IS:
Nuori motoristi törmäsi traktoriin - kuoli heti
22.08.2009 10:38
Nuori kevytmoottoripyörän kuljettaja kuoli liikenneonnettomuudessa Kanta-Hämeen Jokioisissa perjantai-iltana.
Turma sattui Lammintiellä mutkassa, jossa aurinko paistoi häikäisevästi moottoripyörän tulosuunnasta katsottuna. Poliisi epäilee nuorukaisen ajaneen lujaa ja oikaisseen kaarteessa. Tällöin hän törmäsi vastaantulleeseen traktoriin.
Vuonna 1991 syntynyt moottoripyöräilijä kuoli heti.
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
ai saatana!on siinä muuten raktori kuskillakin kova paikka..
Yamaha FJ 1200-88
Yamaha TZR 125-88
Honda CB 125-77
Honda Monkey -76-88(useita)
`juuri tästä asiasta en tiedä yhtään mitään`
-jaakko parantainen
www.pappatuuninki.fi
"aurinko paistoi häikäisevästi moottoripyörän tulosuunnasta katsottuna" ... jäin tuumimaan tuota, että siis kummasta suunnasta paistoi. Mutta kaiketi koska siinä on tuo katsottuna-sana, niin tarkoittavat suomeksi, että moottoripyöräkuskia saattoi aurinko häikäistä. Olikohan visiiri miten naarmuisessa kunnossa?
Joka tapauksessa erittäin synkkä uutinen jälleen.
Tähän liittymättä, mutta vuodenaikaan liittyen, nyt kannattaa päivystää tienpintaa erityisen tarkasti, kun nuo peltotyökoneet liikkuvat. Ja tarkkana myös, kun niitä ohitetaan tai kohdataan, pystyvät hitaasta vauhdistaan huolimatta, tai ehkä juuri sen takia, kääntymään nopeasti eteen. Ja lisäksi niissä voi olla takana kiinni yhtä sun toista itse ajoneuvoa leveämpää, mikä pitää myös huomioida.
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
joo,oon samaa mieltä pechan kans,puimurit kannatta kans muistaa,niissä piruissa kun ne ohjaavat pyörät on takana,voi koukata aika kauaskin se perä
Yamaha FJ 1200-88
Yamaha TZR 125-88
Honda CB 125-77
Honda Monkey -76-88(useita)
`juuri tästä asiasta en tiedä yhtään mitään`
-jaakko parantainen
www.pappatuuninki.fi
Vähän aihetta sivuten; kannattaa myös miettiä mutkapätkällä että nyppylän tai kurvin takana saattaa mennä traktori 40km/h. Joskus autolla ajaessa päässyt yllättämään. Mutkassa vielä jos pitää mopolla jarruttaa niin tiukkaa tekee jos tulee reippaampaa vauhtia. Ne kun ovat kuin paikallaan..
Valitettavasti myö ollaan jo eellä!
0.25kW sähköpyörä - kyllä lähtee!
Olosuhteet olivat todella huonot juurikin häikäisevän auringon vuoksi, iltaaurinko on matalalla juuri mutkan keskikohdalla. Ja koko mutka on muutenkin tienpätkän vaarallisin, siinä olevan hiekan vuoksi -> Mutkan keskivaiheilla on väylä viereiselle soramontulle, josta tuntuu kulkeutuvan usein hiekkaa mutkaan.
Ei siinä tee mieli ajaa kovaa, jotta juurikin voisi ottaa hieman keskemmältä jotta mahdollisen soran voisi välttää.
Tienpätkä, jolla onnettomuus sattui on itselle hyvin tuttu ja itseasiassa Lauantaina saavuimme juuri onnettomuuden jälkeen paikalle kesken kauppareissun. Motoristi oli tullut vasta-aurinkoon.
RS125->GPZ500S->ZX-6R 636a->ZX-6R 636c->RSV1000R->ZX10R"c"->950SM->ZX10R"c" 9"extended->SV1000S->XR650R/SM->ZX-6R 636a->KTM350FR->CBR1000RR(SC57) + KLX450R->Magna(RC43)->RC390->HM796->Multistrada1000DS->VMX1200
Ei voi kun toistaa samaa virttä: nyt on hitaasti kulkevia traktoreita ja puimureita paljon liikkeellä, myös iltamyöhällä. Mikään ei ole karmeampaa kuin ajaa leikkuupuimurin pöydän piikkeihin tai traktorin kyntöauroihin. Jälki on karmeaa. Suuresti ihmettelen että lainsäätäjä on Suomessa kerta toisensa jälkeen torpannut ajatuksen säätää keltainen vilkkuvalo pakolliseksi hitaasti kulkeviin ajoneuvoihin. Näinhän on Euroopassa käytäntö. Onhan meillä se kolmio, mutta valo olisi minusta parempi.
Mikään ei ole niin tärkeää kuin moottoripyöräily, eikä sekään ole kovin tärkeää. www.j-helin.net
Tuo on sellainen tie että aurinko paistaa ihan suoraan päin kyseiseen suuntaan ajavaa. Tilanne on vittumainen varsinkin näin syksyllä kun aurinko on myös matalalla.
Tiehän on muuten melko kiva mopoilupätkä. On mäkeä ja nopeeta mutkaa. Mutta myös pari tiukkaa mutkaa. Kuten kyseinen onnettomuusmutka. Sen pääsee nopeastikin jos oikaisee sisäkurvin kautta jolloin siis joutuu ajamaan vastaantulevien puolella. Sisäkurvissa vaan kasvaa kunnon pusikko eikä näkyvyyttä todellakaan ole riittävästi.
FZ6S-05
Jos tarkkoja ollaan, niin sen keltavilkun käyttäminen on ankarasti kiellettyä siirtymätaipaleella olevissa traktoreissa ym. koneissa!(hondamania @ Elo. 24 2009,12:01) kirjoitti
Keltaista vilkkua käytetään vain ja ainoastaan silloin, jos tiellä tehdään töitä eli esim. traktori auraa juuri sitä tietä. Jos aurakuski ajaa työmaalta Teboilin baariin, tulee se vilkkuvalo sammuttaa sakon uhalla!
Ainakin vielä muutama vuosi sitten paikallinen poliisi sakotti keltaista vilkkuvaloa käyttäneitä maajusseja. Kun sitten perustelivat turvallisuudella, niin vastauksena oli "ajoneuvo tulee voida pysäyttää tien näkyvällä osuudella".
Vähän tätä sivuten...kannattaa myös ohittaessa huomioida, että monet uudet (jotkut vanhatkin) traktorit kulkee~ 60 km/h, kerran olin vähällä saada auton eturenkaaseen, -kuski kai kuvitteli minun olevan"kuin paikallaan"...(jyk4 @ Elo. 22 2009,12:01) kirjoitti
En se minä ollu, ja sitäpaitsi se oli vahinko
Eipä tekisi mieli olla tällä hetkellä tuon traktorikuskin tilanteessa.
No kuorma-autossa ainakin (destia) on ohjeistus että, vilkut oltava aina päällä kun aura on keulilla ja sivu-aura kyljessä, oli sitten terät maassa tai ei...vaikka haet kesällä auran korjauksesta ja ajat 50km siirtymän on vilkut oltava päällä... niitä auran siipeen kylkensä kuorineita kotiloita näkee silti oli vilkut tai ei...(redhat @ Elo. 24 2009,14:51) kirjoitti
Tärkeintä ei ole se, mitä tietää, vaan se mikä juolahtaa päähän juuri oikealla hetkellä...
Mitä helvetissä siitäkin seuraisi kun joka mutkassa pitäisi sitten ajaa 10 km tunnissa että ehtis pysähtyä jos siinä kulkee raktori joka just tullut pihasta 10 km/t.Toi sääntö ei ole loppuun ajateltu.Mutta sakothan siitä tulee päälleajajalle varomattomuudesta.(redhat @ Elo. 24 2009,14:51) kirjoitti
The true man wants two things: Danger and play >Nietzsche
Ei se sitä tarkoita, että pitäisi ajaa 10 km/h. Vaan sellaista vauhtia, että pystyy pysähtymään tien näkyvällä osalla. Toki esim. oma ajolinjavalinta vaikuttaa siihen, kuinka pitkälle kurvissa näkee. Ja voihan sieltä kurvista tulla vaikka joku väärällä kaistalla vastaan, jolloin ei ehkä pysähtyminen enää onnistukaan, mutta esim. aivan tien reunaan väistäminen olisi hyvä olla vielä oljenkortena.(bombertore @ Elo. 25 2009,02:16) kirjoitti
Jos sitä ottaa tavaksi lasettaa kurveihin sokeana, niin ylläreitä on luvassa, sen voin taata.
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
"Mitä helvetissä siitäkin seuraisi kun joka mutkassa pitäisi sitten ajaa 10 km tunnissa että ehtis pysähtyä jos siinä kulkee raktori joka just tullut pihasta 10 km/t."(bombertore)
Siis etkö bombertore tosiaan ole ymmärtänyt lukemaasi, että mitä "siitäkin seuraisi, kun ....ehtis pysähtyä"?
Siitähän seuraa juuri näitä kuolemaan johtaneita törmäyksiä. Mieluummin ainakin minä ajan hallitun pysähtymisen tai väistön mahdollistavaa nopeutta, kuin pysähdyn äkkinopeasti traktorin perään.
Ymmärränkö oikein, että sinä mieluummin törmäät tai ajat metsään?