olisi mukava saada tietoa. Jos jollain sattuisi nurkissa lojumaan ylimääräinen käyttöohjekirja, niin voisi laittaa viestiä.
  2. #2
    Uuden ohjekirjan saat Sumekolta ilmaiseksi.

    Moposta paljon juttua foorumilla, hakua käyttämällä löydät runsaasti lisätietoa.
    Tallissa: Kawasaki Concours (GTR) 1400 -16 ja Suzuki Burgman 650 ABS -14
  3. #3
    Itsellä oli aiemmin gpz, mutta samat asiat pätee aika pitkälle myös er-5:n kohdalla.

    Öljynvaihtoväli 6 tkm. Kyllä sinne tuon verran öljyä menee, itekin ihmettelin tuota kun vaihdoin ekan kerran öljyt. Korjauskirjassa väitettiin, että 3l riittäisi, mutta ei ollut lähelläkään ylärajaa tuolla määrällä.

    En kommentoi siihen mitä pitäisi käyttää, mutta omassa pyörässä toimi hyvin BelRayn öljy, mp-huollossa laitetulla kuralla vaihteet jumitti.

    Venttiilien säätö on 12 tkm välein ja ainakaan ite en jättäis tuota väliin, eikä tuohon eeärrään pitäisi edes olla kauhean kallista. En muista noiden muiden huoltovälejä, mutta kannattaa ne ainakin tarkistaa, jos ei ole varmuutta onko huollot tehty aiemmin ja ajallaan. Ilmansuodatin, tulpat yms pikku jutut on helppo vaihtaa itsekin.
    Sinisiä kirjaimia --> Harmaita kirjaimia
    Honda CBR600RR -08 --> Honda CRF250L -13
  4. #4
    Lainaa (JaL3 @ Touko. 24 2010,01:06) kirjoitti
    Uuden ohjekirjan saat Sumekolta ilmaiseksi.
    Kiitti vinkistä, soitin jo sumekolle ja ohjekirja postissa tulossa.

    Lainaa (JGo @ Touko. 24 2010,08:31) kirjoitti
    Ilmansuodatin, tulpat yms pikku jutut on helppo vaihtaa itsekin.
    Niin teenkin/ olen tehnyt tähänkin asti kaikki itse niin pitkälle kun osaa, tuo venttiilien säätö vaan taitaa mennä vähän yli.
  5.  
  6. #5
    Multa löytyis ER5:n huoltomanuska PDF-formaatissa. Ostin tän manuskan aikanaan kun samaisella vekottimella ajelin. Jos kiinnostaa niin pistä yv:tä.
    https://reissu.org