Tulokset 1:stä 5:een 5:sta
  1. #1
    Kaverilla on vm2003 ja ajettu 55tkm. Eli siihen on tänäkeväänä alkanut tulla sellaista vikaa että kun 6 vaihteelta alkaa vaihtaan pienemmälle niin 5 vaihteelle tipuu mutta ei siittä alaspäin ja vaihdepoljin on ihan tunnoton, vika ilmaantuu aina joskus.. välillä voi toimia viikonkin kun yllättäen vika taas ilmaantuu ja välillä ylös päin vaihtaessa poljin tuntuu "levottomalta" mutta vaihtaa kumminkin vaihteen silmään..
  2. #2
    en tunne kyseistä pyörää,mutta siellä vaihdeakselilla on se "palautussysteemi" eli joku jousi tai epäkesko, minkä pitäisi keskittää vaihdevipu vaihtamisen jälkeen.
    jos vipu ei keskity,niin vois olla "jousessa" vika.
    vauhti korjaa virheet.
  3. #3
    Polkimen palautusjousi voi todellakin olla sökö tai jotain muuta sellaista. Hyvä puoli on että koko moottoria ei tarvinne purkaa vian korjaamiseksi vaan kytkimen irrotus riittänee.
    HONDA, SUZUKI, VICTORY, INDIAN ja POLARIS mekaanikko / valtuutettu huolto => SEFOTEC
    http://www.sefotec.fi
  4. #4
    Kannattaa ennen kytkimen avaamista tarkistaa vaihdevivuston nivelet ja vivun laakerointi, että ne päästävät vivun keskittämään kunnolla eikä takertele. Samalla niihin voi laittaa vaikka moottoriöljyä muutaman tipan.
    ZZR 1400 ABS -07
    ZX-9R -03/-04
    ZZR 600 -93
    ZZR 500 -90
    RD 125 DX -77
  5.  
  6. #5
    Nyt pelittää!! Oli vain päässyt hieman kuivumaan tuo vaihteenvalitsimen nivel. Porattiin siihen reikä ja kierteet jenkatapilla ja rasvanippa siihen.