Olis tarjolla edukas zetori 1100 -90vm. Koeajelulla tuntui olevan kaikki pollet koneessa, ajoasento oli ku passeli ja muutenkin istu käteen yllättävän "omantuntuisesti".
Mutta mutta. Se mekaaninen ääni joka koneesta kuului, arveluttaa. Jonkin sortin nakutukselta se kuulostaa, ihan ku jotain metallia naputeltais ja suhteellisen kovaäänisesti vielä. Venttilit on säädetty 3500km sitten ja myös toista nokkaketjun kiristäjää on koetettu, mutta ääni ei ole lakannut (huoltoliikekin kuulemma ollut ihmeissään).
Eli mikä paikka leviämässä vai ei mikään ja senkun ajaa? tietysti kun oireet on näin ylimalkaisesti kerrottu, vaikea arvuutella, mutta vinkkejä/tietoa/kokemuksia mielelläni kuulisin.
Kaveri ajanut sen 3500km huollon jälkeen ilman ongelmia. Paitsi, että kone kuulostaa raskaansarjan Singeriltä.
Suzukeilla ajaneena olis sitten eka Kawa, mutta uskaltaakohan sittenkään tehdä ratkaisua...?
Moto Guzzi Breva 1100,Suzuki GSX 1300 R Hayabusa,Aprilia RST 1000 Futura, Aprilia SL 1000 Falco, Kawasaki ZZR 1100, Suzuki GSX 750 R, Suzuki GSX 1300 R Hayabusa, Suzuki GSX 1100 F, Suzuki GSX 750 ES, Honda VF 500, Suzuki RG 125
Kuuluuko ääntä kaikilla kierroksilla vai kierrätettäessä? Itsellä oli vikana rikki mennyt pakosarjan tiiviste. Ääntä ei kuulunut tyhjäkäynnillä mutta kierroksia ottaessa voimistui ja oli juurikin tuollainen kilkattava ääni.
-91 Kawasaki ZZR 1100
Kyllä se kuuluu kokoajan. Mitäköhän kustantaa moinen kampuralaakerin korjaus?(TuomasJ @ Huhti. 15 2010,23:03) kirjoitti
Moto Guzzi Breva 1100,Suzuki GSX 1300 R Hayabusa,Aprilia RST 1000 Futura, Aprilia SL 1000 Falco, Kawasaki ZZR 1100, Suzuki GSX 750 R, Suzuki GSX 1300 R Hayabusa, Suzuki GSX 1100 F, Suzuki GSX 750 ES, Honda VF 500, Suzuki RG 125
kampuran laakeri vika pahenee melko nopsaan todella pahaksi,
veikkaanpa ettei sillä tuota 3500 km olis päässy laakerivikaisena. Onko kauankin naputellut? Entisessä zxr:ssäni melkosen naputuksen aiheutti kulahtanut venttiilin jousilautanen.. kulunut uralle jousen kohdalta. Nää nyt on tietty aina hatusta vedettyjä villejä arvauksia äänen aiheuttajasta.
<p>Kawasaki zxr 750 h2 -90Kawasaki zzr 1100 c -91Suzuki gsx 1300 r hayabusa -03</p>Kawasaki zzr 1400 -08
kampiakseli 1000e(jiipee99 @ Huhti. 16 2010,05:02) kirjoitti
laakerit, tiivisteet ja muut osat 1000e
työt 1000e
![]()
Venttiilihommaan alan taipua. Pajalla tuttu huoltokaverikin epäili kovasti, että kampuravikaiselle pyörällä (vaikka kasawika onkin ;) voisi ajaa moisia kilometrejä.(kawaukko @ Huhti. 16 2010,08:36) kirjoitti
Kiitosta kaikille vastanneille, joiden kesken ei valitettavasti arvota yhtikäs mitn.![]()
Riippuu myös siitä miten luotettava ton kaverin sana noista kilsoista on... voi myös olla alkanut 350km sitten ja pyörä äkkiä myyntiin?(jusna @ Huhti. 16 2010,09:40) kirjoitti
Venttiilien välykset nyt ainakin kannattaa katsoa, se on helposti tehty, kampuran tutkiminen on jo vaikeempaa. Joskus voi sellasella stetoskoopillakin (niinkun lekureilla) ensin kuunnella mistäpäin ääntä tulee avaamatta mitään.
"If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're probably right..."
"Joskus voi sellasella stetoskoopillakin (niinkun lekureilla) ensin kuunnella mistäpäin ääntä tulee avaamatta mitään"
Ääni tuolle, joku harjanvarren pätkäkin voi toimia äänen paikantamisessa.
paskapuhetta mutta otan sen silti...
Morjenstaneen veivinlaakerin voi todeta tökkäämällä mäntää pitkänomaisella esineellä tulpanreiän kautta.(Utah @ Huhti. 16 2010,09:50) kirjoitti
Tässä kohdin uskon kaverin sanaan. Ja uskoin niin paljon, että hain pelin. Ajelin tänään sen 200km, liikkui mukavasti. Ei, en ota riskiä pitemmän päälle, pyörä menee tarkastettavaksi. Sittenhän tuo selviää.(Utah @ Huhti. 16 2010,09:50) kirjoitti
Kawa on ollut + yllätys. Hayabusa oli 4v. ja toki eihän tällä sille monessakaan asiassa pärjätä, mutta yllättävän hyvä vääntö ja ketteryys/taittuminen mutkiin. Parasta on ajoasento, joka sopii hukkapätkä 171cm pituiselle enemmän kuin mainiosti.
Kake Wasabilla kurvaille siis tämä kesä, toivottavasti... :o
Moto Guzzi Breva 1100,Suzuki GSX 1300 R Hayabusa,Aprilia RST 1000 Futura, Aprilia SL 1000 Falco, Kawasaki ZZR 1100, Suzuki GSX 750 R, Suzuki GSX 1300 R Hayabusa, Suzuki GSX 1100 F, Suzuki GSX 750 ES, Honda VF 500, Suzuki RG 125