Kesä takana isolohkon sarvissa ja hampaanvälit täynnä itikoita. Muuten jatkuvaa hymyä mutta joissain kohdissa olisi kaivannut hieman tehokkaampia pysäyttimiä. Onko kukaan piristellyt jarruja, etenkin etu. Taka laahustinhan on oikeastaan vain mäkilähtöavustin. Tarvikepuulaakit kehuvat uusia levyjään jopa 30 % paremmalla kitkalla alkuperäislevyihin verrattuna. Vaihdoin palat (EBC orgaaninen) muttei mitään eroa alkuperäisiin.
Nesteethän on vaihdettu ajallaan? Mäntien liikkuvuus on aina välillä hyvä tarkistaa, niitä on ihan hyvä liikutella vaikka meisselin kärjellä niin eivät jumiudu. Hyvät jarrupalat korjaa asiaa. Aikoinaan minulla malmikasassa oli edellisen omistajan laittamat palat edessä ja ne jättivät levyjen pintaan kummallisen tumman sävyisen pinnan ja jarruteho tuntui häipyvän kovassa jarrutuksessa. Vaihdoin palat (en muista mitkä... kalliit) ja sen jälkeen ei ole ollut jarrun kanssa ongelmia ja levyt on kirkkaat. Levyjä en vaihtaisi (muusta kuin ulkonäöllisistä seikoista). Teräspunosletkut antaa myös tukevamman tunteen jarrusta.(askosan @ Syys. 17 2009,10:30) kirjoitti
Elämä on vaarallista, siihen kuolee
Vifferissä oli teräspunosletkut ja kun vielä laitoin SBS:n sintteripalat niin matkustaja meinasi kiivetä niskaan ekoissa jarrutuksissa, eiköhän noilla eväillä löydy jarrutustehoa.
Dirty Nasty Furriner
Sinter palat ja teräsletkut itselläkin ja jarruvoima muuttui positiivisemmaksi kerta nykäsyllä. Noi männät on kuitenkin samat mitä oli Busassa, kilo Gigserissä, TLR - niin kyllä niihin voimaa saa.
Suzuki GSX 1400
Hayabusa Gen 2
MY OTHER FAVOURITE TOY HAS TITS ..
Samaa jarrujen tehottomuutta miettinyt, joskin onhan tolla painoakin...
Teräspunosletkut, nesteiden vaihto, sintteripalat, mäntien herkistys
ja yllättävän tärkeä asia, eli levyjen liikkuvuuden herkistäminen
(on aika onnettomasti liikettä) listalla.
Toivottavasti on apua.
Honda Valkyrie SuperCharged
Kiitoksia vinkeistä...
Teräspunosletkut edessä, takana, kytkimessä (ammatin varjopuolia tai etuja, miten sen ottaa). Nesteet vaihdoin heti ostettuani keväällä. Satulat purettu, putsattu, puunattu & tuunattu palojen vaihdon yhteydessä. Palat EBC organic, lienee syytä kokeilla sinttereitä (muu merkki). Mitä ehdin tänään kuikuileen netistä, niin 6-mäntäiset ei yleensäkään saaneet kehuja, oli sitten Tokico tai Nissin. Uusi Busakin on vaihtanut nelimäntäisiin ja sai testissä kehuja verrattuna vanhoihin satuloihin. Tähän mennessä ainoat modaukset jotka löysin olivat engelsmannin tuunaukset sikakalliisiin Bremboihin. Mutta niinkuin todetu, muoviluodistahan ei ole kyse joten......... Asialliset nopeudet ja ennakoiva ajotapa
Palaillaan
Itselle ihan vakioilla jarruilla orkkis sintteripaloilla tuli ahaa elämys jarruja herkistellessä kun otti pari täysjarrutusta paristasadasta peräkkäin että jarrut tosiaan lämpesivät, levyjen väri muuttui pysyvästi tummemmaksi jne. Kuumana pito on aivan toista luokkaa kuin kylmänä, perän saa ylös reilusti toisella sadalla olevista nopeuksista ja tunto jarruihin on erinomainen.
Mutta pyrkivämmässäkään normiajossa nuo jarrut ei ikinä lämpene oikeaan toimintalämpötilaan ja ovat enemmän tai vähemmän huonot, varsinkin tuntuma on epämääräinen, selkeesti parempi vaihtoehto olisi 4-mäntäiset satulat, pienempi jarrupalojen pinta-ala ja sitä myötä suurempi pintapaine ja parempi toimivuus viileämpinä.
Noissa Tokicon 6 mantaisissä toimii hyvin Tokicon oma vähän pehmeämpi jarrupala joka oli vakiona -98 vm. Kawa ZX-9R:ssä. Kawan osanro 43082-1199.
Toinen keino jolla saa suht kohtuuhinnalla vähän lisää tuntumaa jarruihin on tässä: http://www.micronsystems.de/pd109363...categoryId=100
Kohtuu hintaset nuo nissin radiaali sylinterit(visu @ Syys. 20 2009,11:56) kirjoitti
![]()
Suzuki GSX 1400
Hayabusa Gen 2
MY OTHER FAVOURITE TOY HAS TITS ..
Tuon takia mulla ilmeisesti toimiikin jarrut erinomaisesti...(naukkis @ Syys. 20 2009,11:14) kirjoitti
Ne on tehty k ä y t e t t ä v ä k s i *![]()
Elämä on vaarallista, siihen kuolee
Millä pyörität levyjen niittejä?(jarijii @ Syys. 20 2009,21:06) kirjoitti
Edit: Tekstiä.
Honda Valkyrie SuperCharged
Kamppeessa on muistaakseni aika pitkälle samanlainen etujarruvarustus kuin ekan sukupolven GSXR1000ssa, joten ei ne varsinaisesti huonot ole, vaikka painoa tässä mallissa toki enemmän. Jarrujen putsaamisella ja nesteiden vaihdolla voi päästä jo pitkälle, myöskään esim. teräspunosletkujen tai toisenlaisten jarrupalojen vaihto ei kustanna paljon.
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
Tosin eipä ne kummoiset ole käytössä gixxusakaan. Juurikin yksi isoimmista muuten hyvän pyörän heikkouksista. Teräspunosletkut ovat kyllä avuksi ja kannataa kokeilla brembon rc-paloja. Ne on pirun hyvät katukäytössäkin. Itse vaihtaisin suoraan noihin vaikka olisi uudet alkuperäispalat alla.(pecha @ Syys. 21 2009,09:13) kirjoitti
Supermoto
Mistä mahtaisi löytyä noita Brembon rc-paloja?(jaulis @ Syys. 21 2009,10:36) kirjoitti
Ei ihan heti löytynyt Googlettamalla...
Honda Valkyrie SuperCharged
Onko kellään kokemusta Motonetin sintteri paloista. Ite aattelin koittaa noita seuraavaksi. Tutulta kyllä kuulosti noi jarru ongelmat.![]()
Suzuki Gs 125 -84
GSF 600S -97
GSF 1200S -97
GSX 1400 -06
Omalla luvalla jo vuodesta 1977.