Moi. apua kaivataan sellaisessa tilanteessa kun irroitin bensatankin R 1200 C MONTAUK pyörästä. Tarkoitus oli et otan tankin alta akun pois talvisäilytystä varten ku vien pyörän sellaiseen paikkaan et ei oo lataus mahdollisuutta talven aikana. Bensaletkujen pikaliittimet sain avattua ja ei valuttanut bensaa kun nostin tankin pois samoin virtapiuhan liittimen kans ei ollu ongelmia. Sit laitoin tankin takas paikoilleen ja kaikki liitimet kiinni, ja akulla virtaa pyörään ulkopuolelta jatkettujen virtapiuhojen myöten. Kaikki valot ja bensapumppu tuntuu toimivan, mut ei käynnisty vaik startti pyörii hyvin. Miten vois tarkistaa, et bensaletkujen liitimet toimii ja laskee normaalisti bensan moottorille?
Onko letkut kytketty oikein päin?
Eli tulo- ja paluuletku oikein.
Vaihda nyt ensin ne keskenään, siis jos ne voi vaihtaa.
Parasta tietenkin olisi, jos pikaliittimet on kytketty "menosuuntaan" kummassakin letkussa jo alunperin, jolloin virhemahdollisuutta ei ole..
Pekka
![]()
![]()
![]()
Pekka
kiitos vinkistä, mut liitin parit taitaa olla sillai et ei voi kytkee vahingossa ristiin ku uros ja naaras päät on meno ja paluu puolella eri päin
Jos ne pikaliittimet on tehtaan asentamat, niin eipä niitä hevin saa väärin päin. On uros- ja naarapuolet siten asennettu...
Missäs tuo Montaukin bensapumppu sijaitsee? Kai siinä semmoinen on...Esim LT:ssä se on tankissa ja sen kuuluu inahtaa selvästi kuuluvasti kun virran kääntää päälle.
Jos ei inahda niin ensimmäiseksi tarkistetaan bensapumpun sähköliitin ja jos se on kunnossa niin sitten pähkäillään sitä komentavan sulakkeen kunto.
t. pozo
![]()
-04 K 1200 LT
Amerikan kierros 2006:
http://finnishcurvecowboys.blogspot.com/
Amerikan kierros 2010:
http://finnstoccr3.blogspot.com/
Amerikan kierros 2011:
http://finnstoccr2011.blogspot.com/
Moponparantelukuvia:
http://picasaweb.google.com/pozoizquierdo
Jep, Alkuperäiset tehtaan asentamat pikaliittimet.Siellähän se tankissa sijaitsee bensapumppu. Virrat kun laittaa päälle niin kuuluu selvästi et pumppu nostaa paineet. Kokeilin myös irroittamalla tankkiin menevän kolmipiuhaisen sähköliittimen jolloin pumppu oli mykkä, eli ei kait virta/sulake ongelma?
Olet varmaan jo tarkistanut, että liittimet ovat "perillä", siis että se lukkokieli on urassaan. Minä pidän sitä merkkinä että liitin on varmasti perillä, kun se lukkokiei menee uraansa, ja silloin liittimen sulkeva venttiili on auki. Se liittimen o-rengas on ainakin minulla niin tiukka, että voisi kuvitella liittimen pysyvän paikoillaan, vaikka varsinainen lukko onkin auki, liitin ei ole perillä, ja venttiili sulkee edelleen polttoaineen virtauksen.
Vastaavissa "pyörittää muttei starttaa"- tilanteisiin olen maailmalta kuullut mm. seuraavia syitä: (edelleen LoTjaa koskien)
1) Tuo Jowinin mainitsema huonosti kiinni oleva bensaliitin
2) Bensaletkun kaari halki tankin sisällä. Samaan kategoriaan menee myös bensansuodattimen (tankin sisällä) irronnut letku.
3) Ruiskuyksikön ohjaussulake palanut
4) Pikkujyrsijät syöneet kriittisiä johtoja poikki.
Kaikki kohdat kyllä aika helppoja selvittää ja tuo nelonen harvemmin näillä leveysasteilla ilmaantuu.
Kakkoskohdan diagnoosin voit tehdä avaamalla bensakorkin ja katsomalla taskulampulla josko siellä käy ylimääräinen pulina kun bensapumppu yskähtää.
Varmaan voi olla muitakin syitä, mutta kyllähän tuo nyt jotenkin bensapulalta haisee.
Toivottavasti selviää.
T. pozo
![]()
-04 K 1200 LT
Amerikan kierros 2006:
http://finnishcurvecowboys.blogspot.com/
Amerikan kierros 2010:
http://finnstoccr3.blogspot.com/
Amerikan kierros 2011:
http://finnstoccr2011.blogspot.com/
Moponparantelukuvia:
http://picasaweb.google.com/pozoizquierdo
No niin, Pyörä lähti heti käyntiin kun laitoin akun takas koteloonsa tankin alle. Onks siin kotelos joku indianajones tyylinen painon tunnistin, joka estää pyörää käynnistymästä jos akku on muualla kun omassa paikassaan. Kiitos kaikille osanotosta!
No ei ole IndianaJones-tunnistimia ei. Josko nyt tankkia irrottaessasi ja kiinnittäessäsi vaan sait sen liittimen oikein kiinni. Ite oon aina noi tankin pikaliittimien O-renkaat voidellut sormen päähän pudotetulla öljytipalla ennen kiinnittämistä. Menee hiton paljon helpommin kiinni ja pitää O-renkaat ehjänä. Kokemuksesta voin kertoa, että sen O-renkaan ei tartte kummasti saada siipeensä kun bensapumppu jo kastelee lahkeen komeasti. Aika epämiellyttävä olo muuten kun tietää housujen olevan läpimärät siitä itsestänsä. Ennenkaikkea tupakoivia naapureita ei tee mieli saada kyselemään että "mitäs värkkäät".
<p>2002-2014</p>
No mutta näin saa vielä vanhankin miehen syttymään.(C-A-D @ Marras. 13 2009,18:11) kirjoitti
![]()
MP-Rata
www.avecci.fi / www.cbrxx.fi / www.bmwsportbikes.fi / www.kawarb.fi / www.panfun.fi / www.ducatibikes.fi
You made my point(jarska @ Marras. 13 2009,19:15) kirjoitti
![]()
<p>2002-2014</p>
Siis minä puolestani yritin opetella vaihtamaan bensansuodatinta R850R -02 mopottimeen. Suodatin vaihtui, muttei heikolla akulla enää käynnistynyt laakista eikä kahdesta. Laitoin yöksi lataukseen ja kokeilen huomenna uudestaan...mutta pelko hiipii, että menikö jotain väärin. Mistä tiedän ja kuinka voin tarkistaa, että letkut menivät takaisin oikein päin (ei pikaliittimiä, lemmareilla olivat)? Mistä tiedän, että bensapummpusysteemi tuli oikeaan asentoon takaisin paikoilleen (onko vain yksi oikea asento jossa toimii oikein)?(airheads @ Marras. 12 2009,17:36) kirjoitti
(jarska @ Marras. 13 2009,19:15) kirjoitti
![]()
Tehoahan ei voi korvata millään muulla kuin lisäteholla!
Ei hörähtänyt täydellä akullakaan, eli jotakin siis meni väärin. Apuja kaivataan. Kuinka siis tiedän varmaksi tankilta tulevien letkujen järjestyksen, kumpi on paluu ja kumpi meno ja "kaasarille" meneviin putkiin kumpaaanko kuuluu meno ja kumpaanko paluu?(rantave @ Maalis. 16 2010,00:14) kirjoitti
Entäs muut vikapaikat, ekana mietin, josko pumppuyksikkö olisi voinut mennä jotenkin vika-asennossa paikoilleen, vaikka mielestäni kyllä laitoin samaan asentoon.
Pumppu kyllä surahtaa,kun virrat laitan päälle.
Tuolta kurkistelin itte, jos oli epäselvyyksiä miten palikoiden piti stemmata toisiinsa. My Webpage(rantave @ Maalis. 16 2010,09:07) kirjoitti
Yamaha XV1600 WildStar
Moto Guzzi 1000 SP III
BMW K100 RS
Moto Guzzi V65 Lario
Yamaha FJ1100
Moto Guzzi V35III
Suzuki GR650
Honda CB400N
Solifer Speed
"Bara döda fiskar följer strömmen"
"Your crash, is my cash"
Tulipa mieleen sellainen mahdollisuus kuin ilmamäärämittari. En tiedä miten on Bemarissa, mutta useissa ruiskuissa aloitetaan polttoaineen ruiskutus vasta kun ilmamäärämittari kertoo paloilmaa virtaavan riittävästi. Eli jos pyörittää heikosti, ei lähde tulille yhtä helposti kuin kaasarikone. Tämän voi ehkä tsekata irrottamalla suuttimen ja starttaamalla. Tietäväisemmät jatkakoon tästä...![]()
-Miksei?-
R Bemareissa ei ole ilmamäärämittaria.(Lateko @ Maalis. 20 2010,11:07) kirjoitti
Niissä on vain ilman lämpötilan mittari siinä suodatinkotelon päällä.
Toi sun avatar käy muuten väärään tahtiin. Bemarissa männät on yhtä aikaa yläkuolokohdissaan jne.![]()
![]()
Tuolla pyörii oikein
http://www.motobins.co.uk/
Pekka
![]()
![]()
![]()
Pekka
Onko tossa avattaressa nyt sitten 180 asteinen V-moottori. Olis melkosta hemputusta ton koneen tyhjäkäynti?(Pekkavee @ Maalis. 20 2010,14:25) kirjoitti
![]()
R1200GS Adventure -08
IBA # 21008
IBAF # 785
No hemputuksen tiedät kun allekirjoituksesta päätellen ajat pyörällä, jossa ne männät vemputtaa juuri noin.(veepeetee @ Maalis. 21 2010,06:36) kirjoitti
<p>2002-2014</p>
Eli korvaako pelkkä kaasuläppien asentotieto ilmamäärän mittauksen, vai miten on hoidettu? Kampiakselin asentotunnistin kai kuitenkin kertoo koneen pyörivän ennen kuin saa ruiskia polttoainetta?
Avatar käy epätahtiin, mutta ainakin se käy...Enpä tosiaan ole itsekään sitä niin tarkkaan katsellut että oisin huomannut. Pitänee etsiä uusi, kun nyt on julkisesti julistettu epäkelvoksi kuvatukseksi. Pahus!
![]()
-Miksei?-
Näin on.(Lateko @ Maalis. 21 2010,08:52) kirjoitti
Hall anturit hoitavat ruiskun ohjauksen ja sytytyksen ajoituksen.
Pekka
![]()
![]()
![]()
Pekka
Mistäköhän tuollainen tieto on peräisin?(C-A-D @ Maalis. 21 2010,08:48) kirjoitti
R1200GS pyörässä on samanlainen kampiakseli kuin vanhemmissakin joten männät menee niin kuin ennenkin.
Tuossa kuva R1200GS kampiakselista Max Fichen sivuilta.
http://www.maxbmwmotorcycles.com/fiche/fiche.aspx
Pekka
![]()
![]()
![]()
Pekka
Joo ja pidetään vielä mielessä, ettei kampitähti tai sytytysjärjestys tee koneesta V-moottoria.
V-moottorissa vastakkaisten sylinterien kiertokanget on laakeroitu samalle kampiakselin kaulalle.
Pelkästään kampiakselia tarkastellen R-bemarin kone on määritelmällisesti rivimoottori.
” It's like a Harley, except it's a great motorcycle. Ugly, though”
"Not ugly anymore, now I have a Ducati."
No nyt meni kommunikaatio ohi/ristiin. Just sitä tarkoitin...(Pekkavee @ Maalis. 21 2010,10:44) kirjoitti
<p>2002-2014</p>
"No nyt meni kommunikaatio ohi/ristiin. Just sitä tarkoitin..."(veepeetee @ Maalis. 21 2010,06:36) kirjoitti
Ymmärääkseni veepeetee puhui avattaren koneen hemputuksesta.
Se ei kauaa varmasti pysyisi kasassa noilla tärinöillä.
Pekka
![]()
![]()
![]()
Pekka
No sitä avattaren kuvaahan minä tarkoitin!(Pekkavee @ Maalis. 21 2010,19:16) kirjoitti
R1200GS Adventure -08
IBA # 21008
IBAF # 785
No joo. Ymmärsin väärin ...annetaan jo olla... tyhmä minä ....
<p>2002-2014</p>