Niin eli tästä aiheesta oli joskus täällä puhetta mutta tässä tulee nyt toimivaksi todettu ratkaisu:
http://personal.inet.fi/hima/pexxxi81/teline.jpg
Yritin sen tuonne moottoripyora.orgin sivuille laittaa tonne Facebookiin mutta ei se ainakaa menny sinne toi kuva.
Eli tilasin Cyberphotolta (www.cyberphoto.fi) tuollaisen Casio EXM imukuppijalustan. Maksoi toimituskuluineen reilu 20€. Olen kokeillut kiinnittää sen auton tuulilasiin ja prätkän tankkiin --> Toimii ja pysyy kiinni. Riuhdoin sitä ja piti kiinni hyvin. En kyllä tosin ihan koko 90kg:n painollani sen varassa kokeillut roikkua mutta luulis että jos huono jalusta on niin lähtis jo riuhtomalla irti! *
Mutta tätä minä suosittelen teille, jotka haluatte ajeluanne kuvata! Mulla ainaki toimii!
toiminnee varmaan muihinkin, kuin Casio kameroihin ;) ?
Kickstart, deserve the ride!
Joo se toimii kaikkiin kameroihin *(Jumppanen @ Maalis. 27 2010,20:31) kirjoitti
Toi mikä mulla oli siinä kiinni on Panasonicin kamera. Mutta kaikissa kameroissa on aika standardi se ruuvin paikka siellä pohjassa. Tosin tossa Panasonicissa se on turhan sivulla mutta kyllä sen aika siinä kuluu...
Olis mulla tommonen Canonin Ixuskin jossa se reikä olis keskellä mutta ku tolla Panalla saa HD-kuvaa *![]()
Ellei kamera paina nolla grammaa, niin tuo tulee tärisemään, sano mun van sanoneen.
Ajatuksissa ollut kolmepisteisen kiinnityksen rakentaminen jonkuntyyppisellä vaimennuksella, mutta saattaapi mennä ihan ajeluks kesä, kuvaaminen voi jäädä suosiolla radan varrelle..![]()
Testi
Niin...se voi olla että tärisee. En ole vielä päässyt tielle tuota testaamaan kun nämä kelit on tämmösiä. Mutta jos se tärisee pahoin niin vois alkaa suunnitella itsekin jotain amisviritystä millä sais paremman tuloksen aikaan. Ja jos joku täällä on aikeissa semmoisia virityksiä rakentaa tai on jo rakentanut niin kuvia ois kiva nähdä.(S^Hansu @ Maalis. 27 2010,20:35) kirjoitti
![]()
En rakentanut itse, vaan tilasin internetistä Cycle Machine Worksilta:(PeXXXi81 @ Maalis. 27 2010,20:41) kirjoitti
Tuossa on kumipuslat telineen ja tankin välillä, muuten erittäin tukevan tuntuinen asennus. En ole vielä voinut kokeilla tärinättömyyttä (kun en omista vesitiivistä kameraa), mutta tuntuu paremmalta kun omat purkkaviritykseni.
/MarcusB
nyt: Suzuki GSX-1300R Hayabusa -08
ennen: Tunturi Supersport -84, Hondat VF750F -83, VFR750F -93, XR400R -98, VTR1000F -02, CBR1100XX -00
"I hope for nothing, I fear nothing, I am free"
Toi vois olla aika ikävä toisinpäin asennettuna, jos sattuu ajamaan(MarcusB @ Maalis. 27 2010,21:29) kirjoitti
pikku peräpusun
On kyllä aika toimivan näköinen...
Honda Valkyrie SuperCharged
Nuo tankkiin kiinnitetyt toimivat jo paljon paremmin, esim. tässä clippi jonka löysin, kun tuossa aikasemmin fiilistelin kesän retkikohdetta. http://www.youtube.com/watch?v=-J56plNi7VU
Tuohon ei juuri kaipaa kuin hiukan laajempaa kuvakulmaa ja mahdollisesti kirkasta pleksiä. Toisekseen tuo näyttää kuin olisi käsitelty/parannettu jollain videosoftalla, joista en omaa itse kokemusta.
Omat kokemukset tosiaan osittain mutua ja arviointia, kenttätestaus tapahtunu tälläisellä http://www.youtube.com/watch?v=PjDZYTvznzM ,jopa pitkälti kiloinen järkkäri pysyi asennossaan, mutta tärisi armottomasti (yllättäen valokuvaus kärsii enemmän tärinästä kuin videokuvaus), kevyt pokkari olisi varmaan toiminut hyvin.
Tarkoitus ei ole nyt kritisoida vaan kannustaa, kun ilmat antaa periks niin kokeilemaan vaan
Lumi sula pois! Lumi sula pois!
Testi
Tässä on mun versio.. toimii.
![]()
650GR, gsxf600, gsf1200s, zzr1200, 650gs dagar, gsx1400, gsx1400, 650xmoto, versys650, gsx-r1000, versys650, tiger950, zr7, gsf1200, xt660r, gsx1000r, varadero xl1000, 650versys, r1150rt, 1100xxblackbird, tdm900.
Saattaa olla vähän värikorjausta tehty, mutta suurimman osan "korjauksesta" näyttäisi tekevän kameran oma kuvanvakaaja. Huomaa parhaiten jarrutuksissa kuvan aaltoilusta.(S^Hansu @ Maalis. 28 2010,12:07) kirjoitti
Superbike #7
mistäs tuolta sivuilta löysit tuon imukupin ja siis oliko se teline + toimituskulut vaan 20€?(PeXXXi81 @ Maalis. 27 2010,20:25) kirjoitti
Honda cbr 929rr Fireblade 2013 - ? (vm 2001)
Honda vfr 750 f rc36 2012 - 2013 (vm 1990)
yamaha xj 600 s diversion 2011-2012 (vm 1993)
suzuki gs 500 e 2010 - 2011 (vm 1990)
yamaha tzr 125 2008-2009 (vm 1990)
http://www.cyberphoto.fi/info_fi.php?article=exmstativ
19e ja toimituskulut näyttäis olevan jotain 7,00e
Jep, ettei nyt ihan juusoksi luulla, niin on mulla tuollainenkin.. hifimpi versio. Manfroton 486rc2 kuulapää ja super clamp adapterilla. Toimii sekin. Myyntivideoo..
650GR, gsxf600, gsf1200s, zzr1200, 650gs dagar, gsx1400, gsx1400, 650xmoto, versys650, gsx-r1000, versys650, tiger950, zr7, gsf1200, xt660r, gsx1000r, varadero xl1000, 650versys, r1150rt, 1100xxblackbird, tdm900.
Toi Casion jalusta näyttää ihan yks yhteen tältä Haman jalustalta. Hinta vaan pisti silmään, kun Casion malli on yli tuplasti kalliimpi. Koneboxin toimituskuluista en löytänyt nopeasti selkeää hintaa, mutta muutaman euron kai tossa säästää, jos sillä jollekin merkitystä on.
Tollasen imukupin kanssa kannattaa olla varma, että kiinnitysalusta on täysin tasainen. Ja vaikka olisikin, niin virittelisin silti varmustusnarun huolella kiinni. Mulla oli tankissa (ei täysin tasainen koko imukupin alueelta) kiinni Haman imukuppijalusta, ja se tuntui pysyvän hyvin kiinni siitä käsin riuhtoessa. Kiinnitys kuitenkin petti maantienopeudessa tien levyiseen routapattiin ajon jälkeen. Tietysti myös varmistusnaru oli huonosti kiinni, ja jalusta kameroineen otti kontaktia asfaltin kanssa. Kameraan tuli "katu-uskottavat" naarmut, mutta onneksi säilyi täysin toimintakuntoisena (vaikka kakkoskamera olikin). Jalustan imukuppi taas naarmuuntui niin pahasti, ettei se pidä millään alustalla.
Edellisen jälkeen ei ollut oikein luottoa imukuppikiinnitykseen, joten väsäsin miljoonalaatikosta löytyneestä metallikiinnikkeestä telineen, joka tulee kiinni tankin etukiinnitysruuveihin (sivusta katsoen hiukan Z:n mallinen). Siihen sai näppärästi ja tukevasti kiinni kuulapään, mikä jäi ylimääräiseksi siitä hajonneeesta imukuppitelineestä.
e: Olihan tuolla toimituskulut mainittu. Näemmä 3,90-4,90 € riippuen tuleeko kotiin/töihin vai postiin.
<span style='color:#000000'>Unidentical twins - RD 350 LC *& *VTR 1000 F</span>
Tuolle Hamalle annetaan 500g painonsietorajaks. Eipä siihe pientä pokkaria isompaa sitte uskalla laittaa.
Ebayssä on sellanen kun "Car Suction Tripod Holder for Sony Canon Nikon Camera" (ei linkki onnistu), jolle
annetaan 1,5-2kg, mut tiedä sit sen paikkansapitävyydestä.
Toimituskuluineen suomeen noin 13,5€
Prätkäkäytössä kannattaa tosiaan laskea varmuuskerroin reilusti alaspäin. Tuskin noita halpisimukuppeja on muualla kuin tärinättömässä ja tasalämpöisessä labrassa testailtu.(Twini @ Maalis. 28 2010,22:49) kirjoitti
<span style='color:#000000'>Unidentical twins - RD 350 LC *& *VTR 1000 F</span>
Noita imukuppeja vertaillessa kannattaa huomioida myös sen imukupin halkaisija. Kilomäärän kasvaessa myös imukupin halkaisija kasvaa ja se vaatii suuremman tasaisen pinnan kiinnittyäkseen. Itsellä ollut käytössä n. 15cm. halkaisijaltaan oleva imukuppi, mutta pyörään sitä ei saa kiinni sitten millään, kun mistään ei löydy riittävästi tasaista pintaa. Lisäksi tuo imukuppi tuppaa pikkuhiljaa löystymään, joten kannattaa varmistaa kiinnitys esim narun pätkällä tms.(Twini @ Maalis. 28 2010,22:49) kirjoitti
Superbike #7
Onko kellään oikein kokemusta siitä, pärjääkö mitkään vaimentimet kameran omalle kuvanvakaimelle?
Jotenkin tuntuisi, että kumit voisivat pistää koko rakennelman heijaamaan pysyvästi...
T:Hessu
Se löytyy sieltä vasemmasta valikosta valitsemalla "Jalustat" ja sitten "Matkajalustat, mini- ja pöytäjalustat". Sitten vaan rullaat vähän alaspäin että tulee se luettelo ja siitä valitset Casio EXM imukuppijalusta. Tai imukupijalusta niinku siellä lukee(miXu @ Maalis. 28 2010,18:13) kirjoitti
Se tosiaan maksoi postikulujen kanssa jotain reilu 20 euroa. Ihan tarkasti en sitä hintaa nyt muista mutta kallis se ei ollut.
Joo se kannattaa varmistaa todellakin narulla se kamera. Vaikka se jalusta muuten pysyis paikoillaan niin voihan se siitä irrota yhtäkkiä. Tuo Casion jalusta oli ensimmäinen johon törmäsin ja ihan heti en muita löytänyt. Nyt jälkeenpäin sitten löysin Manfroton valmistaman mutta hintakin oli sitten sen mukainen. Periaatteessa ei viitsi kovin kallista jalustaa ostaa kun sillä on suuri vaara lentää siitä pellolle!(Pianonvirittäjä @ Maalis. 28 2010,22:41) kirjoitti
Ja kun tuosta tärinästä oli puhetta niin mulla ei tosiaan ole tietoa tai kokemusta siitä että kuinka pahasti tuo imukuppi täristelee. En ole päässyt vielä testailemaan mutta pitääpä kuvata pieni video maantiellä ja hiekkatiellä heti kun pääsee ajamaan niin sitten sen näkee helposti.
Pitäis oikeastaan olla joku sellainen kamera, jolla ei olis paskankaan väliä vaikka se menis rikki! Just joku pasiviheraho-tyyliin dyykattu roskiskamera olis hyvä testikamera mutta ku ei oleeeeeeee!!!!!!![]()
Unohtakaa tämä tuote. Ainakin tuosta paikasta.(Twini @ Maalis. 28 2010,19:05) kirjoitti
Tilasin sen tuolta 27.3. (ja maksoin) *ja nyt 13.4, kahden viikon päästä, huomasivat että tuotetta ei enään ole saatavilla ja kyselevät e-maililla ystävällisesti miten asian kanssa edetään...
Kannetaan oma korsi tähänkin kekoon. *
Omatekele teline tuli tehtyä ihan kokeilu mielessä vain 4mm rst latasta jonka leveys on 20mm ja hyvin mielestäni pelittää.
Pari kuvaa telineestä.=> http://kuvablogi.com/nayta/2550882/
Videokuvaa tällä telineellä ja kameralla, Yllätys oli myös toi ajoviiman suhina. Kameralla kuvatessa se jotenkin vain vaimentaa sen pois, hyvä näin.=> http://www.youtube.com/watch?v=P8AZsuNN_e0
E: toi pleksi ei ollut noin paskanen video kuvaa kuvattaessa. Etsin vain ton telineen talven jäljiltä autotallista , että sain napsastua kuvan telineestä.