Pitäisi lähteä alkukesästä lappiin kaverin mökille, mutta siellä ei ole juoksevaa vettä eikä edes kaivoa. Saunavedet saa viereisestä lammesta, mutta juomaveden kuljettaminen isommassa mittakaavassa pyörällä on haasteellista.
Voihan sitä lampivettä keittää hätätapauksessa, mutta vastaisuudenkin varalle olisi hyvä kuulla niksejä.
Pyörä on Versys pienellä takalaukulla ja lähimpään kauppaan on n.30km.
Rock hard, ride free
Korvaat sen kaljan vedellä, sillä tulee toimeen pitkään![]()
<p>Teknik sano ryssä kun saranan näki</p>
ainakin Ortlieb tekee vesisäkkejä jotka tarkoitettu veden rahtaamiseen. On varmaan muillakin valmistajilla.
Honda VTR 1000 f
All for one
Tom *& Jerry team
Otat tuon rintataskuun, toimii varmasti:
"Kun aalto kohtaa kostean ja kuivan maan rajapinnan, niin siitä tapahtuu heijastuma ja heijastunut ja tuleva aalto muodostavat tällaisen interferenssikuvion, joka mahdollisesti voidaan pitää, että se olisi tällainen selitys kaivonkatsojan herkkyydelle"
Honda NS 125 R2 --> Gilera SP01 --> Kawasaki ZXR 400 -92 --> Kawasaki ZX-6R -98 --> Ducati 748 S -99 --> KTM 1190 RC8 -08 --> Honda CBR 1000 RR -07
Jos oliskin ollu kyse kaljoista olisin tienny vinkit mutta vesi on kyllä haastellista.. Harmi kun ei pysty auttaan![]()
Kannattaa myös ottaa huomioon, se et nois lappalaisten kaupois harvemmin on vettä myytävänä *![]()
"Puput on kyllä suloisia, muttei kovin älykkäitä"
Hyvät suodattimet maksavat vaan aika paljon, eli vierailijan kannattaa kantaa sitä olutta tai vettä aika paljon, ennenkuin alkaa vaiva ja suodattimen hinta kohtaamaan.
Jossain testissä oli kyllä halpojakin suodattimia, mutta suodatus tulokset olivat muistaakseni aina kehnoja.
Eli taitaa satasia palaa, ennenkuin siitä lammen vedestä tulisi hyvää suodattamalla.
Ja sitten tarvittaessa pyörällä hakemaan lisää vettä/olutta kaupasta.
Ajeluhan on aina mukavaa *
joku roudas Ruunaalle viimekesänä busan kyydissä 3 vai peräti 4 kaljacasea... Matka suurinpiirtein sama 30km ja hyvin näytti tulleen... Eli olettas, että pari 5l pänikkää kulkis yhtä helposti
Eli alle 1-2 casea kaljaa, niiden päälle pari 5l pönikkää ja sitten niin maan prkl kiinni... Oliko muita murheita?
HD Electra Glide Ultra Limited
Tempore Nihil Sanat
Tuosta set-upista taisi olla "Albumissa" kuviakin.(TeeVee @ Tammi. 08 2010,20:53) kirjoitti
Eli mallia sieltä *![]()
Paljonko sitä vettä sitten pitää päivässä tai viikossa lipittää? Kyllähän tuota nyt 30km päräyttää tuosta vain. Yksin saa vietyä rinkalla ja takalaukulla helposti 10-15 litraa ja varmaan 20l liiemmin yrittämättä. Jos lisätankkausta tarvii, niin koettaa olla vaikka yhtenä päivänä selvänä ja koukata vesipisteen kautta.(PärinäMikko @ Tammi. 08 2010,19:43) kirjoitti
Toki tässä jää tosiaan auki se, että pitkäänkö siellä mökillä asutaan. Tällainen vesihuolto voi olla kuukausitasolla jo työlästä.
Tunturi Supersport '82, Honda CBR 600f '03, Yamaha YZF-R1 '07, Yamaha XT 660X '04, KTM smc 690 '09, KTM exc 300 '10 -> Suzuki GSX-r 1000 '07
Kittilästä varmaan löytyy jo minipuolisempia kauppoja ja voihan noita limupullojakin käyttää. Kaljaa nyt on helppo kuljettaa tölkeissä, kun niitä voi tunkea melkein minne vaan.
Pitää vielä varmistaa Alkon sivuilta myymälät...
Rock hard, ride free
Heitä fillarin kangassivulaukut tai satulalaukut tankin tai takapenkin yli, molempiin 10 litran lähdevesitonkka. Tai vastaava viritys pään yli niin, että toinen laukku on takana, toinen edessä.
Veden jemmaamisessa on kyllä sellainen ongelma, että se meinaa pilaantua melko nopeasti avatussa putelissa. Esimerkiksi vesiämpäriin alkaa kertyä limaa jo parissa päivässä.
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
juo siitä lammesta ei sitä keittää tarttejää paljon enempi energiaa kaljojen kantoon ja kuljetukseen.
![]()
Suzuki rg125R
Kawasaki gpx600R Ninja
Kawasaki ZX9R Ninja
Yamaha YZF1000R Thunderace
Suzuki 1300R hayabusa
Ehkä seuraavaksi kawasaki *
Tästä mallia:
(Kuva löytyy sivuilta: http://www.kemi.fi/kemimc/ )
10l pänikät molempiin stongiin ja menox. Vanha keino on parempi kuin pussillinen uusia.
Honda NS 125 R2 --> Gilera SP01 --> Kawasaki ZXR 400 -92 --> Kawasaki ZX-6R -98 --> Ducati 748 S -99 --> KTM 1190 RC8 -08 --> Honda CBR 1000 RR -07
Joo: kuljetus *(oh2jrr @ Tammi. 08 2010,20:56) kirjoitti
![]()
"Puput on kyllä suloisia, muttei kovin älykkäitä"
Jos haluaa ottaa suihkunkin, niin sitte tällee. **kliks*
Ei ole huonoja kelejä, on vain vääriä varusteita.
Kantavuus saattaa ylittyä ja etunen nousta kiihdytyksissä mutta pääasia että vettä on(Pedaali @ Tammi. 09 2010,00:38) kirjoitti
yksi tynnyri olutta vielä tankin päälle niin tasaa painopistettä ja menee mökillä mukavammin
![]()
YZF1000R
Jostakin se vesi siihen lampeenkin tulee ja aika suurella todennäköisyydellä täysin juotavaa.
Enpä ole pahemmin muita vesiä keitelly kuin kahvia, muuten vedelly raakana, toki se pitää osata vähän kattoo mistä juo
Helpottais jos tietäis missäpäin toi mökki on, länsilapin vedenottopaikoista on jotain haisua.
"On vain kaksi ääretöntä asiaa: universumi ja ihmisten typeryys. Ja ensin mainitusta en ole aivan varma." Albert Einstein
Lisää hyviä ehdotuksia, ota mukaan kuivattua vettä, siitä saa hyvää juomavettä lisäämällä siihen vesi.
<p>Tallissa odottelee ajovuoroa: WLA45-1942 _FLH74-1957 _FLSTC-1994 _T120R -969 _K100RS-1991 _CR500Hm-2005 _CR 500-1988 _RD125-1970 _HVA125-1974_KTM EXC300-2005_R 1200 GSA -2011_ Kawasaki G5 100_CR 250 -1996</p>
Joku tommonen tai vastaava
http://www.lifesaverusaonline.com/
Harmi ettei esim noi myy ollenkaan tuota:
http://www.vestergaard-frandsen.com/lifestraw.htm
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Tai kotimaasta kannu mukaan millä saa vaikka kuralätäköstä juotavaa.(scuuba @ Tammi. 17 2010,16:44) kirjoitti
http://www.adlux.fi/public/koti/juomavesi.html
Jos nyt haluaa varmanpäälle pelata.,, Jos lampi on pohjavesikaltio elikkä siitä lähtee puro muttei tule yhtään niin älkää uiko siinä koska vesi sotkeentuu. Tai keittää sitä 10 min ja kaataa kannuun jäähtymään.
Kalja taas on siitä mukavaa että siinä vesi on pakattupahvilaatikkoon ja sopiviksi annospelleteiksi. Muut kivat ominaisuudet sitten ihan kaupanpäälle.
a
BMW R1200RS
Life is for the living. Never waste a minute of it on regret.
tee tollanen! mulla fasun perässä, ei lopu tila kesken ihan heti
http://www.moottoripyora.org/kuva-al...php?pos=-20556
Elämä on onneksi mutkikasta
Et kertonut minne päin olet menossa, mutta kyllä siellä nyt vettä saa mistä tahansa putiikista niinkuin täällä etelämpänä. Isoja marketteja ja kaikkea on kyllä tarjolla. Alkojakin on Kittilässä ja Sirkassa molemmissa omansa, Sirkassa taitaa kauppojakin olla jo enemmän kuin isolla kirkolla.(PärinäMikko @ Tammi. 08 2010,21:02) kirjoitti
"Paskaks vaan jos se paskaks menee"
CBR600RR '07 -raaseri
tuotta pari litraa mukana jotta alkuun pääsee
jostain lähistöltä kyllä löytyy juokseva vesi
joko siihen lampeen laskeva tai vaikka mopoilla tiedustelette sen tien verustat jota pitkin tuutta tai jostain. mutta jostain kyllä löytyy ja varsin todennäköistä että juomakelpoista sellaisenaan
hätätilassa keitätte lammen vettä. maku ei välttämättä hyvä mutta sillä selviää
Att tänka innan man talar är som att torka sej i röven innan man skiter... - Arne Anka
Ohan noita kokoonpainuvia 10-15l vesipäniköitä hanalla melki joka tarjousmarketista parilla eurolla kulkee muun matkan pienessä tilassa.. ja lähimmältä kaupalta tms.. täyttää.. pärjää juomavetenä helposti useamman päivän kerrallaan useampikin hklö .. ku ei sillä tartte tiskata. Tuollasen matkan menee vaikka muovikassissa sangat käsiin tankin päällä jos ei oo reppua matkassa.
Ja koitettu on Kawasaki ar 125 2hklöä 110ploa olutta 7km meni hienosti rinkka takana reppu eessä ja repsikalla kassit käsissä ja hihat taskut täynnä..ei tarttenu kyl kiihtyvyyksillä kehua. Painaa vaan jarrutuksissa käsiä melkosesti..
hauskuus piilee rajojen etsimisessä..harvemmin kivaa kun ne löytyy.
Ottaa sen veden mukaan sieltä, mistä sen viimeiseksi puhtaana saa.
Pari tällaista takapenkille. Ajelee hakemaan lisää, jahka loppuu.
Miten nuoa saa pysymääsn kyydissä onkin sitten ihan toinen juttu... *
-jami
Honda CB 125 Twin (1978) 1978 - 1980
Suzuki GS 500 E (2000) 2006 - 2007
'Hilja' ('Modesty' in english...) Honda VFR Vtec (2004) 2007 -
Eikun se homma just toisin päin. Kyllä se on silleen että ilo ilman viinaa on teeskentelyä.(Willi Tähti @ Tammi. 08 2010,19:47) kirjoitti
![]()
Murjaanien kuningas!