Tere taas kaikki zetorikuskit! Vaihdoin öljyt+filtterin zetoriini(-93) Laitoin 3,5l,käyttelin sitä vähaän että uudet öljyt menee joka paikkaan.Nyt kun kattelin öljylasia muutaman päivän jälkeen niin öljypinta oli vähän sen viivan yli,eli ei siis koko lasi peittyny.Ei se vuoda mistään öljyä tai muuta ja 3,5l on vielä oikea määrä filtterin vaihdon kanssa?en kai sinne enempää voi laittaa ja kuinka te muut katotte öljyt,luin jostain että kun kone on kuuma niin antaa sen seistä noin 10m sitten kattoo lasista...ja kuinka korkeella se pinta pitää olla?
Kai zetorissakin on mittalasilla ylä ja ala viiva? Siinä välissä sen tietennii pitäs olla! Toisin sanoen jos pinta näkyy lasilla pyörän ollessa suorassa on määrä oikea...![]()
Honda nsr 125- 01
Honda cb 900f hornet- 04
Suzuki Hayabusa- 06
"Mielipiteeni on voinut muuttua, mutta ei se tosiasia, että olen oikeassa"
"Turvallisuus on tunne, joka sinulla on, ennen kuin olet tajunnut tilanteen"
Hyvä se on pitää lähempänä ylä- kuin alarajaa. Itse täytän yleensä hieman yli ylärajan. Keskijalalla olen tarkistanut.
Pinta laskee ikkunassa jos kone seisoo muutaman päivän. Mihin lie jemmaa öljyä seisoessa.
* Who's General Failure and why's he reading my disk? - Anon.
* Tuubi
Mun ikkunassa ei oo kyllä kun kaks viivaa lasin alarunan kummallakin puolella,en löydä kyllä mitään ylärajan merkkiä...oon näkevinäni yhden pisteen lasin yläpäässä,onkohan se se ylärajan merkki...mikähän olis nyrkkisääntö,pitäskö aina olla öljyä ainakin yli puolenvälin ikkunassa?? Kiiti vastauksista muuten..
Nyrkkisääntö: Ikkunan 1/2...2/3-välissä kun pidät niin ok. Enemmänkin voi laittaa mutta ei niin paljoa että ikkuna täyttyy kokonaan. Mielummin silti liikaa kuin liian vähän!
Tarkastus pyörä keskituella ja 5min ajon jälkeen jäähtyneenä.
Lähemmäs 4l jopa voi kaataa vaihdon yhteydessä. Alhainen öljynpinta on suurin laakerivaurioiden aiheuttaja.
Lisää voi lukea tuolta, mm siitä mihin se öljy katoaa pyörän seistessä: http://www.zzr-international.co.uk/forum....start=0
Vai mikä se sun pyöräsi on? 600 vai 1100??
* Who's General Failure and why's he reading my disk? - Anon.
* Tuubi
Kiitti SamiN!Joo se on 1100,kiitti taas hyvistä vastauksista..nyt tietää missä öljypinnan pitää olla on tullu vähän noija noista kaikista öljyvahingoista niin pitää pitää silmällä sitä öljynpintaa!
Komppaan kans tuota että öljyä hiukan yläkanttiin mieluummin kuin liian vähän. Lasin yläreunaan keskituella.
Onkohan kellään tietoa ton ison zetorin öljyanturista?
Mittaako painetta vai öljyn tasoa?
Omassa pyörässä tekee sellasta ilmiötä että öljyn merkkivalo tuikahtelee kun ajaa koneen oikein kuumaksi esim. keskusta ajossa.. Valo sammuu kun nostaa hieman tyhjäkäyntiä. Öljyä ( delvakkia tietysti)on aina lasin ylärajaan. Kosketushäiriön johdoissa eliminoisin melkeinpä pois laskuista juur ton tyhjäkäynnin noston autettua tilannetta..
Oisko esim.anturin vaihto paikallaan? Vai kuis teillä muilla zetoristeilla toi valo käyttäytyy?
<p>Kawasaki zxr 750 h2 -90Kawasaki zzr 1100 c -91Suzuki gsx 1300 r hayabusa -03</p>Kawasaki zzr 1400 -08
Painettahan se vartioi kaikissa *4-t moottoreissa.(kawaukko @ Maalis. 05 2010,19:52) kirjoitti
Valon syttyminen ajossa näissä laitoksissa, on keskimäärin "katastrofi".. Ehkä tyhjäkäynnillä se ei ole niin myrkyllistä kuin kuormituksessa..
Tuohan viittaa siihen, että pumppu on lopussa, tai jokin paha ahdistus kanavassa pumpun tienoilla?
Jos merkkivalo vilkahtelee säännönmukaisesti tyhjäkäynnille tultaessa, meinaa se myös sitä, että paineet ovat alentuneet myös kierroksilla..
Selvittäisin kyllä hämmingin, ennen kuin ajaisin metriäkään..
Voihan toki olla niin, että itse anturi on mennyt "herkemmäksi" kytkemään..
ZZR 1400
ZZR 1400
Yamaha MT-01
ZZR 1400
ZX-12R
ZZR 1100
Millään ei vaan "viittis" toimivaa konetta alkaa aukoa.. Vaik mielenrauhaa toi on häirinnytkin. Jos tarkistelis kaik öljyletkut ja mittais öljynpaineet ennenkuin alkais aukoa tota laitosta enempää.
Eihän tommonen tuikuttelu kyl pitemmän päälle oo kyllä terveellistä kaiken järjen mukaan.
Ois rahamiehiä nii pistäis samalla vaivalla vaik wisecon setin takomäntineen luikutteleen =)
Mut ilmeisesti esim. Haynesin opuksesta saa infoa öljypumpun mittaukseen? Kun en omista k.s. opusta toistaiseksi. Kirjastosta löytynee jos ei oo kellään myyrä.
<p>Kawasaki zxr 750 h2 -90Kawasaki zzr 1100 c -91Suzuki gsx 1300 r hayabusa -03</p>Kawasaki zzr 1400 -08
Tarkoitithan nyt vain zetoreita, etkä kaikkia 4-t moottoreita ?(Elmeri H. @ Maalis. 05 2010,22:38) kirjoitti
Yammulla on monissa pyörissä niin, että valo syttyy öljymäärän mukaan, ei paineesta. Rajoilla ollessa on ihan tyypillistä, että joskus vähän vilahtaa.
Kyllä se punainen öljyyn viittaava valo painevoidellussa moottorissa tarkoittaa riittävän öljynpaineen puuttumista.(puikkis @ Maalis. 05 2010,23:21) kirjoitti
Toki voi olla niin, että samaan valoon on yhdistetty toimintoja. Esim. Vilkkuu ennen käynnistystä ja kertoo näin matalasta pinnan tasosta..
En tietenkään kiellä väitettäsi yamahan toteutuksista, kun en asiaan ole perehtynyt, mutta oudolta kuullostaa, että varoitettaisiin käyvän moottorin öljytasosta, mutta ei paineesta...
ZZR 1400
ZZR 1400
Yamaha MT-01
ZZR 1400
ZX-12R
ZZR 1100
Kyllä se yamahoissa taitaa monesti mitata juurikin pinnan tasoa, ei painetta.. esim R1.(Elmeri H. @ Maalis. 05 2010,23:45) kirjoitti
Kaikki on mahdollista, paitsi pyörö-ovesta hiihtäminen
zetorissa on tyypillistä se, että paineanturin johto sulaa pakosarjaan ja aiheuttaa öpvalon vilkkumista.
racing putkella öljykello saa liikaa lämpöä ja sen sisuskalut sulaa jopa yhdellä lenkillä.
mulla ei ole ko anturi toiminut neljään vuoteen. (2x olen vaihtanut)
* Who's General Failure and why's he reading my disk? - Anon.
* Tuubi
Entäs jos vaihtais sen painekellon esim siihen paikkaan/rööriin mistä mitataan öljynpaine?(SamiN @ Maalis. 06 2010,05:08) kirjoitti
Esim pikkuninjassa toi vakio on kans kampikammion etuseinässä, ja paineenmittausrööri taasen kampikammion sivulla.
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Niin näyttää olevan.. Aina oppii uutta.(Kwaks @ Maalis. 06 2010,01:11) kirjoitti
Onhan se tietysti hyvä ratkaisu roiskevoitelun varmistamiseksi?
Kai siellä on todettu että öljy kiertää varmasti koko pyörän elämän..![]()
ZZR 1400
ZZR 1400
Yamaha MT-01
ZZR 1400
ZX-12R
ZZR 1100
Olisko tuo tarkoittamasi paikka?(scuuba @ Maalis. 06 2010,14:27) kirjoitti
92066A * *PLUG, OIL LINE, 1/8X7
* Who's General Failure and why's he reading my disk? - Anon.
* Tuubi
Jos toi on vasemman koneenposken alapuolella, ja vesiputken yläpuolella, niin joo.(SamiN @ Maalis. 06 2010,20:34) kirjoitti
(Kawasaki_ZZR1100_93-01 manuaalista katottuna, löytyy tuolta http://www.blackbears.ru/index_en.php?get=manual )
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Mulla on Haynesin manuaali ja siinä puhutaan "Oil passage plugista" mutta kuvaa ei ole. pitää googlata. Kiitän.(scuuba @ Maalis. 06 2010,21:56) kirjoitti
* Who's General Failure and why's he reading my disk? - Anon.
* Tuubi
Siinä kuva .
http://kuva1.kuvablogi.com/iso/img2491948.jpg
<p>https://i.ytimg.com/vi/VZE-wSjrqwI/hqdefault.jpg?sqp=-oaymwEYCNIBEHZIVfKriqkDCwgBFQAAiEIYAXAB&rs=AOn 4CLDQBfrbHN_g09bi-4K691aV1-3WCg</p>
Siellähän se, kiitos!(lippa @ Maalis. 06 2010,23:55) kirjoitti
* Who's General Failure and why's he reading my disk? - Anon.
* Tuubi