Moro!
Olen ajatellut vaihtaa oman Fireblade -07:n Triumph speed triple -06, -07 tai -08:n. Olisin kysellyt, että millaista on istua kyydissä? Omassa pyörässäni emännällä alkaa selkä kipeytyä pitemmässä ajossa. Ovatko olleet varmatoimisia vai onko esiintynyt vikoja? Suositteletteko pyörää? Oman pyöräni ajoasento alkaa puuduttamaan ja moottoriluonne houkuttelee helposti ylinopeuksiin, että sopiiko speed triple rennompaankin ajoon?
Kiitos!
![]()
Sen verran osaan sanoa, että uudemmassa II mallissa, -08 alkaen on takaistuin hieman pitempi ja kyytiläisen jalkatapit alempana. Tokkopa kumpikaan silti on ihan ykkösvaihtoehto kakspäällä ajeluun.
Hornet 600 -99
VTR 1000 -99
ZRX1200R -06
SpeedTriple -08
Busa -09
FXDCI -06
FXS -11
Ei kummonen ainakaan vakiotapeilla. Itselläni oli gsxr jalkatapit ja alaputki niin parani polvikulma huomattavasti. Ei se siltikkään mikään touring ole, penkki on aika olematon takapenkkiläiselle. Heitettiin pidemmillään semmoinen 300km lenkki, kyllähän toi tuolla kyydissä tuli. Ei varmaan seuraavana päivänä ois enää mukaan tullut.
(yoshimura @ Touko. 09 2010,18:15) kirjoitti
samaa vikaa on triplen koneessakin.
KTM 300 EXC -06 Yamaha T-Max 500 -01
Ex. Yamaha Wild Star 1600 -02 Ex.Triumph Speed Triple II -08 Ex. pyörä XJR 1200 SP -98 Ex. XT 600 Z Tenere *Ex *IT 250
No otsikko oli sen verran yleismaailmallinen niin lainaan topiccia vähän. Miten mahtuu pyörään isompi kaveri ajamaan. Mittaa ois se 193cm ja ympäryysmittakaan ole mistään standardi mitoista.
Olisikohan kuudes kesä Triplen kyydissä ja jokunen parin viikon tourinkikin on 1050 laitteilla tullut tehtyä. 192cm / 105kg, ei ongelmia. Isompi & väljempi kuskin tiloiltaan selvästi kuin esim. Ducatit.
08+ vähän parempi satula vielä kuin aiemmassa, mutta saahan tuohon 05-07 satularunkoon teetettyä mieluiset toppaukset jos tarviit lisää tilaa satulan ja jalkatappien välille.
triplen moottoriluonne on aika lineaarinen, joten ei se kerjää kierroksia. rajoituksien mukaan ajelu on ihan kivaa. katteettomuus ja pysty ajoasento tekee ajosta rentoa ja mukavaa rajoitusten mukaan, jos ajaa reilummin, niin käy vähän rasittavaksi. mutta kyllä tommosta 130 ajelee ainakin tunnin.
matka-ajossa tommonen 110 menee ok.
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
Olikohan ns. "pikakaasusta" tripleen täällä jossain juttua? Havaitsin vaan tuossa että JOS sattuis oleen tarvetta avata torvi ihan kokonaan auki, joutuu vähän käänteleen kyynärpäätä hankalaan kulmaan.
Tosin tätä tarvetta ilmenee erittäin harvoin.
Hornet 600 -99
VTR 1000 -99
ZRX1200R -06
SpeedTriple -08
Busa -09
FXDCI -06
FXS -11
955 vai 1050? Tuolla tarinat 1050-versioon:
http://www.triumphrat.net/speed-t....od.html
Kannattaa lukea threadi kokonaan, tuolla on pari evoluutioversiota aiheesta.
Heittelen kyssärin tähän, kun en viitsi aukaista omaa...
kysymys on kaasukahvasta Speed Triple -08:ssa. Kahva liikkuu tangon suuntaisesti ehkä sen puoli senttiä.
Kyllä sen kanssa toimeen tulee mutta vähän alkoi ärsyttämään. Muuten niin makee pyörä mitä nyt ehti ajaa syksyllä
Auttaisko kahvan vaihto vai onko ominaisuus?
Triumph Tiger 800 XCx -18
ex- Triumph Speed Triple -08
ex- Triumph Street Triple -09
Mikäs kahva (ja tanko) siinä on nyt? Ei orggiksessa muistaakseni tuollaista klappia ollut, mutta esim. Yammun kahvaputken jos laittaa orggikseen kahvarunkoon niin klappia on selvästi enemmän.
Pienet klapit saa kyllä torpattua vaikka pistämällä paksun tangonpääpainon ja mallaamalla kahvan sopivasti tuota vasten. Parempi vaihtoehto tietty laadukkaampi ja jämptimpi kahva+runko.
Daytonan orggiskahvassa on juuri kuvatun kaltainen klappi. Tarttee muistaa itsekkin tehdä asialle jotain talvella (kesällä).
Speed Triple -12, Daytona i955 -02, Bonneville V140T -78, Aprilia Pegaso -01.