Sivu: 2 / 2:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 12
Tulokset 31:stä 54:een 54:sta
  1. #31
    ja ainahan on tuo ihana ahtaminen??
  2. #32
    Juu. Joku sopiva remeli menis kivasti pyttyjen väliin ja voiman ulosoton sais vaikka nokkien alahihnapyörästä.
    MB C220 CDI
    Ducati SS1000
    KTM Superduke
  3. #33
    juuri näin sen toteuttaisin..mistä sopiva ahin?
    ei tuplatulpilla enää niin väliä,ahtamisen jälkeen?
    pitää alkaa tosissaan miettimään..remmillä sais sitä kaivattua vääntöä?
    onko kellään käytännön kokemusta?ahdetusta ducusta??



  4. #34
    Niin just, remmiä kiinni, mä haluun kans semmosen. Ne hullut aussit teki sen super squalon ja sitten remmi ahdin kitin S2Rrään. Bolt-on kit varmaan hintava, mutta onko jo saksassa maahantuonti. Törkeen kallis, mutta taitaa ihan hyvin vääntää normi kytkimen ainakin solmuun...


    http://www.mslmagazine.co.uk/feature...ti_monster.htm
    Monstro 1000DS very dark
  5. #35
    Eikö mikkoylillä ole remmi hyperin vastaavassa, joskin hieman isommassa mosassa?
    - JAM Racing Team -
  6. #36
    Lainaa (johtaja @ Loka. 30 2009,10:16) kirjoitti
    Eikö mikkoylillä ole remmi hyperin vastaavassa, joskin hieman isommassa mosassa?
    vai oliko se HD ?
    S 620 FF, 999S
    Tilastollisesti moottoripyöräily vastaa riskitasoltaan esimerkiksi harrasteilmailua.
  7. #37
    Lainaa (IlDuce @ Loka. 30 2009,13:43) kirjoitti
    Lainaa (johtaja @ Loka. 30 2009,10:16) kirjoitti
    Eikö mikkoylillä ole remmi hyperin vastaavassa, joskin hieman isommassa mosassa?
    vai oliko se HD ?
    Tais miettiä remmiä hyperiin.
    Monster 1100S in red
    Vespa Primavera -68
    Helkama Major -69

    ex
    -Kawasaki KX 125
    -MS2R1000
    -MS4
  8. #38
    eli ennen kun aletaan ahtamaan niin laitetaan ne tuplatulpat!
    Mutta missä??
    Jos joku tietää paikan niin infoa..kiitos
  9. #39
    Ota Motoringiin yhteyttä ja kysy AP:ta.

    Jos tuplatulppa -projektiin ryhdyt niin miksi ei samalla vaivalla työstäisi myös kannet. Saat moninkertaisen hyödyn lähes samalla rahalla.
    F042, M944S.i.e, 250SX-F
  10. #40
    Lainaa (Jake82 @ Loka. 30 2009,14:51) kirjoitti
    Lainaa (IlDuce @ Loka. 30 2009,13:43) kirjoitti
    Lainaa (johtaja @ Loka. 30 2009,10:16) kirjoitti
    Eikö mikkoylillä ole remmi hyperin vastaavassa, joskin hieman isommassa mosassa?
    vai oliko se HD ?
    Tais miettiä remmiä hyperiin.
    V-Rodissa on turbo ja Hyperiin periaatteessa tilasin Sprintexin ahtimen heti kun saavat semmoisen toimitettua. Eivät vaan saa sarjaa valmiiksi, vaikka sanoin etten tarvi mitään TUV-versiota vaan päinvastoin riittävästi bensaa saavan vehkeen. Laitoin emailia Australiaan VeeTwo:lle, mutta vastauksia on tullut Euroopasta muistaakseni Italiasta viimeksi ja sitä ennen Saksasta. Ei vaikuta varmalta firmalta ja taitaa homma jäädä.
    Ducati Multistrada V4S, KTM 790 Adv R Rally, Kawa H2 ja Z H2, H-D FXDR 128, H-D CVO Street Glide VVT121, KTM 1290 Superduke, Ducati Desmosedici, Ducati 1098R Troy Bayliss, Husqvarna 701, KTM 450, Honda CR 500
  11. #41
    Lainaa kirjoitti
    Saat moninkertaisen hyödyn lähes samalla rahalla.
    No samalla rahalla sitä ei saa, lähellekkään. Järkeväähän se silti olisi tehdä kerralla, muta se että se ei maksaisi juuri enempää kuin kakkostulppien reikien poraus, ei kyllä pidä paikkaansa.

    Nimonic 2mm isommat imuvenat 99e/kpl.
    Nimonic 1mm isommat pakovenat 99e/kpl.

    Siihen sitten ohjurit + niiden asennus ja koneistus. Kansien kairaamiseenkin saat muutaman satkun varata. Ei niitä kukaan uusiksi muotoile samalla vaivalla tulpanreikien kanssa.

    Ollaan aika kaukana kaupan päälle hinnasta... Yht äkkiä se tulpan reikien tekeminen olikin koko projektin halvin osuus.
    MB C220 CDI
    Ducati SS1000
    KTM Superduke
  12. #42
    eli ennen kun aletaan ahtamaan niin laitetaan ne tuplatulpat!
    Mutta missä??
    Jos joku tietää paikan niin infoa..kiitos

    Kysyppä lahden kansityöstä



    Elä ja anna muiden roudata.
  13. #43
    Kannattaa muistaa saksan ihmemaa,

    http://www.ducati-kaemna.de/cms_en/index.htm

    Tuolta löytyy monenlaista vaihtoehtoa. Voi tilata joko uuden viritrtyn koneen tai lähettää omansa viritettäväksi, 900ie:stä saa "kohtuurahalla" kuulemma reilut 100 hp

    Aina tietysti voidaan keskustella virittämisen mielekkyydestä, mutta toisaalta ainakin mannermaalla kämnan koneet ovat kovassa maineessa

    -jalli
  14. #44
    No huh huh. *Vai että sopivasti 100hv. *Sen verran olen paneutunut aiheeseen, että tuon väitteen voisin leimata vaikka essonbaarin tarinoiksi. *Mä jo tuolla ylempänä vähän listasin mitä tuo kevyt virittely maksaa kämnalta tilatuilla osilla. *

    Jokainen joka näiden kanssa on säheltänyut tietää mitä se maksaa ja ns. halpoja hevosia ei juuri ole jaossa. *Halvinta virittelyä olis ostaa DS1000 kone jos oikeasti haluaisi edes jollain tavalla merkittävää tehonnousua. *Toki tuota 900cc konetta saa piristettyä (itsekin siinä onnistuniut), mutta halvalla se ei onnistu. *Sori nyt jos meni päiväunet pilalle ;) *

    Muutamalla tonnilla saa 80-85hv takaselta, mutta sekin vaatii aika paljon omaa vaivannäköä, kansien irroittamista ja uusia hiluja niihin (+ koneistukset ja kanavien kairaaminen), sekä moottorin ohjauksen kanssa kikkailua (tuneboy, power commander) sekä tietysti koko pakoputkiston uusiksi.



    MB C220 CDI
    Ducati SS1000
    KTM Superduke
  15. #45
    En nyt tietysti itseäni viisaampien kanssa ala kinaamaan, mutta tuota asiaa hiukan tässä taannoin selvittelin ja sain tälläisen vastauksen:

    " No problem,
    944 ccm kit * * * * * *1160,-
    headporting 45-39 * * * 880,-

    installing to the engine * 355,-

    gasket set * * * * * * * * *64,-
    perhaps a light flywheel * *98,- as idea

    thats it ."

    Ehkä kannattaa selvittää Kämnalta suoraan, jos on tosissaan kiinnostunut... Ei sit täällä "essonbaarissa" tarvi kinata tietäjien kanssa.


    Kämnahan siis tekee koneen valmiiksi ei tarvi itse roplata...
  16. #46
    En usko että tuollakaan setillä vielä 100hp irtoaa, ainakaan takapyörältä mitattuna.

    edit:
    http://www.ducati-kaemna.de/cms_en/tu_example.htm?&ct=2
    Tuolla on linkki dynotulokseen, mutta siinä on mukana myös nokat, Keihinit ja Akran putkisto, siltikin vain 102hp...



  17. #47
    niin no... Jos kysyy niin tietää, ei tarvi uskoa

    Kuitenkin tuollaisen vastauksen sieltä sain, eli heidän mukaansa 100 hp ei ole mikään ongelma. Palikoita se tietysti vaatii, mutta siellähän niitä myydään...

    Speksaa vaan sen mitä haluaa niin Kämnan pojat tuunaa just sellaisen koneen, tämä oli käsitykseni mukaan idea. Toki kertoivat myös sen ettei noista 2V koneista paljoa enempää voi ottaa, suurin syy on kuulemma se ettei ilma/öljyjäähy riitä.
  18. #48
    En usko että tolla setillä päästään noihin tehoihin ja sekö ei maksa mitään, että se kone hoidetaan sinne ja takaisin laitettavaksi?

    Edit:
    944 ccm kit 1160,-
    headporting 45-39 880,-
    installing to the engine 355,-
    gasket set 64,-
    perhaps a light flywheel 98,-
    Tangentiaalipakosarja ja vaimentimet 800-1000e
    Moottorinohjaus n.300e
    Hieromiset penkissä 100-200e
    Kytkin menee takuulla vaihtoon jo noilla tehoilla 700e

    TOTAL: 4457e minimissään. Mahtaako olla järkevää tai kohtuuhintaista pikku virittelyä? Tommosia mopoja saa 3000 eurolla... Vaikka tosta muutamia satasia viilais vieläkin pois, voin kyllä kirkkain silmin edelleen väittää, että järkevään hintaan ei 100hv tehoja irroteta 2V ducatista. Silti sen jälkeen sulla on vielä vakio alusta, jota olisi syytä parannella...



    MB C220 CDI
    Ducati SS1000
    KTM Superduke
  19. #49
    Onhan tuolla kämnalla tuo 2V Demon, jossa hyperin (1100cc) koneesta puristetaan 19 hv lisää tehoa, mutta hintaa ei kerrota.. veikkaan aika suurta summaa.

    http://kaemna.de/cms_en....?&ct=47

    Mutta:

    Kurkatkaapa näitä käyriä,

    teho: http://kaemna.de/pic/tuning/vergleich2v1000ps.pdf

    Vääntö: http://kaemna.de/pic/tuning/vergleich2v1000nm.pdf

    maksimi vääntö ei kasva, teho kasvaa. Mitä tapahtuu vääntökäyrälle virityksen edetessä ja mitä tehokäyrälle?

    vääntö siirtyy korkeammalle ja 'tasaisesta' käyrästä tulee vuorenhuippu *

    Teho siirtyy pois 4000 - 6500 rpm alueelta huipun ollessa jossain 9krpm:n kohdalla. (ducatin ilmajäähy-konetta ei varmaan maailmalla tunneta kierroskoneena, rajoitin lienee 9,5krpm:n kohdalla, korkeintaan 10krpm)
    Tässähän on kyseessä kisakone, jolloin kaikki tämä on varmaan ok, mutta jos tuommoinen viritys tehtäisiin kadulle, minä en tuota välttämättä sanoisi onnistuneeksi? tietysti jos tuijotetaan numeroarvoja, niin kaikki on ok, tehoa tuli 20% lisää, mutta pers-dyno kadulla saattaa kertoa muuta.



    Niin kauan kun ihmiset ajavat autoilla puhelin korvalla,
    minä ajan Termignonit kiinni pyörässä.
  20. #50
    Perseelleenhän se menee. Sekin on myös tiedossa mitä tommonen kone tykkää jatkuvasta ajosta kiekat siellä yläalueella. Radalla ei paljon lämpömittaria kannata kurkkia, jos ei halua menettää yöuniaan. Samalla katos vielä kaikki se, mitä tossa koneessa on totuttu pitämään hyvänä, eli vahvaa keskialuetta.

    Omaani koitan rakennella niin, että paras ajoalue pysyisi siellä 5000-8000rpm välissä. Sinne oon kyllä saanut mukavasti jo lisää jerkkua, mutta kyllä sadasta hepasta ollaan vielä kaukana. Ens kesän tavoite on 85hv takaselta ja se 5hv nousu vaatii kyllä vielä pään raapimista ja loputonta hieromista tuneboy/innovate kombolla.
    MB C220 CDI
    Ducati SS1000
    KTM Superduke
  21. #51
    niin, kuten eräskin Ducati kauppias totesi niin "virittäminen on järkevää vain tehokkaimpaan koneeseen", eli todennäköisesti halvemmaksi tulee vaihtaa koko rukki tonniseen ja jos se ei riitä niin alkaa virittämään sitä... tai hommata suoraan legendaarinen 916/996, tulee samalla parempi alusta yms. kivaa.

    Tämä keskustelu siirtyi vähän "tyllyttäjä" linjalle, absoluuttinen teho, vääntö *ja moottorin käyttöominaisuudet kun ei välttämättä ole aivan sama asia.

    Älä ota Sledge henkilökohtaisesti, vastasin alkuperäiselle kysyjälle en arvostellut sinun projektiasi *
  22. #52
    En mä herneitä nokkaan vedä. Ajattelin vain valaista tietämättömiä, millaisissa rahasummissa liikutaan ja tuoda jälleen kerran esiin sen, ettei näissä peleissä ole olemassa mitään edullista ja kätevästi suoritettavaa viritystä, joka toisi toistakymmentä heppaa lisää tehoa. Silti itsekin jatkan valtsemallani tiellä. Nyt tota ei missään tapauksessa kannata enää myydä. Ostan vaikka uudemman mopon, mihin saan tuon koneen ja tekniikan kii jos pyörän vaihtotarve alkaa konkretisoitumaan. Edelleen takaraivossa polttelis Cagiva elefantista tehty supermoto aivan helvetisti kevennettynä ja riisuttuna...
    MB C220 CDI
    Ducati SS1000
    KTM Superduke
  23. #53
    Tuo Sledgehammerin idea kuulostaa hyvältä.
    Juu ja lopullisessa versiossa ei ole oranssia, se on pyhä väri S&M
  24.  
  25. #54
    Perkele, joku ehti ensin Tota swingiä varmaan kantsii vähän jatkaa. Saatais näyttää aika paljon paremalta, jos siinä olis 5-10cm lisää pituutta...
    MB C220 CDI
    Ducati SS1000
    KTM Superduke
Sivu: 2 / 2:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 12