hieman erikoisen otsikon jälkeen selvennettäköön että joo tankattu on , eli nyt on bensaa.
Eli bensa loppu omaan kotipihaan , nikotteli jo hieman aikaisemmin ja komeasti pihaan rullaten, tiesin että gaso on todella vähissä , mutta unohtu käydä tankkaamassa kun tulin lenkiltä.
Oma moka joka ..tuttaa niin että silmiä kirvelee.
Nyt sitten jerryllä bensaa 3/4 tankkia, mutta Yamaha TDM900 vm2002 kieltäytyy starttaamasta. Pyörittää kivasti , ei oo mitään häiriökoodeja ajotietokoneessa , mutta ei vain lähe käymään.
mistä tota alkais tutkimaan. Kattoin ilmanputsarin ihan piruuttani.
Mul oli joskus auto, joka teki saman tempun bensan loppuessa, eli ei lähteny käyntiin vaikka olis akun sahannu tyhjäks. Mutta kun hieman tönäisi kärryä eteenpäin vaihe silmässä, ilman virtoja, silleen että kone pyörähti kierroksen tai pari ja starttasi sen jälkeen, ni lähti ku palmun alta. Joku mielenvika juttu kai. Tuskin toimii kyllä tässä tapauksessa.. Olisko akun kunnossa jotain sanomista?
Ei ole hanaa, ruiskuvehje kyseessä...(Pave. @ Touko. 09 2010,20:37) kirjoitti
Yamaha DT 125 LC "87 1994-1996
Honda CB125T "81 ~2002-
Honda Transalp 600 "93 *2002-2008
Yamaha TDM 900 "04 * 2008-2010
Yamaha TDM 850 "91 2011-
Olisikos käynyt silleen, että TDM ryysti bensat niin loppuun, että sinne meni sitten tankin pohjalta mönjää, joka tukki polttoainejärjestelmän.(marron @ Touko. 09 2010,20:02) kirjoitti
Jatkosta tietävät muut viisaammat...
-jami
Honda CB 125 Twin (1978) 1978 - 1980
Suzuki GS 500 E (2000) 2006 - 2007
'Hilja' ('Modesty' in english...) Honda VFR Vtec (2004) 2007 -
Eikö polttoainepumppu ylläpidä ruiskurungoissa suuttimien takana aika suurta painetta ja näin ollen ilmataskujen syntyminen on aika kaukaa haettua? Pyörän ravistelu ehkä voisi auttaa jos sellasia kuitenkin olisi.
Jotenkin tuo roskien joutuminen pumppuun/suuttimiin kuulostaa ummikolle uskottavimmalta.
Mopoton
jaa-a tiedä häntä mikä oli vikana, mutta taas toimii.
Vaihdoin tulpat ja moottori käynnistyi "kuin palmun alta"
Vanhat tulpat oli todella hyvän näköiset, mutta jotenkin ilmeisesti ottivat siipeen. Voikohan ruisku antaa käydä loppuhöyryillä liian laihana josta tulpat ei tykänneet,arvailua vaan.
oon naureskellu niille joilta loppuu bensa ja tienvarressa kanisterista tankkaavat autoa tai mopoa. loppu naureskelut kyllä kun osu omaan nilkkaan.