Silloin tarvii laittaa sopivaan kohtaan yhden sakaran molemmin puolin. Todennäköisin paikka olisi lähelle taka-akselia ylä- ja alapuolelle rakennetta. Silloin veto/jarrutus ei vaikutta tilanteeseen niin paljoa. Kaksipuolisella vehkeellä periaatteessa helppo homma.(vtwin @ Joulu. 09 2009,13:17) kirjoitti
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
Kieltävätkö säännöt swingin vaihtamisen? 1098:siin löytyy varsin näpsäkkä magnesiumista valmistettu swingi, joka on a) pitempi b) jäykempi ja c) kevyempi.
Aprilia RSV4 1100 Factory (sold), Ducati 999X, KTM 350 SX-F, Vespa Primavera 50.
Arvasinhan, että täältä alkaa tulla hyviä ideoita. Ensin tuo startti ja nyt venymäliuskat. Eikö veto vaikuta tuohon joka tapauksessa? Toki sen saisi ainakin osin eliminoitua G-anturia vasten. Onko antureita, joista saisi järkevästi vahvistetun esim 0..5V signaalin ulos?(vetomies @ Joulu. 09 2009,13:09) kirjoitti
- JAM Racing Team -
Sitä vain jännitti päivän kisat.(Jycce12R @ Joulu. 09 2009,10:28) kirjoitti
- JAM Racing Team -
Ei toimi. Kytkin luistaa.(vetomies @ Joulu. 09 2009,12:50) kirjoitti
- JAM Racing Team -
Nyt tyhmä kysyy että miksi? Siis onko luistokytkin säännöissä pakollinen?(johtaja @ Joulu. 09 2009,09:07) kirjoitti
a
BMW R1200RS
Life is for the living. Never waste a minute of it on regret.
Sääntöjen mukaan kytkimen täytyy olla vakio. Mitään osia, poislukien levyt ja jouset, ei saa muuttaa. Eli siihen ei oikein saa rakennettua luiston poistavaa kytkintä startin ajaksi.
Lainaus IDM 2010-säännöistä
kirjoitti
- JAM Racing Team -
Aika tiukat säännöt kyllä, kun mitään ei saa vaihtaa.
Aprilia RSV4 1100 Factory (sold), Ducati 999X, KTM 350 SX-F, Vespa Primavera 50.
Kuinka WSBK-tiimit tämän hoitavat/kiertävät? Onhan heilläkin luistokytkimet ja takapyörästä käynnistävät?(johtaja @ Joulu. 09 2009,18:22) kirjoitti
Niin kauan kun ihmiset ajavat autoilla puhelin korvalla,
minä ajan Termignonit kiinni pyörässä.
Eri säännöt. Eikös täällä pohjoisessa ajeta suurinpiirtein superstock säännöillä ja wsbk:ssa on sitten paljon enemmän varaa vaihdella osia ja tehdä virityksiä.(vtwin @ Joulu. 09 2009,19:38) kirjoitti
Aprilia RSV4 1100 Factory (sold), Ducati 999X, KTM 350 SX-F, Vespa Primavera 50.
Turhia sääntöjä. Pitäisi olla edes yksi sarja, jossa saa rakentaa laitteen sellaiseksi kuin haluaa. Jos esimerkiksi koneessa on puristusta sen verran, että takanen lukkiutuu moottorijarrutuksessa, pitäisi silloin heittää sekä luistokytkin, että takajarru helvettiin ja tehdä takajarru toimimaan sähköisesti ruiskun säädön avulla. Periaatteessa "jarrulle" voisi saada jopa tieliikennehyväksynnän, koska se riittää tuottamaan direktiivin määräämän hidastuvuuden ja on riippumaton etujarrun toiminnasta. Kuka kokeilee? *(Desmosedici @ Joulu. 09 2009,19:53) kirjoitti
![]()
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
Ymmärrän, että säännöt ovat eri, mutta miten se käynnistys sitten oikein fyysisesti hoidetaan? *(Desmosedici @ Joulu. 09 2009,19:53) kirjoitti
![]()
Niin kauan kun ihmiset ajavat autoilla puhelin korvalla,
minä ajan Termignonit kiinni pyörässä.
Siis siellä käynnistetään takarenkaalta, kuten road racingissa yleensä. Siellä on ilmeisesti käytössä tuo johtajan mainitsema luistokytkimen luiston poistin tjsp.(vtwin @ Joulu. 09 2009,22:44) kirjoitti
Aprilia RSV4 1100 Factory (sold), Ducati 999X, KTM 350 SX-F, Vespa Primavera 50.
No nyky stocki säännöt muistaakseni "pakottavat" siihen että pyörän pitää lähteä starttinapista käyntiin jälkikatsastuksessa, eli omavarainen startti pitää olla.(Desmosedici @ Joulu. 10 2009,00:03) kirjoitti
Tuo Kesselin kilpuri on tehdaskilpuri ja kyseisenä vuonna oli sallittu vanhan SBK säännön mukaiset pelit myös Suomessakin, eli Kesselin laite oli laillinen sen säännön mukaan. Koska Ransunkin pelissä on luistokytkin niin se starttaaminen on hoidettu niin että STM:n kytkimeen pujotetaan tappi paikoilleen ennen starttia, ts. lukitaan kytkin, Hontraan kierroksia ja takaselle kyytiä kun Ducussa on vaihde päällä. Sitten kun peli on tulilla niin takajarrulla ja kytkin sidottuna saadaan kytkin itsessään pysähtymään ja tapin voi poistaa. Tuossa noin lyhykäisyydessään starttitoimenpide.
"Starvin' Marvin"
Tylsimpinä hetkinä poikkea osoitteessa: http://www.janipartanen.com
Ei tarvitse vilkkua käyttää, jos oot jo ojassa....
Ensi vuonna startin saa poistaa, ja pyörän saa starta vaikka hinaamalla, mutta luistokytkintä ei saa modata.
- JAM Racing Team -
Mites ois gyroskooppi tohon kulmanopeuden laskemiseen?(johtaja @ Joulu. 09 2009,09:45) kirjoitti
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Ok, no niin tarkasti en noita sääntöjä ole vielä tavaillut. Toisaalta hyvä, saa painoa karsia pois, mutta haittapuoliakin tulee...(johtaja @ Joulu. 12 2009,12:08) kirjoitti
"Starvin' Marvin"
Tylsimpinä hetkinä poikkea osoitteessa: http://www.janipartanen.com
Ei tarvitse vilkkua käyttää, jos oot jo ojassa....
Tuo oli myös minun ensimmäinen ajatukseni, mutta se ei kuulemma ole riittävän luotettava.(scuuba @ Joulu. 12 2009,18:23) kirjoitti
Mietin myös noita venymäliuskoja, ja tuntematta niitä riittävän hyvin, niin pelkään, että radan epätasaisuudet tekevät datasta aika meluisan.
- JAM Racing Team -
Onhan Durbahnin viritelmät tuttuja? Siellä ainakin on testattu lean anglea, ilmeisesti onnistuneesti?
http://durbahn.de/Web%201098.htm
Niin kauan kun ihmiset ajavat autoilla puhelin korvalla,
minä ajan Termignonit kiinni pyörässä.
Jep, kiitokset. Tuon heidän käyttämän IP-kallistusanturin käyttö on helppoa, mutta se on sääaltis. Olen miettinyt sellaisen laittamista, jos en parempaakaan keksi/ole aikaa. Se olisi kuitenkin vain informaatiomielessä. Aktiivianturiksi en uskaltaisi moista laittaa. Laser olisi luotettavampi, mutta turkasen kallis.(vtwin @ Joulu. 14 2009,11:21) kirjoitti
- JAM Racing Team -
Eikös jonkun massalaserin saisi näppärä kolvinkäyttäjä myös pyörässä toimimaan? Laser-etäisyysmittarit kun eivät montaa kymppiä maksa, ovat tarkkoja ja kevyitä.(johtaja @ Joulu. 14 2009,14:43) kirjoitti
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
Onko jo nähty, uusi termin malli 1198:iin
Monster 1100S in red
Vespa Primavera -68
Helkama Major -69
ex
-Kawasaki KX 125
-MS2R1000
-MS4
Mitä jos tekee mopogp tyylin kampuran päähän tulevan käynnistimen joka katteen reiästä tuupataan kiinni ja päräytetään tulille?
GSXR 750 -06, ex-CBR954RR
Juu, tuo on hyvä konsti. Olen vierestä seurannut, kun kiihdytyspyörä on päräytetty käyntiin tuolla systeemillä. Kone oli Suzukin GSX1100:n perusteinen. Kuutioita vain reilusti enemmän. Puristussuhde muistaakseni n. 19:1. Starttina toimi jokin Toyotan startti (olisikohan ollut Hiace), jossa oli vakiona alennusvaihde. Akuista tuli startille 24V. Startissa tuntui voimaa riittävän hyvin. Laturin koppaan oli rakennettu levy, jossa oli stefa, jonka läpi tuli kampiakseli, jonka päässä oli iso mutteri. Startissa vastaavasti hylsy. Kait vastaavan systeemin pystyy Ducatiinkin rakentamaan tai tietenkin, jos sellaisen saa valmiina, niin aina helpompi.(J.V. @ Joulu. 17 2009,13:54) kirjoitti
Älkää ny herranjumala yllyttäkö hullua (=johtajaa)!(assu @ Joulu. 18 2009,13:08) kirjoitti
Kohta se innostuu ja meillä on jonku vm.82 ransiitin startti mylvimässä varikkoteltassa. Katsojille tietenkin viihdyttävää, mutta...
Reenireissut itekseen vois myös muuttua astetta hankalammiks!
Voisi olla helpointa rakentaa startti kytkinkorin kautta, kun se on jo valmiiksi öljytilan ulkopuolella. Täytyy tutkia ensiövälitystä.![]()
- JAM Racing Team -
Kai siinä kytkinakseli on kiinteässä hammasvälityksessä niinkuin muissakin ... siihen vaan kytkentä ja ei kun menoksi..
Hieman päivitystä projektiin. Valitettavasti mitään isompaa ei ole tapahtunut, mutta on selvää, että starttaus ei ole helppoa nykyisellä Motecilla. Vaihtoehtoja on nyt neljä.
- Ostaa nykyboksiin tonnin lisäboksi, jolla starttausta saa helpotettua. Tuntuu kuitenkin tyhmältä laittaa tonni starttaukseen, ja ostaa nykyboksin kaveriksi erittäin kallis mittaristo joka on varsin rikkoontumisaltis kaadossa.
- Ostaa Ducatiin optimoitu Magneti Marellin setti, jossa tulee tuo starttiboksi mukana. Se kuitenkin maksaa $$$, ja rasitteeksi tulee täysin uusi ohjausjärjestelmä. Vie aikansa ennen kuin siihen pääsee sisään.
- Ostaa vuonna 2010 täysin uudistuva Motecin ECU (M170 tai M130) ja siihen halvempi mittaristo. Täten saisi uuden, tehokkaan ja tulevaisuudensietoisen järjestelmän, jolla pyörä starttaa helposti, ja jossa on säätövaraa vaikka mhin. Ongelmana on se, että se maksaa £££ ja uutena järjestelmänä siinä voi olla lastentauteja.
- Unohtaa elektroniikka, ostaa renkaita ja keskittyä vain ajamiseen. Pyörä kulkee jo penteleesti, ja luistonesto toimii kohtuullisesti. Se ei kuitenkaan ole mekaanikoille lainkaan niin hauskaa.
- JAM Racing Team -