Huomasin tuossa ajellessa,että pyörästä kuuluu hinkkaavaa ääntä,samankaltainen kuin vaikkapa jarrulevy olis kiero.Ääni ei kuitenkaan kuulu jarruista.Parhaiten kuuluu n.40-60 vauhdissa 3-4 vaihteella.Kovempaa ajaessa muu meteli haittaa jo kuulumista.Jos höllään hiukankin kaasua niin ääni loppuu alkaakseen taas uudelleen vedättäessä.
Ääni ei ole mikään nopea,muutaman kerran sekunnissa.Olen pyöritellyt ja ravistellut etu ja takarenkaat,enkä huomaa mitään klappia/rahinaa/hinkkaamista missään joten mistähän sitä lähtisi ihmettelemään.Ketjut ei oo uudet mutta ei ne loppukaan vielä ole.
Ja vehje oli 600 fzs -00 36000km.
Onko eturattaan mutteri kunnolla kiinni? Omasta aukesi suunnilleen samoilla kilometreillä itsekseen. Googletuksen perusteella en ollut ainoa jolle näin on sattunut. Aika hentoiset kierteet tuossa...(aimos @ Touko. 27 2010,20:06) kirjoitti
<br />
Enpä ole vielä kattonu,mutta pyöriikö se ratas niin "hitaasti" noilla kierroksilla ja vaihteella?
Tulipa tossa vielä toinen asia mieleen,eli kytkinvaijeriin? vaikuttava säätö,koneen vasemmalla puolella kumitutin alla oleva tappi jossa mutteri,kuuluuko sen heilua siellä kun sormella liikuttelee.
Eka pyörä toista kesää alla enkä ole vielä oiken päässyt sisälle tuohon mp:n tekniikkaan.
Omassa fillarissa kuului myöskin vastaavanlaista kahnausta kun takajarrun toinen liukutappi oli kietonut itsensä jumi-asentoon ja pala kääntyi vinoon levyä vasten. Näinollen oli jarrupalan toinen puoli jo metallilla vaikka takaapäin tutkiskellessa näytti palaa olevan vielä hyvin jäljellä.
Z750 --> ZX-9R --> ZX-6R