Otsikko kertoo kaiken. Ajoin n.25km matkan, pyörä talliin,tulpat pois,uudet tilalle ja tämän jälkeen pyörä kävi kahdella. Kävin ostamassa uudet tulpat,edelleen kahdella. Koitettiin vanhoilla tulpilla(joilla siis ajoin tuon 25km) eikä niilläkään enään toiminut. Kipinä tulee kaikkiin normaalisti, missä siis voisi vika olla?
Honda CBR 600F -96
Olisko pari johtoa ristissä?
HONDA, SUZUKI, VICTORY, INDIAN ja POLARIS mekaanikko / valtuutettu huolto => SEFOTEC
http://www.sefotec.fi
Jokanen tulppa antaa kipinän normaalisti,testattu on... Eli eikös vian pitäis olla jossain muualla kuin johdoissa/tulpissa...?
Honda CBR 600F -96
Se että kipinä näkyy ei vielä takaa, että kipinä on kunnollinen tai tulee oikeaan aikaan. Itse nukkuisin yön yli, tarkistaisin ne tulpan johdot vielä kerran, ihan puolalta saakka, että varmasti ovat oikeassa järjestyksessä.
Tuskin sinulla on samanaikaisesti bensansyöttö loppunut kahdelta pytyltä samaan aikaan kun tulpat vaihdoit. Mahdollisuus on toki olemassa, mutta väärin laitetut johdot, viallinen tai huonolla kontaktilla oleva puola tai lahonneet johdot ovat kovin paljon todennäköisempi syy.
Jos käy ilmi että ensimmäinen postaaja olikin oikeassa ja johdot olivatkin väärässä järjestyksessä, se ei ole häpeän vaan ilon asiaHajonnut puola tulee paljon kalliimmaksi kuin johtojen järjestely.
Piste johtojen väärälle järjestykselle.
Tai sit tulpanjohto on mennyt poikki irtivedettäessä ja paineettomana antaa kipinän vaikka johdon sisällä on kipinäväli, mutta paineen alla ei jaksa enää antaa. Mittaa jokaisen johdon resistanssi ja vertaa tuloksia keskenään. Mittaa myös puolien ensiöresistanssi että on sama molemmissa puolissa.
Ducati Monster S4R -04
Ducati SS600 -95
Kaveri toi joskus Bläkkärinsä katsottavaksi, talvisäilytyksen jälkeen ei enään käynyt kunnolla, paukutti putkissa ja vei bensaakin ihan hulluna. Epäilin että kaasareissa jotain paskaa, kaasaripeli kun oli.
Kyselin että oliko itse tehnyt mitään mikä saattaisi aiheuttaa ko vian, ei kuulemma ollut.
Avasin kaasarit, kaikki todela puhtaita, suuttimet auki jne.
Takas nippuun, synkkamittarit kiinni ja koekäyttö.
Sama vika edelleen, sitten huomasin, tulpanjohdot ristissä!
Soitin kaverille ja kysyin uudelleen että tekikö jotain ennen talviseisontaa, kielsi edelleen, kun kysyin että onkos ihan varma ettei ole vahtanut tulppia, niin vastasi että niin joo....
Sanoin sitten että johdot oli ristissä, koitti vannottaa etten kerro kenellekkään...
Tarkasta siis ne johdot.
Älä korjaa ehjää....
Minkälaisella testerillä testasit kipinän tehon?(Pasi8D @ Loka. 16 2011,22:53) kirjoitti
HONDA, SUZUKI, VICTORY, INDIAN ja POLARIS mekaanikko / valtuutettu huolto => SEFOTEC
http://www.sefotec.fi
Eikös nää yleensä tule testattua sormella(sefo @ Loka. 17 2011,11:59) kirjoitti
![]()
__________________________________
Yamaha Virago 535
Yamaha FZ6S 2006
Honda XL1000 2004 ABS
BMW R1200GS 2009
Aprillia Caponord 1200 2014
Honda NC 750X 2021
Mikäli tuo 600F on yhtään rakenteeltaan samanlainen kuin 900RR niin puolat on muistaakseni pultattu runkoon kiinni ja ne pitää irroittaa ennenkuin itse tulppiin pääsee käsiksi.
Eli tarkasta ne puolat. Jos kaks pyttyä on pimeenä niin viittais mun järjen mukaan, että toisessa puolassa on jotain häsmäkkää.
RR:ssä nuo tulpanjohdot oli sen verta kätevästi vedetty, ettei sitä pakettia muistaakseni saanut edes kasaan jos ne veti ristiin.