Sivu: 7 / 8:sta EnsimmäinenEnsimmäinen ... 5678 ViimeinenViimeinen
Tulokset 181:stä 210:een 219:sta
  1. #181
    Kyllä tämä menee Suomen Messujen piikkiin. On se nyt perkele kun MP-näyttely pystyttiin järjestämään 1990-luvun alun synkkinä vuosinakin joka vuosi ja nyt sitten käytetään pientä notkahdusta syynä perua koko kinkerit. Saapa nähdä miten Venenäyttelyn käy, siinä ovat ihan samat osapuolet uudelleen pöydän eri puolilla.

    Suurin syy näytteilleasettajien poisjääntiin on se, että messuosaston hinta on noussut pilviin kun jokaisesta maalarinteipin pätkästäkin pitää maksaa erikseen SM:lle. Jo ennen euroon siirtymistä eräs tuttu pyöräkauppias manasi että osallistuminen kunnolla ja tosissaan maksaa minimissään satatonnia markoissa, ja sen jälkeen hinnat ovat nousseet todella reippaasti.

    Lisääntynyt myynti ei millään enää kata satsausta kuin ehkä jollain Leatherheavenin osastolla, ja siksi erilaiset kauppiaiden myymälätapahtumat ovat korvanneet monelle jälleenmyyjälle osallistumisen näyttelyyn. He ovat myös huomanneet, että MP-näyttelystä voi jäädä pois eikä se merkitse myynnin tai maailman loppua. Samaten moni kerhohan on joutunut luopumaan messuosastostaan kun ei-kaupallisten toimijoiden minimihinta standille, matolle ja otsalaudalle on alkanut lähestyä 5000 euroa.

    Se, että miksi siellä on pitänyt itse käydä on kai se ettei ole osannut oikein pysyä poissakaan kun on 20 kertaa käynyt. Se tavallaan markkeeraa kevään odotuksen alkamista ja siellä näkee niitä kavereita joita ei muuten talvisaikaan näe. Sisäänpääsy maksaa leffalipun verran, ja yleensä tulee viivyttyä kauemmin kuin elokuvissa. Mutta ei kai sisäänpääsymaksulla makseta kuin lämmitys ja vaksien palkat, Suomen messujen voitto tullee kyllä näytteilleasettajien riistämisestä.

    Tuontikauppiaiden aikana näyttelyissä sai rakentaa osastonsa vaikka pitkästä tavarasta jos halusi, kun vaan maksoi tilasta ja sähköistä.

    Tuontikauppiaat on/oli kyllä muutenkin vähän turhana hiipuva organisaatio, nyt kun motoristien edunvalvonta on siirtynyt enemmän motoristikunnan itsensä ja heidän etujärjestöjensä hoidettavaksi. Tuontikauppiaat ry käsitteenä kuuluu samaan ajanjaksoon kuin tuontilisenssit...
  2. #182
    Lainaa kirjoitti
    Kyllä tämä menee Suomen Messujen piikkiin.
    Tuosta olen samaa mieltä. Sen sijaan, että olis tultu kuluissa vastaan, käteen jäi luu ja tyhjyyttään kumisevat hallit.

    Tässä hommassa hävis nyt kaikki osapuolet.
    KTM 690 Enduro R -2014
    Moto Guzzi Griso 850 -2007
    Yamaha XT660 Z Tenere -2009
    Ducati Monster 696 -2008
    Triumph Scrambler -2008
    H-D Sportster 883 L -2007
    Kawasaki ZR-7 -2000
  3. #183
    joka vuosi aivan samat jutut, ja joka vuosi kävijämäärät kasvaa!
  4. #184
    Lainaa (Heksa @ Loka. 22 2009,20:21) kirjoitti
    Fhra oli paaljon viksumpi ja kaukokatseisempi kun moottoripyörien tuontikauppiaat Ry.

    //////
    Sinänsä voisi sanoa myös, että "Oma häpeä", siis Moottoripyöräkauppiaille.

    Sinänsä saa hieno perinne katketakin. Kyseessähän on kauppiaiden tapahtuma, ei motoristien.

    Mopojakin myyvät nykyään kaiken maailman Keskot, eikä fiilis muutenkaan ole kaupoissa niin kuin ennen wanhaan, jolloin sekä myyjä että ostaja olivat jotenkin samalla aaltopituudella.

    -hh-
  5. #185
    Jep, näin jälkeenpäin luettuna tuo Suomen Messujen tiedote on liki hauska:

    Tiedote 13.3.2009

    På Två Hjul 2010 peruttu
    Uusia mahdollisuuksia MP 10 Moottoripyöränäyttelylle

    Ruotsin suurin moottoripyöränäyttely På Två Hjul on päätetty jättää väliin ensi keväänä. Tilanne luo MP 10 Moottoripyöränäyttelylle uusia mahdollisuuksia houkutella paikalle entistä enemmän kävijöitä ja näytteilleasettajia lahden takaa.

    Neuvottelut Ruotsin motoristien kattojärjestön SMC:n (Sveriges MotorCyklister) kanssa on jo aloitettu.

    - Meihin päin oltiin yhteydessä SMC:stä välittömästi kun perumistieto julkistettiin. Motoristit eivät tilanteeseen tyydy, vaan nyt ollaan suunnittelemassa massiivisia ryhmämatkoja lahden yli MP-näyttelyyn, kertoo MP 10 -tapahtuman myyntipäällikkö Antti Rapo.

    Pohjois-Euroopan suurimman asema vahvistuu

    Myös näytteilleasettajakunnan mielenkiinto kääntynee kohti Pohjois-Euroopan suurimmaksi moottoripyörätapahtumaksi noussutta MP Moottoripyöränäyttelyä. Pyörä- ja varustemaahantuojien ja -kauppiaiden osalta tilanne on uudenlainen ja messujärjestäjä haastaakin kotimaiset yritykset ryhtymään yhteistyöhön ruotsalaisten kollegojen kanssa.

    - Meillä on nyt kaikki edellytykset saada helmikuun alussa paikalle vahva ruotsalainen mp-harrastajakunta. Se on huikea mahdollisuus saada moottoripyöräalan markkinat nousuun, Rapo hehkuttaa
    BMW 1600 GT - ROCKET TURBO
    BMW 1200 GT
    HONDA PAN EUROPA
    HONDA 1100XX
    YAMAHA 900 DIVERSION
  6. #186
    http://www.finnexpo.fi/mpmessut/

    Tais kosahtaa omaan nilkkaan.....mp10



    -muista hanaa-
  7. #187
    Lahdessa puuhataan jo uutta näyttelyä,, Hyvä Routo
    Ken leikistä suuttuu, se ottakoon diapamin

    Triumph Rocket
    Suzuki B-King
    Suzuki Hayabusa
    Agusta
    Kawasaki ZZR
    Kawasaki 800
    Honda Goldwing 1800
    Kawasaki ZZR
    MV Agusta
  8. #188
    Poistettu
    Lainaa (vzv @ Loka. 23 2009,11:48) kirjoitti
    On se nyt perkele kun MP-näyttely pystyttiin järjestämään 1990-luvun alun synkkinä vuosinakin joka vuosi ja nyt sitten käytetään pientä notkahdusta syynä perua koko kinkerit.
    Kannattaa nyt kuitenkin hieman realisoitua oman perspektiivin kanssa. Tämä pieni notkahdus on globaalisesti isompi kuin 90-luvulla. Suomen vienti on alkuvuotta 31% jäljessä. Valtion velalla tekohengitettynä pidetty omaa kuplaa yllä.

    http://www.lintukoto.net/agora/kirjoitus.php?id=613

    Toivotaan lyhyttä maailmantalouden lamaa, siitä me olemme riippuvaisia. Jos se pitkittyy, voipi olla että saamme lukea MP-messujen siirtymisestä vuodelle 2012.

    Tämän ei ole tarkoitus olla mikään kurjuusepistola.



  9. #189
    Lainaa (BMC @ Loka. 23 2009,14:08) kirjoitti
    http://www.finnexpo.fi/mpmessut/

    Tais kosahtaa omaan nilkkaan.....mp10
    Okei, tuossa tiedotteessa annettiin ymmärtää että tehtaat olisivat kategorisesti pistäneet messuosallistumiset jäihin Euroopassa.

    Mutta toisaalta uskoisikohan tuota: Miksi esimerkiksi Brandt tai Kesko tai Sumeko olisivat jääneet pois tuollaisesta syystä, nehän ovat ihan itsenäisiä firmoja? Kai tehtaat nyt sentään pyöriä toimittavat, ja sen jälkeen on maahantuojan asia missä niitä haluaa esitellä?

    Uskon edelleen että kustannukset ja hyödyt näytteilleasettajille eivät enää kohdanneet, 30% vuosivauhtia kasvava myynti ei enää näin lama-aikaan peittänyt ko. tosiseikkaa, ja syynä enemmänkin kustannusten nousu kuin hyötyjen lasku.

    Kyllähän Helsingissä sitä paitsi on ollut jo useita vuosia kesäkuussa laadukas prätkätapahtuma johon yleisöllä on ollut vapaa pääsy: Helsinki Custom Bike Show, joka on näyttänyt mitä voi saada aikaan kun ei keskity vain voiton maksimointiin. Suomen Messut saa pitää toukokuisen korviketapahtumansa ilman minua. Minä aion olla ajelemassa silloin.



  10. #190
    Jep,jää mokomat korvikemessut kans väliin,näin sitä aktiivista asiakaskuntaa arvostetaan,ei ainaskaan asiakasmäärästä homma kiinni,herrojen metkuja....
  11. #191
    Lainaa (tr3 @ Loka. 23 2009,14:27) kirjoitti
    Lahdessa puuhataan jo uutta näyttelyä,, Hyvä Routo *
    Tämän päivän etlarissa Routo heitti että näyttely tullaan suuntaamaan aidoille motoristeille, mitä se sitten tarkoittaakaan.. Luhta ilmoitti tosin samassa lehdessä jäävänsä pois kotikaupungin messuilta eli Rukka tuotemerkin osastoa ei siellä valmistajan puolesta ole. Se on kyllä hienoa että "paikallinen" maanosan johtava mp -asustemerkki komppaa näin lujasti tätä tapahtumaa *
    Mutta jotain hyvääkin, vr järkkää höyryveturikuljetuksen asemalta messukeskukseen niin kehän sisäpuolelta lahteen junalla tulevat ei pääse tolla 3km matkalla eksymään!
    KTM
  12. #192
    Ei ne ole ainoastaan Suomen messut jotka ovat niitä hintoja nostaneet pilviin. Ajatellaan että jos vien prätkäni huoltoon/viritykseen, joka kestää 8 h, a 78 €. Se tekee mitättömät 624 € ja jos siihen lisätään vaikka se 240 € osia, vaikka nyt sit uus ketjurataspaketti ja uudet tulpat vaikka. Ei paha, hinta on yhteensä vasta 864 €.

    Jos ajatellaan että se huoltomies teke 37,5 h viikkoa ja 80% on asiakkaalta laskutettavaa aikaa. Loput on osien tilausta ja muuta paperityötä. Jos kuussa on 21 työpävää niin se tekee 157,5 h, jolloin saadaan 126 asiakkaalta laskutettavaa tuntia a 78 €, niin se tekee yhteensä 9 828 €. Oletetaan että asentaja saa palkkaa vaikka 2200 € kuussa. Jos työnantajan palkkakulut olisi 1,5 x 2200 €, niin se tekisi 3300. Jäisi tuosta vielää se 6528 € Tilavuokriin ja huoltolaite/työkalu investointien kuolettamiseen. Ja tuohon ei ollut vielä laskettu sitä 10-20 % katetta jota saadaan vielä lisäksi siitä varaosa/tarvike-myynnistä.

    Että silleen....
    “Dying is the day worth living for" - Captain Hector Barbossa

    Orgin venejaosto 2015 --> Tuuliajelehtimis osasto 2016 -->
    Yamahaki YZF-R1 (-07) 2011-2015
    Kawasaki zx-9r (-01) 2007-2011)
    Kawasaki Er-5 (2007-2008)
  13. #193
    Lainaa (sky @ Loka. 24 2009,14:46) kirjoitti
    Ei ne ole ainoastaan Suomen messut jotka ovat niitä hintoja nostaneet pilviin. Ajatellaan että jos vien prätkäni huoltoon/viritykseen, joka kestää 8 h, a 78 €. Se tekee mitättömät 624 € ja jos siihen lisätään vaikka se 240 € osia, vaikka nyt sit uus ketjurataspaketti ja uudet tulpat vaikka. Ei paha, hinta on yhteensä vasta 864 €. *

    Jos ajatellaan että se huoltomies teke 37,5 h viikkoa ja 80% on asiakkaalta laskutettavaa aikaa. Loput on osien tilausta ja muuta paperityötä. Jos kuussa on 21 työpävää niin se tekee 157,5 h, jolloin saadaan 126 asiakkaalta laskutettavaa tuntia a 78 €, niin se tekee yhteensä 9 828 €. Oletetaan että asentaja saa palkkaa vaikka 2200 € kuussa. Jos työnantajan palkkakulut olisi 1,5 x 2200 €, niin se tekisi 3300. Jäisi tuosta vielää se 6528 € Tilavuokriin ja huoltolaite/työkalu investointien kuolettamiseen. Ja tuohon ei ollut vielä laskettu sitä 10-20 % katetta jota saadaan vielä lisäksi siitä varaosa/tarvike-myynnistä.

    Että silleen.... *
    Kyllähän mekaanikon pitää 8000-10000€ työmyynti kuukaudessa tehdä että homma kannattaa....

    Tervetuloa vaan kaikki Lahteen messuille



    Elä ja anna muiden roudata.
  14. #194
    Lainaa (Willi Tähti @ Loka. 22 2009,07:29) kirjoitti
    Lainaa (Italowestern @ Loka. 22 2009,00:48) kirjoitti
    No niin, ja kutsua pukkasi näytteilleasettajaksi Lahden messuille. Harkinnan arvoinen juttuhan se on ja hyvä tietysti kun tulee vaihtoehto Hesan messuille.
    Voisitkos vähän valottaa tuota näytteilleasettajan hintapolitiikkaa, vai oliko kutsu vasta yleisellä tasolla?
    On se neliöhinnaltaan jonkin verran halvempi kuin Hesan messut, mutta ei kuitenkaan mitenkään poskettoman halpa, että kirkuen heti lähtisi, ja lisäpalveluhinnat on vielä selvittämättä.

    Edullisuuskin riippuu sitten tietysti siitä. kuinka hyvin paikalle saapuu yleisöä jne. eli jos Hesan messuilla olisi tullut hiukan enempi kauppaa, niin sekin olisi ollut siedettävän rajamailla jättämällä meille tyypilliset näyttävät osastovalaistukset ja elementit yms veks. Mutta ilman niitä osasto ei näytä osastolta.

    Katsotaan nyt mitä tuolla "ryöstetään" näytteilleasettajilta osastopaketista. Harkinnassa kuitenkin.
    Moottoripyöräily nuorentaa ja parantaa suorituskykyä. Tämä on japanialaisten tiedemiesten tutkima tosiassia. Otas siis ilo irti kurvailusta.
  15. #195
    Lainaa (entelodontti @ Loka. 22 2009,10:30) kirjoitti
    Lähden messuille Lahteen vasta sen jälkeen kun olen nähnyt listan näytteilleasettajista. Tuli joskus takavuosina käytyä Turussa MP-messuilla joka oli ehdottomasti paskin messutapahtuma jossa olen koskaan käynyt. Näyttely koostui suurimmaksi osaksi paikallisten kauppiaiden käytetyistä pyöristä. Tarvikepuolella kauppiaita oli about 10.

    Toivottavasti Lahteen saadaan oikeat messut ja nyt poisjäännistä ilmottaneita kauppiaita ja maahantuojia mukaan.

    Toisaalta jos jää messut väliin niin säästyyhän muutama satanen, messuilta kun tarttuu aina mukaan jotain tosi "tarpeellista"
    Eipä taida Lahteen maahantuojia tulla sen enempää kuin olisi Hesankaan messuille tullut. Näin minulle on kerrottu erään maahantuojan taholta.

    Ja miksi tulisikaan, jos tehtaat on päättäneet olla osallistumatta, niin ei se maahantuoja omilla rahoillaan pelkästään lähde pelaamaan.

    Kauppiaita tuonne kuulemma on tulossa jonkin verran. Ei noita Lahden messuja siis voi mitenkään verrata Hesan MP-messuihin. Tai voihan sitä aina vertailla, mutta ihan eri lähtökohdat niillä kuitenkin on.

    Saas nähdä. Hesaan suunniteltu kevät-MP-tapahtuma messukeskuksessa saattaa sitten olla jotain sellaista, jonne porukkaa tulee, koska sinne pääsee ajamaan omalla pyörällä paikalle.
    Moottoripyöräily nuorentaa ja parantaa suorituskykyä. Tämä on japanialaisten tiedemiesten tutkima tosiassia. Otas siis ilo irti kurvailusta.
  16. #196
    Lainaa (tr3 @ Loka. 23 2009,10:43) kirjoitti
    Täytyy kyllä hämmästellä niin maahantuojien kun kauppiaidenkin täydellistä kädettömyyttä.

    Juuri näinhän tulee toimia kun myynti laskee ?

    1. Älä näytä uusia malleja massoille
    2. Säästä kaikissa markkinointikuluissa
    3. Usko vakaasti että asiakas kyllä tulee sinun luokse
    4. äläkä missään tapauksessa tilaa mallikappaleita myymälään

    Korjaavat toimenpiteet.

    1. irtisano työsuhteesi sillä olet huono siinä mitä teet
    2. ota riski, sillä ilman riskejä ei tule menestystä.

    saas nähdä tekeekö Routo ja Sakke jotain sillä heissä nyt ehkä on hitunen jäljellä innovatiivista torikauppiasta..

    muut on joukko vellihousuja joiden markkinointikyky ja luovuus on aivan luokantonta..

    Hitto kun tuli hyvä olo, *

    ET ole tainnut ymmärtää, että nimenomaan VALMISTAJAT ei osallistu tänä vuonna Euroopassa kuin harvoille messuille. Tehdas on näin päättänyt monen kohdalla. Silloin ei maahantuoja saa osallistua, vaikka itse haluaisikin.

    Ihan turha haukkua maahantuojia ja kauppiaita kädettömiksi, jos ihmiset ei esim. tämän vuoden järjettömien messusatsausten jälkeen silti ostaneet pyöriä.

    Jo viimevuonna myynti putosi merkittävästi. Vain saastemääräysten takia oli maahantuojien pakko rekisteröidä myymättömiä pyöriä ennen vuodenvaihdetta, jotta ne sai edes liikenteeseen, jos joku vaikka ostaisi pyörän joskus. Tämä aiheutti rekisteröintitilastoon ison positiivisen virheen tai harhan.

    Tänä vuonna karu totuus sitten näkyy kaikessa karmeudessaan.

    Kädettömiä on siten olleet nimenomaan pihit asiakkaat.

    "Kylläpä helpotti"



    Moottoripyöräily nuorentaa ja parantaa suorituskykyä. Tämä on japanialaisten tiedemiesten tutkima tosiassia. Otas siis ilo irti kurvailusta.
  17. #197

    R.I.P.
    Liittyi Mar 2004
    Heinälampi
    Lainaa (sky @ Loka. 24 2009,14:46) kirjoitti
    Ei ne ole ainoastaan Suomen messut jotka ovat niitä hintoja nostaneet pilviin. Ajatellaan että jos vien prätkäni huoltoon/viritykseen, joka kestää 8 h, a 78 €. Se tekee mitättömät 624 € ja jos siihen lisätään vaikka se 240 € osia, vaikka nyt sit uus ketjurataspaketti ja uudet tulpat vaikka. Ei paha, hinta on yhteensä vasta 864 €. *

    Jos ajatellaan että se huoltomies teke 37,5 h viikkoa ja 80% on asiakkaalta laskutettavaa aikaa. Loput on osien tilausta ja muuta paperityötä. Jos kuussa on 21 työpävää niin se tekee 157,5 h, jolloin saadaan 126 asiakkaalta laskutettavaa tuntia a 78 €, niin se tekee yhteensä 9 828 €. Oletetaan että asentaja saa palkkaa vaikka 2200 € kuussa. Jos työnantajan palkkakulut olisi 1,5 x 2200 €, niin se tekisi 3300. Jäisi tuosta vielää se 6528 € Tilavuokriin ja huoltolaite/työkalu investointien kuolettamiseen. Ja tuohon ei ollut vielä laskettu sitä 10-20 % katetta jota saadaan vielä lisäksi siitä varaosa/tarvike-myynnistä.

    Että silleen.... *
    Pistä ihmeessä pyörähuolto pystyyn ja kokeile paljonko laskutustunteja saat tehtyä esim joulukuussa, tammikuussa ja helmikuussa. Teet hyvän tilin ja olet itsesi herra kun olet yrittäjänä.
    Mitään en tunnusta!
    1000RR YCC #141
  18. #198
    Pitäkööt messunsa. Jos eivät messukeskuksessa mitään järkestä niin en kyllä minnekään lahteenkaan lähde. Ajetaan sitten samalla mopedilla ensi kesäkin
    Kawasaki H2 SX SE ja Mv Agusta Brutale dragster rr -16
  19. #199
    Lainaa (psi @ Loka. 22 2009,10:39) kirjoitti
    Perinteisesti olen monena vuonna käynyt "etuotossa" Hamburin messuilla, ovat olleet viikkoa aikaisemmin kuin messukeskusessa, niin tänä vuonnakin, 29.01.2010 - 31.01.2010

    Näyttelyalaa on über 25.000m2. Tarvikeet, kypärät ja ajoasut on hyvin esillä ja tavaraa saa messuilta ostaa edullisesti. Käytettyjen pyörien kauppiaita on myös paikalla.

    http://www.hamburger-motorrad-tage.de/info.htm
    Ja jos nuo Hampurin messut tulee liian aikaisin vastaan, niin Berliinissä järjestetään vastaava tapahtuma maaliskuun lopussa. Parina vuonna tuolla olen käynyt ja taas mennään. Hyvin on ollut kalustoa esillä, myös rakennettuja pelejä. Ja mikä parasta kaljakojuja on ripoteltu jokaiseen messuhalliin, ettei tarvi kävellä johonkin epämääräiseen nurkkaan hillittömän jonon jatkoksi välikaljalle. Lisää löytyy www.berliner-motorrad-tage.de. Tana ei oo toi linkin teko hallussa
    Tän voi viälä koljata...
  20. #200
    Lainaa (TeroT @ Loka. 24 2009,16:23) kirjoitti
    Lainaa (sky @ Loka. 24 2009,14:46) kirjoitti
    Ei ne ole ainoastaan Suomen messut jotka ovat niitä hintoja nostaneet pilviin. Ajatellaan että jos vien prätkäni huoltoon/viritykseen, joka kestää 8 h, a 78 €. Se tekee mitättömät 624 € ja jos siihen lisätään vaikka se 240 € osia, vaikka nyt sit uus ketjurataspaketti ja uudet tulpat vaikka. Ei paha, hinta on yhteensä vasta 864 €. *

    Jos ajatellaan että se huoltomies teke 37,5 h viikkoa ja 80% on asiakkaalta laskutettavaa aikaa. Loput on osien tilausta ja muuta paperityötä. Jos kuussa on 21 työpävää niin se tekee 157,5 h, jolloin saadaan 126 asiakkaalta laskutettavaa tuntia a 78 €, niin se tekee yhteensä 9 828 €. Oletetaan että asentaja saa palkkaa vaikka 2200 € kuussa. Jos työnantajan palkkakulut olisi 1,5 x 2200 €, niin se tekisi 3300. Jäisi tuosta vielää se 6528 € Tilavuokriin ja huoltolaite/työkalu investointien kuolettamiseen. Ja tuohon ei ollut vielä laskettu sitä 10-20 % katetta jota saadaan vielä lisäksi siitä varaosa/tarvike-myynnistä.

    Että silleen.... *
    Pistä ihmeessä pyörähuolto pystyyn ja kokeile paljonko laskutustunteja saat tehtyä esim joulukuussa, tammikuussa ja helmikuussa. Teet hyvän tilin ja olet itsesi herra kun olet yrittäjänä.
    En tiedä, mutta ei tunnu vaikuttavan hintaan millään lailla teetätkö ison huollon tammikuussa vaiko heinäkuussa. Taksa on sama 78€. Eli kyllä sitä kysyntää täytyy olla tammikuussakin. Sitä paitsi kuka pyöräänsä seisottaa kesällä, jos ei oo pakko. Tuntuu olevan niin että kaikkissa pienemmissä huoltomestoissa pyörä seisoo joka tapauksessa sen viikon, vaikka työtunteja laskutetaan 6-8.

    Perustaisin oman pajan heti, jos ymmärtäisin moottorin sielunelämästä tarpeeksi.
    “Dying is the day worth living for" - Captain Hector Barbossa

    Orgin venejaosto 2015 --> Tuuliajelehtimis osasto 2016 -->
    Yamahaki YZF-R1 (-07) 2011-2015
    Kawasaki zx-9r (-01) 2007-2011)
    Kawasaki Er-5 (2007-2008)
  21. #201
    Lainaa (sky @ Loka. 24 2009,19:58) kirjoitti
    Lainaa (TeroT @ Loka. 24 2009,16:23) kirjoitti
    Lainaa (sky @ Loka. 24 2009,14:46) kirjoitti
    Ei ne ole ainoastaan Suomen messut jotka ovat niitä hintoja nostaneet pilviin. Ajatellaan että jos vien prätkäni huoltoon/viritykseen, joka kestää 8 h, a 78 €. Se tekee mitättömät 624 € ja jos siihen lisätään vaikka se 240 € osia, vaikka nyt sit uus ketjurataspaketti ja uudet tulpat vaikka. Ei paha, hinta on yhteensä vasta 864 €. *

    Jos ajatellaan että se huoltomies teke 37,5 h viikkoa ja 80% on asiakkaalta laskutettavaa aikaa. Loput on osien tilausta ja muuta paperityötä. Jos kuussa on 21 työpävää niin se tekee 157,5 h, jolloin saadaan 126 asiakkaalta laskutettavaa tuntia a 78 €, niin se tekee yhteensä 9 828 €. Oletetaan että asentaja saa palkkaa vaikka 2200 € kuussa. Jos työnantajan palkkakulut olisi 1,5 x 2200 €, niin se tekisi 3300. Jäisi tuosta vielää se 6528 € Tilavuokriin ja huoltolaite/työkalu investointien kuolettamiseen. Ja tuohon ei ollut vielä laskettu sitä 10-20 % katetta jota saadaan vielä lisäksi siitä varaosa/tarvike-myynnistä.

    Että silleen.... *
    Pistä ihmeessä pyörähuolto pystyyn ja kokeile paljonko laskutustunteja saat tehtyä esim joulukuussa, tammikuussa ja helmikuussa. Teet hyvän tilin ja olet itsesi herra kun olet yrittäjänä.
    En tiedä, mutta ei tunnu vaikuttavan hintaan millään lailla teetätkö ison huollon tammikuussa vaiko heinäkuussa. Taksa on sama 78€. Eli kyllä sitä kysyntää täytyy olla tammikuussakin. Sitä paitsi kuka pyöräänsä seisottaa kesällä, jos ei oo pakko. Tuntuu olevan niin että kaikkissa pienemmissä huoltomestoissa pyörä seisoo joka tapauksessa sen viikon, vaikka työtunteja laskutetaan 6-8.

    Perustaisin oman pajan heti, jos ymmärtäisin moottorin sielunelämästä tarpeeksi.
    Eihän sun tarvitse moottorin sielunelämästä mitään ymmärtää, sen kun palkaat ammattimiehet hoitamaann sen puolen. Keskityt itse nauttimaan niistä valtavista tuloista joita paja tuottaa
    Elä ja anna muiden roudata.
  22. #202
    Lainaa (sky @ Loka. 24 2009,19:58) kirjoitti
    Lainaa (TeroT @ Loka. 24 2009,16:23) kirjoitti
    Lainaa (sky @ Loka. 24 2009,14:46) kirjoitti
    Ei ne ole ainoastaan Suomen messut jotka ovat niitä hintoja nostaneet pilviin. Ajatellaan että jos vien prätkäni huoltoon/viritykseen, joka kestää 8 h, a 78 €. Se tekee mitättömät 624 € ja jos siihen lisätään vaikka se 240 € osia, vaikka nyt sit uus ketjurataspaketti ja uudet tulpat vaikka. Ei paha, hinta on yhteensä vasta 864 €. *

    Jos ajatellaan että se huoltomies teke 37,5 h viikkoa ja 80% on asiakkaalta laskutettavaa aikaa. Loput on osien tilausta ja muuta paperityötä. Jos kuussa on 21 työpävää niin se tekee 157,5 h, jolloin saadaan 126 asiakkaalta laskutettavaa tuntia a 78 €, niin se tekee yhteensä 9 828 €. Oletetaan että asentaja saa palkkaa vaikka 2200 € kuussa. Jos työnantajan palkkakulut olisi 1,5 x 2200 €, niin se tekisi 3300. Jäisi tuosta vielää se 6528 € Tilavuokriin ja huoltolaite/työkalu investointien kuolettamiseen. Ja tuohon ei ollut vielä laskettu sitä 10-20 % katetta jota saadaan vielä lisäksi siitä varaosa/tarvike-myynnistä.

    Että silleen.... *
    Pistä ihmeessä pyörähuolto pystyyn ja kokeile paljonko laskutustunteja saat tehtyä esim joulukuussa, tammikuussa ja helmikuussa. Teet hyvän tilin ja olet itsesi herra kun olet yrittäjänä.
    En tiedä, mutta ei tunnu vaikuttavan hintaan millään lailla teetätkö ison huollon tammikuussa vaiko heinäkuussa. Taksa on sama 78€. Eli kyllä sitä kysyntää täytyy olla tammikuussakin. Sitä paitsi kuka pyöräänsä seisottaa kesällä, jos ei oo pakko. Tuntuu olevan niin että kaikkissa pienemmissä huoltomestoissa pyörä seisoo joka tapauksessa sen viikon, vaikka työtunteja laskutetaan 6-8.

    Perustaisin oman pajan heti, jos ymmärtäisin moottorin sielunelämästä tarpeeksi.
    Harva asiakas tuo pyöränsä huoltoon loka-maaliskuun välisenä aikana. Huollossa alkaa ruuhka kun kevätaurinko sulattaa lumet ja ajamaan pitäisi päästä, perinteisesti. Jos katsotaan asentajan produktiivisuutta 12kk jaksossa niin se ei alalla ole 80%:tia. Kannattaa muistaa että on esim. lakisääteiset vuosilomat, palkalliset arkipyhät, yms. Eikä huollossa vaihdetut uudet osat ole kauppiaalle ilmaisia, ne on ostettuja.

    Kuinka paljon pyörämyynti on todellisuudessa laskenut. Tullin tilastojen mukaan uusien pyörien veropäätöksiä on tehty 41% vähemmän kuin viime vuonna. Myyntitilastojen mukaan myynti on pudonnut 31%. Onko kauppiailla maahantuojilta ostettuja verottomia pyöriä runsaasti varastossa vai mistä ero syntyy.

    Pelkät myyntiprosentit eivät kerro kuinka paljon kauppiaiden kate on pudonnut kiristyneessä markkinatilanteessa. Voihan olla niin että varastoa myydään eri syistä ulos jopa nolla katteella.

    Se että messut siirretään Lahteen ei tilanne korjaannu, lattiavuokran osuus on niin pieni osa messukustannuksia että vaikka sitä ei edes perittäisi niin moni aikaisemmin Messukeskuksessa mukana ollut yrittäjä ei lähde Lahteen koska kassa on vajaa. Jos yrittäjä pystyy vallitsevassa markkinatilanteessa pitämään (maksamaan palkkaa) koko henkilökuntansa töissä niin hattua kannattaa nostaa. Mielestäni parempi valinta, jos joutuu valitsemaan mihin rahaa käyttään, on palkanmaksu, ei valtakunnalliset messut. Moni kuitenkin joutuu valitsemaan.
  23. #203
    Tuoltahan www.inoa.fi sivuilta aika helposti näkee että mikä homma kannattaa ja mikä ei
    ZH2 2020
  24. #204
    Lainaa (Italowestern @ Loka. 24 2009,16:00) kirjoitti
    Lainaa (tr3 @ Loka. 23 2009,10:43) kirjoitti
    Täytyy kyllä hämmästellä niin maahantuojien kun kauppiaidenkin täydellistä kädettömyyttä.

    Juuri näinhän tulee toimia kun myynti laskee ?

    1. Älä näytä uusia malleja massoille
    2. Säästä kaikissa markkinointikuluissa
    3. Usko vakaasti että asiakas kyllä tulee sinun luokse
    4. äläkä missään tapauksessa tilaa mallikappaleita myymälään

    Korjaavat toimenpiteet.

    1. irtisano työsuhteesi sillä olet huono siinä mitä teet
    2. ota riski, sillä ilman riskejä ei tule menestystä.

    saas nähdä tekeekö Routo ja Sakke jotain sillä heissä nyt ehkä on hitunen jäljellä innovatiivista torikauppiasta..

    muut on joukko vellihousuja joiden markkinointikyky ja luovuus on aivan luokantonta..

    Hitto kun tuli hyvä olo, *

    ET ole tainnut ymmärtää, että nimenomaan VALMISTAJAT ei osallistu tänä vuonna Euroopassa kuin harvoille messuille. Tehdas on näin päättänyt monen kohdalla. Silloin ei maahantuoja saa osallistua, vaikka itse haluaisikin.

    Ihan turha haukkua maahantuojia ja kauppiaita kädettömiksi, jos ihmiset ei esim. tämän vuoden järjettömien messusatsausten jälkeen silti ostaneet pyöriä.

    Jo viimevuonna myynti putosi merkittävästi. Vain saastemääräysten takia oli maahantuojien pakko rekisteröidä myymättömiä pyöriä ennen vuodenvaihdetta, jotta ne sai edes liikenteeseen, jos joku vaikka ostaisi pyörän joskus. Tämä aiheutti rekisteröintitilastoon ison positiivisen virheen tai harhan.

    Tänä vuonna karu totuus sitten näkyy kaikessa karmeudessaan.

    Kädettömiä on siten olleet nimenomaan pihit asiakkaat.

    "Kylläpä helpotti"
    Kyllä käsitin ja jopa oikein hyvin.

    Onko se nyt noin vaikeea ymmärtää !

    A. Onko Mp kauppiaan tai MP tarvike kaupan olemassaolo kiinni Tehtaan tuesta ! jos on niin voi voi

    B. Edelleen Jos ei asiakkaat osta, Mitä teet ?

    - kiukuttelen enkä tilaa sitäkään vähää mitä nyt hyllyissä on
    - yritän rahoittaa liiketoimeni asiakkaiden etumaksuilla
    - en varmasti esittele tuotteitani missään , viittaan vain netti informaatioon, ja jos on ihan pakko sitten se palikka asiakkaalle hoitaan, niin ainakin saa asiakas sitten hoitaa rahoituksen siihen sillä omiahan en laita liiketoimintaani.

    - Diileriä EI todellakaan KIELLETÄ osallistumista erilaisiin tuote esittely tapahtumiin, juuri vastaavalla kielteisellä asenteella
    pienyrityksen ja erikoisliikkeen markkinnoinnin suurin jarru on yrittäjä itse.

    Olen kanssasi samaa mieltä suomen messujen suorastaan ääliömäisestä hinnoittelusta.

    Mutta juurikin tuollaiset tapahtumat, tälläisenä aikana luulisi yhdistävän alan pien yrittäjiä ja YRITTÄMÄÄN jotain muuta kuten routo nyt tekee..

    Eli jos yrittäjä joka aamu ajattelle että nyt on lama ja Mä en satsaa tai ota riskiä minnekkään suuntaa niin siittä seuraus on ilmeinen.

    Ja viittasit aiheeseen kun asiakas ei osta,ja kuinka kauppias menettelee... rakennan nyt toisen mielikuva harjoitteen

    Asiakas on ostanut 2 vuotta sitten uuden mp

    Samainen asiakas on ostanut aina 2 vuoden välein samasta liikkeestä uuden MP

    NO nyt tulikin lama ja Asiakas ei syystä tai toisesta uskalla osaa uutta tänä vuonna vaan päättääkin pitää saman Mp vielä yhden lisä vuoden..

    KAupias , onkin ihan parkana ja ehkä hieman vittuuntuneena kun ei ostakkaan asiakas uutta, siitä sitten kauppias rupeaa mököttämään ja kun sama toistuu niin tekee kauppias parka päätöksen et nyt on lama ja kukaan ei osta..

    Esimerkki 1

    Jospa kauppias olisikin paneutunut asiakkaan tilanteeseen ja ruvennut sitten yhdessä asiakkaansa kanssa kehittämään ja varustamaan tuota 2 vuotta vanhaa pyörää, ja kuskia, kannustanut asiakasta siis kuluttamaan ja ostamaan tuotteita kauppias paran tarvike ja heebel osastolta..

    tällöin kauppias parka huomaakin että näähän ostaa varusteita niihin mopoihin ja jopa ehostaa niitä mopojaan, sillä usein vaihto ajatukset häviää kunhan saa jotain persoonallista niin pyörään kun kuskiinkin.

    Saisipa Kauppias parka asiakkaansa tyytyväisiksi , jaisi palikkaa ja kilkettä myytyä ja sit vaikka seuraavana vuonna myytyä sitten se uuden Mp, samaiselle asiakkaalle josta , kerta osto asiakkaasta olisikin muodostunut asiakkuus ( asikkuus muodostuu kun ostokertoja on useita samasta paikasta )

    Mutta tämähän on mahdotonta kun kellään ei ole täällä mitään osia varastossa, ( oisko tässä kauppias paralla osuuta)

    mielestäsi tuskin , sillä mehän olaan teidät tehneet kädettömiksi... just just

    Sorry tästäkin mutta jotta en mene liian syvälle niin
    edelleen joukko kädettömiä piipittäjiä
    Ken leikistä suuttuu, se ottakoon diapamin

    Triumph Rocket
    Suzuki B-King
    Suzuki Hayabusa
    Agusta
    Kawasaki ZZR
    Kawasaki 800
    Honda Goldwing 1800
    Kawasaki ZZR
    MV Agusta
  25. #205
    Eli kiteytettynä; Jokainen markkinointiin laitettu euro tulee kauppiaalle kahtena takaisin (oli aika mikä tahansa), a(a)siakas ostaa mitä vaan ja kuinka paljon vaan jos näkee tuotteen messuilla (nykyäänhän tuotetietoa on kovin vaikea saada muuten ja ihmiset on niin vietävissä, ettei yksikään pääse ständiltä pois ostamatta).

    Toisaalta kauppiaan näkökulmasta; Jos messuille osallistumisesta jo pelkästään tulee turskaa, pitää vaan luottaa siihen, että niin suuri uusi asiakaskunta kuitenkin saatiin kasaan, että vaikkeivat messuilla mitään ostaneetkaan, ryntäävät kyllä heti seuraavalla viikolla ostamaan ja kassakone kilahtelee kivasti. Isot varastot kannattaa aina pitää ihan siltä varalta, ettei joudu ikänä tilanteeseen, jossa tilataan asiakkaan tarvitsema osa tms, sillä isot varastot on pääomaa ja pääomahan on vaurautta, eiks je?

    Niinno, mitäs mä tästäkään asiasta tiedän, palkkatyössä, en kaipaa mp-messuja, enkä vaihda mopoa kahden vuoden välein.... ja kaiken lisäksi ostan sen minkä tarvitsen, en sitä mikä mulle kerrotaan tarpeelliseksi.
    Triumph Thunderbird 1700 -10
    Yamaha FJR 1300 -13
    Suzuki "SolluSuitsa" PV 50 -86
  26. #206
    Lainaa (psi @ Loka. 24 2009,21:26) kirjoitti
    Se että messut siirretään Lahteen ei tilanne korjaannu, lattiavuokran osuus on niin pieni osa messukustannuksia
    En kyllä ole samaa mieltä. Aika monta mopoa saa myydä lisää, että tuo lattiavuokra tulee maksettua.
    Dixi et animam levavi
  27. #207
    Kyllä tämä välivuosi on ihan hyvä. Puolin ja toisin voidaan hieman vetää happea ja miettiä miten pitää uudistua. Ei se ole mitenkään edistyksellistä että vuodesta toiseen jatketaan samalla kaavalla kustannusten vain noustessa. Tässä internettien, kännyköiden yms. maailmassa on moni asia muuttunut ja messujen asema markkinointivälineenä on ihan eri kuin 20 vuotta sitten. Se että ei osallistu messuille ei välttämättä tarkoita että markkinointibudjettia välttämättä radikaalisti pienennettäisiin, rahat vain kohdistetaan eri tavalla.

    Olen myös ymmärtänyt että tässä jupakassa on osittain kyse muutamien isojen maahantuojien ja Suomen Messujen johtohenkilöiden tulehtuneista väleistä. Nämä mausteet kun lisättiin muutenkin vaikeaan taloustilanteeseen, soppa oli valmis.
    Mikään ei ole niin tärkeää kuin moottoripyöräily, eikä sekään ole kovin tärkeää. www.j-helin.net
  28. #208
    Biken päätoimittaja osuu kyllä aivan oikeaan tämän asian suhteen pääkirjoituksessaan. Mitään tekemistä enää harrastuksen kanssa kun koko halli täynnä porukkaa seuraamassa karnevaaleja.
    Vitut siellä tungoksessa mitään mopoja enää kunnolla edes nähnyt. Sama kun meni suoraan anniskelualueelle jonottamaan lisää ja odottamaan kaupungille siirtymistä... *

    Ps. Pelkkään dokaamiseen mopoilijoiden seurassa on kokoontumisajot paljon leppoisampi ratkaisu.
    Supermoto
  29. #209
    Lainaa (pecha @ Loka. 23 2009,09:02) kirjoitti
    Anteeksi jos käytin sinulle sopimatonta sanavalintaa, mutta on uusien pyörien myynti kyllä notkahtanut tässä viimeisen vuoden aikajaksolla todella rajusti. Näin hurjasti myyntiluvut on viimeksi tulleet alas juuri silloin 90-luvun alussa. Ja tämä on suurin yksittäinen syy siihen, miksi ei MP2010-näyttelyä ole.
    Onkohan ihan näin. Jos katsoo AKE:n tilastoja, 2007 rekisteröitiin melkein 11500 moottoripyörää. Ennustukset tälle vuodelle taitaa olla noin 7000 pyörää. Vuonna 1994 rekisteröitiin vain reilut 850 pyörää. Miksi silloin pidettiin MP-messut? Eikö silloin ollut rahasta pula?
    Ennustukset sanovat noin 30% pudotusta rekisteröintiin, Suitsa taitaa olla voitolla noin 50% pudotuksella. Eiköhän se suurin syy ole messujen pitämättömyydelle Suomen Messujen hintapolitiikka. Tämän vuoden puolella on jo monia messuja, joiden osallistujamäärä on laskussa, myös tulevana viikonloppuna. Syynä hinnoittelu.
    Jos Lahden messut toteutuvat, tarttee teettää jengiliivi, ostaa pullo kossua ja lähteä junalla messuille kunnolla örveltämään. Ja sitten vielä *


    Jyrki
  30.  
  31. #210
    Kouluttaja Hannula:n avatar
    Pääylläpitäjä
    Rata & Koulutus
    Liittyi Jul 2003
    Helsinki
    MotOrg ry jäsen
    Myyntiluvuista semmoista, että tämän vuoden tammi-syyskuun myynti on about samalla tasolla kuin kauden '03 tammi-syyskuussa. Taitaa vaan kustannustaso olla aika paljon korkeampi kauttaaltaan, eli tuolla myynnillä luulisi viivan alle jääneen uusien pyörien myynnistä eläville aika vähän.
    1000
Sivu: 7 / 8:sta EnsimmäinenEnsimmäinen ... 5678 ViimeinenViimeinen