En usko että siinä kalvossa mitään vikaa on, jos kerta toimii täydellä kaasulla niin eikös tuon silloin pitäis hanasta ihan riittävästi tulla bensaa.(Herra XX @ Helmi. 28 2010,13:33) kirjoitti
Honda CBR1100XX Super Whitebird
SS1000 CBR1100XX ennätysajo.
www.xxmeeting.fi
Mulla sama booaus-ongelma -97 XX:ssä. vaivasi viime kesänä etenkin alle 20 lämpötiloissa ja paheni kelien kylmetessä(viimiset ajot 0-kelissä), kesähelteillä meni aika kohtuullisesti. Ja heti kun saa kierrokset sinne 5-6t, ni kulkee iloisesti.
Tulpat, putsari ja bensahanan toiminta on käyty läpi, ja niillä ei ollu mitää vaikutusta asiaan. Kait seuraavaksi sitte kaasarit/suuttimet puunattava läpi, jos sieltä jotai pinttymää tai likaa löytyis..
Bensaletkut on ok, kumikurkut näytti ehjiltä ainaki pikasesti tutkittuna ja tosta kaasarien alipainesysteemistä en oo kovinkaa perillä...
Merkkihuollosta mistä omaa suutin sarjaa kyselin kertoi ainakin että näihin kaasarimalleihin aikoinaan laitettiin ihan melko uutena jo noita suutin sarjoja kun käy hieman laihalla keskialueella alhaalta kunnolla vedättäessä.. Itsellä tosiaan parani huomattavasti käytös suutin sarjan jälkeen vaikka en kierroksilla tehoissa mitään suurempaa eroa huomaakaan..
Kawasaki zx-12r 2005
Saab 9-5 Aero 2004
Saab 96 V4 Super -79
ei ihan jokapäivä varmaa tuu kokeiltua(H@nde @ Helmi. 24 2010,22:09) kirjoitti
![]()
Honda CBR 1100 XX Super Blackbird '04
http://www.xxmeeting.fi
Iron Butt Association - World's Toughest Motorcycle Riders
En tietty tarkkoittanut, että jokapäivä ja kokoajan tarviis kokeilla tuleeko sieltä pensahanan läpi riittävästi lörtsyä. Kyseisessä papauksessa tulee, joten ei ainaskaan bensahanassa/letkuissa pitäs olla häikkää. Isompaa suutinta vaan kehiin, niin saadaan sitten sitä soossia tarpeeksi myös palotilaan. Omassa en kyllä ole havainnut tuollaista puutumista. No kyllähän siitä on jo tietty aikaa kun viimeeksi ajoin(MizoB @ Maalis. 02 2010,13:05) kirjoitti
![]()
Honda CBR1100XX Super Whitebird
SS1000 CBR1100XX ennätysajo.
www.xxmeeting.fi
Sorry myöhäinen reply. Jep, juuri näin kuten yllä sanottu, näkyy se.(anzu @ Helmi. 26 2010,22:29) kirjoitti
Sulle tulee neuvoa tuutin täydeltä, kaikki varmaan hyviä. Yhä tyrkytän kuitenkin tätä, koska tämän tsekkaaminen onnistuu kotona amatööriltäkin + ei maksa lopulta minimissään kuin sen o-renkaan hinnan joka kandee vaihtaa vaikka kalvo oliskin kunnossa. Toki puuhaa hetkeksi on, mutta ei iso juttu. Ja tulee - toivottavasti - hyvä mieli kun on saanut jotakin ihan itse räplättyä.
Frankenstein Junior XX:llä
Onko selvinnyt mitään mikä aiheuttaa ongelman?
Honda CBR1100XX Super Whitebird
SS1000 CBR1100XX ennätysajo.
www.xxmeeting.fi
Tänään tienpäällä, ja ongelma jatkuu, ja sen verran pahana, että kovasti häiritsee.
Kaipa sitä on huollosta käytävä vähä kyselee, ja sitte vaan kaasareita purkamaan, eihän tolla noinkaan voi ajaa..
Oiskohan suuttimet tukkees kuitenki...
Todella hyviä neuvoja tuloo.(Äkis @ Helmi. 27 2010,10:28) kirjoitti
Edelleenkin komppaan omaani tekstiä, todella helppo projekti laittaa kaasarien neulojen alle prikat. Ei edes tarvi ruuvata kaasareita irti. Hatut vaan irti ja siinähän se on jo tyrkyllä. Varovaisuutta kannattaa noudattaa, kun ruuvaa hattuja kiinni.
Voi epähuomiossa rikkoa sen kalvon. Samalla kannattaa tutkia ne kalvot, että onko rikkoutumisia. Hatun ruuvilla saa sen neulan rungon vedettyä pois kohosta. Minulla meni aikaa koko juttuun arviolta reilu tunti. Eli ei pitäis olla mikään paha nakki
Honda cbr 1100 Super Blackbird
Honda XRV 750 Africa Twin
Sama vika oli täällä aikoinaan. Syynä K&N vapaavirtaussuodatin. Ei toiminu, meni ilmeisesti liian laihalle.
Kun vaihdoin orkkis paperisen niin taas toimi hienosti.
---------------- eli ------------------->
Myydään "lähes" käyttämätön filtteri öljypulloineen päivineen kaasutin malliseen bläkkäriin (Dynojet miehille) HALVALLA![]()
Just "nyt" ei bikeä...
Tuon XX kaasutinmallin "omituisuus" on suuttimissa/putkissa joissa on sellaiset vanhanmalliset ikäänkuin moposta tutut pikkureijät.
Näistä sitten osakaasulla bensa pääsee kurkkuihin. No nuo tietysti tukkeutuvat nopeammin kuin keskivertomotoristi jaksaa stabilointiainetta kaataa tankkiin, joten mikäli ongelma jatkuu, eikä selvää ulkoista syytä löydy, suosittelen lämpimästi irroittamaan kaasaripatterin, avaamaan pohjat ja putsaamaan pääsuuttimet/putket.
Homma ei ole teknisesti mitään avaruustiedettä, mutta aikaa palanee joitankin tunteja ihan auttamatta.
Näitä vikoja olen perinteisesti korjannut XXistä näin kevään alkuun.
PS... Tee tämä tarkastus joka tapauksessa ehdottomasti ennen kuin alat säätää kaasuttimia uudelleen. Mihinkään ei ole syytä kajota ennenkuin alkuperäinen vika on löytynyt. Alunperin tuo laite on toiminut ihan niillä tehdas säädöillä ilman ongelmia.
Jos ei tuoltakaan mitään tukosta löydy, niin samalla avauksella voit siirtää ne neulojen prikat yhden pykälän alemmas. Koko pykälän voit siirtää kerralla. Huomaatpa ainakin vaikutuksen.
Suzuki GsxR600 K6/7 laputon malli
PowerBike Finland
Joo, tulipa just mieleen että viime keväänä kun vaihdoin uuden vakioputsarin, ni kone muuttu kyl paljon. Oli vanha suodin tosi tukkeessa. Mut heti alkuun en ainakaa muista huomanneeni tota laihalle menoa, mutta sen jälkee kuukaus, pari toi booaus alkoi. Jännä vaan ku toi pitäs olla ihan vakio-osilla kaikinpuolin, ja booaus on lisääntyny koko ajan, ni kait siel jotai pientä häikkää jossain on. Mut tota neulannostoa vois kyl kokeilla, ni sit ainaki monta muuta ongelman aiheuttajaa voi jättää pois mielestä.
Kylmällä ja kosteallahan toi on pahiten vaivannu viime kesänä, ni sillonhan ilmassa enemmä happea, ja siten vielä laihemmalle(tosin aika pieni vaikutus tolla varmaan, mut jos sattuu olee just rajoil...)
Toi suutinputkien reikien tukkeutuminen kuulostaa hyvinkin todennäköseltä syyltä. En vaa aiemmi oo noita XX:n kaasareita hirveen tarkasti tutkinu, ni ei tullu noi pikkureiät mieleenkään.
Onkohan noihin tukkeisii noilla kaasarinputsausaineilla mitää vaikutusta, vai onko mekaanisesti rapsuteltava auki???
Mekaniikka on tässä kyllä ihan paras ratkaisu. Tee nyt kun vielä ei kausi ole täysillä käynnissä.(rastas_97 @ Huhti. 06 2010,15:08) kirjoitti
Putsaussössöillä jos teet et koskaan tiedä mikä tai missä vika oli ja onko se vieläkin.
Kyllä kaasutinlaitteissa varmaan parasta on lähteä aina perus asioista liikkeelle. Eli puhdistuksesta.
Kaikki muu yleensä suttaantuu kun setti on ensin puhdas.
Suzuki GsxR600 K6/7 laputon malli
PowerBike Finland
Ei taida olla mitenkään omituista nuo reiät suutin/neulaputkissa... minkään ikäisissä kaasareissa ?(Cterror @ Huhti. 06 2010,14:53) kirjoitti
Olet oikeassa. Kaikissahan jotkut reijät on.(jr66 @ Huhti. 06 2010,23:56) kirjoitti
Noissa se näyttää vaan pieneltä ja ehkäpä siksi tukkeutuu.
![]()
Suzuki GsxR600 K6/7 laputon malli
PowerBike Finland
Täällä Nighthawk tekee vähän vastaavanlaista. Huomasin että päivällä kun on lämmintä niin ei juuri häiritse mutta illemmalla (paljon kylmempää) vaikeutti jo ajamista pahasti. Pienempää silmään ja kierroksia ylös niin meni taas hyvin. Neulojen prikkamodaustahan tuohonkin suositellaan tehtäväksi joka tapauksessa...
Honda VF750C Magna -93
Exät:
Kawasaki ER-5 -97
Honda VFR800FI -01
Yamaha FJR1300A -03
Honda CB750 Nighthawk -93
Kinroad Black Cyclone XT125 -06
Honda CB125 -75
Noni, nyt kaasuttimet puunattu, ja ihan ok oli vetoa tollasessa +5 asteen räntäsateessa, onneks kerkes vähä kuivallaki kokeilee. Niissä pienemmissä suuttimissa oli se keskireikä lähes ummessa, muuten kaikki näytti olevan ihan ok.
Neulat jäi vielä nostamatta, ku aattelin kokeilla, että oliko se vika just noissa suutinputkissa, mut täytynee se neulojen nostokin testata vielä. Noissa neuloissa ei ollu mitään säätöpykäliä, eli korkeus kait sit passataan neulan alla olevan prikan paksuudella? Nyt siellä oli hyvin ohut prikka, kuinkahan paljon paksumpaa kannattaa testata, että on jotai vaikutusta?
Näin lonkalta heitettynä, saman verran lisää
paksuutta kuin ne alkuperäset prikatkin on.
Eli n. millin luokkaa. Omasta mielestäni pitäisi olla ihan riittävä.
Itselläni huomasin liiallisen neulojen
noston aiheuttavan tasakaasulla epämääräisen rykimisen.
Pitipä editoida.. neuloja nostetaan..
Honda cbr 1100 Super Blackbird
Honda XRV 750 Africa Twin
En nyt halua jeesustella, mutta heti nostatti karvat pystyyn tämä aloittajan eka postaus tähä ketjuun: ilmanputsari puhallettu puhtaaksi. Se tuskin auttaa mitään, varsinkaan jos sen tekee väärään suuntaan. Vakiofiltterit on kertakäyttökamaa = uusittavia. K&N ja Pipercross / vast. mielestäni vielä paskempia kuin vakiofiltterit. Joko niitä putsataan huonosti tai öljytään liikaa tai liian vähän.(Herra XX @ Helmi. 07 2010,18:10) kirjoitti
Eli siinä nyt sitten yksi asia ainakin...En tiedä liippaako läheltä mutta joktap ilmansuodatin on uusittava eikä putsattava osa.
Tosin bensansaanti vois olla kans yksi. Kaasareiden kanssa kannattaa tietää mitä tekee, muuten voi mennä aikaa ja hermot. Ainakin ilman räjäytyskuvia.
Kronoby Racing Team
Niinpä. Putsari maksaa muutaman kympin, turha tuhota pyörää sillä hinnalla. Irtop@skan voi ehkä kerran puhaltaa pois, mutta kun se töhnä on siellä laskoksissa aika tiukassa niin heittää kuikkaan ja ottaa uuden putsarin.(Juhana N @ Huhti. 28 2010,12:58) kirjoitti
Mulla teki saman ilmiön aikanaan omassa. Siinä oli silloin Sharkin putkisto, toimi hyvin vakioputsarilla, K&N:n kun laittoi niin alkoi juuri kuvatut oireet. Olisihan sen saanut takaisinkin, mutta laittelin kuitenkin Dynojetin satsin ja säätelin muutamaan kertaan ennenkuin oli seokset kohdallaan ja pelasi taas hyvin.