Hei!
Itselläni on 2005 vuoden fasu ja sitä olisi kiva tuunata pikkusen. Jos jollakin on hyvää vinkkiä sirommista peileistä ja vilkuista mitkä sais pyörään ihan ilman mitään kikkakolmosia niin mielelläni tahtoisin tietää.
Mulla on se korkea pleksi ja vakkariputket ylimääräsenä jos joku kaipailee.
Tällähetkellä pyöräni on tälläinen:
Herättelin se jo jokunen aika sitten talviunilta ja nyt olen huomannut pientä säksätystä jos ajaa kolmosvaihteella ja kierroksia n.4000. En ole aikaisemmin huomannut mitään sivuääniä ja nyt en ole varma onko tämä vaan harhaluulo vai onko ääni oikeasti jotain olemassaolevaa.
Fazerin sininen.
https://facebook.com/jennijiii/
Tuo "Foxeye" maski / kate on kyllä komea
Tossa kävin tänään heittämässä lenkkiä kun säätelin jousituksen esijännityksiä enemmän kohdilleen (oli aiemmin liian löysä, nyt on hyvä tuntuu taittuvan mutkaankin paremmin vaikkei vielä uskalla paljoa kanttailla). Olin ikäänkuin huomaavinani kyllä samoilla rundeilla ja vaihteilla jonkin sortin säksätystä / sirinää, johon en kylläkään ollu aiemmin kiinnittäny huomiota. Liekö se kuitenkaan on mitään vakavaa Dosifei, itse en ainakaan vaivaa vielä sillä mieltäni![]()
Man and machine merged as one...
Ehkä se outo sivuääni kuuluu kuvioon.![]()
En ole aikaisemmin siihen reagoinut, mutta kun sain sen kamalan korkean pleksin pois niin humina väheni huomattavasti. En ymmärrä miten kukaan on ikinä halunnut asentaa tähän pyörään sellaisen humisijan, nyt on parempi!![]()
Fazerin sininen.
https://facebook.com/jennijiii/
Tulipa tässä mieleen kun ensimmäinen tankillinen on loppusuoralla (viimeinen "pykälä" meneillään), että:
a.) missä kohdin polttoainemittarin neula on makoillut kun vähyydestä ilmoittava valo on syttynyt?
b.) kuinka monta kilometriä olette valon syttymisen jälkeen uskaltaneet ajella (rauhallisella ajotavalla ajaen)?
Pohdiskelenpa vain![]()
Man and machine merged as one...
Kyllä se viisari on melkoisen liki emptyä kun valo syttyy, tais olla tripissä jotain 387 km kun kantti loppui testauksesta ja ajettua tuli hiukan reilut 60 kilsaa kun valo paloi koko ajan..
Kai varovaisella ajolla saa sen 400 rikki, mielestäni tankkiin meni se pari litraa vajaa täydestä tankista.
ZX-9R -95
Ex YZF 750 R -95
Ex FZR 1000 -92
Ex FZS 600 -01
Ex XJ 900F -93
Ex XJ 600 S Diversion -96
Kukahan nää mutkat oikein määrää..
Iltoo,
Mites paljon rekkareihin on merkitty tehoksi? Onks alta 70 Kw vakiona, että vois kuristaa A2 pärräksi? Netistä kun katselee speksejä nii lukee 95hp eli 69.3 kW. Vai onks joku keksintyt pyöristää sen ylöspäin?![]()
Kyllä minun otteessa oli tasan 70 ja sen voi vielä kuristaa, stormilla näytti olevan kuristussarja myynnissä.
http://www.storm-motor.fi/osat/moott...ati-y-rj02-01/
ZX-9R -95
Ex YZF 750 R -95
Ex FZR 1000 -92
Ex FZS 600 -01
Ex XJ 900F -93
Ex XJ 600 S Diversion -96
Kukahan nää mutkat oikein määrää..
Tänään lenkillä syttyi tuo valo, neula oli kutakuinkin kahden viimeisen viivan välissä. Kävin tankkaamassa ja tankkiin sai mahtumaan vajaa 13 litraa.
Oli mukava tankata kun kahdella kympillä sai tankin täyteen, toisin ku autoillessa (tankki täyteen ja lompakko kevenee kutakuinkin 90€)
![]()
Tilasinpa xenonitkin (H1 + H4 dual) tuohon. Autokäytössä oon vannoutunut xenoneiden käyttäjä ja pakko ne oli tuohonkin saada paremman valon toivossa. Tarkoitus kun pimeällä siirtymisiäkin harrastaa reilummin.
E: Mulla seisoo otteessa 70kW.
Viimeksi muokannut: Bodine; 04.04.2014 klo 23:13.
Man and machine merged as one...
Mulla on 2005 vuoden pyörä ja sen otteessa näyttäis teho olevan 72kW.
Fazerin sininen.
https://facebook.com/jennijiii/
Ihan pikkunen galluppi, käytättekö näissä Fasuissa kumpaa laatua, 95E E10 vai 98E E5?
Itse oon menny nyt 95:lla toistaseks. Tuskin nää kaasaripelit on niin tarkkoja tosta E10:stä?![]()
Man and machine merged as one...
Yamahan ilmoituksen mukaan 1991 ja sen jälkeen valmistetuissa saa käyttää 95E10 laatua.Älkää kuitenkaan ristiinnaulitko,yksittäisiä mallieroja saattaa olla.Suuremman etanolipitoisuuden ongelma vanhemmassa kalustossa
on lähinnä polttoainejärjestelmän kumiosien haurastuminen,ei käyntiongelmat.
ZX-9R -95
Ex YZF 750 R -95
Ex FZR 1000 -92
Ex FZS 600 -01
Ex XJ 900F -93
Ex XJ 600 S Diversion -96
Kukahan nää mutkat oikein määrää..
Mulla on kulutukset ollu nyt n. pikkusen päälle 5l/100km (95E). Aika nättiä ajelua toistaiseksi ollu, motareille tullu lähinnä rivakammin kiihdytettyä. Semmosen 300km välein tulee käytyä tankilla.
Kaupunkisuhailussa tuntuu ettei tuo vie mitään, täyteen kun tankkaa niin saa hyvän tovin ajella ennenkuin neula alkaa yhtään laskea. Mittarin loppupäässä neula sitten painuukin nopeammin alas.
Tulipa mieleen, et liene haittaa jos muutamaan tankilliseen kaataa joukkoon näitä polttoainejärjestelmän puhdistusaineita. Tyhjäkäynti on aavistuksen aaltoilevaa.
Man and machine merged as one...
Minulla oli myös aiemmin FZS600 ja ajelin ysikasilla, kulutukset oli sekalaisessa ajossa siinä 5,5l/100km.
Nykyisellä ajelen ysikasilla myös ja kulutukset sekalaisessa ajossa semmoset 6,2-6,5l/100km
Yamaha FZS600 -> Yamaha FZS1000 -02 -> Suzuki VS800GL -98
Ite isken tankkii 98E. Joku ehkä 320km+- päässy ennenku menny tankille, jos oikein nätisti ajellu. Tänää pitäis hakea tallista, miettiny vehkeen vaihtoa. Kaipaisin lisää alavääntöä, mutta varmaan tämä kesä viellä tällä.![]()
Yamaha Fzs 600 -98
En oo edellisen tankkauksen kulutuksia laskenu mut lyhyempi matka nyt päästiin tankilllisella..syykin selvä: kahvaa on tullu väännettyä koko ajan rohkeammin ja reilummin. Mukava päästellä tuolla mutkapätkiä rundien ollessa hyvällä vetoalueella
Kumosin tuohon bensan sekaan Valvolinen Injector & Carburettor Cleaneria ronskimmalla annostuksella (puol pulloo tankki x 2). Tyhjäkäynti tasoittui siinäpä se. Kaipa se jotain pientä on puhdistanut mutta tuskin siellä mitään suurempaa moskaa on ollutkaan.
Tulipahan kokeiltua
E:
Onkos näissä Fasuissa etujarrulevyt kelluvia / semi-kelluvia? Jotain niitin -tyyppistä vaikuttaisi olevan levyn reunan ja keskiön välissä... Mietin vaan ku mitä käsin noita levyjä roplailin niin ei niissä mitään välystä ollu ja nuo niititkin tuntu olevan "yhtä puuta".
Viimeksi muokannut: Bodine; 05.05.2014 klo 11:20. Syy: Lisäsin kysymyksen
Man and machine merged as one...
Tässä näkyy nuo meikäläisen etulaikat. Onko ne jotain semikelluvaa / kelluvaa mallia ja kuuluuko noiden niittien olla liikuteltavissa?
Man and machine merged as one...
Noi pyöreet niitit antaa ulkolevyjen liikkua sisäkehää vasten jos eivät ole niin likaiset että ovat täysin jumissa.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Okei. Ihan yhtä puuta tuntu olevan levy ja niitit mitä sormin koitin väännellä ja pyöritellä.
Uskaltaako niitä jollain pihdeillä kiertää ja koittaa herkistellä?
Man and machine merged as one...
It´s better to die on your feet than live on your knees...
Ei toiminu puutappi tässä ku ei ollu niiteissä läpireikää tai tarpeeksi syvää reikää.
Mut nou roplemo, laittelin alkuun pikkusen sinne väliin CRC:n 5-56:sta (samaa kamaa oikeestaan ku WD40) ja sit lukkopihdit niittien reunoille ja nitkuttelemaan. Lopuks brakecleanerilla CRC:t pois ja paineilmaa perään.
Nyt liikkuu niitit pihdeillä aika herkästi muttei niitä sormin saa mihinkään liikuteltua. Tuskin lienee ees tarkotus ollakaan ihan niin löysä.![]()
Viimeksi muokannut: Bodine; 05.05.2014 klo 21:44.
Man and machine merged as one...
Juu, en minäkään sormin ole saanu noita pyöriteltyä koskaan. Kyllä ne niiden voimien alla tehtävänsä tekee aivan salettiin mikäli ovat tolleen hyvin liikuteltavissa, pihdeillä tai puutapeilla.![]()
It´s better to die on your feet than live on your knees...
Juh, ei ne mulla pahasti ollu jumissa mutta huomaa toimenpiteen jälkeen kyllä selkeän eron. Ei varmaan turha toimenpide![]()
Man and machine merged as one...
Terve. Täällä on uusi fasun omistaja! Hyvä pyörä ajaa kerrassaan!
Kertokaahan mitä öljyä te suositte omassanne? Vaihdoin motoxin 10w-40 mp öljyt koneeseen ja vaihteet kolahtaa selkeesti kovempaa. Ykköselle laittaessa paikoillaan ollessa potkasee iha tuntuvasti.
FZS600 -02
Hyvä se on. Ykköseltä kakkoselle voi olla vähähän räpäkämpi. Mopoissa olis paras opetella vaihtamaan nopeesti ihan pienellä kytkimen painolla ja kaasun poisnypäytyksellä. Muuten kierroslukuerot ensiövedon ja toision välillä kasvaa sen verran että pykälät kolahtaa. Alasvaihdettaessa pikku apu- tai välikaasu siistii kolinat. Hiukan hankalampaa siis kuin autolla jos haluaa oikein siististi mennä.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Ei tuo sinäänsä itseäni haittaa, mutta perstuntumalla ajattelee ettei tälläinen voi tehää hyvää laatikolle. Ilmeisesti aika yleistä pyörissä ja kaiketi kestää pienen kolahtelun..? Jos seuraavassa vaihdossa koittais jotain muuta öljyä.
FZS600 -02
Voit tietty laittaa. Jutun juuri on kuitenkin se että moottoripyörissä aika harvoin on synkronoituja vaihdelaatikkoja, kuten autossa.
Mitä itse luin XJ:n manuskaa niin en siinä tollasta keltoa muista, eikä siiinä mitään järkeä oliskaan. Erinomaisen kauniisti meni pykälät nopeesti vaihtamalla ja välikaasulla.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)