Tulokset 1:stä 5:een 5:sta
  1. #1
    Olisi suunnitelmissa hankkia vanhempi eli vm. 2001 Yamaha FJR. Olisikohan teillä kokemuksia ko. vuosimallin luotettavuudesta? Onko tyyppivikoja, paljonko olette ajaneet jne.?
    BMW R1100RS
    Honda 1000 Varadero
    Triumph 955i Sprint
    Honda VT 750 Shadow
  2. #2
    Noissa vanhoissa oli laatumurhe venttiilinohjurien materiaalissa. Ne kyllä taidettiin kaikki korjata aikanaan takuuna.
    Mikään ei ole niin tärkeää kuin moottoripyöräily, eikä sekään ole kovin tärkeää. www.j-helin.net
  3. #3
    Lainaa (hondamania @ Elo. 26 2009,16:57) kirjoitti
    Noissa vanhoissa oli laatumurhe venttiilinohjurien materiaalissa. Ne kyllä taidettiin kaikki korjata aikanaan takuuna.
    Jep...tollaisia tosiaan tuli vm. -01 - -05 mallin pyörissä.Allekirjoittaneellakin oli ko.vian omaava yksilö aikoinaan. Meni takuuseen mukisematta ja ovat kyllä korjanneet takuuajan umpeuduttuakin pyöriä, joissa kyseinen vika ilmeni.

    Ilmenee normaalia kovempiäänisenä "tikutuksena" ja vaihtelee kierrosluvun mukaan.

    Muuten vahva, mukava ja luotettava kilometrinnielijä.
    -Jos olet päättänyt, niin pidä päätöksesi-
  4. #4
    Oma fjr-02 johon on vielä -08 vaihdettu kansi ja venat takuun piikkiin juuri tuon pako-ohjurin liiallisen kuluman vuoksi.
    ZX10R -08
    S1000RR -11

  5.  
  6. #5
    Lainaa (qazwsx @ Elo. 26 2009,17:56) kirjoitti
    Oma fjr-02 johon on vielä -08 vaihdettu kansi ja venat takuun *piikkiin juuri tuon pako-ohjurin liiallisen kuluman *vuoksi.
    -05 malli, kun vaihdettiin kansi samaan tyyliin, niin olivat kuulemma selvittäneet perinmäisen syyn; liian tiiviit ohjurien tiivistekumit, kuulemma kumin tiivistepyrstöt vähentyneet 3 --> 1:n, niin päästää tarvittavasti öljyä ohjuriin, niin eivät kulu väljiksi... tämä selitys silloin *