Sivu: 2 / 2:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 12
Tulokset 31:stä 48:een 48:sta
  1. #31
    Nilkka revähti ku puolihuolimattomasti potkas mopetia käyntiin muuten kakspyöräsillä ajelua jo kohta 30v takana, että vielä ehtii napsahtaa kohalle.

    Niin ja peruttihan tuossa 20v sitten täti päälle ja nilkka turpos, juttelivat akat keskenään ja eivät älynneet peräpeiliin vilkaista *

    Tosin pari kertaa lennetty crossin tangon yli ja muutama kerta käynnistinpolkimen päältä ku on toi vekotin päättäny potkasta takasinpäin mutta mitään ole sattunu (korkeintaan ego kärsiny).

    Läheltäpiti tilanteita sitten on ihan riittävästi, sekä omia mokia että muitten kautta.
    "On vain kaksi ääretöntä asiaa: universumi ja ihmisten typeryys. Ja ensin mainitusta en ole aivan varma." Albert Einstein
  2. #32
    Lainaa (Geeäsäxähvä @ Marras. 11 2009,08:14) kirjoitti
    Sanoivat EA-kurssilla melko yllättävästi, että melko suuri osa liikenneonnettomuuksien uhreista kuolee...tukehtumalla.

    Näistä monet olisivat pelastuneet, jos paikalla olisi ollut joku, joka olisi varmistanut, että hengitystiet ovat auki. Siellä korostettiin todella paljon juuri tuota hengityksen turvaamista, jos henkilö on tajuton.

    Oma turvallisuus, uhrin hengitys, 112, mitä tapahtui, missä tapahtui.
    Serkkuni kommentti muutama kuukausi onnettomuuden jälkeen: Oisivat saatana antaneet tukehtua. Tuon jälkeen vierivät kyyneleet poskille sekä serkulla, että minulla.

    edit: on siis halvaantunut kaulasta alaspäin.



  3. #33
    Lainaa (XX-xenon @ Marras. 09 2009,16:25) kirjoitti
    kannattaa noiden vamma-asioiden lisäksi muistaa se, että on tosi kova sana tietää tarkasti onnettomuuspaikan sijainti, kun sitä apua paikalle on soittamassa.

    paikkakunta ja kadun nimi/talon numero/tien nimi/tiennro tulisi tietää mahdollisimman hyvin, jos ei tiedä tarkkaa paikkaa niin maamerkkejä jne olisi hyvä tutkia ympäriltä. jos esim. tietää millä tiellä on ja minkä kunnan alueella ja juuri pään päältä kulkee suuri sähkölinja, sähkölinja saattaa osoittaa tarkan sijainnin kartalta. paikantamisessa kaikki keinot ovat sallittuja, sillat, katukyltit, tienviitat, kaikki auttavat hätätilanteessa.

    kun paikkakunnan ja osoitteen on saanut annettua, apua voidaan lähettää tarkkaan osoitteeseen, vaikka akku loppuisi kesken puhelun.

    navigaattori jos on mukana, niin hyvä. mutta sitä pitää osata käyttääkki.

    koordinaatit on kans kova juttu, jos ne osaa antaa, niillä apu tulee tarkasti oikeaan paikkaan. merkki merkiltä rauhassa lueteltuina ne saadaan helposti kirjattua ylös, toki tulee osata kaivaa ne ulos siitä navista, mikä voi olla hätätilanteessa ja kiireessä hankalaa, mikäli sitä ei aikaisemmin ole harjoitellut.

    sitten kun on osoitteen osannut kertoa tarkasti ja vastaa hätäkeskuksen tekemiin kysymyksiin, voidaan tarvittavaa apua ja kalustoa hälyttää paikalle.

    ja vielä ku muistaa sen, ettei häsyämällä saa mitään kunnolla aikaan ja pitää päänsä kylmänä, niin hyvä siitä tulee.
    Tomtom navigaattorista kaivaa valikon "Apua!" ja alavalikko "Missä olen?" antaa suht hyvät koordinaatit.
  4. #34
    Mustelmilla selvitty.
    Elämä alkaa 308km/h:sta ja jatkuu 313km/h:ssa (vuosihan oli -05)

    Ja lähtee uuteen nousuun 302km/h:sta (Suzuki Hayabusa 1300R)
  5. #35
    YCC #666 Juutana:n avatar
    Moderaattori
    Liittyi Aug 2007
    Epsoo
    MotOrg ry jäsen
    Eräs ohje jonka olen kuullut on se, että ilmatiehyet kannattaa avata, mutta jos kyseessä ei ole hukkuma- tai sähköonnettomuus, niin sydänhierontaa ei kannata aloittaa. Jos pumppu ei pelaa, niin tod näk tyyppi on mennyt jo/aivokuollut ennen kun zirra saapuu paikalle. Todennäköisyydet selvitä esim. autokolarin jälkeen elvytyksen avulla on kuulemma minimaalisesta olemattomaan. Antaa palaa vaan jos se omaa oloa parantaa, mutta raadolle siitä harvemmin on apua. Pitää vaan muistaa se, että jos sen kerran aloittaa, pitää sitä jatkaa siihen asti että lanssi saapuu paikalle...
    Moottoripyörät ovat kuin tyttöystäviä. Moottoripyöriin vain panostetaan enemmän aikaa ja rahaa..
  6. #36
    ^ Hieman erikoinen filosofia, täytyy sanoa. Olen kyllä melko lailla maallikko näissä asioissa, mutta niin on varmaan suurin osa niistä, jotka onnettomuuspaikoille sattuvat, ja jollei potilaalla tunnu pulssia, kyllä itse ainakin yrittäisin antaa sydänhierontaa, kunnes osaavampaa apua saapuu paikalle.
    Osoittautukoon sitten vaikka hyödyttömäksi toimenpiteeksi, mutta itse tuskin osaisin sitä paikanpäällä arvioida. Lienee tuo myös ihan yleinen ensiapuohje.
    - Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
    25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
  7. #37
    Lähinnä tulee mieleen että kyseisellä kurssilla voisi antaa perusohjeet avun hälyttämisestä paikalle, onnettomuuspaikan turvaamisesta sekä miten toimia henkeä uhkaavissa tilanteissa, esim. ilmateiden avaus, peruselvytys jne.

    Ei henkeä uhkaavat- toimenpiteet voisi jättää ammattilaisille jotka yleensä ovat, ainakin toivottavasti, nopeasti paikalla.

    Noissakin on yhdelle ihmiselle varmasti ihan tarpeeksi tekemistä onnettomuustilanteessa joka on melkein kaikille, lukuuottamatta ammattilaisia, vieras tilanne
  8. #38
    Solisluu poikki ja rintalasta sisään.

    Alla oli tuolloin Honda Monkey.
    Mää vaan

    Yamaha FJR -09
    Honda CB 750 Four -72
    Honda Monkey Z50 -76
  9. #39
    Jos itsellä kolahtaa kunnolla toisen kerran, niin toivottavasti lauma orkkilaisia sattuu silloin paikalle *.*Polvi ja lonkka rassannu reilut parikymmentä vuotta.
    FLHTCUSE4
  10. #40
    Kolmekertaa lunariin ja kertaakaa ei mitään vammaa. Tai no kerran tuli asfaltti ihottumaa polvee kun oli farkut
    --GsxR:iä--
  11. #41

    Tunnus suljettu
    Liittyi May 2005
    Kirkkonummi
    Lainaa (MauriOC @ Marras. 21 2009,08:53) kirjoitti
    Omassa elokuisessa näkymättömän auton kanssa ajetusta kolarista, sain liki samat mitä täällä jo mainittu.
    Kylkiluut vasemmalta -1 murtui
    Solisluun murtuma
    Niskanikaman "siiven" murtuma
    Rintanikaman "siiven" murtuma


    Tyytyväinen olen kaikenkaikkiaan kolariin, sillä vanha selkävamma ei ole vuoden 2004 jälkeen ollut näin hyvä. Mikäli olisin tiennyt moisen parantumisen kolarilla, olisin sen ajanut jo pari vuotta aiemmin.

    Pitäisiköhän meikäläisen kokeilla samaa ? ? ? Selkä paskana, 3:n välilevyn pullistuma . . .
  12. #42
    Lainaa (Tapsa_V @ Marras. 13 2009,13:40) kirjoitti
    Kypärän riisuminen ja tajuttoman kääntäminen oikeaoppisesti tehtynä eivät todennäköisesti pahenna rankavammaa.

    Sen sijaan jos rankavamman pelko estää ilmatien avaamisen, ei varovaisuudesta ole kovin paljon hyötyä jos potilas kuitenkin menehtyy tukehtumalla apua odotellessa.

    .
    Oikeat palomiehet korostavat nimenomaan yllämainittua.
    Aina, ennen mitään muuta, ilmatiehyen tarkistus ja ilman mitään pelkoja niskavammoista yms. tehdään kaikki tarvittavat toimenpiteet ja uhrin siirrot. Ilmatie tukossa= uhri kuolee varmasti.
    T7
  13. #43
    Lainaa (jaffa77 @ Marras. 09 2009,13:23) kirjoitti
    Nyt tarvitsisin pientä vinkinpoikasta yleisimmistä loukkaantumisista joita sattuu onnettomuuksissa.
    Tutun ortopedin mukaan yksi yleisimmistä on jalan vaurio. Usein melko hitaasta vauhdista nurin, lenkkari jumiin johonkin väliin ja sitä myöten jalkapöytä entiseksi. Erittäin vaikea korjata, kun jalassa on älytön määrä luita, mutta tosi helppo estää ostamalla ja käyttämällä kunnollisia ajosaappaita.
    Kannatti herätä.
    Hypermotard 950
  14. #44
    vasen peukalo poikki ja tod.näk aivotärähdyksen takia kaukonäkö heikkeni niin,että lasit tarvitsi hommata.. ulkönäköä ei voida laskea tuo kolarin vammaksi *

    varmaan tuohon onnettomuuspaikan käytäntöön voisi lisätä,että pitää huolta ettei uhri itse omalla käytöksellään aiheuta/lisää vammoja... olin kuulemma yrittänyt päästä jaloilleni tärskyn jälkeen vaikka en siitä itse mitään muistakkaan.. lähinnä ajattelin jos selkää/niskaan tullut vaurioita,ettei pahenna vammoja



    Indian Sport Chief -23
    ex. BMW R1200R -17
    ex. Triumph ST 1050 -10
    ex. Aprilia SL1000 Falco - 01
    ex. Honda VTR1000F -98
    ex. Honda CB750F -83
    ex. Honda CB125TDC -84
  15. #45
    edit: Muoks
    Viimeksi muokannut: Omen; 07.12.2012 klo 13:12.
  16. #46
    Minullakin rannemurtuma vuodelta 1998 ja 6 viikkoa hoffmann-rautaa kun ei voitu kipsata, titaaniruuvien arvet näkyy vieläkin. Taitaa olla yksi tavallisempia näistä lievemmistä MP-onnettomuuden aiheuttamista vammoista, v-tutuksen lisäksi.

    Mitä tuohon tukehtumiseen tulee niin intin kuljetuskomppanian EA-kurssilla (aikoja sitten, vuonna 1987...) opetettiin tuo ABC-sääntö; air, blood, chock tjsp. Eli ensin tarkistetaan hengitystiet, sitten tyrehdytetään verenvuodot ja lopuksi hoidetaan sokkitila (=lämmitystä). Lieneekö tuosta ohje sittemmin muuttunut? Pitäisi varmaan käydä refreshkurssi taas kohtapuolin.

    Vielä; monellako muuten on EA-pakkaus aina pyörässä mukana (minulla on)? Esim Itävallassa se on lakisääteinen, kuten muistaakseni myös Sveitsissä.

    /MarcusB
    nyt: Suzuki GSX-1300R Hayabusa -08
    ennen: Tunturi Supersport -84, Hondat VF750F -83, VFR750F -93, XR400R -98, VTR1000F -02, CBR1100XX -00
    "I hope for nothing, I fear nothing, I am free"
  17. #47
    Lainaa (MarcusB @ Helmi. 24 2010,10:57) kirjoitti
    Minullakin rannemurtuma vuodelta 1998 ja 6 viikkoa hoffmann-rautaa kun ei voitu kipsata, titaaniruuvien arvet näkyy vieläkin. Taitaa olla yksi tavallisempia näistä lievemmistä MP-onnettomuuden aiheuttamista vammoista, v-tutuksen lisäksi.

    Mitä tuohon tukehtumiseen tulee niin intin kuljetuskomppanian EA-kurssilla (aikoja sitten, vuonna 1987...) opetettiin tuo ABC-sääntö; air, blood, chock tjsp. Eli ensin tarkistetaan hengitystiet, sitten tyrehdytetään verenvuodot ja lopuksi hoidetaan sokkitila (=lämmitystä). Lieneekö tuosta ohje sittemmin muuttunut? Pitäisi varmaan käydä refreshkurssi taas kohtapuolin.

    Vielä; monellako muuten on EA-pakkaus aina pyörässä mukana (minulla on)? Esim Itävallassa se on lakisääteinen, kuten muistaakseni myös Sveitsissä.

    /MarcusB
    Heh, eihän tuosta kurssista nyt niin kauan ole.... sen jälkeen on lennetty kuuhun, marsiin, gps keksitty, pyöriin abs, muutamat isot sodat jne..
    Mutta asiallisesti, niin ei kai tuo perussetti ole juurikaan muuttunut. Itsellä vuoden vanha EA- kurssi ja kyllä nuo juuri ovat edelleen ensisijaiset kuolemaan johtavat asiat mitkä hoidetaan ensin(huom, jo ennen avun soittoa, jos yksin paikalla. Virheellisesti ihmiset usein kokevat tärkeimmäksi avun kutsumisen, vaikka apu on jo paikalla). Mielestäni suurin muutos taitaa olla tuohon aikaan verrattuna vain toimintatavoissa; esim elvytyksen puhallus/painallus tsydeemit hiukan eri tavalla.

    Ai niin, oma vammani, joka ei kylläkään enää vaivaa: nilkan ylitaittuminen. Jalkaterä maahan ja jalkatappi akillesjänteeseen/pohkeeseen. Kaikennäköistä muuta vammaa
    tullut muista lajeista, mutta tuo kipu on jäänyt kyllä mieleen.



    T7
  18.  
  19. #48
    Kiitos kaikille vastauksista vaikka kurssi nyt ei toteutunutkaan. Syksyllä uusi yritys hoitaa homma alulle...

    Ei muuta kun turvallisia kilometrejä ja hyvää ajokeliä koko poppoolle.
    Tilanteet vaihtelee, suhdanteet muuttuu mutta epäonni ja vitutus pysyy.
Sivu: 2 / 2:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 12