Päivittelin käymieni solateiden (passojen) koordinaatteja, ja kartoitin ne kaikki kotisivuilleni. Lisäsin joukkoon muutkin tietämäni solat, ja laitoin kaikkien katseltaviksi osoitteessa http://www.iki.fi/mpuputti/Moottoripyora/index.htm#maps.
Käyttöliittymä on yksinkertainen, kartat Googlelta. Satelliitti-, maasto- ja karttanäkymät toimivat, katunäkymän lisään jos tarvitaan.
Solia on aika paljon, matalammat saa näkyviin karttaa suurentamalla.
Selaimen pitää sallia javascript.
Kommentteja otetaan vastaan. Mitä hyötyä - jos mitään - tuollaisista kartoista on? Kehitysideoita? Muita kommentteja?
![]()
entä jos lisäis vielä videoita kuten tässä?
Videot kävi jo mielessä. Mutta itsestään niitä ei synny.(Köpi @ Huhti. 29 2010,20:25) kirjoitti
Jos siirtyisin UGC-pohjalle, voisin toteuttaa useita paljon merkittävämpiäkin kehitysideoita. Mutta sivuston muutamisessa UGC-pohjaiseksi on iso kynnys, eikä vähiten siksi että se vaatisi aktiivista ylläpitoa.
Otsikossa mainittuja karttoja olen käyttänyt matkojen suunnittelun apuna. Jos ne eivät ketään muuta kiinnosta, saatan siirtää ne syrjään noilta julkisilta sivuilta.
Anna olla vaan. Ovat siellä mukavasti koottuna suunnittelua helpottamassa.
Ducati Streetfighter V4 -2021
Olen liian vanha ajaakseni tylsillä moottoripyörillä.